Kielce DVB-T

Adriaqnos321

New member
witam mieszkam w Kielcach Szydłówek Górny Mam antenę pokojową Philips SBCT T650 i odbieram tylko MUX3 Co musze zrobić żeby odbierać MUX2?
 

NecrosDeus

New member
Witam
Moc nadajnika mux2 niska, 0,5 kW, zwiekszono do 2 KW i lokalizacja nie jest najlepsza. Moc nadajnika mux3 to 50 KW,dlatego odbierasz programy bez problemu
Jesli masz mozliwosc wymiany anteny to zdecydowanie lepiej sprawdzi sie zewnetrzna antena kierunkowa.

Kolega nie bardzo zrozumiał o co chodzi i mocno zamieszał. Po pierwsze, pytający mieszka w dzielnicy z której "gołym" okiem widać wieżowiec na Targowej z nadajnikiem MUX3 o mocy 0,5-2kW. Napisał, i to całkiem logicznie-bo nie ma problemu z odbiorem nadajnika którego widać praktycznie z okna, że z odbiorem "Targowej" nie ma problemu. Ma natomiast problem z odbiorem MUX2 znajdującego się na Św. Krzyżu. Nadajnik MUX2, pomimo, że ma moc 50kW nie jest odbierany wszędzie w Kielcach. Urok fal o tej częstotliwości jest taki, że nie przebijają się przez budowle, drzewa i oczywiście wzniesienia. Jeżeli ta osoba mieszka na Szydłówku Górnym to zaporą jest osiedle Świętokrzyskie. Ja mam jeszcze gorzej, mieszkam na Uroczysku, koło zalewu. Nie ma nawet śladu sygnału z MUX2 i żadne anteny kierunkowe nie pomogą. Coś z tym muszą zrobić bo z tego co wiem, to mnóstwo ludzi na Uroczysku nie ma sygnału ze Św. Krzyża. Fale najpierw tłumi oś. Świętokrzyskie a resztę załatwia Szydłówek Górny a i mieszkanie w dolince też nie pomaga. Zwiększanie mocy nadajnika nic nie da! Mam nadzieję, że dla Uroczyska, i na zachód od niego, zrobią jakieś doświetlenie bo inaczej tylko nędza państwowa TVP z MUX3 nam zostanie.
 

digitalus

Banned
Dlatego warto zajrzec na forum emitela i przeczytac jakie sa mozliwosci odbioru w danym regionie.
Jesli chodzi o anteny pokojowe to tylko ladnie wygladaja .W srodku kawalek drutu.Niestety na czyms takim trudno odebrac sygnał .
antenajpe_rnxnnnp.jpeg

Najlepsza jest antena kierunkowa.
 
Ostatnia edycja:

NecrosDeus

New member
Tak, masz rację, ale nie do końca. Mapy zasięgu dają tylko orientacyjną wiedzę o możliwościach odbioru, całą resztę "załatwia" wiedza o propagacji fal, technika anten i doświadczenie w "łapaniu" stacji, piszę Ci to jako "krótkofalowiec", miłujący się w UKF'ie . Szukając odpowiedzi w Necie dlaczego nie odbieram MUX2 w miejscu zamieszkania trafiłem na ten post. Odnoszę wrażenie, że odpowiedziałeś koledze, aby coś napisać. Po pierwsze, wydaję mi się, że nie orientujesz się w topologii zamieszkania pytającego, a po drugie nie orientujesz się co do miejsca nadajników, stąd pewne nieporozumienia. Zanim udzieliłeś odpowiedzi powinieneś dokładnie sprawdzić skąd nadawany jest MUX2 i MUX3 w województwie świętokrzyskim. Nie dałeś żadnej konkretnej odpowiedzi, a Twoja sugestia co do anteny pokojowej jest błędna-dlaczego? Cóż, wiedza o antenach i odbiorze nie jest łatwa i mogę Cię zapewnić, że w pewnych okolicznościach przyrody, odbiór na "drucie" jest możliwy, temat rzeka. Wiedz, że antena kierunkowa nie jest panaceum na wszystko, to było by za proste, zwłaszcza w warunkach miejskich. Analizując Twoje inne posty odnoszę wrażenie, że piszesz aby pisać. Cóż, jeden z moich wykładowców na Polibudzie stwierdził: "myślenie bez wiedzy jest tak samo niebezpieczne jak wiedza bez myślenia". Pomagajmy sobie na forach dając konkretne odpowiedzi, nie piszmy rzeczy oczywistych i podstawowych, a w większości błednych.
 

digitalus

Banned
Oczywiscie ze nie mieszkam w rejonie zamieszkania pytajacego. Moze laskawie zwrocisz uwage ze w drugim poscie podalem link do forum emitela i zaproponowalem antene kierunkowa. Moze kolega Adriaqnos321 odbiera juz mux 2 i 3
Wracajac do anteny to nawet mala 16 elementowa antena kierunkowa yagi bedzie lepsza od pseudo anteny na zdjeciu.Lepsza antene od tej na zdjeciu mozna wykonac samemu. Co z Ciebie za krotkofalowiec?.Prosty przyklad .W czasie dobrych warunkow propagacyjnych(tropo) z zewnetrznej anteny kierunkowej mozliwy jest odbior nawet z innych wojewodztw i panstw.Na kawalku drutu jak na zdjeciu nigdy nie odbierzesz dalszych nadajnikow.
 
Ostatnia edycja:

nom73

New member
Mieszkam w Tarnobrzegu i na antenie 19 elementowej ze wzmacniaczem odbieram MUX2 na wiwie hd-50 z jakością/siłą - 100/100. Nic innego na razie "nie łapię". :)
 
Do góry