DVB-T a antena zbiorcza.

janusz

New member
Bez reklam
Moi rodzice płacą w spółdzielni 15 zł na konserwacje anten lub coś podobnego, z tego co się domyślam spółdzielnia ma jakąś umowę z Vectrą i za tą kasę dostarcza kilka podstawowych programów. W związku z wejściem naziemnej cyfrowej spółdzielnia nie będzie musiała dostarczyć sygnał DVB-T tak jak kiedyś anten zbiorczą czy też każdy musi sobie kupić antenę?
 

janusz

New member
Bez reklam
A co będzie z chwilą całkowitego zakończenia nadawania sygnału analogowego? Muszę się jeszcze zorientować czy opłata za konserwcję anteny jest obowiązkowa.
 

tdx

New member
Bez reklam
W kablówkach analog zależy od operatora w Twoim przypadku vectry - nawet jak zostanie zakończone nadawanie analogowe przez nadajnik w Twojej okolicy obraz analogowy nadal może być dostępny
 

janusz

New member
Bez reklam
Masz rację, z tego co właśnie doczytałem to chyba rodzice kupując nowy TV z MPEG-4 powinni zaopatrzyć się w antenę i w spółdzielni zrezygnować z anteny zbiorczej. Muszę się jeszcze osobiście upewnić w spółdzielni czy jest możliwa rezygnacja, z tego co szybko w internecie znalazłem to opłatę za konserwację ponoszą tylko osoby korzystające z anten zbiorczych (w tym przypadku sygnał dostarcza Vectra, ale top bez znaczenia, po prostu odetną sygnał).

Z uwagi, iż nie korzystałem dotychczas z DVB-T mam pytanie, czy zrobię rodziców w bambuko tzn. żeby się nie okazało, że obraz przy byle gorszej pogodzie nie będzie się zawieszał. Rodzice mieszkają w Białymstoku około 5 km od nadajnika.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Będą mieli sygnal jak żyleta nawet z przysłowiowego druta wetkniętego w tv. Ja mieszkam ok. 12 km od nadajnika, zwykla antena logarytmiczna (40zł) skierowana nie na wprost, tylko ok, 15 stopni w innym kierunku (tak odbierał analog najlepiej), ale teraz na tym samym maszcie mam swietnie ustawioną satelitę, więc nie będe już kombinował, bo i po co skoro sila i jakosć sygnału MPEG4 w TV po 100%, zero pikselozy, makrobloków czy zwiech.

PS. Pozdrowienia tdx, za czwartym razem sie udało ;)
 

djhiq

New member
Właśnie mam pytanko ile antena może nie być skierowana na nadajnik. Bo niema za bardzo dostępu żeby skierować ją odpowiednio a chciałbym wiedzieć czy jest sens wogóle inwestować w antenę. Nadajnik jest odemnie ok 20 km. No i właśnie jaką antenę zakupić aby odbiór był ok
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Moge tylko powtorzyc co napisalem wyzej,

- Kosztowy 12 km, 15 stopni odchylenie, zwykla antena logarytmiczna za 40 zl, sila 100% jakośc 100%.
- Skrzyczne, pewnie ze 70-80 km w prostej linni bedzie, 10 stopni, sila/jakosc ok. 50, (czekam na KOsztowy MUX3)
-Czechy, Lysa Hora, ponad 100 km, raczej idealnie na wprost, sila/jakosc ok. 70-80,

Mialem przed wprowadzeniem sie zainwestowac w porządną antene, za ok.300 zl, ale pomyslalem, 40 zl nie majatek, sprobuje, i tak zostalo. Chcialem tez kupic siatkowa, ale powiedziano mi, ze siatkowa jest dobra do 10 km (bez wzmacniacza) a logarytmiczna do 20km. Na niej odbieram tez skrzyczne (80 km, sila jakosc duzo gorsza, ok. 50%, ale da sie ogladac) oraz Czechy z Łysej Gory. Czyli wazne jest zarowno odlegosc od nadajnika, jak i kierunek, ale bez przesady, inaczej, Jesli blisko, to mona miec antene ustawiona byle jak, Jesli natomiast jest dobrze ustawiona, to i z duzej odlegosci zlapie. Podobno wlasnie Logarytmiczne lepiej radzą soie z sygnałem nie na wprost, więcej łapią też z "boków"
 
Ostatnia edycja:

marfm76

New member
Antena zbiorcza na dachu bloku

Witam.
Czy antena zbiorcza, która obecnie łapie analog będzie także łapać sygnał cyfrowy? Pytam, bo mam tak ułożony blok, że nie ma szans ustawić na balkonie anteny kierunkowej w stronę nadajnika. Sprawdzał to już ktoś?? Czekam na odpowiedź.
Dzięki.
 

majkeljot

New member
Będą mieli sygnal jak żyleta nawet z przysłowiowego druta wetkniętego w tv.

Niestety nie jest to do końca prawdą. Jeśli ten kawałek drutu, będzie "widział" nadajnik to i owszem, ale jeśli będzie to gęsta zabudowa, w dodatku gdzieś nisko, gdzie jest wszystko pozasłaniane innymi budynkami, to kupa odbić i zakłóceń może powodować dość częste zaniki typu pikseloza, a nawet całkowicie uniemożliwić odbiór.

Witam.
Czy antena zbiorcza, która obecnie łapie analog będzie także łapać sygnał cyfrowy? Pytam, bo mam tak ułożony blok, że nie ma szans ustawić na balkonie anteny kierunkowej w stronę nadajnika. Sprawdzał to już ktoś?? Czekam na odpowiedź.
Dzięki.

Szanse na odbiór cyfry przez typową zbiorczą są niemal żadne.
 
Ostatnia edycja:

tomek976

Member
Niestety nie jest to do końca prawdą. Jeśli ten kawałek drutu, będzie "widział" nadajnik to i owszem, ale jeśli będzie to gęsta zabudowa, w dodatku gdzieś nisko, gdzie jest wszystko pozasłaniane innymi budynkami, to kupa odbić i zakłóceń może powodować dość częste zaniki typu pikseloza, a nawet całkowicie uniemożliwić odbiór.

u mnie antena zbiorcza nie widzi kanałow cyfrowych, spółdzielnia twierdzi ze coś trzeba zmienic ale narazie jest małe zainteresowanie i sami sie wahają bo to koszty ...
mam 15km do Raszyna. Zakupiłem za 39zł najtanszą antenkę pokojową ze wzmacniaczem.
Antena na parapecie ustawiona w strone nadajnika. Kanały SD widzi bez problemu, Polsat i TVN HD przycinało. Co ciekawe nie miało znaczenia rozciaganie ramion teleskopowych itp. Cudownie poskutkowała 1m przedłuzka kabla antenowego miedzy antena a TV
 

pinky

New member
Ja mam podobny problem w domku bo mam rozprowadzony sygnał po pokojach z anteny dachowej.Nic nie łapie z cyfrówek.Podejrzewam że to wzmacniacze antenowe są powodem obcinania cyfrówek.Czy ktoś może pomóc.Czy są wzmacniacze antenowe dla cyfrówek i nalezy je wymienić na takie?
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.
 

majkeljot

New member
Nie ma anten czy wzmacniaczy dla cyfrówek. To marketingowe sztuczki. Trzeba przestrzegać tych samych norm co dla instalacji analogowych. Jeśli dobrze odbierają Ci analogowe kanały UHF nadawane z tego samego źródła co cyfra, to cyfrę musisz mieć i to dobrej jakości. Jeśli nie, to znaczy, że albo coś źle podłączasz, albo masz po prostu skopaną instalację. Może być jeszcze tak, jeśli jest to jakaś skomplikowana instalacja z paru kierunków (np. tak było w Szczecinie chcąc mieć oprócz polskiej jeszcze niemiecką TV), że akurat dla anteny która ściąga z kierunku nadajnika na którym również jest cyfra, ma filtr kanałowy i na dodatek kanał analogowy i cyfrowy są od siebie oddalone.
 
Ostatnia edycja:
Do góry