DVB-T a kablówka(osiedlowa)

Left-Hand

New member
Chciałbym się dowiedzieć bo trochę się zagubiłem jeżeli mam kablówkę z sieci osiedlowej jest to skrętka idąca do modemu później do TV a posiadam stary telewizor CRT to muszę zakupić dekoder DVB-T (po przejściu całkowitym Polski na cyfrową telewizje) czy to tyczy się o ludzi korzystających ze zwykłych anten np.zbiorczych na dachu ?
 

slawkor

Member
Bez reklam
Do odbioru dvb-t w Polsce potrzebny jest tv z wbudowanym tunerem mpeg-4 lub osobny zewnętrzny dekoder mpeg4 , który obrobi taki sygnał. W przypadku tego 1 wystarczy zewnętrzna antena i sygnał obrabia sam tv a w przypadku 2 sygnał dociera do dekodera a ten przesyła sygnał do tv (i może to odbierać także tv crt). Jeśli chodzi o sieci kablowe to już zupełnie inny temat.
Wszystko zależy w jaki sposób twoja sieć wysyła sygnał (anlogowo bezpośrednio przez kabel czy cyfrowo przez dekoder stb czy cyfrowo przez kabel do modułu cam i tunera mpeg4 ale w twoim przypadku to raczej mało prawdopodobne bo nie masz takiego tv)). Na razie żadna ze znanych mi sieci kablowych nie umożliwia oglądania programów nadawanych przez dvb-t w swoich dekoderach, z tego co mi wiadomo to chyba tylko cyfra lub n ma mieć taka możliwość.
 

slawko_23

New member
Bez reklam
Możesz kupić dekoder dvb-t i odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej z anteny zewnętrznej (8,16 docelowo 24 kanały). Ilość kanałów zależy od tego gdzie mieszkasz. Harmonogram wprowadzania dvb-t masz np tutaj:
Harmonogram wprowadzania DVB-T- Naziemna Telewizja Cyfrowa w Polsce

Kablówek tyczy się określenie dvb-c, ale jest niewiele sieci które puszczają sam sygnał do tv bez "konieczności" używania dekodera z kablówki (większość nowych tv ma wbudowany też tuner dvb-c). Tak więc, jeżeli Twoja kablówka przejdzie na sygnał "cyfrowy" to "dostaniesz" od nich odpowiedni tuner. Jeżeli Twój stary tv działa, a jakość obrazu na razie Ci odpowiada to czekaj co przyniesie czas. :)
 
Do góry