Jaki tuner i antene DVB-T kupić do starego TV CRT

gadi

New member
Na woisne w moim mieście rusza TV DVB-T i w związku z tym będę chciał kupić Mamie jakiś tani tuner i antenę do TV CRT.
 

SLAV7

New member
Bez reklam
Jesli telewizor do tej pory odbierał na istniejącej antenie programy z kanałów od 20 do 65 to nie musisz kupować anteny. Ta powinna w zupełności wystarczyć.

Natomiast jesli chodzi o dekoder DVB-T to osobiście zastanowiłbym się czy nie kupić mamie TV LCD z takim tunerem. Wydatek wiekszy lecz odbiór i jakość lepsza. Za 1300-1500 zł na raty możesz kupić fajny sprzęt. Jesli nie możesz to do CRT-ka każdy dekoder będzie dobry. Nie zauważysz różnicy

Pozdrawiam
 

gadi

New member
Ostatnio właśnie oddałem jej swojego Philipsa 32" CRT
Ma teraz starą słabą antene pokojową
 
Ostatnia edycja:

mati88

New member
Witam, przyłączę się do tematu. Chciałbym zakupić mojej babci jeden z takich tunerów tylko tu pojawia się problem moja babcia nie ma wejście Scart Euro). I tu moje pytanie czy starczyłaby przejściówka typu euro-chinch
 

Sdolas

New member
Dajcie sobie spokój z DVB-T do CRT - po co? Różnicy wielkiej się nie odczuje.
A to zależy o jakiej różnicy mowa, w jakości samego obrazu to może i racja.
Duża różnica jest na pewno w programach, na DVB-T jest ich więcej a ma być jeszcze więcej :)
Jeśli ktoś ma tylko telewizję analogową i zaakceptuje ofertę programową z DVB-T to moim zdaniem warto wydać te 200 zł na tunerek ;) i jest to jakaś alternatywa dla platform płatnych.
 

JCDenton

New member
Tunerów DVB-T sporo na rynku jest dostępnych - generalnie pierwszy krok to trzeba się przyjrzeć temu telewizorowi CRT, do którego takie urządzenie chcemy dokupić (dokładniej to gniazdom na tylnej ściance). W większości przypadków w takich telewizorach znajdują się gniazda EURO/SCART i/lub Composite (3 x chinch żółty/biały/czerwony). Jeżeli mamy dostępne takie gniazdo to praktycznie wszystkie tunery dostępne na rynku będą współdziałać z takim odbiornikiem. Jeżeli telewizor ma tylko wejście antenowe to bardzo ciężko będzie do niego tuner dobrać (z tego co się orientuję to tunery przez wyjście antenowe tylko przepuszczają sygnał odebrany - nie dodają do niego zdekodowanego DVB-T).

Oczywiście jakość odbioru nie będzie tak wysoka jak na telewizorach LCD w rozdzielczościach wyższych, ale różnica w jakości obrazu w porównaniu do sygnału analogowego na przyzwoitych CRT jest widoczna gołym okiem. I dodatkowo możemy liczyć na większą liczbę kanałów i takie udogodnienia jak EPG (elektroniczny przewodnik programowy).

Co do konkretnego modelu to mogę polecić NOT-ONLY-TV LV6TMPVR4 - do dostania na Alledrogo i w sklepach Audio-Wideo - cena od 180 PLN. Teściowi sprawiliśmy w prezencie - jest bardzo zadowolony - na TV CRT 29" Sony Trinitron bardzo ładnie obraz odbiera - dodatkowo ma jeszcze wyjście HDMI, sporo możliwości odtwarzania multimediów z USB i nagrywania programów z DVB-T. Oczywiście tańsze tunery też są dostępne - mniej więcej od 130PLN (trzeba zwracać uwagę czy DVB-T MPEG-4 H.264/AVC obsługuje).
 

gadi

New member
W tym TV są 2 wejścia EURO/SCART
Wystarczył by jej najprostrzy model tunera bez HDMI, USB i nagrywania programów.
Tylko jakie z tych tańszych są godne polecenia, aby posłużyły przez pare lat.
 

JCDenton

New member
Jeżeli w TV CRT są 2 złącza Euro/Scart to nie będzie problemu, żeby którykolwiek z dostępnych na rynku tunerów podłączyć.

Co do modeli godnych polecenia to na forum jest temat w którym są polecane:


Wiwa HD100

NOT-ONLY-TV LV6TMPVR4

Oba w cenie od 180 PLN + przesyłka


Z najprostszego sprzętu z dolnej półki na Allegro można znaleźć:


WIWA SD-308 - od 120PLN + przesyłka - tylko jakość SD
PAL 720x576 25Hz (ale i tak wszystkie programy DVB-T w Polsce w tej chwili nadawane są w SD)

Pytanie czy ktoś korzystał z tego urządzenia i może opisać swoje wrażenia?


 

Matszo

New member
Do CRT wybrał bym na Twoim miejscu najtańszy tuner. Wystarczy Ci SD, ale z wbudowanym dekoderem dolby (aby nie ucichł jak wyłączą stereo). Jednym z tańszych modeli jest OPTICUM FT16p
 

marcin8626

New member
a ja sie wtrace i zadam pytanie czy antene do dvb-t trzeba jakos specjalnie ustawiac tak jak stara siatkową ? czy wystarczy mniej wiecej skierowac w strone nadajnika?
 

Matszo

New member
Zasada co do ustawienia anteny jest taka sama jak dla sygnału analogowego. Różnica jest tylko w sposobie nadawania sygnału (analogowy jest zastępowany przez cyfrowy).
 

iceman1500

New member
Ja sie moge wypowiedziec na temat dekodera: WIWA SD-308.

Dekoderek mały - podpinamy pod wejście SCART... dostajemy oddzielny pilot+ czyjnik IrDa jak i zasilacz podzepiany do tegoż dekodera. Zasięg pilota bardzo dobry. Wszystkie kanały wyapuje - obraz zdecydowanie lepszy od analogu... właśnie dziś podarowałem go na prezent wujkowi i mam zamówienia z rodziny na kolejne szt tego...
za tą cenę wszystko jak w najlepszym porządku... im zależy tylko na odbiorze kanałów w SD.. tutaj też jest możliowść nagrywania programów na pendrive ale tego nie testowałem...
Wyższy model (WIWA HD80) ma juz HDMI i wejscie USB [odczyt filmow-prawie w kazdym formacie)...

Jedynie co moze denerowac to dlugi czas wlaczania sie...(ok. 15s)
 

kmodel

New member
Siemka all.
Polecam ten tuner do TV: droptrend.com/product-pol-239-Tuner-H100-DVB-T-Vordon-MPEG-4-z-Nagrywarka-.html
Dlaczego polecam? Już tłumaczę.
1. Wszyscy wiemy, że dużo wygodniej jest usiąść sobie w fotelu / na kanapie przed TV i oglądnąć fajny film niż siedzieć na obrotowym krześle i patrzeć się w monitorek, ten tuner jest do tego świetny, bo:
a) bezproblemowo odczytuje zarówno podstawowe jak i bardziej zaawansowane formaty filmów (w tym moje ulubione .mkv)
b) napisy mu niestraszne, w tym polskie znaki - nawet dzisiaj wiele "profesjonalnych" sprzętów się na to wypina
c) wypuszczany obraz jest dobrej jakości (niestety nie miałem okazji sprawdzić jak jest z HD, mój nie pierwszej młodości TV tego nie obsługuje, jednak zauważyłem znaczną poprawę jakości w porównaniu z zwykła telewizją)
d) do tunera można podpiąć antenówkę, pendrive i... oglądnąć naszą prywatną "powtórkę" z programu na który czekaliśmy od tygodnia a z różnych przyczyn nie mogliśmy zobaczyć.
Jka dla mnie są to największe zalety owego tunera, oczywiście są też inne (np. łatwość obsługi, dużo wejść i wyjść, z których pewnie nigdy nie skorzystacie itd.8)).
2. Wbrew pozorom sprzęt do drogich zdecydowanie nie należy - owszem są tańsze, ale dają mniej możliwości (zazwyczaj oszczędza się na wyjściach / wejściach), ba jest zdecydowanie tani.
3. Nie miałem żadnych problemów z wysyłką a kontakt ze sprzedawcą jest dobry (a sam sprzedawca miły).
Uważasz że to mało? Cóż porównaj sobie oferty innych tunerów w tym (a także odrobinę wyższym) przedziale cenowym, jeśli uważasz że ci się to opłaci - kup droższy, ja natomiast uważam, że ten posłuży mi jeszcze parę ładnych lat :krol:
 
Do góry