Jaka rozdzielczość TV naziemnej?

leo_rex

New member
Witam.

Czy może ktoś napisać, jakiej rozdzielczosci mozemy sie spodziewac w sygnale emitowanym w TV naziemnej? Czy to bedzie sygnal HD?

Pozdrawiam.
 

Lenio00

New member
Witam.

Czy może ktoś napisać, jakiej rozdzielczosci mozemy sie spodziewac w sygnale emitowanym w TV naziemnej? Czy to bedzie sygnal HD?

Pozdrawiam.
na MUX2 w tej chwili jest to rozdzielczość 576i SD jakość jest porównywalna z płyta DVD skalowanie do 1080i HDMI wiec uważam ze jakośc jest pożądna choć dzwięk Mnie troszke rozczarował TVN i TVN nadaje w dolby digital 2.0 i 5.1 w tym drugim przypadku jak dzwieku idzie przez optyka na ampla to obraz zaczyna sie rwać /kwadraciki/ po wyłaczeniu ampla obraz wraca do normy. Przy dzwięku DD 2.0 nie ma problemów z obrazem. POLSAT, TV4, TVpuls nadaje w zwykłym stereo.Będe testował ten problem z dzwiękiem 5.1 Pozdrawiam
 

Lenio00

New member
na MUX2 w tej chwili jest to rozdzielczość 576i SD jakość jest porównywalna z płyta DVD skalowanie do 1080i HDMI wiec uważam ze jakośc jest pożądna choć dzwięk Mnie troszke rozczarował TVN i TVN nadaje w dolby digital 2.0 i 5.1 w tym drugim przypadku jak dzwieku idzie przez optyka na ampla to obraz zaczyna sie rwać /kwadraciki/ po wyłaczeniu ampla obraz wraca do normy. Przy dzwięku DD 2.0 nie ma problemów z obrazem. POLSAT, TV4, TVpuls nadaje w zwykłym stereo.Będe testował ten problem z dzwiękiem 5.1 Pozdrawiam
TVN i TVN7 oczywiście sorrki za brak 7 w poście poniżej ;-)
 

afflux

New member
576i dlaczego z przeplotem nadają a nie 576p?
Pytanko czy macie możliwość sprawdzenia w jakim bitrate nadają ten MUX2 ponieważ na moim Sharpie obraz wygląda ładnie soczyste kolory i ostry ale przy dużej ilości ruchu obraz się załamuje i tworzą się (trudno to opisać) kosteczki wokół poruszających się: na przykład postaci, więc odnoszę wrażenie że jest duża kompresja nadawanego obrazu.
No chyba że jest to spowodowane słabą jakością mojego sygnału (około 54%) ale wątpię.
Pozdrawiam.
 

Szemot

New member
576i dlaczego z przeplotem nadają a nie 576p?
Pytanko czy macie możliwość sprawdzenia w jakim bitrate nadają ten MUX2 ponieważ na moim Sharpie obraz wygląda ładnie soczyste kolory i ostry ale przy dużej ilości ruchu obraz się załamuje i tworzą się (trudno to opisać) kosteczki wokół poruszających się: na przykład postaci, więc odnoszę wrażenie że jest duża kompresja nadawanego obrazu.
No chyba że jest to spowodowane słabą jakością mojego sygnału (około 54%) ale wątpię.
Pozdrawiam.

Jeśi widzisz kostki to nic innego jak słaby sygnał przy cyfrowyej transmisji. To samo masz np jak śnieg zasypie tależ od anteny sat. Jakość 54% nie powinna powodować szatkowanego materiału ale zawsze może się zdarzyć np, że sprzet przekłąmuje sygnał. U mnie np podłaczając do TV LG miałem moc sygnału 20% a jakość 100%. I czasem bywało, że włąsnie były takie kosteczki o których mówiłeś. Ale antena była z drutu. Jednak gdy podłączyłem już prawdziwą antenę do Tunera sat z tunerem DVB-T to moc miałem 40% a jakość 65%. Róznicy w odbiorze nie widziałem natomiast koniec z szatkowaniem. Sygnał DVB-T o tyle maprzewage nad analogowym, że może uzyskać idealną jakośc nawet przy słabszym sygnale jednak gdy sygnał jest juz za niski to poprostu się kostkuje i urywa. W analogu nigdy sie nie urywa tylko poprostu śnieży coraz bardziej a żeby mieć idealny oobraz trzeba mieć moc anteny na maxa.

Co do bitrate to nie MUX daje bitrate tylko poszczególne stacje a często nawet konkretne programy. Przykłądowo wczoraj na TVN przy serialu Fringe był bitrate 2500kb/s video a audio po 192kb tylko, że jeden Stereo PCM a drugi DD 2.0. A w tym samym momencie na TVN Warszawa był 4500kb. Jeśli są jakieś nocne programy typu krzyżówki z obdarzonymi paniami bitrate jest troche mniejszy.

Co do 576i racja jest i. Czemu? nie mam pojęcia ale nie zmienia to faktu, że wygląda to lepiej niż na platformie sat gdzie jest 576p. Głównie za sprawą iż DVB-T większość stacji nadale w formacie 16/9 (tak nawet polsat :p) a TV satelitarne prawie wszystkie stacje darmowe nadają w 4/3
 

Szemot

New member
Slawko no chyba żartujesz z tą słąbą jakością :) Porónywałem dziś kilka stacji dostępne zarówno na DVB-T jak i Cyfra+ czyli TVP1, TVN oraz TVN Warszawa gdzie akurat leci ten sam film. DVB-T nastawiony jest na PKiN w Warszawie ale domyślam się, że tam gdzie w Polsce jest wystarczająca moc sygnału DVB-T to jakość jest taka sama. . Porównując materiał sprawdzałem subiektywnie i obiektywnie. Obiektywnie poprostu sprawdzałem materiał nagrany programem Mediainfo pokazujący absolutnie każde parametry nagrania jakie może mieć film. Subiektywnie to który program wydaje się ładniejszy dla mojego oka

TVP1 – róznicy dla oka nie ma. Zarówno na DVB-T jak i DVB-S (satelita) jest to w 16/9 chociaż akurat sprawdzałem na wiadomościach które nadawane są w 4/3. Dzwiek róznił się bo w DVB-S 192Kb/s PCM a na DVB-T 384Kb/s AC3 ale jak się porównuje na filmach to róznicy w jakości dźwięku nie słychać. Zresztą czego sie spodziewać jesli nawet jest na jakiejś stacji 5.1 384kb/s na TVN to dźwięk jest płytki i po prostu średni przez niski bitrate. Mankament telewizji...

TVN Warszawa Bitrate w obu przypadkach koło 4,5Mb/s 16/9 ,PCM Stereo 192kb/s dla oka nie ma róznicy

TVN – DVB-S nadawane w formacie 4/3, bitrate 4,5/Mb/s, dzwięk PCM oraz AC3 Stereo oba o bitrate 192/kb/s (czasem 5.1 384kb/s). Natomiast DVB-T parametry te same poza tym, że 16/9 a bitrate prawie połowe mniejszy czyli 2,5Mb/s a dla oka nieporównywalnie lepiej.

Polsat – troche jak TVN czyli bitrate na satelicie wyższy bo 7,5 Mb/s a na naziemnej 2,5Mb/s i na satelicie 4/3 a naziemna 16/9 tyle, że tu róznicy w jakości zabardzo nie widać.

Podsumowując DVB-T mimo iz ma niższy bitrate wygląda tak samo bądz lepiej. Nie wiem więc slawko skąd wziąłeś info o kiepskiej jakości. Poczekamy na jakis kanał HD. Pewnie pierwszy to będzie TVP HD to wtedy porównam to. Może będzie jakaś konkretniejsza różnica. Narazie najważniejsza w programach SD to to, że są w 16/9


P.S. Slawko23 a o co Ci chodziło z doborem anteny do odbioru? Przecież to ta sama siatkowa antena której używaliśmy przez ostatnie 30 lat ma być. Nic innego. Conajwyżej nowa żeby nie była zardzewiała
 

afflux

New member
Szemot dzięki za odpowiedź, chyba mam wadliwą antenę ponieważ momentami znika mi całkowicie sygnał, ma już swoje lata antenka. Trza się rozejrzeć za nową.
Tylko szkoda że ze Skrzycznego idzie tylko MUX2 bez programów TVP będę się musiał poratować trójnikiem (dwójnikiem?) antenowym.
Pozdrawiam
 

JackS.

New member
Bez reklam
Witam.

Czy może ktoś napisać, jakiej rozdzielczosci mozemy sie spodziewac w sygnale emitowanym w TV naziemnej? Czy to bedzie sygnal HD?

Pozdrawiam.
Kanały są emitowane w rozdzielczości 720x576i, czyli typowe SD.

W przyszłości pewnie dojdą jakieś kanały HD. W zeszłym roku w Krakowie był testowany kanał TVP HD w DVB-T. Szedł w rozdzielczości 1920x1080i.
 

Matszo

New member
dźwięk 5.1

Mnie troszke rozczarował TVN i TVN nadaje w dolby digital 2.0 i 5.1 w tym drugim przypadku jak dzwieku idzie przez optyka na ampla to obraz zaczyna sie rwać /kwadraciki/ po wyłaczeniu ampla obraz wraca do normy. Przy dzwięku DD 2.0 nie ma problemów z obrazem. POLSAT, TV4, TVpuls nadaje w zwykłym stereo.Będe testował ten problem z dzwiękiem 5.1 Pozdrawiam

Masz problem z tunerem. Jaki to model? Procesor nie wyrabia Ci się w dekodowaniu, albo jakiś inny błąd.
 
Do góry