Naziemna Telewizja cyfrowa, a N-ka -kilka ważnych pytań

Hal9000

New member
Witam.
Do tej pory miałem telewizję N, ale teraz chcę skorzystać z Naziemnej telewizji cyfrowej (podobno NTC działa już w Warszawie), bo modem DVB-T ma już wbudowany w telewizor, a ja mało ostatnio oglądam TV. Nie chcę więc przepłacać za N-kę.

Sytuacja wygląda tak - mam antenę N-ki oraz kabel od anteny idący do dekodera N. Mam więc kilka istotnych pytań.

1. Czy antena telewizji N jest moją własnością czy też N-Ki?
2. Czy antena N-ki będzie współdziałać modemem DVB-T w telewizorze?
3. Czy kabel łączący teraz nbox N-ki z anteną połączy antenę z telewizorem?
4. Jaki kabel i z jaką końcówką (jak się nazywa) należy kupić, by pasował do DVB-T i anteny N-ki?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Witam.
Do tej pory miałem telewizję N, ale teraz chcę skorzystać z Naziemnej telewizji cyfrowej (podobno NTC działa już w Warszawie), bo modem DVB-T ma już wbudowany w telewizor, a ja mało ostatnio oglądam TV. Nie chcę więc przepłacać za N-kę.

Sytuacja wygląda tak - mam antenę N-ki oraz kabel od anteny idący do dekodera N. Mam więc kilka istotnych pytań.

1. Czy antena telewizji N jest moją własnością czy też N-Ki?
Jak rozwiążesz z n-ką umowę, to stanie się twoją własnością. Obciążą cię za nią kwotą 1,22 zł.

2. Czy antena N-ki będzie współdziałać modemem DVB-T w telewizorze?
Nie.

3. Czy kabel łączący teraz nbox N-ki z anteną połączy antenę z telewizorem?
Możesz go do tego wykorzystać.

4. Jaki kabel i z jaką końcówką (jak się nazywa) należy kupić, by pasował do DVB-T i anteny N-ki?
Do odbioru sygnału naziemnej DVB-T potrzebujesz kupić zupełnie inną antenę. Ale jeśli nie masz daleko do nadajnika, to i na kawałku drutu (zamiast anteny) będziesz mógł odbierać z pełną jakością.
 

Hal9000

New member
A właśnie wiesz może dlaczego antena N-ki nie działa z NTC?

Mieszkam Warszawa Mokotów - a najbliższy nadajnik jest daleko z tego miejsca? ten pomysł z kablem nie jest głupi (by wykorzystać go zamiast anteny. A czy nie jest słaba jakość obrazu wtedy?

A jeżeli nie da się, to jaką antenę mogę zakupić - co ona musi w sobie mieć, żeby pasować? Do tej anteny potrzebny jest jakiś konwerter? Gdzie wtykam kabel do anteny NTC?

Aha i jeszcze jedno istotne pytanie - czy tę antenę trzeba ustawić tak samo dokładnie jak satelitarną? Czy potrzebny do tego instalator, czy samemu można prosto ustawić?
 

Gucio50

New member
Bez reklam
a
A właśnie wiesz może dlaczego antena N-ki nie działa z NTC?

Bo antena n-ki to antena satelitarna, patrzy w niebo.

A telewizja naziemna cyfrowa (NTC), to telewizja nadawana z naziemnych nadajników i trzeba mieć antenę która patrzy na nadajnik naziemny.

Tuner USN telewizji naziemnej n-ki oraz wbudowane tunery w telewizor, potrzebuja anteny naziemnej, takiej na dachu lub wewnętrznej, ktora patrzy poziomo w kierunku nadajnika naziemnego :grin:

We Wrocławiu sygnał TV cyfrowy naziemny z Czech jest tak silny, że do odbioru wystarczy metr, dwas zwykłego drutu. Przynajmniej tam gdzie mieszkam (droga wylotowa z Wocławia w kierunku Warszawy) :krol:
 

JackS.

New member
Bez reklam
Mieszkam Warszawa Mokotów - a najbliższy nadajnik jest daleko z tego miejsca? ten pomysł z kablem nie jest głupi (by wykorzystać go zamiast anteny. A czy nie jest słaba jakość obrazu wtedy?

Tutaj znajdziesz mapki zasięgu DVB-T w Polsce. W twoim przypadku myślę, że wystarczy jak jak włożysz kawałek drutu do gniazda antenowego telewizora i będziesz miał pełną jakość odbioru.
 

KubaArek

New member
Bez reklam
kolego ja mieszkam niedaleko Ciebie bo przy Al.Wilanowskiej odbieram DVB-T z anteny "siatkowej" kupiłem ją za 14pln na Wolumenie
antenka patrzy na poł-zach sygnał mam jakość -9 w skali do 10 a siłę 7 w skali do 10 ,obraz żyleta
w tej chwili odbierzesz TVP1,TVP2,TVP INFO,TVN,TVN Warszawa,Polsat,TV4 i PULS
 

Szemot

New member
Ja mam antene z 3m drutu po kablu elektrycznym i mam sygnał 100% i jakość 60% Przy czym naszczęście w standarcie cyfrowym niezaleznie czy jakość 60 czy 100% i tak obraz tak samo świetnie wygląda. Jesli jakość spadnie poniżej wyaganej to zacznie się przycinać obraz i dzwięk. Bo a analogowej TV było tak, że 80% gorsze zawszse od 100% i im mniej tym bardziej śnieżyło. w DVB-T tak nie ma
 
Do góry