Odbior DVB-T WLKP

alicetea

New member
Po dlugiiiim i mozolnym wybieraniu tv przyszedl czas na kontyunacje. Jako ze na razie nie planuje kupna platformy cyfrowej, to postanowilem sprawic sobie antenke do dvb-t. Nadajnik umieszczony jest w Śremie. Dokładnie to 30km (w lini prostej moze ciut mniej +- 25km) od mojego miejsca zamieszkania. Wiadomo, pagurki, lasy itp występujące to chyba norma w naszym pięknym krajobrazie. Dlatego tez zastanawia mnie fakt, jaką to antene sobie zafundować. Wolałbym coś małego typu Antena DVB-T ATRAX 300 lub Antena DVB-T Signal - ze wzmacniaczem. Na mapkach zasięgu, moja miejscowośc w 90% pokryta jest "bardzo dobrym" zasięgiem (miejscowość położona w kierunku południowym od śremu). Akurat pokój w którym będzie tv i antena, również skierowany jest w stronę Śremu. Co mówicie, kombinować z większą anteną, czy w/w sprzęt strarczy ? Powiem szczerze, nie bardzo chce mi się latać po dachach :)

edit:
jeszcze cos, miejscowosc w której mieszkam połozona jest w malutkiej "dolinie" ;P
 
Ostatnia edycja:

Pirat100

New member
A jak wygląda u ciebie czy u sąsiadów odbiór TV analogowej ze Śremu poprawny? czy śnieży? Czy w chwili obecnej nie masz żadnej anteny na dachu ?. Antena od "analogowej" tez odbierze sygnał cyfrowy. Ze Śremu nadawany on jest na 39 kanale.
Ja na dachu mam antenę DIPOL 19/21-69 DVB-T + radiową + zwrotnica , + wzmacniacz antenowy na poddaszu ale do nadajnika w Śremie mam ok 70km, odbiór programu analogowego różnie, zależy od pogody, mniejszy lub większy śnieg na ekranie. Po zakupie TV z tunerem DVB-T zaskoczenie sygnał cyfrowy żyleta !. Poziom sygnału na max, sporadycznie jak deszcz spada na średni. Jak była ulewa pojawiła się kilka razy na ekranie "pixeloza" .Śremu w DVB-T na dzień dzisiejszy nadaje TVP1, TVP2, TVP3, TVPULS, TV4, TVN i POLSAT + radiowe: PR3 i r.Merkury. Według mnie porządna antena to podstawa.
 
Ostatnia edycja:

alicetea

New member
Pirat100 napisał:
A jak wygląda u ciebie czy u sąsiadów odbiór TV analogowej ze Śremu poprawny? czy śnieży? Czy w chwili obecnej nie masz żadnej anteny na dachu ?. Antena od "analogowej" tez odbierze sygnał cyfrowy. Ze Śremu nadawany on jest na 39 kanale.
Ja na dachu mam antenę DIPOL 19/21-69 DVB-T + radiową + zwrotnica , + wzmacniacz antenowy na poddaszu ale do nadajnika w Śremie mam ok 70km, odbiór programu analogowego różnie, zależy od pogody, mniejszy lub większy śnieg na ekranie. Po zakupie TV z tunerem DVB-T zaskoczenie sygnał cyfrowy żyleta !. Poziom sygnału na max, sporadycznie jak deszcz spada na średni. Jak była ulewa pojawiła się kilka razy na ekranie "pixeloza" .Śremu w DVB-T na dzień dzisiejszy nadaje TVP1, TVP2, TVP3, TVPULS, TV4, + radiowe: PR3 i r.Merkury. Według mnie porządna antena to podstawa.
Aktualnie w domu jest polsat cyfrowy i cyfra+, analogowej anteny nie ma. Ale pol roku temu, byl jeszcze Analog i obraz byl ok, bez problemow z odbiorem. Moze rozważę kupno takiej anteny jak ty, ale chyba bez wzmacniacza itp, odległość jednak nie jest taka "tragiczna". Poczekam tez na opinie innych uzytkowniko!
dzieki za pomoc ! :)

edit:
a tvn nie ma ? ; p
i jeszcze jedno pytanie, ile metrów max kabla moze isc od antenki do tv ? jak juz wybiore opcje wieszania anteny to raczej bede musial min. 20-30 metrów użyć, a nie wiem czy czemus to nie bedzie szkodzic... Oraz czy antena ta potrzebuje osobne zasilanie ? Bo jezeli tak... to z tym moze byc problem eh :/
 
Ostatnia edycja:

Pirat100

New member
jest też i TVN i Polsat już poprawiłem posta ;)

20m przewodu to nie problem oczywiście jeśli zakupisz dobrej jakości. Sama antena nie potrzebuje zasilania. Nawet jeśli zastosował byś wzmacniacz zaraz przy antenie (takiego typu jak w popularnych antenach siatkowych (pająku)) to i zasilanie przesyłane jest tym samym przewodem co sygnał z anteny do TV. Popularne szerokopasmowe "siatki" dostarczane są z zasilaczem 12V wpiętym w gniazdo sieciowe 230V przy TV a później przez przewód koncentryczny zasilanie leci do góry do wzmacniacza antenowego.
Ty masz niewielką odległość od nadajnika jeśli dałbyś antenę kierunkową na dachu wydaję mi się że wzmacniacz nie potrzebny. Zamontować wzmacniacz zawsze można.
 
Ostatnia edycja:

alicetea

New member
Pirat100 napisał:
jest też i TVN i Polsat już poprawiłem posta ;)

20m przewodu to nie problem oczywiście jeśli zakupisz dobrej jakości. Sama antena nie potrzebuje zasilania. Nawet jeśli zastosował byś wzmacniacz zaraz przy antenie (takiego typu jak w popularnych antenach siatkowych (pająku)) to i zasilanie przesyłane jest tym samym przewodem co sygnał z anteny do TV. Popularne szerokopasmowe "siatki" dostarczane są z zasilaczem 12V wpiętym w gniazdo sieciowe 230V przy TV a później przez przewód koncentryczny zasilanie leci do góry do wzmacniacza antenowego.
Ty masz niewielką odległość od nadajnika jeśli dałbyś antenę kierunkową na dachu wydaję mi się że wzmacniacz nie potrzebny. Zamontować wzmacniacz zawsze można.

Bylem dzisiaj w paru sklepach, i zakupilem "pająka". SPrzedający mowil ze nie ma sensu kupowac wymyslnej anteny, poniewaz wie z doswiadczenia iz w naszym Miasteczku nie ma problemu z odbiorem dvb-t przez pająka. Mowil ze jak beda jakies problemy, to maly wzmacniacz i powinno byc ok. Przetestuje to jutro, jestem aktualnie w trakcie spawania paru "rurek".. heh, antena będzie wisiec 3metry nad dachem, mysle ze powinno to wystarczyc. A jak pająk sobie nie poradzi, to zakupie podobny sprzecik do twojego Piracie.
ps. Podobno z budynków kondygnacje wyżej (tzn. ulice wyżej) widać antenę ze Śremu, dlatego też ponoć pająk sobie radzi u nas z cyfrową telewizją bez problemu
 

Pirat100

New member
Łeee jak widać od ciebie antenę to pewnie nawet na kawału druta kolczastego by działało ;-) nadajnik pod Śremem ma chyba 50kW mocy. Pozdrawiam , dobrego odbioru DVB-T
 

alicetea

New member
Wlasnie zamontowalem Antene. Wiec tak, jednak drzewa przed moim domem troche zasłaniają i do tego dochodzi niestety tylko 2.5 metrowy masz od anteny. Tv pokazuje jakość sygnalu 40-50%.. Obraz jest zajebisty ! Szkoda tylko ze od czasu do czasu urywa sie dzwiek i snieży. W takiej sytuacji co powinienem zrobic ? Mozecie polecic jakis wzmacniacz ?
Pozdrawiam
 

Pirat100

New member
U mnie od soboty też pojawiają się zaniki dźwięku i kwadraciki na ekranie co kilka minut, a poziom sygnału mam na max. Znajoma mieszkająca ok 30km od nadajnika od piątku zaobserwowała podobne zjawisko. Może ma to coś wspólnego z mglistą pogodą (no ale dlaczego poziom sygnału mam na max lub prawie max) albo coś grzebią (modyfikują) w nadajnikach.
 
Do góry