Łączenie DVB-T i analog. z kablówki

MaTiX_lama

New member
Obecnie nie mieszkam w zasięgu żadnego nadajnika DVB-T, ale zapytam się na przyszłość ;) Planuję zakup TV LCD z tunerem analogowym i DVB-T i chciałbym móc odbierać programy zarówno analogowe jak i cyfrowe jednocześnie. I teraz pytanie: czy da się jakoś połączyć sygnały cyfrowej TV DVB-T i analogowej z kablówki? Są do tego jakieś specjalne sumatory, czy można stosować normalne zwrotnice antenowe?
 

MJot

Member
Jeśli dobrze rozumiem, chcesz TV z tunerem DVB-T? Nie potrzebujesz wtedy żadnych dodatkowych urządzeń, sygnał z anteny "przychodzi" w taki sam sposób dla kanałów analogowych jak i cyfrowych. Wszystko załatwi TV. Jeżeli natomiast chcesz korzystać z kablówki i ekstra dołożyć własną antenę do DVB-T, to potrzebny będzie raczej przełącznik, ponieważ kanały z kablówki mogą się nakładać na kanały z anteny - tu konieczne jest sprawdzenie, na jakich kanałach "nadaje" kablówka i DVB-T. Jeśli kanały się nie pokrywają, możesz zastosować zwykły sumator lub zwrotnicę. Ja ostatnio zrobiłem próbę na zwkłym spliterze z TME i też działa. Kablówka w paśmie S.

U Ciebie DVB-T powinno iść przy dobrej antenie ze Skrzycznego.
 

MaTiX_lama

New member
MJot napisał:
chcesz korzystać z kablówki i ekstra dołożyć własną antenę do DVB-T
O to dokładnie mi chodziło ;)

edit: mam dość podstawowy pakiet kablówki (10 programów) i z tego co wiem mam obcięte pasmo od ok. 480MHz w górę. Także teoretycznie nadajnik DVB-T musiałby nadawać na wyższej częstotliwości, wtedy obyłoby się bez przełączania kabli w celu zmiany kablówki na DVB-T i odwrotnie... Już rozumiem ;) Thx MJot

MJot napisał:
U Ciebie DVB-T powinno iść przy dobrej antenie ze Skrzycznego.
Nie siedzę za bardzo w temacie odbioru DVB-T, ale myślę, że nie da rady nic odbierać z odległości ok. 100km od nadajnika ;)
 
Ostatnia edycja:

MJot

Member
Tarnowskie Góry znajdują się obecnie w "polu rażenia" nowego nadajnika z Krakowa. Życzę przyjemnego odbioru, tym bardziej, że ofertę ma lepszą niż ten ze Skrzycznego.
 

MaTiX_lama

New member
Tylko, że wg. tej mapy zasięgu DVB-T (był link kilka postów wcześniej) Tarnowskie Góry nie znajdują się w zasięgu nadajnika z Krakowa, a tym bardziej Wisła/Skrzyczne. Wolę poczekać jak zostanie uruchomiony jakiś bliższy nadajnik (np. w Katowicach), bo nie chce mi się za dużo kobinować, skoro nie ma pewności, że będzie to działać. Wogóle jeszcze nawet nie kupiłem TV ;)

I jeszcze pytanko: podobno anteny do odbioru analogowego i DVB-T niczym się nie różnią. W związku z tym, czy do DVB-T nadała by się taka:
dipol.com.pl/antena_cx-8w_wersja_b_ze_wzmacniaczem_lna-101_A0034.htm antena?

? Wisi takie coś u mnie na balkonie bezużyteczne (została z czasów kiedy likwidowali u nas na osiedlu anteny zbiorcze, a kablówka nie była jeszcze pociągnięta ;) ) i pomyślałem, że mógłbym to kiedyś wykorzystać do odbioru TV cyfrowej. Dałoby radę?

Pzdr ;)

PS: BTW; napisałem już 8 postów, a dalej nie mogę podawać linków... WTF?
 

Michalx19

New member
Chcę kupić panasa tx37p10x(nie posiada mpeg4),mam kablówkę ( ttkoszalin)i tylko przy niej (raczej ) zostanę .Dzwoniłem do nich nie wiedzą jeszcze jak będą nadawać czekają na ostateczne ruchy Ministerstwa .Mam pytanko czy w/w telewizor będzie mi odbierał bez zarzutu po 2012 r.Czy będzie ewantulana możliwość oglądania kanałów cyfrowych z eteru.
 

danek_szy

New member
Wg mnie jak już kupujesz to tylko z MPEG4, bo ministerstwo/komisja/urząd czy co tam jeszcze niedawno ogłosiło, że to właśnie mpeg4 będą wprowadzali do obiegu w 2012r...
 

MaTiX_lama

New member
Coś mnie dzisiaj naszło, żeby spróbować sobie złapać DVB-T z Krakowa, dlatego odświeżam temat ;) Jednak nie chciałbym przy tym rezygnować z kablówki i teraz mam pytanie. Bo u mnie sytuacja wygląda tak: z kablówki programy nadawane są u mnie na częstotliwościach 487,25MHz (k23) w dół, a DVB-T z Krakowa jest na 506MHz (k25). Teraz musiałbym znaleźć jakąś zwrotnicę/sumator, który by mi te dwa sygnały skleił do kupy, tyle, że nic ciekawego nie mogę znaleźć (przeważnie zwrotnice mają częstotliwość podziału sygnałów ustawioną na k21, k31, k40, a ja bym potrzebował jakieś k24). Może jakaś zwrotnica z regulacją, jakiś filtr częstotliwościowy - istnieją wogóle takie rzeczy? ;)

Pzdr.
 
Do góry