Mux albo...Mux

oszołom

New member
Cześć.
Od tygodina syn ma nowy TV marki TCL seria P60 i jest problem z odbiorem sygnału TV naziemnej.
Najpierw to co było.
Wcześniej wisiał około 10cio letni 32" Philips serii 4000, miał wpiety zwykły kabel od TV z zawiniętym końcem na wtyku antenowym. Wszystkie kanały odbierało jak ta lala, owszem jak wiało tak ponad 100km/h (blok stoi w szczerym polu) to czasami jakieś zakłócenia sie pojawiały ale to tylko gdy była wichura. Poza tym elegancko wszytskie 31? (nie wiem ile jest dokładnie) kanałów odbierało bez problemu.
Aktulanie:
Po zainstalowaniu TCL-a zrobiłem to samo, po prostu przepiąłem kablel do nowego TV.
Skanowałem kilkukrotnie i zawsze znajdowało mi MUXA 2 i nic więcej. (jakośc i siła 100%)
Dzisiaj przy okazji kupiłem wzmaniacz sygnału (takie wnioski mnie naszły, że może nowy ma gorszy tuner i słabiej odbiera). Obrałem końcówkę kabla z koszulki i wetknąłem na wystający drut ten wzmaczniacz.
Skanuję i....znajduje mi MUX3 i nic więcej (jakość i siła około 30-40%) do tego czasami zatnie (chociaż dzisiaj wieje znowu powyżej 100km/h).

Nie rozumiem....mieszkam na ostanim piętrze bloku - najwyższy punkt. 6 km ode mnie jest stacja przekaźnikowa Kalisz/Chełmce, a w lini prostej jakieś 25km jest główny nadajnik Kalisz/Mikstat, zresztą z okien widze wzgórze na którym jest antena, a jak wezmę lornetke to i antenę widać.
Żadnych przeszkód po drodze, nie licząc mojej ściany nośnej.
Na starym TV sygnał bez problemu, na nowym - nawet wszystkich kanałów nie może znaleźć.

O co chodzi? wie ktoś może?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nadajnik Kalisz /Chełmce ma moc 5KW, ale Kalisz/Miksat ma już 100KW więc takie 25km nie powinno stanowić żadnego problemu na dodatek muxy nadają na tej samej polaryzacji ,więc jeżeli łapiesz jeden powinieneś też pozostałe
Może być też problem z anteną jak pisze kolega wyżej ,ale na zdrowy rozum jeżeli na niej odbierałeś wcześniej powinieneś i teraz
Gdyby była możliwość wypożyczenia od kogoś tunera dvb-t ,wtedy prędzej być znalazł przyczynę

Ja miałem trochę podobny problem ale z tunerem satelitarnym po wymianie anteny ,otóż nie mogłem odbierać TVP Info z satelity pomimo skanowania tuner nie znajdował tej stacji ,skanowanie transpondera też nic nie dawało jak również ręczne wpisanie częstotliwości .Pomogło przywrócenie tunera do ustawień fabrycznych i ponowne skanowanie
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Możesz mieć też za silny sygnał. Stary tv takiego potrzebował a ten czując przesterowanie blokuje zbyt silne muxy. Ja u teściowej musiałem wzmacniacz 40dB wymienić na 20 i dopiero poszło wszystko. Spróbuj najpierw odpiąć wzmacniacz i sprawdź reakcję.
 

oszołom

New member
coś się ruszyło

Nadajnik Kalisz /Chełmce ma moc 5KW, ale Kalisz/Miksat ma już 100KW więc takie 25km nie powinno stanowić żadnego problemu na dodatek muxy nadają na tej samej polaryzacji ,więc jeżeli łapiesz jeden powinieneś też pozostałe
Może być też problem z anteną jak pisze kolega wyżej ,ale na zdrowy rozum jeżeli na niej odbierałeś wcześniej powinieneś i teraz
Gdyby była możliwość wypożyczenia od kogoś tunera dvb-t ,wtedy prędzej być znalazł przyczynę

Ja miałem trochę podobny problem ale z tunerem satelitarnym po wymianie anteny ,otóż nie mogłem odbierać TVP Info z satelity pomimo skanowania tuner nie znajdował tej stacji ,skanowanie transpondera też nic nie dawało jak również ręczne wpisanie częstotliwości .Pomogło przywrócenie tunera do ustawień fabrycznych i ponowne skanowanie

Chyba wychodzi na to, że nowy TV ma wbudowany słabszy tuner niż stary.
Ruszyłem kablem, spełniającym role anteny, własciwie pusciłem luzem ten kabel z zatkniętym na końcu wzmacniaczem, bo do tej pory kabel był zatniety za uchwyt Vesa (być może wzmacniacz dotykał metalowego ramienia Vesy). Teraz jest luzem dotykając tylko plastikowej obudowy TV. Znalazło mi wszystkie Cyfrówki z czego:
MUX3 - podniosła się siła i jakość do około 40-50%.
MUX1,2 i 8 jest na liście, ale nie widac obrazu albo pojawia się zapixelowany i zacięty.
Siła i jakość na pozostałych MUX-ach odpowienio 0- do 8% w porywach do 20-25% (przez chwilę).

Wychodzi na to, że brakuje mocy odbioru na nowym TV.
Właściwie trzeba podejść do tematu pragmatycznie.
Mamy stałe takie jak:
- Ta sama antena.
- Ten sam nadajnik - odległość i siła .
I jedną zmienną
- nowy TV.
Wychodzi na to, że to TV ma słabszy zasięg i moc odbioru.
Tak właśnie cudowni managerowie szukają oszczędności gdzie się tylko da, cel i plan wykonany a klient jak się nie skapnie to ok. jak się zorientuje - nie buja się z problemem.
 

ebola1972

Member
Piszesz w 2 tematach że masz problemy z odbiorem na swoim tv i u syna. W obu przypadkach zamiast prawidłowej instalacji antenowej masz jakąś prowizorkę. Zamiast wymagać cudów od menadzerów zacznij wymagać od siebie. Wesołych Świąt.
 

oszołom

New member
Piszesz w 2 tematach że masz problemy z odbiorem na swoim tv i u syna. W obu przypadkach zamiast prawidłowej instalacji antenowej masz jakąś prowizorkę. Zamiast wymagać cudów od menadzerów zacznij wymagać od siebie. Wesołych Świąt.

No właśnie na starszym TV u syna nie było żadnego problemu, do teraz.
Też udanych Swiąt zyczę.
 

ebola1972

Member
Na forum sat-kurier masz ogromny dział poświęcony dvbt. Łącznie ze zdjęciami, schematami jak samodzielnie antenę zbudować. W tym kierunku bym poszedł.
 

KubaArek

New member
Bez reklam
ja piernicze !!! gościu ogarnij się !!! podłącz TV do anteny a nie do jakiejś prowizorki i wtedy pisz czy działa czy nie.
 
Do góry