Polsat HD

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Od kilku dni/tygodni mam z DVB-T Polsat HD. Oczywiście nie jest to chyba oficjalne nadawanie, główna strona
Telewizja Cyfrowa DVB-T w Polsce - Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T. Nadajniki, kanały HD, tunery i dekodery DVB-T.
nic nie mówi na ten temat. Wiecie może czy są to jakieś testy, czy może Polsat robi promocję i czasowo wrzucił swój kanał na zachętę zakupu swoich dekoderów? :D


Przy okazji zapytam; nurtuje mnie jedna sprawa. W jednym pokoju mam tv z wbudowanym dekoderem DVBT, wiec odbieram sygnał bezpośrednio z anteny.
W innym mam dekoder satelitarnej, z której w tym przypadku ciągnę kanały nadawane również w DVBT. Dlaczego sygnał z anteny naziemnej jest opóźniony w stosunku do satelitarnej nawet ok. 2 sekundy? Zawsze myślałem, ze powinno być odwrotnie, że dłuższa drogę ma sygnał od i z satelity do odbiornika, niż ten bezpośrednio z nadajnika, który w moim przypadku oddalony jest ode mnie o zaledwie kilkanaście km?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Przecież już nie ma analogu

Wygląda to mniej więcej tak : Nadawcy swoich programów dostarczają sygnał do stacji nadawczej (tzw stacji uplinkowej) najczęściej odbywa się to przez światłowód ,tam wszystkie sygnały zostają zebrane następnie enkodowane i multipleksowane aby powstał jeden strumień ,taki strumień musi zostać następnie zmodulowany aby dało się go wysłać w postaci wiązki mikrofali ,taka wiązka jest wysyłana w kierunku satelity .Tam sygnał jest odbierany przez anteny ,przetwarzany ,wzmacniany i wysyłany z powrotem w kierunku ziemi przez anteny kierunkowe , sygnał jest odbierany na innej częstotliwości niż wysyłany aby uniknąć zakłóceń .Wiązka mikrofali dociera do anteny ,jej lustro odbija falę aby dotarła do konwertera ,który przesyła ją przez kabel do tunera który demoduluje sygnał ,demultipleksuje i dekoduje strumień audio i video, wtedy Krzysztof na Twoim telewizorku pojawi się obraz z dźwiękiem :)

Jeszcze taka ciekawostka ,w przypadku satelity też jest opóźnienie ,gdyż sygnał musi przebyć drogę "tam i z powrotem" tylko jest bardzo niewielkie 0,15s
 

Gie

Member
Bez reklam
W różnych regionach kraju powstały lokalne MUX-y i tam często nadają, testują różne kanały. Np. Polsat HD Polsat HD z nadajnika RTCN Katowice / Kosztowy | NTC w Polsce - SATKurier.pl A w Warszawie testuje lub testował TVN HD.

Sprawdź czy opóźnienia masz też na kanałach TVP. Wszystko zależy od nadawcy w jaki sposób dostarcza sygnał firmie zarządzającej DVB-T. Polast zawsze stosuje jakieś kombinacje. Dawno temu, kiedy Cyfrowy Polsat nadawał TVP 2 to brał sygnał ze zwykłej naziemnej anteny. Sygnał analogowy. I to wysyłał na satelitę. Jakość była fatalna.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W najbliższym czasie nie ma na to szans
Po pierwsze nie ma miejsca w naziemnej telewizji .Wielkim błędem był wybór standardu DVB-T kiedy wszyscy nasi sąsiedzi nadają w DVB-T2 przy tej samej infrastrukturze i kosztach nadawania jest 30% więcej miejsca na jednym muxie ,a muxy są trzy .Oczywiście z czasem będziemy musieli przejść na DVB-T2 ale dopiero jak wygaśnie obecna koncesja .Być może pojawi się jeszcze jeden mux ale decyzja o tym czy tak się stanie będzie podjęta na konferencji w Genewie ,druga opcja jest aby wolną częstotliwość wykorzystać na internet szerokopasmowy
Po drugie - prywatnym nadawcom takim jak Polsat ,TVN ,Puls się po prostu nie opłaca emitować swoich programów w HD .Naziemna telewizja jest bezpłatna ,nawet jeżeli będzie powszechna oplata audiowizualna (najprędzej od 2019r ) to przecież w całości trafi do TVP a nadawcom zostają jedynie reklamy .Prawdopodobnie z tego powodu Polsat nie chce włączyć kilku nowych stacji z muxa8 do swojej oferty ,podobnie TVP ma trzy miejsca na muxie 8 ale na razie nie umieściła tam żadnej swojej stacji - woli ponosić opłatę rezerwacyjną
 
Ostatnia edycja:
Do góry