Jak antena do DVB-T - sygnał zasłonięty blokiem

harnas81

New member
Witam,

mam pytanie a zarazem prośbę - czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jaką antenę mam zakupić do odbioru tv naziemnej. Problem mój polega na tym, że okno mieszkania mam z tej strony bloku gdzie nie dolatuje sygnał z kierunku od nadajnika. Konkretnie moje nadajniki są na PKiN w Warszawie, ja mieszkam w Ząbkach (okno od strony wschodniej a nadajnik od strony zachodniej). Moim ratunkiem jest balkon sąsiada dlatego, że jest narożne. I tak myślę, że można by tam zamontować antenę skierowaną w stronę zachodnią. Tylko jaką antenę kupić? Odległość do nadajnika to ok 15km. Anteny na pewno nie nakieruję na PKiN a jedynie w tym kierunku .... Czy coś można w tej sytuacji zrobić?

 

digitalus

Banned
Witam
Najlepiej kupic krotka antena kierunkowa
Antena telewizyjna UHF 11-elementowa Dipol 11/21-60
Dluzsza antena kierunkowa nie sprawdzi sie bo jest bardziej kierunkowa, przeznaczona na wieksze odleglosci .Krotsza antena odbierze lepiej sygnal z odbicia.
Lub kup antene logarytmiczna.Bardzo dobrze sprawdza sie gestej zabudowie.Anteny logarytmiczne sa bardzo popularne we Francji i Wloszech.Do anten logarytmicznych nie stosuje sie symetryzatora, kabel podlaczamy bezposrednio do anteny.
Podobny przyklad z forum elektroda.Lokalizacja anteny Warszawa.
DVB-T Sygnał skacze a prąd kopie - elektroda.pl
cytat
Aktualnie zamówiłem antenę logarytmiczną "DVB-T tc'AL6009" oraz dobry kabel Televes T-100 Plus HD, zobaczymy czy będą efekty.
Jak już będę miał nową antenę, napisze czy zadziałało.
Aktualizacja:
Antena zamontowana i wszystko śmiga jak tralala. Jakość sygnału na poziomie 70-80% bez specjalnego ustawiania anteny.
Czekam na kabel i wtedy ustawie wszystko na tip top.
 
Ostatnia edycja:

harnas81

New member
ok poczytałem trochę o tej antenie logarytmicznej ... ale ją trzeba tez kierunkowo nastawić. A ja z kierunkiem bezpośrednim mam problem bo nadajniki są na południowy zachód a ja mam możliwość wystawienia anteny na zachód. A dodatkowo znalazłem artykuł o tej wspomnianej antenie ze jest do niczego :(
 

digitalus

Banned
Jesli uwazasz ze antena logarytmiczna nie sprawdzi sie do kup antene z linku.Taka sama antene czyli Dipol 11/21-60 ma kolega.Antena odbiera programy z odbicia od bloku,Nadajnik znajduje sie po przeciwnej stronie. Antena ustawiona jest w odwrotnym kierunku do nadajnika i odbiera sygnal z odbica od bloku.Odleglosc od nadajnika okolo 20 km.
 
Ostatnia edycja:

psiaja

Member
Ale obecnie kupując antenę kierunkową UHF z odbiorem kanałów 21-60 czy nie zamyka sobie drogi do odbioru MUX-8, który będzie nadawany w VHF'ie 5-12?
 

jacekcy

New member
W Twojej sytuacji, to są pewnie "jaja jak berety". Teoria nie zawsze dokładnie zgadza się w praktyce. Pasowałoby mieć z kilka różnych anten i dobry miernik siły oraz jakości sygnału, żeby bawić się w sprawdzanie każdej na odpowiednim kanale.

Życzę cierpliwości i odrobiny szczęścia.
 

kecyrf

Member
Ale obecnie kupując antenę kierunkową UHF z odbiorem kanałów 21-60 czy nie zamyka sobie drogi do odbioru MUX-8, który będzie nadawany w VHF'ie 5-12?

No to odświeżę temat, to jaką trzeba szukać antenę żeby dobierała kanały 21-60, a także 5-12, i dorzucę jeszcze żeby ściągała programy radiowe ukf?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Dobra by była antena DIGILOG to jest antena szerokopasmowa o strukturze logarytmicznej periodycznie dipolowej .Odbiera pasmo UHF (470-862 MHz) ,VHF (174-230Mhz) oraz FM 87-108 Mhz ( w tym radiofonię cyfrową DAB+)
Długość anteny ok.80cm ma 22 elementy ,kosztuje ok.90zł
 

przeeemek

New member
Mam podobną sytuację i dwie możliwości. Dodatkowy problem to parter.

Jeden nadajnik Iława ~64km na południe. Idealny "widok" i miejsce do zamontowania anteny, gdyby nie to, że po drodze stoi blok i jakieś choinki. Antena Nc+ odbierała w tym miejscu, ale gdy było za dużo liści to drzewa zaczynały przeszkadzać przy sygnale HD.

Drugi nadajnik Elbląg ~23km na wschód. Antena musiałaby być skierowana wzdłuż bloku (jeśli nie trochę na blok). Według DVB-T findera dałoby radę, bo byłoby równolegle do bloku. Uchwyt trochę od ściany odstaje, więc nie za szeroka antena by weszła.

Czy dwie choinki w odległości 5m zakłócą sygnał? A za tymi choinkami (kolejne parę metrów) blok 2-piętrowy? Drzewa są na wysokość bloku.

Domyślam się, że potrzebowałbym dwóch różnych zestawów w zależności od wybranego nadajnika. Z naziemną tv nie miałem do tej pory doczynienia, więc nie wiem jak to wygląda od strony technicznej. Tzn. jak taka antena zbiera sygnał, czy trzeba "wstrzelić" się w nadajnik tak jak to jest w tv satelitarnej itp. Jestem na etapie nauki i im więcej czytam to mam więcej pytań :).

Z góry dzięki za pomoc.
 
Do góry