Pierwszy Blu-ray w Polsce i pierwszy test - Panasonic DMP-BD10

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Panasonic_DMP_BD10_EG.jpg

W końcu się doczekaliśmy! Po bądź co bądź niespodziewanym debiucie HDTV w Polskiej wersji językowej z satelity, możemy zacząć oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości z płyt, które specjalnie zostały do tego stworzone. 11.11.06 na Polskim rynku zadebiutował pierwszy odtwarzacz nowej generacji, ku zaskoczeniu obserwatorów branży nie był to Samsung, lecz Blu-ray Panasonic DMP-BD10.

DMP-BD10P1010065.jpg

Gdy zobaczyłem po raz pierwszy odtwarzacz Panasonic'a od razu przyszły mi na myśl pierwsze odtwarzacze DVD o co prawda mniej wyszukanym wyglądzie, ale bardzo podobnych gabarytach. Prosta forma samego odtwarzacza z zasłonięta kieszenią napędu wskazuje na wysokie zaawansowaną technologię. Materiały zastosowane do wykonania obudowy nie budzą najmniejszych zastrzeżeń, że właśnie z taką technologią mamy doczynienia.

DMP-BD10P1010100.jpg

Pilot jednak odstawał od reszty i nie dawał odczuć, że jest to obecnie najbarczyej wyrafinowana nowinka techniczna.

DMP-BD10P1010108.jpg

DMP-BD10P1010075.jpg

DMP-BD10P1010092.jpg

Aby w pełni cieszyć się kinem domowym potrzeba jeszcze ekranu, amplitunera i zestawu głośników . Nasz testowy zestaw składał się z 65 calowego telewizora plazmowego o rozdzielczości FullHD 65TH-PV600. Ośmiokanałowego amplitunera SA-XR700 oraz zestawu głośników SB-TP1000. Wszystko udostępniła firma Panasonic Polska.

DMP-BD10P1010084.jpg

DMP-BD10 ma w sobie wiele systemów polepszania obrazu a także scaler, który potrafi upscalować sygnał do rozdzielczości 1080p. Oto opis systemów znajdujących się na pokładzie odtwarzacza:
  • P4HD (Pixel Precision Progressive Processing - progresywne przetwarzanie i precyzja pikseli dla rozdzielczości HD) - Aby uzyskać najlepszy obraz HD z płyt BD-Video potrzebny jest odtwarzacz, który przekazuje wysokiej jakości progresywne obrazy, odzwierciedla pełną płynność ruchu oraz rysuje ostre ukośne linie. Tryb P4HD realizowany przez odtwarzacz DMP-BD10 przetwarza ponad 15 miliardów pikseli na sekundę i stosuje optymalne przetwarzanie dla każdego piksela z danych video zapisanych na płycie. W rezultacie powstają obrazy o wyjątkowej rozdzielczości.
  • Konwersja interlaced/progressive dla odtwarzania 1080p*
  • W trybie P4HD uzyskuje się wysoką prędkość oraz niezwykłą precyzję konwersji interlaced/progressive, dzięki technologii generowania precyzyjnych pikseli (Precise Pixel Generation), 16-poziomowej detekcji ruchu (16-Level Motion Detection), przetwarzaniu diagonalnemu (Diagonal Processing) oraz przetwarzaniu 3:2/2:2 Pull-Down. Umożliwia to konwersję sygnału 480i, a nawet 1080i do pełnego obrazu HD 1080p.* Wymagane jest podłączenie HDMI.
  • Konwersja w górę do odtwarzania 1080p*
  • W przypadku odtwarzania płyt BD-Video lub DVD, P4HD dokonuje interpolacji formatów 480i/p, 720p lub 1080i do postaci 1080p wykorzystując technologię generowania precyzyjnych pikseli (Precise Pixel Generation). Oznacza to, że każdy pojedynczy piksel powstaje z 60 otaczających go pikseli informacyjnych (pixels of information). Uzyskuje się dzięki temu doskonały poziom jakości obrazu 1080p. Dla porównania warto podkreślić, że standardowe przetwarzanie generuje piksele na podstawie 16 pikseli informacyjnych. * Wymagane jest połączenie HDMI.
  • BD-Video obsługuje cały szereg formatów. Na przykład, format najwyższej jakości (1920 x 1080 pikseli) może być rejestrowany z 4 różnymi częstotliwościami kadru: 59.94i, 50i, 23.976p oraz 24p i może być przy tym stosowany format kompresji MPEG2, MPEG4 AVC lub VC-1.
  • 16 –poziomowa detekcja ruchu z adaptacją ruchu opartą o piksele - 16-Level Motion Detection - Celem uzyskania optymalnej progresywnej konwersji, przetwarzanie musi odpowiadać ruchowi obrazu. Superwysoka prędkość P4HD kategoryzuje ruch obrazu każdego piksela na jednym z szesnastu poziomów, począwszy od nieruchomego aż po wyjątkowo szybki. Dla obszarów z nieruchomym obrazem, stosuje on progresywne przetwarzanie, które najlepiej pasuje do zdjęć. W innych obszarach stosowane jest przetwarzanie najlepiej odpowiadające stwierdzonemu poziomowi ruchu. A w rezultacie powstają niezwykle piękne progresywne obrazy przy minimalnej konwersji.
  • Diagonalne przetwarzanie - Diagonal Processing - Możliwość tworzenia gładkich i ostrych krawędzi ukośnych linii stanowi kluczowy aspekt progresywnej konwersji. P4HD szybko wykrywa ukośne linie i stosuje do pikseli odpowiednią korekcję. Przy odwzorowywaniu różnych rodzajów wzorów geometrycznych często spotykanych np. w architekturze, odtwarzacz DMP-BD10 zapewnia wyjątkową gładkość i ostrość krawędzi przy liniach ukośnych zarówno w przypadku zdjęć, jak i obrazów filmowych.
  • Progresywne przetwarzanie 3:2/2:2 Pull-Down - P4HD natychmiast określa, czy źródłem sygnału jest film, czy program telewizyjny i stosownie do tego optymalizowane jest przetwarzanie. Stosując przetwarzanie 3:2 lub 2:2 pull-down poprzez oprogramowanie filmowe, uzyskujemy bardziej naturalne i wyglądające w sposób realistyczny obrazy.
  • Cyfrowo/analogowy konwerter video 297MHz/14bitów - Odtwarzacz DMP-BD10 posiada cyfrowo/analogowy konwerter video 297MHz/14-bity, pochodzący z Analog Devices Co. Ltd., który zapewnia wysokiej jakości 4-krotne nadpróbkowanie dla wyjścia 1080i/720p. Przetwarzanie NSV (ang. noise shaping video – kształtowanie zakłóceń odbioru video) przesuwa składową zakłóceń na nieużywane pasmo, aby tym samym zwiększyć współczynnik sygnał/zakłócenia. Należy też podkreślić, że producent dodał niezwykle precyzyjne 14-bitowe przetwarzanie sygnału, pozwalające na odwzorowywanie obrazów o dużym bogactwie szczegółów i płynnej gradacji. Dzięki tego rodzaju technologiom odtwarzacz DMP-BD10 może odwzorowywać niemal 4400 miliardów kolorów.
DMP-BD10P1010097.jpg

DMP-BD10P1010096.jpg

Z tyłu poza kompletem niezbędnych wyjść jak HDMI czy komponent, oraz dla dźwięku cyfrowe optyczne, koncentryczne czy 7.1 analogowe. Znajdziemy takie złącza jak scart, S-video i uwaga trzymajcie się (ciekawe kto będzie tym podłączał ?:)... (werble) kompozyt!

DMP-BD10P1010101.jpg

Po włączeniu player'a na środku pojawia się lekkie podświetlenie, a bliżej prawej krawędzi widzimy wyświetlacz. Tak jak w dotychczasowych odtwarzaczach, tak i w tym znajduje się menu, w którym ustawiamy właściwości wyświetlania obrazu, właściwości audio a także opcje dodatkowych funkcji jak upscalera.

DMP-BD10P1010102.jpg

DMP-BD10P1010103.jpg

Aby dostać się do napędu trzeba ręcznie odsłonić klapkę, aby wysunąć szufladę.

DMP-BD10P1010111.jpg

DMP-BD10P1010112.jpg

DMP-BD10P1010113.jpg

Niestety Nie dotarły jeszcze do nas zamówione pełnometrażowe filmy na BD, dlatego posiłkowaliśmy się materiałem dostarczonym przez Panasonic'a, na którym znajdowały się trailery kilku filmów, oraz teledyski mało znanych artystów.

DMP-BD10P1010073.jpg

DMP-BD10P1010080.jpg

DMP-BD10P1010083.jpg

Zaczęliśmy od filmów. Ciężko przyczepić się do czegokolwiek, znakomity obraz w każdym calu, nawet na 65 calowym ekranie z odległości 0,5 metra można oglądać znakomity obraz. Kreskówki takie jak Epoka Lodowcowa 2, czy Kurczak Mały dosłownie wychodzą z ekranu. Na teledyskach wyraźnie widać każdy szczegół... ahhh HDTV :D. Przy zbliżeniach widać chropowatą strukturę strun gitarowych. To jest to na co czekaliśmy.

Jednak trzeba pamiętać, że tak jak w przypadku DVD obraz nie tylko zależy od odtwarzacza i ekranu, ale także od jakości wykonania samych płyt. Można było to zauważyć podczas odtwarzania teledysków. Obraz zachwycający, ale w pewnych momentach następowała asynchronizacja fonii z wizją co przy poziomie tych artystów było bardzo komiczne.

DMP-BD10P1010104.jpg

Menu w filmach tak jak i do tej pory jest zależne nie od odtwarzacza lecz od płyty, jednak teraz wspólną cechą wszystkich płyt jest język programowania w jakim powstaje menu dla BD i jest to JAVA. Dzięki temu jest ono bardziej interaktywne a producenci płyt mają większe pole do popisu.

DMP-BD10potc.jpg

Aby jeszcze dokładniej sprawdzić odtwarzacz do napędu włożyłem lekko skompresowany film "Piraci z Karaibów". No i niestety cudu nie było. Upscaler robił co mógł, ale dopiero odpowiednie oddalenie się od ekranu dawało satysfakcjonujące rezultaty.

Warto także wspomnieć o dużym potencjale dźwięku, który niestety w tym przypadku dławiony był przez zastosowane głośniki. Pomimo iż momentami subwoofer "wył z bólu" a reszcie brakowało środka to czuć było ponad przeciętną przestrzeń, oraz płynność przechodzenia z kanału na kanał.

Podsumowując. Główną barierą dla tego odtwarzacza jest cena. Sugerowany detal na poziomie 5999 to dla większości abstrakcja, co prawda jak się dobrze poszuka to można już zdobyć ten odtwarzacz za ok 4800 jednak nadal jest to chora cena jak za sam player. Drugą barierą jest dostępność materiałów na danym nośniku Polscy dystrybutorzy do tej pory nie podali dat pojawienia się u nas pierwszych filmów na BD a oglądanie DVD na takim odtwarzaczu trochę mija się z celem i dlatego zanim zaczniemy używać takich odtwarzaczy na większą skalę, minie jeszcze co najmniej rok.


UPDATE: W odpowiedzi na pytania:

- nie nie czyta divixów, ts, ani innych formatów.
 

DBoy

New member
Blu-ray

Czy ten odtwarzacz czyta divixy lub pliki ts i wmv-HD. I czy posiada blokade regionów ??.. Jak sobie radzi z oryginalnym filmami DVD po upskalowaniu do 1080p czy jest duza poprawa jakości.
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
No.... wygląda to super !!!
Myślę, że przed Wielkanoca mogą być już po 3999, - a wtedy to już powlokę się i kupię (jak będą od razu dokładać 10 filmów w promocji :D . panmiętacie te czsy z DVD ?).
W każdym razie obraz na fotkach powalający.

Brawo Ar2 !!!
 

arsenal

Moderator
VIP
Ja myślę @Fatman_1, że na Wielkanoc to pójdziesz i kupisz jedyny odtwarzacz Bluray za w miarę rozsądną cenę a przynajmniej połowę Panasonica. Playstation 3 oczywiście.
 

Deimos

Banned
Troche dziwne, taki niby nowoczesny odtwarzacz, a dostęp do napędu poprzez ręczne odchylanie klapki? Lepiej zaczekać na dwu - systemowy Blu Ray + HD DVD i raczej nie Panasonic, tak jak Kolega wspomniał wyżej, faworytem w tej dziedzinie ta firma to nigdy nie była i raczej nie będzie...
 

Ricardogo

New member
Za wielką kałużą 1000$,a płytki po 25, w sklepie oczywiście więc nadzieje na przyzwoite ceny są duże.

Niestety kod regionalny na zwykłych dvd
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
HDTV też nie było na poczatku dla każdego.
Wiele osób wysmiewało się pełną gębą gdy na portalach www.audiostereo.pl , www.tweak.pl , www.swiatobrazu.pl - dokonuwałem pierwszych wipsów, Że to nie dla ludzi , ze w Polsce za dwadzieścia lat jak dobrze pójdzie itd.
Blu ray nie jest w tej chwili dla każdego - ale jest i otwiera nową strone w historii elektroniki. Zaś chwała że Panasonic odważył się wprowadzić do Polski / dając wyraz uznania dla rynku/ w/w model .
Brawo !!!
Jakość z blu ray jest poprostu zachwycająca i dodać koniecznie trzeba ,ze nie tylko na plazmie full hd Panasonica ale również na plazmie hd ready.
Jeśli kogoś stać - kupuje. Oczywiście musi znać choć jeden dodatkowy język, bo filmów z polskim dubbingiem jeszcze nie ma .
pozdrawiam
 

Goliat

New member
Bez reklam
Deimos napisał:
Troche dziwne, taki niby nowoczesny odtwarzacz, a dostęp do napędu poprzez ręczne odchylanie klapki? Lepiej zaczekać na dwu - systemowy Blu Ray + HD DVD i raczej nie Panasonic, tak jak Kolega wspomniał wyżej, faworytem w tej dziedzinie ta firma to nigdy nie była i raczej nie będzie...
No właśnie :( ... a Pioneer opowiedział się za Blu Ray :( (liczyłem że tak jak zawsze pogodzi zwaśnione strony)..... a więc pozostaje tylko czekać.
 

szymonunion

New member
Witam,

a to nie byl przypadkiem "test" podczas AudioShow w Warszawie w ostatnia sobote i niedziele? ;)

Bylem i wszystko wygladalo dokladnie tak samo (zaczynajac od ustawienia sprzetu).


Pozdrawiam,
PS. Tlumek w salce za kotara byl niezly :)
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
@ DBoy Niestety nie udało mi się sprawdzić regionalizacji, ponieważ nie mam jeszcze odpowiednich materiałów. DVD sprawdzałem o czym napisałem, upscaler radzi sobie bardzo dobrze, ale nie możemy oczekiwać cudu.

@ szymonunion - może nie podczas ale przed :)
 

waarren

New member
hmmm, mi osobiscie ale tylko z wygladu podoba sie bardziej model Samsunga BD-P1000, ma ładniejszą płytę czołową, ładneijszy pilot, w zestawie są 1 film S.W.A.T. oczywiscie bez polskiego dubbingu ale za to są polskie napisy oraz druga płyta Jazz coś tam... chyba jakis koncert ale nie sprawdzalem, jakość?? hmmm... widze spora róznice, no i cena troche niższa bo jedyne 5199 :D,
player stoi w MM2 w poznaniu chyba od 7 listopada.
Ot taki subiektywny poglądzik:rolleyes:

Aha no i jesli uscislic to chyba Samsung wszedl pierwszy na polski rynek, może bez jakieś wielkiej pompy ale jednak, po prostu wpłynął sobie cichutko na półeczke:p
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
Goliat napisał:
No właśnie :( ... a Pioneer opowiedział się za Blu Ray :( (liczyłem że tak jak zawsze pogodzi zwaśnione strony)..... a więc pozostaje tylko czekać.

Toshiba zrobiła HD DVD. Teraz okazało się że brak regionalizacji, pozorna zaleta standardu jest jego wadą.

Wytwórnie nie zgodziły sie na wydawanie swoich filmów na HD DVD.
Krok dalej zrobił Samsung. Zrezygnował z combo BD - HD, przeprogramowujac swój procesor HD na BD

Co będzie dalej, chyba już widać, ze Sony, Samsung, Panasonic w porozumieniu ze studiami filmowymi blokuja HD DVD. Z czego np my powinniśmy się cieszyć :)

Toshibie zostały Chiny :confused:
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Z tego co wiem to Panas się pojawił dzień wcześniej, były to okolice 1wszego :)

Co do blokowania jednego czy drugiego formatu wg mnie za wcześnie mówić, obecnie oba formaty mają po ok 100 filmów.
 

Jussi

New member
Bez reklam
Wg mnie powstawnie comba na BD i HDDVD to juz tylko kwestia czasu i w 2007 roku zapewne sie juz takie pojawia. Skoro producenci ukladow scalonych wzieli sie za produkcje ukladow obslugujacych oba te formaty (co wyczytalem w newsach :D ) to na pewno raz dwa pojawia sie combiki (zapewne najpierw tych mniej znanych firm).

Pozdrawiam
 

Marcin_s

Member
Uściślając nie jest to PIERWSZA recenzja odtwarzacza Blue-Ray. Pierwszy był zrezenzowany i opisany łącznie z opisam bebechów SAMSUNG na konkurencyjnym portalu.
 

abca

New member
SZkoda że nie czyta płytek BD-R więc to co nagramy na komputerze,
Panasonic, Samsung nie widzi, oj wielka szkoda. Sprawdzałem i się rozczarowałem. Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry