Let The Right One In / Pozwól mi wejść

dread

New member
Bez reklam
Let The Right One In jest całkiem udaną ekranizacją książki pod tym samym tytułem (u nas - "Wpuść mnie").
Film jest osadzony w Szwecji w latach 80-tych gdzieś na peryferiach Sztokholmu, a głównymi bohaterami jest para dwunastolatków - Oscar oraz Eli, z tą różnicą, że Eli ma dwunaste urodziny od dawien dawna. Jeśli ktoś jeszcze nie widział filmu to gorąco polecam.

Pewnie od razu co niektórym przychodzi na myśl Zmierzch, ale może od razu zaznaczę, że to są dwa całkowicie różne filmy przeznaczone dla zupełnie innego odbiorcy.
Let The Right One In, wbrew temu co próbuje nam wmówić zwiastun do tego filmu, nie jest horrorem. Jest głównie dramatem (oczywiście z pewną domieszką horroru), opowieścią o okrucieństwie i samotności, poszukiwaniu akceptacji i zrozumienia. Nie ma tutaj oszałamiających efektów specjalnych, hektolitrów krwi czy wartkiej akcji, wręcz przeciwnie - tempo filmu jest dość ślamazarne, a efektów tyle co kot napłakał. Mamy za to fajnie zagrany film z oryginalną fabułą i ciekawym, dającym do myślenia zakończeniem. Doceni go głównie starszy widzi, młodszy pewnie się wynudzi...

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków jak i samych widzów o czym świadczy liczba nominacji i wygranych nagród czy średnia ocena 8.1 przy blisko 50 tyś oddanych głosach na imdb.com. Co niektórzy nawet twierdzą, że jest to najlepszy film poruszający tematykę wampiryzmu. Nie mi oceniać, w każdym razie jak dla mnie jest to jeden z lepszych filmów zeszłego roku.

Niestety film u nas jest prawie całkowicie nieznany, a to za sprawą dość egzotycznego polskiego dystrybutora, który ma prawa do tego filmu. W kinach wyświetlany w oszałamiającej ilości 6 kopii na cały kraj, na DVD wydany w tragicznej jakości obrazu, do tego w formacie 4:3 i z dźwiękiem stereo, a na Blu-Ray do dziś nie doczekał się premiery (może to i dobrze...) i pewnie nic w tym względzie się nie zmieni.
Więc co robić... aby obejrzeć ten film w sensownej jakości, polskiemu widzowi pozostają jedynie "alternatywne" metody pozyskania tego filmu, bądź wersja zagraniczna dla tych którym angielskie napisy nie są straszne.
Jeśli należysz do tego grona to osobiście polecam wydanie UK (do dostania za 9£ czyli jakieś 40zł).

Let The Right One In jest filmem niskobudżetowym, mimo tego prezentuje się całkiem przyzwoicie na nośniku Blu-Ray. Oczywiście jeśli chodzi o ostrość czy głębię obrazu to nie ma tutaj porównania do najlepiej prezentujących się produkcji na BD, ale też nie ma powodu do wstydu.
Duża część filmu rozgrywa się w mroku - poziom czerni i kontrast są bez zarzutu, jednak jeśli ktoś jest "uczulony" na ziarno to momentami jest ono dość wyraźne (głównie w kilku słabo oświetlonych scenach).

Co do dźwięku to na płycie mamy do wyboru oryginalną szwedzką ścieżkę oraz angielski dubbing - obie w DTS-HD MA 5.1.
Oprawa dźwiękowa generalnie jest dość spokojna i dostosowuje się klimatem do tego co widzimy na ekranie. Czasami jednak potrafi zaskoczyć szczegółowością i separacją kanałów. Subwoofer też momentami pokazuje pazurki.
Jest też kilka typowo horrorowych motywów dźwiękowych, których zadaniem jest podnieść nasze ciśnienie, ale moim zdaniem są one zupełnie zbędne i nie pasują do klimatu filmu.
Na specjalną uwagę zasługuje nastrojowa muzyka, a w szczególności główny temat, który za każdym razem przy odsłuchu robi na mnie ogromne wrażenie. Jego próbkę możecie posłuchać np. tutaj.

Dodatki dość skromne - za kulisami oraz cztery usunięte sceny, obie w jakości SD. Poza tym jest jeszcze galeria foto.


 

mat74

Well-known member
Bez reklam
widzialem....;) dobry film, nie opisywalem, bo kto czegos ciekawego szuka - to znajdzie, a reszta i tak nie kupi...
jednak moze sie myle (dosc dawno temu ogladalem) ,ale sciezka angielska byla chyba w kompresji
stratnej ?! napewno ogladalem w wersji oryginalnej (szwedzkiej-oczywiscie z angielskimi napisami,az takim poliglota nie jestem....:D) .

widziales moze ten film ?!
Mesrine Parts 1 and 2 - Killer Instinct / Public Enemy Number 1 Blu-ray (Complete) (2008)

jesli nie - polecam ! kino "gangsterskie" w wersji french - taka europejska "goraczka" ;)

a i cos jeszcze z filmow "lekko zakreconych" -http://www.blu-ray.com/movies/Triangle-Blu-ray/7964/
calkiem,calkiem...
 
Ostatnia edycja:

vandel

New member
załapałem się na seans w ale kino na c+ myślę ze będą powtórki bardzo fajny klimacik filmu polecam również jakość słaba niestety ale chyba tak tez miało być dodatkowy klimacik się robi misie wydawało ze dzieje się to w latach 60 :)
CYFRA+ | PROGRAM TV POZWÓL MI WEJŚĆ emisja na ale kino 13 kwietnia o 20.
 

dread

New member
Bez reklam
widzialem....;) dobry film, nie opisywalem, bo kto czegos ciekawego szuka - to znajdzie, a reszta i tak nie kupi...
jednak moze sie myle (dosc dawno temu ogladalem) ,ale sciezka angielska byla chyba w kompresji
stratnej ?! napewno ogladalem w wersji oryginalnej (szwedzkiej-oczywiscie z angielskimi napisami,az takim poliglota nie jestem....:D) .

Wiesz... ja mam wersję US (wyszła sporo wcześniej od wersji UK) i jest tam też angielski dubbing w DTS-HD MA. Myślałem, że między tymi wydaniami nie ma różnic, ale jak widać myliłem się :)
Z recenzją czekałem do polskiego wydania aby jak najwięcej osób zainteresować tym filmem, no ale ile można czekać...

Ale jesteś pewien, że w wydaniu UK w ogóle jest angielska ścieżka ?
Bo tak teraz patrzę i w/g blu-ray.com i cinemasquid.com jest DTS-HD MA i DD, obie szwedzkie.
Ale to, że tak powiem sprawa bez znaczenia bo wiadomo... jedyna słuszna ścieżka to oryginalna wersja językowa.

widziales moze ten film ?!
Mesrine Parts 1 and 2 - Killer Instinct / Public Enemy Number 1 Blu-ray (Complete) (2008)

jesli nie - polecam ! kino "gangsterskie" w wersji french - taka europejska "goraczka" ;)
No jak piszesz, że w stylu Gorączki to zapisuję do listy do obejrzenia 8)


vandel - dzięki za info, myślę, że paru osobom się przyda. Tak z ciekawości to w jakim formacie leci ten film na Ale Kino ? Jest chociaż te 16:9 ?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
dread- mozesz miec racje z ta wersja UK bez dubbingu....pamietalem ,ze ogladalem ze szwedzka sciezka dzwiekowa- nie pamietalem tylko dlaczego, czy dlatego ze angielska byla "nie do przyjecia" czy dlatego ze w "starym formacie".
ten "mesrine" napewno jest w oryginale z angielskimi napisami, sciezki angieslkojezycznej nie ma napewno- to pamietam bo zwrocilo moja uwage ,ze film bez takowej (tylko z napisami) stoi tak wysoko w rankigu (w mojej wypozyczalni) - a jak wiadomo duzo "miejscowych" w czytaniu nie jest begla.....:hihi:

btw. tak sobie myslalem , ze rankingow "najlepszych filmow" jest co najmniej kilka na forum, ale rankingu "gniotow" nie ma..... moze warto by sie pokusic ?! osobiscie trafilem na kilka niezlych "perelek".... z niektorych jak sie "wlasciwie" podejdzie to mozna boki zrywac.....:hihi:
mi tam jak sie czasem na taki knot wpakuje to zwisa - wypozyczenie kosztuje mnie 1.2 £ ,ale jak ktos kupi za kilkadziesiat zloty to sie moze wk...ic...:D:D:D
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
cos mi mowi dread ,ze sie pomyliles.....chodzilo ci chyba o oryginalny format "panoramiczny" 1:2,4 ?!
ten film pomimo ,ze niskobutrzetowy ma jednak naprawde fajne ujecia ,ktore go mocno bronia i szpecenie go zoomowaniem byloby wysoko niewskazane....

a mozecie pomyslec o tym drugim filmie- to nie jest zwykly amerykanski "horror" , film zakrecony.....troche z europejska.... nie bede spojlerow robil , powiem tylko nakoniec zastanawiasz sie ,czy poczatek filmu i koniec sa na wlasciwych miejscach.....
 

dread

New member
Bez reklam
cos mi mowi dread ,ze sie pomyliles.....chodzilo ci chyba o oryginalny format "panoramiczny" 1:2,4 ?!
ten film pomimo ,ze niskobutrzetowy ma jednak naprawde fajne ujecia ,ktore go mocno bronia i szpecenie go zoomowaniem byloby wysoko niewskazane....

Nie no, na 2.40:1 w TV nie ma co liczyć.
Na dvd jest obraz w 4:3, więc nawet te 16:9 na Ale Kino byłoby jakimś kroczkiem do przodu.

a mozecie pomyslec o tym drugim filmie- to nie jest zwykly amerykanski "horror" , film zakrecony.....troche z europejska.... nie bede spojlerow robil , powiem tylko nakoniec zastanawiasz sie ,czy poczatek filmu i koniec sa na wlasciwych miejscach.....
Z tego co widzę to ma skrajne opinie, ale lubię zakręcone filmy (Lynch jest jednym z moich ulubionych reżyserów :) ) więc kiedyś tam się na pewno obejrzy... na razie musi poczekać aż się wyczerpie kolejka filmów koniecznie do obejrzenia ;)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
rozumiem ,ze te filmy w kolejce to na BD ?
dawaj ta liste....moze cos widzialem, moze ja skorzystam....juz mi troche doskwiera "brak pomyslow" i lista materialow czekajacych na obejrzenie dramatycznie spadla.....
 
Do góry