Kamery IMAX -( THE Dark Knight)- . . .i nic więcej.

rufus1988

New member
Witam :)
"Kamery IMAX -(Dark Knight)- . . .i nic więcej." - a może się mylę??
Nurtuje mnie ta sprawa, wiele razy czytałem na tym forum wypowiedzi osób narzekających na format obrazu (czarne pasy). Czy ktoś wie dlaczego włączając kanał HD np. telewizji "n" mam piękny obraz wypełniający CAŁY ekran, a aby ujrzeć podobny muszę oglądać JEDYNIE "The dark knight" i to tylko 30 minut filmu ?? Dlaczego nikt nie kręci filmów za pomocą tych właśnie kamer(IMAX) ?? Szczerze przyznam że porównując filmy BD np. "Eagle eye", "The happening", czy temu podobne stosunkowo nowe produkcje DO obrazu który nadaje np. "enka"(np. Animal Planet HD - BAJKA), krążki wypadają blado, żeby nie powiedzieć SŁABO(nie chodzi tylko o format, ale JAKOŚĆ obrazu). Jest jakiś konkretny powód "ospałości" producentów w związku z jakością obrazu ?? A może nie używają jeszcze kamer HD ?? Z pozycji na prawdę ładnych wymienić mogę, jak w tytule, Dwie ostatnie części bonda, Transformers. . . i to tyle co przychodzi mi do głowy a od kilku miesięcy widziałem z 30 filmów BD w jakości NIBY HD. Jak długo "uczty dla oka" będzie trzeba szukać z przysłowiową świecą?? ;|
pozdrawiam użytkowników:)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
odpowiedz jest prosta- filmy kreci sie w pierwszym rzedzie dla kin ,a nie dla TV. tak wiec proporcje kadru sa odpowiednie dla formatu kinowego. kina IMAX w dalszym ciagu sa w mniejszosci.
co do porownan z HD telewizyjnym- absolutnie nie chcialbym ,aby film wygladal jak animal planet czy discovery !!! ogladam na duzym ekranie i jakos nie mam zastrzezen do jakosci ostatnich produkcji ?! oczywiscie ,ze czasem widac szumy, widac ze niektore sceny wygladaja troche inaczej ("jakosciowo")z dwoch roznych ujec (przeciez to normalne) ,film krecony w plenerze nie moze wygladac jak teatr telewizji !
podaj moze wiecej tytulow z tych 30 pozycji ,ktore tak cie rozczarowaly ?!
 

rufus1988

New member
MAT 74, dla wyjaśnienia: nie oczekuję w filmie akcji, obrazu Animal P.. Mówiąc o jakości HD w produkcjach "kinowych" mam na myśli np. efekt ostrości (moim wzorcowym przykładek w tej chwili są sceny ukazujące tłum ludzi - tu dodam ze tego typu sceny z Quantum of Solace są zrobione rewelacyjne, ogromna ilość szczegółów, ostre kontury, żywe kolory), czego nie widać już w "anioły i Demony", "Eagle eye", "The happening", Serii Bourna, "Opór", "Death Race", "Iron Man" .
Być może zbyt wiele wymagam, jednak wydaje mi się że HD to nie tylko "czysty obraz" i chyba mam ku temu podstawy (przykład z Bonda - jednak jest to możliwe).
Rzecz w tym że nie czepiam się poszczególnych scen ("niektóre wyglądają gorzej"), a raczej nie jestem w stanie doszukać się scen na BARDZO wysokim poziomie. pozdrawiam:)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
moze inaczej- to nie jest wina formatu,a raczej wysokiej poprzeczki jaka ten format stawia realizatorom. poprostu przy tej jakosci zapisu wiecej mozna "wypatrzyc" ;)
z praktyki powiem ci ,ze porownywalem filmy z nosnika BD z emisjami na kanalach HD (nfilm, HBO HD) i o ile przy 42" roznice sa widoczne to przy 90" wrecz "wala po oczach" - poprostu nawet nie ma co porownywac....:D
a za papranie filmow rozciaganiem z 2.4:1 do 16/9 to bym im nogi z d... powyrywal...
wydaje mi sie ,ze na dzien dzisiejszy tacy maniacy (hd-maniacy) sa w stanie zapewnic sobie w domu o wiele lepsza jakosc wyswietlanego obrazu niz wiekszosc kin (w dodatku coraz wiecej osob oglada na duzym ekranie z projow full hd) a do producentow jeszcze to chyba do konca "nie dotarlo".:D

ps. ale i tak juz jest coraz lepiej ;) , np.dzwiek HD potrafi naprawde wymiatac...:D
 

rufus1988

New member
Sprzęt mam jak w opisie, także nie jest to 90'' ;p :). Ale ogółem wnioskuję że chyba zgadzasz się ze mną że nawet najnowsze produkcje w OGROMNEJ większości nie wykorzystują możliwości HD, inaczej - NIE wyglądają tak dobrze, jakby mogły wyglądać, nie widać w nich potęgi tego formatu. . .
Co do dźwięku, nie mam ekstra sprzętu, chyba nie mam nawet dobrego sprzętu;p(kino domowe sony za 800zł:pp) ale dźwięk faktycznie niejednokrotnie jest ekstra:).
 

vasyndrom

New member
Rufus1988 zdaje mi sie ze masz chyba za wysokie oczekiwania. dodam jeszcze ze przy samych pracach nad wydaniem blu ray duzo do powiedzenia maja sami tworcy, ktorych w 90% wizja artystyczna kloci sie z tym co ty mozesz zobaczyc na Discovery HD czy Animal Planet HD jesli chodzi o obraz czy tez dzwiek.
 

dread

New member
Bez reklam
Nie bardzo rozumiem w czym problem - nie każdy film może wyglądać jak ostatnie Bondy, Dark Knight czy Transformersy. Nie ma też sensu porównywanie przyrody w HD z filmami fabularnymi bo w tym zestawieniu zwycięzca może być tylko jeden.

Tym niemniej w 90% filmów na BD różnica w porównaniu do DVD jest ogromna i nie mam na myśli tylko nowych tytułów, ale również te starsze np. Braveheart, starsze Bondy, How The West Was Won z 1962r. czy Sleeping Beauty z 1959 - na tych filmach szczególnie widać potęgę formatu HD.

Wracając jeszcze do kamer IMAX i dlaczego kręci się tylko fragmenty filmów... oczywiście chodzi o kasę, ale nie tylko - spójrz na ich wagę i gabaryty, są też ograniczenia techniczne - te kamery są bardzo głośne przez co praktycznie nie nadają się do dialogów, poza tym w Dark Knight przy ich pomocy mogli sobie pozwolić na max ~100 sekundowe ujęcia w 24p.

Chodzą słuchy, że następny Batman Nolana może być całkowicie nakręcony kamerami IMAX (dialogi w 65mm), zobaczymy... 8)
 

rufus1988

New member
Panowie mówiąc jakość obrazu nie mam na myśli pastelowych barw, myślę raczej o tym co wspomniałem powyżej(ostrość, szczegółowość, ostre kontury). Wydaje mi się a nawet mogę pokusić się o stwierdzenie że WIEM, iż High Definition to nie tylko nierozmazany obraz na tv "wielkoekranowych", a raczej PIĘKNY, szczegółowy obraz który sprawia ze film chce się oglądać chociażby po to aby nacieszyć oczy doskonałością obrazu, czego doświadczyłem w zaledwie kilku produkcjach jak dotąd(dziś do koszyka "bez rewelacji" dorzucam "Szybko i Wściekle";/).
Tak czy inaczej wydaje mi się że ja się powtarzam a i wasze argumenty również się powielają.
Słowem, mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości producenci zaczną wykorzystywać możliwości tej technologii(bynajmniej nie chodzi mi tu o "pastelowe kolory", obraz rodem z A. Planet).
Pozdrawiam:)


EDIT: Mówicie o "zamyśle, wizji reżysera"- co do cholery przeszkadzają reżyserowi rewelacyjnie ostre kontury i szczegółowość postaci w filmowanym tłumie(oczywiście tłum to tylko banalny przykład) ? ;| Czy to pozbawia film JAKIEGOKOLWIEK zamysłu twórczego reżysera??
 
Ostatnia edycja:

rufus1988

New member
DREAD co do podanych przez Ciebie przykładów (szczególnie dwa pierwsze) nie mam żadnych pytań:). Jednak jestem w stanie wskazać WIELE scen szczególnie z "Anioły i Demony" które nijak mają się do podanych przez Ciebie przykładów(akurat ten film ponieważ puki co tylko ten tytuł mam na własność na BD). Nie wiem tylko czy masz dostęp do tego filmu w wersji BD, żebyś miał również obraz sytuacji.
 

vasyndrom

New member
to podaj dokladna scene w anioly i demony chetnie zobacze te niedociagniecia obrazu w wydaniu na BR.

Mowisz Rufusie ostre kontury szeczgolowosc postaci w ujeciach tlumu. Od czego masz ustawienia ostrosci w TV? Slynna juz sprawa nadmiernego wyostrzania obrazu jest w Gladiatorze bo o ile film jest dobry, wersja Blu Ray lepsze oczywiscie bo jakzeby inaczej niz DVD to jednak z wyostrzaniem tam przesadzili, podobnie z DNR czyli odsniezeniem obrazu. Zreszta to co remasteruja nam wytwornie na BD bedzie tak dobre jak rezyser zrobil dane ujecie i jaki mial sprzet. Jesli skupial sie np na glownym bochaterze/bohaterach albo na akcji w pierwszym planie to niestety dalszy plan bedzie mniej szczegolowy i na odwrot.

oto przyklad z braveheart'a - KLIK pierwszy plan pelno szczegolow dalszy niestety rozmazany.

tutaj zas jest odwrotnie, centrum uwagi stanowi dalszy plan KLIK

jesli znajde jakies ujecie szerszego planu to tez podam, chociaz to co podal dread z How The West Was Won tez sie nadaje mozna rzec idealnie.

Tylko prosze nie wracajmy do sprawy ziarnisotsci filmu.
 

dread

New member
Bez reklam
rufus1988 napisał:
DREAD co do podanych przez Ciebie przykładów (szczególnie dwa pierwsze) nie mam żadnych pytań:). Jednak jestem w stanie wskazać WIELE scen szczególnie z "Anioły i Demony" które nijak mają się do podanych przez Ciebie przykładów(akurat ten film ponieważ puki co tylko ten tytuł mam na własność na BD). Nie wiem tylko czy masz dostęp do tego filmu w wersji BD, żebyś miał również obraz sytuacji.

Nie, nie widziałem - głównie zaopatruję się z amazon.com, a tam premiera za kilka tygodni.
Z tego co podałeś wcześniej to widziałem Eagle Eye, Iron Man i Death Race i cała trójka ma IMO bardzo ładny, ostry obraz. Bourne już jednak nie ta liga... szczególnie dwie pierwsze części.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
vasyndrom napisał:
oto przyklad z braveheart'a - KLIK pierwszy plan pelno szczegolow dalszy niestety rozmazany.

tutaj zas jest odwrotnie, centrum uwagi stanowi dalszy plan KLIK
swietne wrecz "fotograficzne" kadry ! jakosc obrazu (zwiazana z mozliwosciami nosnika oczywiscie) powoduje ,ze jest on bardzo plastyczny z rozdzieleniem poszczegolnych planow mysle ,ze ujecia wygladaja dokladnie w taki sposob jak widzial to rezyser.
dla porownania podobny kadr z DVD
http://outnow.ch/Media/Movies/Bilder/1995/Braveheart/dvd-film.ws/16.jpg
ujecie blizsze ,bardziej portretowe wiec nie porownujcie glebi ostrosci , chodzi o wyrazistosc ,plastyke , kolorystyke no i szczegolowosc pierwszego planu
 
Do góry