HOME - S.O.S Ziemia!

Forest89

Active member
Bez reklam
A więc film jest już dostępny od jakiegoś czasu na niebieskich krążkach. Właśnie go obejrzałem i chciałbym co nieco o nim powiedzieć. Co do jakości to polskie wydanie jest poprostu ostro spaprane. Można powiedzieć, że prawie połowa jak nie lepiej to jedno wielkie mrowisko. Na pewno nie jest to zamierzenie reżysera. Wersja zagraniaczna (dla USA) nie ma tego problemu a co ciekawe jest nagrana na płycie jedno warstwowej 25GB, polska wersja jest na płycie 50GB i jeszcze tak to potrafili sknocić. Na prawdę nie jest to jakość referencyjna. Gdzieś czytałem, że problem polega na tym, że zastosowano stały bitrate i to dlatego taki problem z obrazem. Co do filmu to na okładce pisze, że to najlepszy film ostatnich lat... ja bym się nie zgodził ;) Fakt, jest zrobiony z jakimś tam rozmachem, ale praktycznie cały film jest nagrany z lotu śmigłowca + zdjęcia satelitarne w których i tak niewiele widać bo wygląda to jak obraz pijanego malarza :D Niektóre miejsca na ziemi faktycznie zapierają dech w piersi. Tak sobie myślę, że po co jakieś wyloty w kosmos skoro jest tyle pięknych miejsc na ziemi. Tylko czemu wszystko pokazane z lotu ptaka? :/
Co do dźwięku to jest średnio, nie ma niestety DTS MA HD, co ciekawet na płycie jednowarstwowej jest DTS MA ;) Tutaj mamy DD 5.1 polski, PCM oraz DTS HD angielski.

Moja ocena.

Film: 6/10
Obraz: 5/10
Dźwięk 7/10

Podsumowując:
Film można obejrzeć, tylko, że praktycznie wszystko co zostało w nich powiedziane to wiem z innych filmów dokumentalnych. Obraz nie jest referencyjnej jakości także jeśli ktoś chciałby pokazać potęgę swojego odtwarzacza Bluray i telewizora Full HD to tego filmu zdecydowanie nie polecam bo miejscami zatrąca o jakość DVD :/ To już bardziej polecam wersję na region A gdzie obraz i dźwięk mimo mniejszej płyty jest dużo lepszy.


Czekam na wasze opinie jeśli ktoś już oglądał ;)
 

Monis

New member
Mam odmienne zdanie co do tego filmu :)
Uważam, że jest naprawdę wysokiej jakości. Z bardzo bliskiej odległości faktycznie widać ziarno, ale jest bardzo drobne, dzięki temu obraz jest szczegółowy.
Nie widziałem wersji amerykańskiej, ale oni maja tendencję do "glacowania" obrazu.
Na przykład obraz w amerykańskiej wersji filmu Patton, jest dla mnie nie do zaakceptowania. Jeśli i w ich wersji Home też jest taki, to ja dziękuję, postoję ;)
Obraz "glacowany" na pewno zajmie mniej pojemności, nie musi mieć dużego bitrate dla jakości, więc być może dlatego zmieścił się ten film na 25GB. Ale gdybam, wersji amerykańskiej nie wiedziałem.

Czy stały bitrate wpływa na pogorszenie jakości? Szczerze wątpię.
Znacznie ważniejsze jest to, jak jest duży.
W wersji Home PL jest zmienny i dochodzi do 35Mbps (być może więcej, nie sprawdzałem całego filmu).

Dźwięk (tu bitrate jest stały).
Ścieżki: DD 5.1 PL 576 kbps, DD 5.1 EN 576 kbps, Linear PCM PL 6.9 Mbps
Brak napisów pl początkowo uważałem za wadę, ale po obejrzeniu filmu stwierdziłem, że nie ma to znaczenia.
Ścieżka LPCM jest naprawdę wysokiej jakości, najlepsza na płycie, słychać (nie wiem czy DTS HD byłoby lepsze).

Co do samego filmu, jest niezły. Do mnie przemówił, a chyba o to chodziło reżyserowi.
Co do kręcenia "z lotu ptaka", po obejrzeniu wiem, że był to jak najbardziej celowy zamysł reżysera. Mnie to się bardzo podoba i pogłębia, hmm, doznania?
Nie będę wnikał, niech każdy sam oceni.

PS
Obraz ma inną, dla mnie istotną, wadę. Występuje ona niestety w większości produkcji przyrodniczych i nie tylko. Większość ludzi nie zwraca na to uwagi. Jest to aberracja chromatyczna. Nie jest tak mocno widoczna jak np. na Discovery HD, ale jest.

Wzorcowy pod tym względem, pozbawiony tej wady, mój ulubiony jeszcze z czasów wersji DVD, a teraz Bluray, to film Baraka.
Polecam każdemu, to tzw. must have :)

PS2
Home też polecam ;)
 

dread

New member
Bez reklam
Monis napisał:
Czy stały bitrate wpływa na pogorszenie jakości? Szczerze wątpię.
Znacznie ważniejsze jest to, jak jest duży.

Oj wpływa, wpływa i to miażdżąco.
Wysoki bitrate tylko częściowo ratuje polskiego wydawcę, średni bitrate VBR ~20Mbps w 90% przypadków zjada na śniadanie CBR ~30Mbps.
Zresztą chyba zostaliśmy pionierami na skalę światową - komuś najwyraźniej coś się źle kliknęło przy tworzeniu płytki bo nie wierzę żeby to był celowy zabieg :mrgreen:

Inna sprawa, że na pewno te "wielkie mrowisko" nie jest spowodowane tym, że obraz ma stały bitrate. Tutaj istnieją dwie opcje:

faktycznie w wydaniu amerykańskim użyto DNR'a w znacznie większym stopniu niż w wydaniu polskim

albo

w wydaniu polskim sztucznie wyostrzono obraz i/lub podbito kontrast skutkiem czego ziarno mogło się przemienić w mega ziarno.
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Monis dla Ciebie ten film na prawdę jest super jakości i jest w 100% szczegółowy? Według mnie obraz w tym filmie jest kompletnie skopany, nie dość, że występuje ziarno to jeszcze czasami miga obraz. Nie jest to wina mojego TV w innych filmach jest dobrze.
Monis jeśli chcesz widzieć na prawdę super jakość to polecam film "Baraka". Home się umywa ;)
 

Monis

New member
dread napisał:
Oj wpływa, wpływa i to miażdżąco.
Wysoki bitrate tylko częściowo ratuje polskiego wydawcę, średni bitrate VBR ~20Mbps w 90% przypadków zjada na śniadanie CBR ~30Mbps.
Pełna zgoda, porównując materiały o tej samej lub podobnej pojemności, ale czy będzie tak w omawianym przypadku (25 vs. 50GB)?
Zresztą, akurat tu i tak nie ma to znaczenia, polska wersja ma zmienny bitrate (początkowe 6 min. od 12.8 do 50 Mbps, najczęściej: 30 - 33 Mbps).

dread napisał:
Inna sprawa, że na pewno te "wielkie mrowisko" nie jest spowodowane tym, że obraz ma stały bitrate.
Jest lekkie ziarno widziane z bliska, mnie bardziej odpowiada taki właśnie obraz od wyglacowanego plastiku, jest naturalniejszy, analogowy.

dread napisał:
albo
w wydaniu polskim sztucznie wyostrzono obraz i/lub podbito kontrast skutkiem czego ziarno mogło się przemienić w mega ziarno.
Może kontrast jest lekko podbity, ale typowych objawów wyostrzania nie widać.


Forest89 z całym szacunkiem, ale z twojej wypowiedzi wynika, że nie byłeś uprzejmy przeczytać tego co napisałem, a przynajmniej uważnie :)
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Na innym forum podobnej tematyce ludzie opisywali, że właśnie wersja na region A ma dużo lepszą jakość.
A wracając do tego mrowiska to ja za jakość płacę więc wymagam. Mrówki moga być, bo czasem dodają klimatu, ale nie w filmie dokumentalnym (przyrodniczym) gdzie jakość, wyrazistość jest bardzo ważna.

Co do bitrate to nie chodzi o to, że stały oznacza, że cały czas pokazuje 30Mbps... jakieś skoki zawsze będą bo encoder tak naprawdę musi trzymać się stałego zapełnienia bufora.

Najlepiej to przejrzyj sobie ten topic: http://**********.com/index.php?showtopic=16973&st=60 :]

PS. wysłałem na PW bo tu jest blokada ;)
 

BoDeX

New member
Monis napisał:
... polska wersja ma zmienny bitrate (początkowe 6 min. od 12.8 do 50 Mbps, najczęściej: 30 - 33 Mbps).

Jest lekkie ziarno widziane z bliska, mnie bardziej odpowiada taki właśnie obraz od wyglacowanego plastiku, jest naturalniejszy, analogowy.


Film jest zrobiony CBR ~ 30 Mbs , polecam BDinfo ...
jest SYF , GDYŻ WSZYSTKo pulsuje i nie pisz, ze to "analog" , gdyż to
jest "bezczelna cyfra" zrobiona przez jakiegos PAJACA bezmózga !!! :)
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
No to mnie panowie zdołowaliście....

Przeczytałem gdzieś w necie, że to świetny film z referencyjną jakością na BD i już go zamówiłem:(.... Zamiast wcześniej poszukać na forum...
Jednak życie to nie jest bajka....:D
 

jedrek_125

New member
Ja przyjąłem taka zasadę , ciagam film tudzież pozycję która mnie interesuje w 720p , oglądam , jesli mnie zadowala ma szansę zostac kupiona. I tu p2p jest blogosławieństwem :). Kilka poz w ten sposób trafilo do mojej filmoteki . Co do Home , mam ten film w 720p nie jets to wersja polska , napisy musialem zdobyć z innego źródła , powiem tak obraz niezwykle szczególowy pokazany z lotu ptaka stanowi wizje reżysera , moze sie to nie podobac , ale taki jest film i nie ma sensu o tym dyskutować .Opinie ,że filmy przyrodnicze powinny być ,,takie to a takie,,nie mają tu zastosowania , poniewaz to typowy dokument z przesłaniem , wiec i cała reszta musiala współgrać z tym co chcial przekazać twórca . Nie mniej jednak film ma wiele momentow zaskakujacych i niezwyklych , a sposób kręcenia jeszcze bardziej podkreślił niezwykość ujęć :) , nie jest to moze pozycja do tzw. ,,półki,, ale zobaczyc na pewno warto .
Ps. Marciniozo nie musisz załowac ze zamowiłes ten film , malo jest pozycji na rynku bd o zblizonej jakosci wiec nie sluchaj malkontentow , bedziesz zadowolony :)
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Nikt nie mówi, że cały film to mrowisko. Szczególnie druga połowa filmu bardzo zadowala jakością. Obraz miejscami na prawdę pooowala ;) Ale początek szczególnie ujęcia wulkanu a tym bardziej wielkiego kanionu to jedno wielkie migotanie i mrowienie i jak to jest jakość Bluray to ja już wolę CRT i DVD [joke] :D
 

jedrek_125

New member
Forest nie wiem na jakim tv to ogladasz , moze masz uszkodzony LCD :) u mnie nie ma zadnego mrowienia , ani tym bardziej migotania . Zeby nie byc goloslownym : to sa zdjecia z wielkiego kanionu i wulkany , pokasz mi tu mrowienie ? obraz krysztal :)nie chcą sie zalaczyc ale mozesz mi wierzyc na slowo ,,KRYSZTAŁ,,
 

jedrek_125

New member
zdjecie , zaraz zobacze czy sie zalaczy
 

Attachments

  • vlcsnap-125557.jpg
    vlcsnap-125557.jpg
    35,7 KB · Wyś: 214

BoDeX

New member
jedrek_125 - Napisz może jaką płytę oglądasz (format,wydawca) i na
jakim TV ??

Polskie wydanie tego tytułu na BD jest skopane ( kodowanie ze stałym,
choć wysokim bitrate ~ 30Mbs ) Gdyby zastosowano kilkuprzebiegowe
VBR , to efekt byłby na całym filmie miażdzący , a tu w wielu scenach
jest KASZANA , a nie KRYSZTAŁ - gdzie Ty masz oczy ???


ps. wklejanie fotek nie ma sensu- jeszcze w takim formacie i wielkości !:)
 
Ostatnia edycja:

jedrek_125

New member
Gdzie ja mam oczy ? a Ty ?:) przeciez woadomo ze zdjecia sa w malym formacie , ale daja pojecie jak jest normalnie , zapewniam Cie że jest jeszcze lepie=j niz widzisz treraz . Wydanie nie jest polskie pisalem o tym wczesniej , ale widocznie nie doczytales , nie wiem jaki jest obraz na polskim wydaniu , wiem jaki powinien byc , bo taki mam :)

Ps a ogladam na plazmie panasonica PY85 42 cale
 
Ostatnia edycja:

BoDeX

New member
Wklej więc fotkę tego wydania/płyty, bo jak widzę , to rozmawiamy
o różnych rzeczach . Polskie wydanie jest skopane pomimo DL, i takie
wydanie jest w kręgu większości zainteresowanych ( napisy, lektor)

Masz wersję usa , czy inną ?


rozumiem - MASZ PIrata z sieci 720P z zach. wydania , to nie uprawnia
Cie do wytykania innym, ze powinni być zadowoleni z PL wersji .....
 
Ostatnia edycja:

Forest89

Active member
Bez reklam
Jędrek to po co w ogóle się odzywasz w tym temacie skoro to temat o polskiej wersji filmu "Home". Może masz wersję niemiecką, która jest również DL i podobno ma zmienny bitrate VBR.
Uszkodzonego LCD na pewno nie mam, pisałem już, że na innych filmach jest wszystko ok. Telewizor jaki mam to Panasonic 37LZD800, film puszczam z konsoli PS3.
 
Do góry