Widok filmu na ekranie

borut

New member
Witam

Nie znalazłem nic na forum więc pozwolę sobie zapytać - czy wszystkie filmy na BD mają czarne pasy u dołu i góry ? Dlaczego obrazem nie jest wypełniony cały ekran ( Sony LCD 40 " ), aż żal tego zmarnowanego miejsca...

Możecie pomóc ?

Pozdrawiam
 

DarekH

New member
A kłamca i leń ... na forum o tym jest pełno !

Większość filmów nawet BR ma niestety format tzw. kinowy z dwoma "pięknymi" czarnymi pasami, nawet na panoramicznych LCD/Plasma. Jeżeli w opisie filmu będzie, że jest w formacie 1:1,85 to wtedy obraz będzie pięknie wypełniał cały ekran.

Pozdrawiam
 

porcupine3

New member
Nie zgodzę się, że 1.85:1 wypełnia cały ekran. U mnie (Panasonic 42PV80) przy 1.85:1 występują niewielkie czarne pasy na górze i dole (przy wyłączonym overscanie). Dopiero format 1.78:1 (czyli 16:9) wypełni cały ekran.
 

Forest89

Active member
Bez reklam
porcupine3 napisał:
Nie zgodzę się, że 1.85:1 wypełnia cały ekran. U mnie (Panasonic 42PV80) przy 1.85:1 występują niewielkie czarne pasy na górze i dole (przy wyłączonym overscanie). Dopiero format 1.78:1 (czyli 16:9) wypełni cały ekran.
Bo PV80 ma rozdzielczość 1024x768. Na moim Full HD 1920x1080 nie ma pasów.
 

porcupine3

New member
A co ma do tego rozdzielczość ? Oba telewizory mają proporcję obrazu 16:9 czyli 1.78:1, więc na chłopski rozum nie można wyświetlić obrazu 1.85:1 na ekranie 1.78:1 bez czarnych pasów (chyba, że lekko obetniemy boki obrazu).
Proponuje sprawdzić Ustawienia-->Powierzchnia obrazu-->Wyłączony.

Tak w celach dowodowych proponuje zobaczyć link (Spiderman 1 - obraz 1.85:1):
blu-ray .com/movies/screenshot.php?movieid=547&position=1
Nie jest to bynajmniej z mojego TV ;)
 

mirek58

Member
:)Hej. śledze ten wątek i tak sobie myśle; kupuje drogi tv potem bluraj kino domowe i co mam na ekranie ....... chyba nie jest to kino bo tam pasów nie ma.
ps.pszed świętami MM kupiłem film na BR a jagże z pasami- nie świadomie
z tego powodu reklamowałem, uznali reklamacje tyle że miałem sobie wybrać inny-tak też zrobiłem 1;85;1

pozdrowienia mirek58;)
 

borut

New member
Pasy są naprawdę denerwujące - tracimy przez to kupę możliwości..... ( dobre 30% ekranu ) Tak naprawdę to chyba jeden z większych problemów, jestem ciekaw jak to zostanie rozwiązane w przyszłości.

A co do małej salki kinowej - to naprawdę super - ale to raczej kosmos dla 99,9% społeczeństwa.
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
A ja lubie pasy nadaje obrazowi klimat kiedyś miałem tv 4;3 i nigdy nie załączałem na dvd zoomu tak jak mój szwagier.obraz jest wtedy dziwnie nienaturalny już nie mówię o obcięciu i pogorszeniu jakości ale jemu to nie przeszkadza a mnie aż ciarki przechodzą.
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Nikt tu nie mówi o zumowaniu czy rozciąganiu obrazu. Mówimy o tym, że na naszych wielkich telewizorach marnuje się kawał obszaru, który mógłby być wykorzystany według mnie.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
A ja się zaczynam bać tego ogólnego narzekania na pasy...

Jeśli będzie (to narzekanie) miało przełożenie na praktykę wydawców filmów, to zostaniecie Panowie uszczęśliwieni filmami w formacie 16:9 na BD i DVD.

Po prostu boki klatki filmowej 2,4:1 zostaną obcięte. Wykorzystacie swoje 100% ekranu, dostając w zamian 70% filmowego obrazu...

Brrrr...

:(

:fool:


IMHO. ;)

Czyżby kolejna wojna Bożego Narodzenia z Wielkanocą?

2,4:1 versus 16:9?

;)
 

Henryk55

New member
Forest po prostu charakter niektórych scen wymaga szerokiego planu. Jeżeli trochę bawisz sie fotografią to wiesz o czym mówię.
Poza tym pamietajmy że zdecydowana większość filmów kręcona jest z myślą o wyświetlaniu ich w kinie. Płyty (nawet HD) czy transmisje telewizyjne zawsze pozostaną tylko namiastką.
 
Do góry