Bluray a DVD

Seba_Fan

New member
Bez reklam
"Moim zdaniem największym zagrożeniem dla Bluray jest piractwo P2P"
zawsze bylo, nie wazne dla jakiego formatu.
Najwiekszym zagrozeniem jest cena, bluray jest juz pare lat i cene trzymaja wysoka, a w dzisiajeszch czasach powinno znacznie szybciej spadac cenowo, no, ale jakis tam palant trzyma ta cene i dupa (pewien czlek z sony).
Jak ceny beda dobre to i piractwo zmaleje.
 

lepp

New member
Bez reklam
Ceny są oczywiście za wysokie jednak praktyka pokazuje, że ich spadek wcale nie zatrzymuje piractwa. Patrz ceny DVD
 

janusz

New member
Bez reklam
lepp napisał:
Ceny są oczywiście za wysokie jednak praktyka pokazuje, że ich spadek wcale nie zatrzymuje piractwa. Patrz ceny DVD
No właśnię patrzę na ceny DVD, kiedy w końcu przestaną być kretyńsko drogie. Wartość wydanej płyty to zależnie od jakości i okładek 2-5 zł. Poważna cena to 10-15 zł za nowość w sprzedaży i 3-4 zł za wypożyczenie. A dzisiejsze ceny... chyba ktoś w wytwórniach za dużo pije, a potem zwala cenę na piractwo, zaniast widzieć własną nieudolność. Piractwo to tylko lek na debilizm, każdy pirat wziąłby oryginał w extra jakości za rozsądną cenę.
 

lesli

New member
janusz napisał:
No właśnię patrzę na ceny DVD, kiedy w końcu przestaną być kretyńsko drogie. Wartość wydanej płyty to zależnie od jakości i okładek 2-5 zł. Poważna cena to 10-15 zł za nowość w sprzedaży i 3-4 zł za wypożyczenie. A dzisiejsze ceny... chyba ktoś w wytwórniach za dużo pije, a potem zwala cenę na piractwo, zaniast widzieć własną nieudolność. Piractwo to tylko lek na debilizm, każdy pirat wziąłby oryginał w extra jakości za rozsądną cenę.

Z tym 2-5 zł to tochę przesadzasz bo mogę się zgodzić ,że to koszty produkcji tzw. materiałowe. Należy chyba pamiętać ,że z kosztów każdej płyty producent musi płacić te popularnie nazywane tantiemy dla wykonawców a to jest zawsze trudne do wyceny bo nie stanowi jakiegoś stałego procentu. Dobrze by było aby ktoś z branży płytowej podał taką strukturę kosztów dla płyty np. 50zł w sklepie tylko wątpię czy ktoś taki szczery znajdzie się.
 

lepp

New member
Bez reklam
No i odezwał się zwolennik "rozsądnej ceny". CEny DVD wg mnie są juz całkiem rozsądne. nowości 40-50zł potem szybko 20-30. Nie zapominajcie o 22% vacie, zarobku dla dystrybutora ( wiem, że to niektórych boli ale ci ludzie muszą zarabiać ) i 10-30% marży sklepowej, na którą dystrybutor nie ma wpływu.
Cena netto dwupłytowego Mrocznego rycerza to obecnie 42zł, starocie kosztują 14 lub 21zł. Pewnie, że mogłoby być jeszcze 20-30% taniej. Ale czy to zmieni podejście, osłów którzy krzyczą, że skoro dvdr kosztuje 99gr to płyta z nowością powinna być za 5zł. Ostatecznie 10.
Tantiemy to bardo różne kwoty. Nie wiem jak to wygląda w przypadku oddziałów dużych firm, podejrzewam, żę jest to kwota od egz w zależności od tytułu. nie moga tez zejść poniżej pewnej minimalnej ceny ustalonej przez centralę.
W przypadku naszych firm, Monolitch, Vision itp. Kupują one przeważnie licencje za określoną kwotę na jakiś czas i sprzedają ile im pasuje. to moga być często ogromne kwoty, ale w przypadku gniotów naprawdę symboliczne.
 

mare37

Banned
skoro mowa o rozsadku i cenach i marżach itp..to ja sie pytam..dlaczego w mm praktykuje sie zmiane cen i sprzedawanie plyt dla znajomych za grosze? tzw ceny promocyjne...lub upusty kierownictwa..typu koncert 5 zl..nieraz 9.90? obnizka ceny na 5 sztuk ..a dla normalnych klientow 50 zl
 

mobor

Banned
MM daje pracownikom mozliwosc zakupu płyt po 10zł a inna firma daje swoim bony SodexhoPass, prywatne leczenie itp - tak ciezko to zakumac?
 

lepp

New member
Bez reklam
A co cię to Mare obchodzi? Zatrudnij się u dystrybutora pewnie wtedy dostaniesz czasem coś za darmo. Jeśli MM chce dopłacić do płyt dla pracowników to czemu nie. Jeśli nawet tak jest to nie jest to praktyka powrzechna i bez ograniczeń. Wiem co mówię.
Górnicy kiedyś węgiel mieli za darmo, a pracownicy PKP bilety :p
 

dread

New member
Bez reklam
Bambolo82 napisał:
W Mediamarkcie pojawiły się nowe filmu na BD za 69 zł (np. Batman Dark Knight), czyli chyba wszystko idzie ku lepszemu dla BD.
Te ceny to chyba z okazji 10 lecia MM (w sklepach internetowych jest drozej od 20zl w gore), ale chcialbym sie mylic.

Moim zdaniem największym zagrożeniem dla Bluray jest piractwo P2P (rosyjska Matroska).
Raczej bd ripy x264 - matroska jest kontenerem multimedialnym jak np. avi.
Ceny odtwarzaczy caly czas spadaja, ale nadal sa za drogie dla przecietnego Kowalskiego.
Poza tym nawet jesli ceny filmow spadna do poziomu dvd to niewiele to zmieni dopoki wypozyczalnie sie nie obudza. Mam kolekcje 300 filmow na dvd + do tego ze 100 gazetowek i przerazilem sie jak sobie pewnego dnia policzylem ile z tych tytulow obejrzalem wiecej niz jednokrotnie.
 
Ostatnia edycja:

lepp

New member
Bez reklam
Te ceny to w związku ze świąteczną gazetką, więc na chwilę. Co gorsza od nowego roku Galapagos podnosi ceny o jakieś 10%
 

janusz

New member
Bez reklam
lepp napisał:
No i odezwał się zwolennik "rozsądnej ceny". CEny DVD wg mnie są juz całkiem rozsądne. nowości 40-50zł potem szybko 20-30. Nie zapominajcie o 22% vacie, zarobku dla dystrybutora ( wiem, że to niektórych boli ale ci ludzie muszą zarabiać ) i 10-30% marży sklepowej, na którą dystrybutor nie ma wpływu.
Cena netto dwupłytowego Mrocznego rycerza to obecnie 42zł, starocie kosztują 14 lub 21zł. Pewnie, że mogłoby być jeszcze 20-30% taniej. Ale czy to zmieni podejście, osłów którzy krzyczą, że skoro dvdr kosztuje 99gr to płyta z nowością powinna być za 5zł. Ostatecznie 10.
Tantiemy to bardo różne kwoty. Nie wiem jak to wygląda w przypadku oddziałów dużych firm, podejrzewam, żę jest to kwota od egz w zależności od tytułu. nie moga tez zejść poniżej pewnej minimalnej ceny ustalonej przez centralę.
W przypadku naszych firm, Monolitch, Vision itp. Kupują one przeważnie licencje za określoną kwotę na jakiś czas i sprzedają ile im pasuje. to moga być często ogromne kwoty, ale w przypadku gniotów naprawdę symboliczne.
Niestety takie myslenie doprowadziło do piractwa. Zgadzam się, że nikt w Polsce tego nie zmieni, nie żyjemy odcięci od świata. W USA była kiedys głośna sprawa o praktyki monopolistycznę i nagrania ze zmowy producentów dotyczące cen. Czemu wszyscy producenci sprzedają płyty w identycznej cenie? Koszt produkcji jak pisałem wcześniej to grosze, ponad 90% to tantiemy (wraz z podatkiem od nich). Może lepiej policzyć sobie np. 3 zł za sztukę i sprzedać 100 razy więcej egzemplarzy.
Cena nie wpływa na piractwo? Fakt czy będzie to 50 czy 40 nie wpływa, ale np. 9,99 zł powinno załatweić sprawę.
DVD-R kosztuje 0,99 zł u detalistów z marżą i podatkami, bez tego to 30-40 gr.
 
Ostatnia edycja:

mataman

New member
Bez reklam
Bambolo82 napisał:
Moim zdaniem największym zagrożeniem dla Bluray jest piractwo P2P (rosyjska Matroska).


A jak wyłączasz P2P aby nie miec lagów podczas gry online to co tam targasz ? Hmmmm......

Zapewne legalne programy freeware :)
 

bluray

Banned
9,99 zł powinno załatweić sprawę. DVD-R kosztuje 0,99 zł u detalistów z marżą i podatkami, bez tego to 30-40 gr
.
Był taki dzień kiedy Gazeta Wygorcza opublikowała koszty tgz. "wrzutki".
Czyli mocnej pozycji DVD. Wskazali ile co kosztuje i wyszło, że koszty praw autorskich ograniczonych do rynku polskiego są minimalne.
Sorry.
Nie pamiętam szczegółów ale fajny DVD ich kosztował ok 1 zł.
Oczywiście nie super nowość z przed miesiąca.
Najdroższa była tekturowa koperta z nadrukiem.

Kolejna uwaga dotyczy tgz. "wartości intelektualnej" i innych praw pochodnych.
Pytanie od 20 lat jest takie:
jeżeli mechanicznie zniszcze/uszkodzę nośnik to dlaczego za 20 groszy nie wymienią mi na nowy skoro już raz za oryginał i te wartości intelektualne / licencje wszelkie / prawa autorskie są raz zapłcone ?
 

mare37

Banned
kolego..jesli ktos tu nie kuma to chyba tylko ty
nie chodzi o fory sprzedawanego towaru dla pracownikow tylko ludzi z zewnatrz..najczesciej majacych prywatne wypozyczalnie..leci wtedy cynk ze towar moze byc obnizony itd..wiec moze warto pomyslec mabor a nie sie madrzyc?

a co mnie to? ano to ze dlaczego ja jako klient mam placic drogo a taki jeden czy drugi znajomek ma pol darmo??



mobor napisał:
MM daje pracownikom mozliwosc zakupu płyt po 10zł a inna firma daje swoim bony SodexhoPass, prywatne leczenie itp - tak ciezko to zakumac?
 

mare37

Banned
nie chodzi o przywileje dla pracownikow..czy to tak trudno zakumac?? hehe

lepp napisał:
A co cię to Mare obchodzi? Zatrudnij się u dystrybutora pewnie wtedy dostaniesz czasem coś za darmo. Jeśli MM chce dopłacić do płyt dla pracowników to czemu nie. Jeśli nawet tak jest to nie jest to praktyka powrzechna i bez ograniczeń. Wiem co mówię.
Górnicy kiedyś węgiel mieli za darmo, a pracownicy PKP bilety :p
 

lepp

New member
Bez reklam
Mare nasłuchałeś się jakiś głupot i powtarzasz. Taka jest prawda. To, zę ktoś kiedyś kupił coż za 10% ceny bo przeleżało na półce 2-3 lata jeszcze nieświadczy, że jest jakaś reguła tego typu.
A nawet jeśli to MM jest prywatną firmą i nic Ci do tego. Nie pasuje kupuj gdzie indziej, proste.
Co te twoje dyrdymały mają do problemu wysokich cen DVD.


Co do cen płyt DVD, to za wspomniane przez Ciebie 9,99 można kupić kilkadziesiąt jak nie kilkaset pozycji w Polsce i przynajmmniej 3 razy tyle za 19,99. Czy to dużo? Nowości oczywiście drożej, ale i tak nowość kosztuje tyle co 2 max 3 bilety do kina.
 

janusz

New member
Bez reklam
Argument z biletem do kina mnie przekonuje, co prawda tam mamy pełny serwis. Przy płycie to klient kupuje odtwarzacz i ekran. Co jednak bardziej rozsądne, to ceny wypożyczenia płyty, mniej niż 1 bilet. To cena względnie rozsądna. Gdy Blu-Ray pojawi się na poważnie w wypożyczalniach cena będzie niewiele wyższa, biorąc pod uwagę czas ściągania filmów w HD, może to częściowo zmniejszyć piractwo.
Podsumowując: dobra jakość i rozsądna cena wypożyczenia (7-9 zł) może przynieść sukces formatowi.
 

mare37

Banned
nadal chlopie nie rozumiesz problemu..nie mowie tu o starociach tylko nowosciach jeszcze cieplych to po pierwsze..po drugie nie nasluchalem sie glupot bo wiem jak to funkcjonuje z pierwszej reki..koles dostaje telfon ze przyszla nowosc..jedzie do mm i robi sie przecene pod niego..to tyle w temacie

a jak to sie ma do tematu? wiaze sie to rowniez z dvd i blu bo chyba nalezalo by tępic takie przypadki niz uprawiac farmnazony na temat roznic w cenie miedzy dvd badz blu lub sie zastanawiac nad cena plyty ile powinna kosztowac

ja nie rozumiem problemu i tego tematu ktory tu zostal stworzony..bo to jest bzura totalna..ja napisalem o przekretach jakie sie stosuje natomiast ceny dvd do blu raya sa oczywiste ale niedlugfo wszystko sie wyrowna..poza tym gadanie ze plyta ma kosztowac 5 zl to chyba tylko madrzy polacy by chcieli miec za darmo wszystko..na zachodzie sie placi sporo za to i tyle..skoro mamy ceny europejskie dlaczego plyta ma byc tania????

stac mnie kupuje nie stac nie kupuje..ale nie lubie przekretow..ile osob stad piraci z neta???? 99% i to nie z racji tego ze nie ma kasy zeby isc kupic tylko to juz jest we krwi bo darmowe..trzeba zapierniczyc z sieci..przegrac itd..ale wciaz bedzie sie narzekac ze plyty drogie..

dla mnie ten temat jest bez sensu. end


lepp napisał:
Mare nasłuchałeś się jakiś głupot i powtarzasz. Taka jest prawda. To, zę ktoś kiedyś kupił coż za 10% ceny bo przeleżało na półce 2-3 lata jeszcze nieświadczy, że jest jakaś reguła tego typu.
A nawet jeśli to MM jest prywatną firmą i nic Ci do tego. Nie pasuje kupuj gdzie indziej, proste.
Co te twoje dyrdymały mają do problemu wysokich cen DVD.


Co do cen płyt DVD, to za wspomniane przez Ciebie 9,99 można kupić kilkadziesiąt jak nie kilkaset pozycji w Polsce i przynajmmniej 3 razy tyle za 19,99. Czy to dużo? Nowości oczywiście drożej, ale i tak nowość kosztuje tyle co 2 max 3 bilety do kina.
 

mare37

Banned
chyba masz kiepskie dane na temat cen bluraya w wypozyczalniach
obecnie mozna wypozyczyc za 9zl tzw silver topowe produkcje vip 15 zl
dvd 8,50 nowosc wiec roznice nie sa az tak duze..pozostaje mala dostepnosc..a to wiaze sie z produkcja cyfrowa wysokiej klasy..na dzien dzisiejszy materialy sa kiepskiej jakosci a powielanie materialu dvd do bluraya to za malo



janusz napisał:
Argument z biletem do kina mnie przekonuje, co prawda tam mamy pełny serwis. Przy płycie to klient kupuje odtwarzacz i ekran. Co jednak bardziej rozsądne, to ceny wypożyczenia płyty, mniej niż 1 bilet. To cena względnie rozsądna. Gdy Blu-Ray pojawi się na poważnie w wypożyczalniach cena będzie niewiele wyższa, biorąc pod uwagę czas ściągania filmów w HD, może to częściowo zmniejszyć piractwo.
Podsumowując: dobra jakość i rozsądna cena wypożyczenia (7-9 zł) może przynieść sukces formatowi.
 
Do góry