Denon BD3800 pierwszy test

Deimos

Banned
ml_audio_logo.gif

[FONT=Verdana,Arial,Helvetica]"Blaue Eminenz" - Der beste Blu-ray-Player in AUDIO 12/2008

[/FONT][FONT=Verdana,Arial,Helvetica]„Nun ist die BIu-ray-Scheibe endlich nicht mehr nur das ewige Zukunftsformat, sondern angekommen in der Gegenwart. Sie hat vieles durchgemacht. Formatkriege, eine düstere Zeit schlechter, viel zu eilig produzierter Veröffentlichungen und den Hohn und Spott ihrer Kritiker, weil die frühen Wiedergabegeräte nicht nur ziemlich kostspielig, sondern auch mit sehr speziellen Eigenarten ausgestattet waren. Umso schöner, dass jetzt eine neue Ära anbricht. Eine Zeit der qualitativ hochwertigen Musik-Produktionen, und eine Zeit der audiophilen Blu-ray Disc-Player - wie den DVD-3800BD von Denon.

Beste Gene
Schon der Anblick lässt keine Zweifel an seiner Bestimmung aufkommen. "Ich bin ein HiFi-Gerät steht da dick in unsichtbaren Lettern auf der gebürsteten Metallfront geschrieben. Das massige Gehäuse, die vergoldeten Cinch-Anschlüsse, das schimmernde Logo, das elegant ausfahrende Laufwerk, alles erinnert .an die legendären Universal-Player aus dem Hause Denon. Auch der Name verweist mit dem altertümlichen Präfix "DVD" auf die berühmte Verwandtschaft.

Selbst bis in die Eingeweide des Players setzt Denon das Prinzip fort. Das aus den großen PIayem bekannte "D.D.5.C"-Layout (Dynamic Discrete Surround Circuit) trägt nun den Zusatz HD, arbeitet aber für die analoge Audioausgabe nach wie vor nach dem seIben Prinzip. Mehrkanal-Bitströme, darunter auch alle (!) HD-Tonformate von Dolby True HD bis DTS-HD Master, werden erst von einem SHARC-DSP von Analog Devices dekodiert, bevor sie an einen weiteren, eigens für das Post-Processing abkommandierten DSP weitergereicht werden. Sind dort alle nötigen Modifikationen wie Bass-Management oder Laufzeiten-Korrekturen eingeflossen, übernimmt ein weiterer Mikroprozessor die Herrschaft über die Audiodaten.

Verarbeitet von vier 192 kHz/24-Bit-fähigen Burr-Brown-D/A-Wandlern, gelangen diese dann schließlich zum analogen Mehrkanal-Ausgang. Besitzer eines AV-Receivers ohne oder mit nur hinlänglich audiobegabtem HDMI-Eingang werden sich sicherlich über diese AnalogAlternative freuen.

Zweikanalige PCM-Daten erfahren sogar eine Extrabehandlung: Diese werden erst per "Advanced AL24 Processing" auf 192 Kilohertz und 24 Bit Auflösung aufgeblasen, bevor sich ein eigener Burr-Brown-Chip um die Ausgabe an den separaten Stereo-Ausgängen kümmert. Für den ungetrübten Musikgenuss lässt sich auch die Videosektion abschalten und bei Bedarf selbst das Frontdisplay des Players ausknipsen.

Natürlich aber reicht der Player die HD-Datenströme auf Wunsch auch gänzlich unbehandelt an den HDMI-Ausgang weiter. Und auch eine Konvertierung in peM steilt kein Probiem dar. Bis zu acht Kanäle schickt der Denon dann per HDMI-Kabel an den Receiver. Gut für ailjene, deren AV-Bolide noch mit der HDMI-Version 1.2 auskommen muss oder die sich gerne" mit Button-Klicks oder Bonus-Kommentaren auf der Blu-ray Disc ihre Zeit vertreiben.

Um solche "Secondary Audio"-Spuren zu nutzen, muss der Player nämlich alle vorhandenen Tonspuren auf der Disc dekodieren, diese mischen und als PCM-Datenkost dem AV-Receiver servieren.

… Dafür unterstützt der DVD-3800BD alle … optionalen Funktionen einer Blu-ray-Scheibe wie "Picture-ln-Picture"-Modi. Wer einen Blick auf die Rückseite riskiert, freut sich zunächst über den fehlenden, verräterischen Lüftungsschacht eines Ventilators. Aber es gibt doch einen, versteckt unter der Videoplatine. Dort ist er aber nicht aus List und Tücke untergebracht, sondern er soll ja in erster Linie den Videoprozessor kühlen.

BERAUSCHENDE BILDER
Dieser braucht auch die Extraportion kalte Luft, muss er doch eine immense Datenflut verarbeiten. Zunächst aber kümmert sich ein Panasonic-Chip ausschließlich um die Dekodierung des Videoformats. Dann reicht er die Daten an den eigentlichen
Superstar auf dem Videoboard weiter, einen Realta HQV von Silicon Optix. Dieser High-End-Prozessor kümmert sich mit Zehn-Bit-Auflösung um die Videobilder, skaliert bis auf 1920 mal 1080 Pixel (die HDMI-Auflösung ist bequem per Taste
auf der Player-Front umstellbar), deinterlaced und schickt den Datenstrom auf Wunsch über einen separaten D/A-Wandler auch an die analogen YUV-Ausgänge.

Dazu bietet er sowohl für SD- als auch HD-Videomaterial umfangreiche Bildjustage-Möglichkeiten und rückt mit seiner "Noise Reduction" auch dem grobkörnigsten Rauschen zu Leibe. Das Resultat dieser Bemühung ist wortwörtlich sehenswert. Der Denon bietet bislang ohne Zweifel eines der besten Blu-ray - und DVD-Bilder: scharf, sensationell aufgelöst, mit satten, rauscharmen Farben. Die adaptive Rauschunterdrückung, die sich bewegende Objekte vor einem körnigen Hintergrund erkennen und möglichst nicht bearbeiten soll, funktioniert hervorragend.

UNIVERSAL-PLAYER
Bei Analog-Audio ist der Denon - wie es seine Gene vermuten lassen - auf Augenhöhe mit den verwandten Universal-Playern. Majestätisch, charmant und elegant intoniert er sowohl CDs als auch den mehrkanaligen, unkomprimierten Surround-Sound einer Blu-ray Disc… der Denon konterte mit ausdrucksstarken, geschmeidigen Mitten. Noch besser klangen die HD-Tonformate über den HDMI-Ausgang:

Dynamischer, kräftiger und imposanter tobten Drumsticks über das Schlagzeug und kletterten Bassläufe die Tonleiter entlang…, ist der Denon DVD 3800BD ohne Übertreibung der bislang universellste und audiophilste Blu-ray-Player."

Willkommen in der Zukunft. Player wie der DVD-3800BD lassen eine neue Ära der Blu-ray Disc anbrechen. Egal ob für CD, DVD oder Blu-ray. egal ob analog oder digital: Dieser Player ist ohne Zweifel ein HiFi-Gerät. Keine schmale Flunder, kein Wegwerfprodukt … Für echten Genuss braucht es eben auch Zeit.

+ audiophiler Universalplayer für CD, DVD und BD, sowohl analog als auch digital


[/FONT][FONT=Verdana,Arial,Helvetica]Klang analog
Klang digital
Klang HDMI

Bildqualität (BD/DVD)

Gesamturteil


[/FONT][FONT=Verdana,Arial,Helvetica]sehr gut (85 Punkte)
sehr gut (80 Punkte)
überragend (95 Punkte)

überragend (145/105 Punkte)

überragend (97 Punkte)
High-End-Klasse

A jakiś "mądrala" z forum twierdził niedawno, że to nie jest HI-End...
Ale pewnie warto jeszcze przed ewentualnym zakupen poczekać na test Pioneera BDP-LX-91...[/FONT]
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
Deimos napisał:
[FONT=Verdana,Arial,Helvetica]rmatkriege, eine düstere Zeit schlechter, viel zu eilig produzierter Veröffentlichungen und den Hohn und Spott ihrer Kritiker, weil die frühen Wiedergabegeräte nicht nur ziemlich kostspielig, sondern auch mit sehr speziellen Eigenarten ausgestattet waren. Umso schöner, dass jetzt eine neue Ära [/FONT]

Może, lekko nie na temat dosłownie, ale przed zakupem warto to wziąć pod uwagę. ;)

帶有THX Loudness Plus技術)
• 用於流媒體音頻文件和互聯網廣播的網絡功能
• 經過Window Vista認證
• 用於USB大容量存儲設備的USB端口 (僅音頻)
• Dolby® TrueHD (杜比TrueHD), Dolby® Digital Plus (杜比數碼Plus), DTS-HD™ Master Audio (主體音頻), DTS-HD™ High-Resolution Audio (高分辨率音頻) 解碼
• HDMI 音頻和視頻處理 (1080p; 4組輸入和2組輸出 [主/副])
• HDMI™ (1.3a版本) 支持Deep Color, x.v. Color, LipSync(唇音同步校正), Dolby TrueHD(杜比TrueHD), DTS-HD Master Audio(主體音頻), DVD-Audio, Super Audio CD
• 通過HQV Reon-VX 實現HDMI 視頻上調轉換 (高達1080p)
• 色差視頻上調轉換 (高達 1080i)
• 帶有三級反向達寧頓電路的雙推挽式放大設計
• 用於響度校正的Audyssey Dynamic EQ
• 用於保持最佳聆聽水平和動態範圍的Audyssey Dynamic Volume (動態音量)
• 用於所有聲道的VLSC (向量線性修正電路)
• 用於所有聲道的Burr-Brown 192 kHz/24-Bit立體聲 DAC (CPM1796)
• 用於解決房間音響問題和校正揚聲器的Audyssey MultEQ XT
• 用於音樂和電影音效的雙功放和BTL(橋接式無變壓器)能力
• 用於系統設置的新設計GUI
• ISF (影像科學協會) 視頻校正功能
• W x H x D: 435 x 194 x 458.5 mm
 

plustek

New member
Uleglem pokusie posiadania blue-rayowego high-endu i zamowilem Denona 3800BD.Poniewaz obecnie mam Panasa 50 to niebawem bede mial okazje przekonac sie czy warto bylo,czy poprostu przesadzilem -bo Panas jest niezly a w Denonie procek z Panasa.Poziwiom,uwidim
 

plustek

New member
Juz mam SKUBANCA! Kupilem w niemieckim media markcie.Dalem 1800euro.musialem sie targowac bo normalnie cena 1990 euro.No jesli Sony5000ES ma ten sam procek co 350tka i 500-ka(tansze modele) i obraz podobny,to ten miglanc majac podobny procesor jak Panasonic DMP BD50, obraz juz na pierwszy rzut oka ma zdecydowanie lepszy,Na DVD pelny odjazd,Dzwiek to nokaut.Poziom zblizony do Denona DCD 1500AE - nie jest tak dobry ale duzo mu nie brakuje,ma jasniejsza srednice(to akurat plus),nieco mniej wyrafinowany i zroznicowany dol,gora jakby nieco zadziorniejsza ale b.przyzwoicie zroznicowana.Na analogu mozna spokojnie CD posluchac.Niestety jak na razie znalazlem dwa minusy.Jeden nazywa sie made in china a drugi to niestety dosc glosna praca napedu.Slychac tez wyraznie zmiane obrotow...oczywiscie jak sie fonie wylaczy.
 

lesli

New member
plustek napisał:
Juz mam SKUBANCA! Kupilem w niemieckim media markcie.Dalem 1800euro.musialem sie targowac bo normalnie cena 1990 euro.No jesli Sony5000ES ma ten sam procek co 350tka i 500-ka(tansze modele) i obraz podobny,to ten miglanc majac podobny procesor jak Panasonic DMP BD50, obraz juz na pierwszy rzut oka ma zdecydowanie lepszy,Na DVD pelny odjazd,Dzwiek to nokaut.Poziom zblizony do Denona DCD 1500AE - nie jest tak dobry ale duzo mu nie brakuje,ma jasniejsza srednice(to akurat plus),nieco mniej wyrafinowany i zroznicowany dol,gora jakby nieco zadziorniejsza ale b.przyzwoicie zroznicowana.Na analogu mozna spokojnie CD posluchac.Niestety jak na razie znalazlem dwa minusy.Jeden nazywa sie made in china a drugi to niestety dosc glosna praca napedu.Slychac tez wyraznie zmiane obrotow...oczywiscie jak sie fonie wylaczy.

Do tych nielicznych minusów dodaj i to ,że prawdopodobnie nie czyta plików AVCHD na płytach DVD. Dla kogo to jest ważne to ważne i szkoda by tak było. Prawdopodobnie chyba dlatego,że niższa rodzina model 2500 i 1800 plików tych nie czyta nagranych na DVD.
Jeżdżę teraz z dwoma płytkami bo szukam jakiegoś BD do 2-2,5 tys:
DVD-R z plikami AVCHD, nagranie z kamery Sony, komp Sony , program Sony PMB, i druga te same pliki nagrane tylko ,że na płytce BD-RE.
Płytek DVD-R/AVCHD nie łyka, ani Denon 1800 ani 2500, więc zakładam ,że i chyba 3800.
Natomiast bez problemu łyknęły obydwa odtwarzacze płytki BD-RE/AVCHD.
Tego nie rozumiem w czym jest problem.
Okazja taka sprawdzenia była wczoraj w Arkadii/Saturn w Warszawie.
Trafiłem akurat na dostawę Denon 1800(2500zł) i 2500(3500zł).
Płytki moje DVD-R/AVCHD są chyba nagrane dobrze bo chodzą w domu bez problemu na Samsungu 1400. Mój Samsung nie czyta BD-RE/AVCHD i to mój ból.
W Saturnie uprzejmi Panowie podłączyli mi na tym samym stanowisku sąsiada tj. Sony S350(790zł) i ten łyknął bez mrugnięcia obywie płytki. No chyba musiał przecież to jego własne dzieci. Także model Samsunga 2500 łykał obie płytki w Saturnie.
Mnie pasowałby Denon 1800 tylko co z tego nie czyta DVD-R/AVCHD , kilkakrotnie wkładany i do wyższego modelu 2500 , nic tylko kreski na wyświetlaczu a na ekranie TV nierozpoznane pliki.
Dokładnie przestudiowałem instrukcje Denona 1800 i tam ami słowa o czytaniu DVD/AVCHD.
Jaki stąd wniosek: Dla kogo są ważne pliki AVCHD i kto chce mieć Denona, obojętnie którego modela powinen przy zakupie mieć ze sobą swoje własne nagrania na DVD i BD plików AVCHD tak aby nie doznać rozczarowania i dodatkowej konieczności zakupu np. Sony S350 dla samych filmów.
Dla porównania Pioneer'y LX71 i LX08 czytają AVCHD.
Ot ostatecznie "zrozpaczony" kupiłem sobie na razie S350, może na wiosnę przy wyższej kasie złowię coś innego ale to się zobaczy.
 

BoDeX

New member
lesli napisał:
Płytki moje DVD-R/AVCHD są chyba nagrane dobrze bo chodzą w domu bez problemu na Samsungu 1400. Mój Samsung nie czyta BD-RE/AVCHD i to mój ból..


1400 ma różne napędy i są na rynku takie, które czytają
DVD-R
DVD-RW
BD-R
BD-RE ( ale nie wiem czy 50GB ) z AVCHD


pzdr.
 

lesli

New member
BoDeX napisał:
1400 ma różne napędy i są na rynku takie, które czytają
DVD-R
DVD-RW
BD-R
BD-RE ( ale nie wiem czy 50GB ) z AVCHD


pzdr.

OK ,dzięki , słyszałem o tym.
Nie miało sensu dla mnie szukanie innego Samsunga czytającego BD-RE. Ta moja BD-RE jest akurat 25GB TDK.
Mam trochę nagrań AVCHD z kamery gdyby nie to , to sytuacja byłaby łatwiejsza.
Wygląda na to ,że to dość DVD/AVCHD kapryśna kombinacja, może atmosfera była zagęszczona , przepraszam . Jest niewykluczone ,że gdybym zmienił nagrania nie poprzez PMB a Pinnacle lub Sony Vegas te same Denony z włożonymi innymi płytkami AVCHD tak nagranymi ruszyłyby. Sprawdzę ten sposób dla zasady tylko. Byłem trochę zawiedziony bo DVD1800 ładnie by sie komponował z DVD3910 używanym do DVD tylko a tak zamienił stryjek siekierkę na kijek.
S350 bardzo sprawnie wkomponował się w łańcuch S350/Denon 3910 > EDGE proces > RX-V1900 > Pion. LX508D.
Szkoda ,że być może Denon zamknął sie przede mną chociaż kto to wie?.
pozdrawiam
Leszek
 

sharan1

Member
W Angli można go już kupic za 1200 funtów.Co przy cenie funta 5 zł daje 6000 zl.Cena robi sie atrakcyjna :)
 

sharan1

Member
Czy ktos z uzytkowników moze podzielic sie wrazeniami dzwiekowymi tego blu raya.Czy czyta plytki AVCHD? I co wnosi nowy soft denona do tego odtwarzacza? Cena w Angli juz 850 funtów.Czas ruszyc na zakupy :) Piszaąc o dzwięku mam na mysli czy ktoś ma podlączony ten blu ray po analogu?
 
Ostatnia edycja:

sharan1

Member
sharan1 napisał:
Czy ktos z uzytkowników moze podzielic sie wrazeniami dzwiekowymi tego blu raya.Czy czyta plytki AVCHD? I co wnosi nowy soft denona do tego odtwarzacza? Cena w Angli juz 850 funtów.Czas ruszyc na zakupy :) Piszaąc o dzwięku mam na mysli czy ktoś ma podlączony ten blu ray po analogu?

Nie wierze ze nikt nie posiada tego blu raya :(
 

Toschack

New member
sharan1 napisał:
Nie wierze ze nikt nie posiada tego blu raya :(

DVD 3800 BD gra w stero naprawdę rewelacyjnie.

Zestaw: DVD 3800BD konektory Van Den Hul The Firts do Denona AVR-4308A, kolumny B&W 704, 705 , HTM7 i AWS. Kable do przodów Van Den Hul - Revelation Hybrid.
Porównuję to z popoprzednim zestawem na tych samych kablach i kolumnach: DVD 3910 i AVR 3805. Już wtedy stereo grało nieźle ale teraz jest o klasę lepiej. Może też to zasługa 4308.
Próbowałem słuchać w tym zestawie płyt CD po HDMI - ale to nie jest to.
Nie jestem audiofilem Stero i lubię SACD i dźwięk wilokanałowy.
 

sharan1

Member
Dzieki za odpowiedz.Juz myslalem ze nikt nie posiada tego blu raya.A powiedz czy odtwarza dvd avchd? I co zmienil nowy soft ?
 

Toschack

New member
Niestety nie wiem czy czyta avchd (czy chodzi o pliki z kamer cyfrowych HD?). W instrukcji nic na ten temat nie ma. Obawiam się że nie. SACD też np. nie czyta. Dlatego zostawiłem DVD 3910 do SACD. Mam go trochę ponad miesiąc i na razie ograniczam się do CD i płyt BR bo głównie do tego celu kupiłem.
Co do nowego softu to nie wiem z czym porównać. Mój ma już te nowe oprogramowanie i wszystko działa. Udało się to w miarę łatwo skonfigurować do moich wymagań - trochę był problem z odpaleniem 1080p24. Powinień automatycznie wchodzić w ten tryb jeśli są spełnione warunki (TV i sposób nagrania płyty) ale jakoś się udało. Trzeba sie tylko przyzwyczaić że strasznie długo rozpoczyna odtwarzanie każdej płyty czy to CD czy DVD a z BD to trwa chyba ze 3 minutu zanim ruszy. Ale jakość obrazu jest rewelacyjna szczególnie przy BR. Kupiłem w ciemno i nie żałuję. Polecam.
 

yzerman74

New member
sharan1 napisał:
Nie wierze ze nikt nie posiada tego blu raya :(


Posiadam ten napęd o prawie roku. Korzystam z kolumn Focal Chorus 816v, kable DLS. Gra świetnie w stereo. Naprawdę trudno jest do czegokolwiek się przyczepić. Nie jest to może Cambridge Audio AZUR 740C (który też używam) ale niewiele mu brakuje. Zresztą głównym zadaniem tego urządzenia jest dtwarzanie materiału BD. Przy okazji jeszcze - świetny procesor video REALTA. Śmiem twierdzić, że spisuje się lepiej niż Reon w Onkyo 905.
 
Do góry