Czarne pasy

lyon7

New member
Witam,zastanawiam sie dlaczego prawie wszytskie filmy wychodzace na blu-rayu maja te paskudne i ograniczajace pasy u gory i dolu? Obraz jest w takim formacie: 2.40:1(czarne pasy) przez co mniej mozna sie delektowac filmem gdy ma sie duzy lcd (moj ma 42cale) a dodatkowo skracaja caly efekt HD i kina zeby poczuc efekty wizualne....ale zamowilem sobie taki film Final Fanatasy i obraz w nim jest w takim formacie 1.85:1 obraz bedzie na caly ekran,bez pasow tak mi mówil kumpel...Dziwi mnie to,ze nie mozna wszystkich filmow wydawac w takim formacie obrazu zeby moc wykorzystywac cala powierzchnie telewizorow,co przeciez ma dawac efekt kinowy-taka jest chyba idea calego tego kina domowego? No chyba,ze sie myle.....
 

hoodlum

New member
Masz absolutną rację. Też mnie wkurza ze filmy na blue i dvd są w wiekszości w formacie 2.40:1 i 2.35:1 sa te zjebane pasy(zasrany foramat kinowy). Na szczeście dużo muzyki jest w 1.85;1 i bajki np Alvin i wiewiórki.Aha jak pisze na płycie 1.78:1 to obraz też jest na cały ekran.Moze to w końcu ujednolicą ale wątpię.
 

lyon7

New member
spoko i dzieki....chcialem kupic sobie jeden z moich ulubionych filmow Black Hawk Down ale jest tylko w wersji obrazu 2.35:1 i szkoda mi kasy bo nie chce ogladac tych zjebanych pasow i wkurzac sie,ze nie moge wykorzystac calej powierzchni mojego lcdeka...ale bede mial w przyszlym tygodniu Final Fantasy:The Spirit Within w obrazie 1.85:1...szkoda,ze tylko ten jeden film i moze kilka innych a nie wszystkie tak maja:(
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ArtS007

New member
Bez reklam
Panowie, rozumiem wasze poruszenie, ale z tymi zje... nie przesadzajcie. Polski język posiada wiele normalnych słów, jakich można tu użyć.

Posiadam DVD Panasonic, w którym można obraz powiększyć tak, aby pasy znikały, ale niestety Blu-Ray Panasonic tego nie robi.

ArtS :)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ja osobiście wolę jak są pasy. Bo inaczej, przy wydaniu KINOWEGO filmu na płycie, do wypełnienia ekranu o proporcjach 16:9 konieczne jest obcięcie boków obrazu...

De gustibus. ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Te "examples" pokazują ile się traci z oryginalnego obrazu, przy dostosowywaniu nagrania do wyświetlania na standardowych TV 4:3, bez tak znienawidzonych czarnych pasów (pan-scan).

Albo cały obraz, albo pasy...
 

ArtS007

New member
Bez reklam
hoodlum napisał:
Powiekszenie obrazu zawsze powoduje utrate rozdzielczości i jajogłowizm u postaci:confused: Na szczescie ten film nie ma z......pasów:eek:k:
Moje DVD nie zniekształca proporcji. Po prostu ucina nieco boki. Ja kda mnie jest to rozwiązanie pożyteczne. Co do straty rozdzielczości: ona już na wejściu jest mniejsza. Część linii poświęca się na pasy.

ArtS :)
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na moim BD30 też idzie skalować (powiększać z obcięciem boków) filmy w formacie innym niż 1;85, ale tylko wydane na bluray. Filmy DVD wyświetla z paskami. PZDR
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Dzięki Pooh za tę uwagę. Tak wynikało z instrukcji, ale nie byłem tego do końca pewien. Czyli mając DVD Panasonic i BD Panasonic można się pozbyć czarnych pasków.

ArtS :)
 

new

New member
Mój pierwszy film na BR Hostel 2 i jakie zdziwienie jak zobaczyłem te pasy :( myslałem że coś z TV albo z konsolą PS3 . Troche to dziwne że tak jest ale za to dzięk jest super:eek:k:moim zdaniem lepiej jak na DVD
 

LukeSky

Member
Bez reklam
To dziwne, ale np.: na HBO HD 99% filmów jakie lecą w HD nie ma pasów, są domyślnie na pełen ekran. Zatem jak widać da się. Taki format ma Spiderman 3 BR 2.40:1 a na HBO HD film leci w pełnej okazałości bez pasów!
 
Ostatnia edycja:

User27

New member
Projektor i ekran o formacie 2,35:1 rozwiązał by sprawe i nie było by pasów.
Ale filmy są w różnych formatach wydawane i nic na to sie nie poradzi.
 

lepp

New member
Bez reklam
Trzeba kupić tak duży ekran aby to nie przeszkadzało i tyle.
nie chciałbym ogladać takich płaskich programów w tv, tego typu jamniko telewizor za dużo miejsca by zajmował
 

cygan

Member
Może czas na tv anamorficzne dla kinomaniaków? Luksusuwe tv dla wybrednych klientów. Myślę, że znajdą się chętni zapłacić "prawie" każde pieniążki :)
 

lepp

New member
Bez reklam
Nie sądzę, już przejście na panoramę to spory problem skoro większość kanałów nadaje w 4/3. Projektor i duży ekran rozwiązuje sprawę. Można sobie zoomować do woli.
Na czarnych paskach w 16/9 są przecież napisy i może być z tym problem. Mam nadzieję, że kolejna zmiana formatu nam nie grozi.
 

xw9

Klub HDTV.com.pl
VIP
lepp napisał:
Nie sądzę, już przejście na panoramę to spory problem skoro większość kanałów nadaje w 4/3. Projektor i duży ekran rozwiązuje sprawę. Można sobie zoomować do woli.
Na czarnych paskach w 16/9 są przecież napisy i może być z tym problem. Mam nadzieję, że kolejna zmiana formatu nam nie grozi.

Wszyscy, którzy chcą kastrować filmy (wyrzucać w nich te czarne pasy) powinni pamiętać, że taka była wizja przedstawienia danego filmu (kadrowania) przez reżysera i operatora kamery i często na końcach po lewej i prawej stronie ekranu znajdują się elementy istotne dla jego akcji. Są to filmy w tzw. formatach kinowych i przycięcie ich do standardu tv 16:9 powoduje, że jakieś szczegóły nam umkną. Dlaczego mogąc widzieć więcej, chcecie widzieć mniej. Czy byli byście zadowoleni, gdybyście w kinie zamiast na całym ekranie 2:35 oglądali "Gwiezdne wojny" w formacie 1:33, czyli standardowym 4:3 tak jak raczyła nas ostatnio nasza telewizja.
Bardzo wielu na taki film by się nie wybrało, a nadmienię, że powstała również wersja w tym formacie oryginalnie zrobiona przez reżysera tzw TV (chodzi o pierwsze Star Wars z 1977r.).
Co do napisów umieszczanych dawniej na czarnych pasach w filmach dvd.
Dzisiaj nie wszystkie telewizory lcd radzą sobie z tym problemem, i albo napisów nie ma wcale, lub też nienaturalnie zniekształcają obraz tak aby te napisy pokazać. Rozwiązaniem tutaj jest zakup odpowiedniego dvd z wyjściem HDMI, któremu to wyjściu ustawiamy do jakiej rozdzielczości ma skalować obraz np. do 1920x1080 (posiadam Pioneera 400) i to już powinno wystarczyć, aby literki niewidoczne z czarnych pasów znalazły się na obrazie filmu i go nie zniekształcały. Jeżeli to nie wystarczy, to niestety pozostaje nam zakup nowego telewizora, który potrafi odpowiednio formatować obraz, a tutaj mistrzem jest Philips z jego modelami serii 9603, 9703, 9900, lub co do tego nie jestem pewny inne modele zakończone końcówką ..03 a także 9632, 9732.
Nie rozumiem też naszych telewizji. Jeżeli zakupują zagraniczny serial zrobiony w formacie 16:9 (bo to juz jest standard) i puszczają go nam przycinając do formatu 4:3 zamiast go puścić w letterboxie i tu przykład "Kroniki Sary Connor" to już woła o pomstę do nieba, a swoje pozycje
takie jak M jak miłość itp w nim puszczają. Nie wierzę, że od zagranicznych wytwórni filmowych dostają seriale w formacie 4:3. Tak samo jest z filmami. Ile razy tzw lista płac na początku filmu jest puszczana w letterboxie abyśmy mogli przeczytać całe linie z nazwiskami twórców filmu,
a po chwili nasze telewizje raczą nas wspaniałym kastratem o proporcjach 4:3. Takie nadawanie to jedno wielkie nieporozumienie.
 
Ostatnia edycja:

jery--

New member
Bez reklam
Wyczerpująca odpowiedź dlaczego filmy kinowe w wydaniu na DVD, BD i w telewizji wyglądają tak a nie inaczej znajduje się we wrześniowym i listopadowym numerze AUDIOVIDEO. Część pierwsza tego artykułu do pobrania tutaj: http://www.av.com.pl/index.php?s=3
Nie zdawałem sobie sprawy że konwersja filmu kinowego to tak trudne technicznie a co za tym idzie drogie przedsięwzięcie. W większości przypadków wszelkie niedociągnięcia jakie widzimy na wydaniach płytowych i TV to wynik oszczędności właśnie.
Polecam ten artykuł zainteresowanym, wiele wyjaśnia. Druga cześć pewnie wkrótce na podanej stronie.

Pozdrawiam
 
Do góry