Formaty dźwieku na Blu-ray - prośba o wyjaśnienie

Serget125

New member
W ostatnim Audio-Video (7-8/2008) przeczytałem, że płyty Blu-ray obowiązkowo zawierają fonię z kodowaniem liniowym LPCM 5.1 lub 7.1, bez kompresji, która - tak samo jak Dolby TrueHD i DTS HD Master Audio - oferuje możliwość zapisu ścieżki dźwiękowej z jakością studyjnego mastera. Z kolei każdy odtwarzacz Blu-ray podobno musi być zdolny do rozkodowania strumienia LPCM (5.1/7.1). W tej sytuacji nie rozumiem, jaki jest sens posiadania mozliwości dekodowania Dolby TrueHD i DTS HD Master Audio?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest mi potrzebna z tego względu, iż mój amplituner nie posiada nowych dekoderów, a nie mam zamiaru kupować nowego. Zamierzam natomiast kupić odtwarzacz Blu-ray Panasonica, który podłączę do amplitunera połączeniem analogowym 5.1 (wprawdzie mój amplituner posiada wejście 7.1, ale nawet nie mam miejsca na ustawienie dwóch dodatkowych głośników). Nie wiem natomiast, czy jest sens kupownia DMP-BD50 (który posiada dekodery Dolby TrueHD i DTS HD MA), czy też wystarczy mi DMP-BD30, bez nowych dekoderów. Czy za pomocą DMP-BD30 będę mógł rozkodować ścieżki LPCM i wysyłać je łączem analogowym do amplitunera? A jeśli tak - czy jakość takiego dźwięku będzie porównywalna ze ścieżkami Dolby TrueHD i DTS HD MA?
Z góry dziękuję za wszelkie informacje i porady.
 

BoDeX

New member
Wybierz 50 , gdyż nie wszystkie płyty mają ścieżkę LPCM 5.1 .
A co jak trafisz na taką : DTS-HD MA jako główna , a reszta jako DD ze
słabym bitrate ?

50 to wybór optymalny - jest na 1 miejscu w VIDEO 8/08


W kolejce czekają : Sony 550 i Samsung 2500 ( to może być hicior)


Pzdr.
 

jedrek_125

New member
Tak , to rozsadne wyjscie ktore proponuje bodex , ja natomiast nie mialem ampli , wiec teraz jak bede kupowal , to juz taki model ktory dekoduje strumienie hd , wiec w takiej sytuacji wystarcza BD 30-ka :)
Zaoszczedzone pieniazki ,,zainwestuje w dobry amplituner .
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Dlatego mowa o odpowiednim amplitunerze. Jędrek wspomniał o dekodowaniu przez odtwarzacz raczej przez pomyłkę.

ArtS :)
 

Serget125

New member
Dziękuję forumowiczom za dotychczasowe wypowiedzi, jednakże czy ktoś zna odpowiedzi na pytania:
1) Czy każdy odtwarzacz Blu-ray może zdekodować fonię LPCM 5.1 lub 7.1 i przesłać ją analogowym połączeniem 5.1 do amplitunera?
2) Jak ma się jakość LPCM do Dolby TrueHD i DTS HD MA?
Pozdrawiam i dziękuję.
 

kini0

New member
Bez reklam
Czyli podpięcie do Panasa 30tki amplika z HDMI 1.0 takiego jak mój Pioneer jest bezcelowe... Muszę użyć koaksjala i cieszyć się dźwiękiem z rdzenia DD I DTS- tylko bitrate nieco wyższy, tak? W przypadku połączenia HDMI amplik będzie milczał, mam rację?
 

jedrek_125

New member
Dziekuje wszystkim za rozebranie mojej wypowiedzi na czynniki pierwsze :)
Całe szczescie ,że docelowy odbiorca ,,Masta_J,, i to mnie cieszy :) zrozumioał mnie w lot .
majac Bd 30-ke tzreba miec ,,wspóczesny ,, :) amplituner ktory dekoduje formaty HD , słusznie ktos zalożył w panasonicu , że odboirca wrażliwy słuchowo postara sie o wzmaczniacz ktory i tutaj jest jego najwazniejsza rola , a nie tylko moc - bedzie dekodowal ,,nieuporzadkowane strumienie ,, danych .
W zwiazku z tym kupujac BD30-ke mialem w planach kupienie odpowiedniego ampli :) Oczywiscie powstaje problem dla posiadaczy dobrych ampli bez mozliwosci dekodowania hd , i tutaj moja wypowiedz była po myśli ,,bodexa ,, ze wybor bd50 jest dobrym rozwiazaniem , nie mniej jednak dla osob ktore nei posiadaja jeszcze ampli lub wzm. ktory dekoduje w/wym formaty wybor jest prosty , tanszy bd30 , a dobry drozszzy ampli :) i wszystko jest ok . :)
Pozdro
 
Ostatnia edycja:
Do góry