Nagrywanie Bluray

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czy jeszcze ktoś używa nagrywarek Blu-ray ? Mam sporo filmów pełnych iso na dysku , ale nie wiem jak się zabrać do zgrania , bo dużo zajmują i jeśli mam kupić kolejny dysk za 400 zł to wolałbym zgrać na płyty to co mam , ktoś coś poleci.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Najpierw zobacz ile kosztują płyty BD, skoro masz obrazy iso nagrasz je każdym w zasadzie programem.
Nagrywarka to koszt około 300zł.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Czy jeszcze ktoś używa nagrywarek Blu-ray ?
Tak, ja. Od 25 lat. Od czasu do czasu zdarzy mi się jeszcze, gdy chcę trwale zachować jakieś treści.
A sam temat nagrywania płyt jest dość obszerny. To tak pokrótce.
Przemyśl to, Co napisał Kolega @bl4ck. Nie wiem też, jakie dyski masz na myśli - wewnętrzne (PC), czy zewnętrzne, bo to też ma znaczenie – praktyczne.
Napiszę Ci na swoim przykładzie.
Pliki mogę odtwarzać na dwa sposoby. Przez PCta (programowo) – audio na amplituner, video na tv, lub sprzętowo przez USB odtwarzacza bluray CA 751BD (bez Cinavii) – audio na amplituner, video na tv. Z tych dwóch mediów, wyżej cenię sobie BR. PC potrafi być irytujący pomimo tego, że odtwarza obrazy ISO. Odtwarzacz już nie.
Używam dysków zewnętrznych 2,5 cala, USB 3, na których mam pliki o pojemności ok. 14 TB. 99% z nich to foldery. Z ISO jest ten problem, że nie wszystko potrafi je odtworzyć. Dlatego preferuję foldery. Wystarczy, że z obrazu wyciągniesz folder BDMV i CERTIFICATE (nie wymagany) i umieścisz w jednym folderze. Oczywiście po wcześniejszym zamontowaniu obrazu ISO w napędzie wirtualnym.
Co do nagrywania płyt. Na marginesie. Używam wyłącznie Verbatim’ów.
Nie wiem, jak dużo masz tych obrazów, ale przelicz sobie cenę dysków, a płyt. I od razu Ci uświadamiam, że w twoim przypadku (ISO), musisz brać pod uwagę płyty dwuwarstwowe – 50 GB. Chyba, że film mieści się na jednowarstwówce – 25 GB. W co wątpię. Jakieś demówki, to tak. A zwracam na to uwagę ponieważ płyty dwuwarstwowe, potrafią przysporzyć kłopotów. Zdarza się, że taka płyta odtworzy tylko jedną warstwę, na skutek błędu nagrywania w momencie przejścia z jednej warstwy, na drugą. Z tego też względu pliki są „bezpieczniejsze”. Jest jeszcze kwestia Cinavii. Ale to występuje na płytach, jak i na plikach. Lecz generalizując, to pliki (foldery) są znacznie bardziej przyjazne w kontekście użytkowym. Szczególnie na dysku zewnętrznym, który mogę zabrać ze sobą i iść, dokąd oczy poniosą i praktycznie wszędzie się podłączę.

Podpowiem, że są jeszcze pliki formatu Matroska – *mkv. Ale tutaj robimy tylko „film główny”, bez żadnych dodatków. Świetna sprawa. Lecz też nie do końca. W pewnych okolicznościach, problemem jest ścieżka Atmos, przez USB, czego nie ma z Auro-3D i DTS:X. Ale to już zupełnie inne tematy.

Z tego, co widać dzisiaj, dysk zewnętrzny 2 TB, USB 3, 2,5’, można mieć poniżej 200 zł. Śmiech na sali. Ja za swoje płaciłem powyżej 300. Ale to były dawne czasy.
To tyle. Jeśli masz pytania, to postaram się na nie odpowiedzieć. Chociaż, nie wszystko już pamiętam.

A przy okazji. Kolego @Masterjam ciekawi mnie, czy te obrazy są Twojej „produkcji”, czy też „zaciągnięte” z Sieci?
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Plyty fanja sprawa, niestety mogą wystąpić różne problemy o których napisał kolega wyżej. A dysk pojemny HDD można kupić na Amazonie w dobrej cenie. Jakiś czas temu można było zewnętrzny HDD 3,5 cala WD 8 TB za 500-600 zł. Można mniejszy relatywnie taniej.
 

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak, ja. Od 25 lat. Od czasu do czasu zdarzy mi się jeszcze, gdy chcę trwale zachować jakieś treści.
A sam temat nagrywania płyt jest dość obszerny. To tak pokrótce.
Przemyśl to, Co napisał Kolega @bl4ck. Nie wiem też, jakie dyski masz na myśli - wewnętrzne (PC), czy zewnętrzne, bo to też ma znaczenie – praktyczne.
Napiszę Ci na swoim przykładzie.
Pliki mogę odtwarzać na dwa sposoby. Przez PCta (programowo) – audio na amplituner, video na tv, lub sprzętowo przez USB odtwarzacza bluray CA 751BD (bez Cinavii) – audio na amplituner, video na tv. Z tych dwóch mediów, wyżej cenię sobie BR. PC potrafi być irytujący pomimo tego, że odtwarza obrazy ISO. Odtwarzacz już nie.
Używam dysków zewnętrznych 2,5 cala, USB 3, na których mam pliki o pojemności ok. 14 TB. 99% z nich to foldery. Z ISO jest ten problem, że nie wszystko potrafi je odtworzyć. Dlatego preferuję foldery. Wystarczy, że z obrazu wyciągniesz folder BDMV i CERTIFICATE (nie wymagany) i umieścisz w jednym folderze. Oczywiście po wcześniejszym zamontowaniu obrazu ISO w napędzie wirtualnym.
Co do nagrywania płyt. Na marginesie. Używam wyłącznie Verbatim’ów.
Nie wiem, jak dużo masz tych obrazów, ale przelicz sobie cenę dysków, a płyt. I od razu Ci uświadamiam, że w twoim przypadku (ISO), musisz brać pod uwagę płyty dwuwarstwowe – 50 GB. Chyba, że film mieści się na jednowarstwówce – 25 GB. W co wątpię. Jakieś demówki, to tak. A zwracam na to uwagę ponieważ płyty dwuwarstwowe, potrafią przysporzyć kłopotów. Zdarza się, że taka płyta odtworzy tylko jedną warstwę, na skutek błędu nagrywania w momencie przejścia z jednej warstwy, na drugą. Z tego też względu pliki są „bezpieczniejsze”. Jest jeszcze kwestia Cinavii. Ale to występuje na płytach, jak i na plikach. Lecz generalizując, to pliki (foldery) są znacznie bardziej przyjazne w kontekście użytkowym. Szczególnie na dysku zewnętrznym, który mogę zabrać ze sobą i iść, dokąd oczy poniosą i praktycznie wszędzie się podłączę.

Podpowiem, że są jeszcze pliki formatu Matroska – *mkv. Ale tutaj robimy tylko „film główny”, bez żadnych dodatków. Świetna sprawa. Lecz też nie do końca. W pewnych okolicznościach, problemem jest ścieżka Atmos, przez USB, czego nie ma z Auro-3D i DTS:X. Ale to już zupełnie inne tematy.

Z tego, co widać dzisiaj, dysk zewnętrzny 2 TB, USB 3, 2,5’, można mieć poniżej 200 zł. Śmiech na sali. Ja za swoje płaciłem powyżej 300. Ale to były dawne czasy.
To tyle. Jeśli masz pytania, to postaram się na nie odpowiedzieć. Chociaż, nie wszystko już pamiętam.

A przy okazji. Kolego @Masterjam ciekawi mnie, czy te obrazy są Twojej „produkcji”, czy też „zaciągnięte” z Sieci?

Zacznę od końca - nie , nie zaciągnięte z sieci :),z bratem kupujemy na spółkę, ja sobie zgrywam całość 1:1 i tak trzymam . On z tych "oldskulowych",i nie chce żadnych HDD, a tak jak będziemy mieć on oryginał a ja kopię to nie ma strachu , jak się któraś "wysypie"

Co do mkv , to właśnie trafiłeś w sedno. Odtwarzam na box One S + soundbar Dolby Atmos i najbardziej zależy mi na materiałach Atmos DTS . A wiadomo że z plików mkv + dysk USB, to tak nie bardzo . Słychać różnicę między płytą a mkv
 
Ostatnia edycja:

bl4ck

Active member
Bez reklam
Nie ma żadnego problemu z usb czy to z dysku czy z mkv, liczy się urządzenie a nie format.
MKV to kontener jak setki innych on nic nie kompresuje ani nie zmienia.
Chcesz dts, atmosy i cała resztę kup urządzenie z passthrough dla audio, xbox nim nie jest.


Na forum forum.cdrinfo.pl pomogą Ci kupić najlepszą nagrywarką, ogólnie możesz też zadzwonić do https://allegro.pl/uzytkownik/czary...tch=cl-cx210105ap-enomswp-diwebp-ele-1-3-0129 jest to osoba która na temat płyt i nagrywania ma bardzo duża wiedzą pomoże ci kupić odpowiednie płyty i poleci model nagrywarki.
 
Ostatnia edycja:

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jest w Xbox ustawienie passthrough, tylko tam nazywa się bitstream out i to jest do przesyłu dźwięku w takiej formie jak jest zakodowana
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Głupoty gadasz, nie ma passthrough dla plików i nie będzie.
Passthrough jest tylko dla płyt w xboxie, pliki odtworzone na xboxie są dekodowane programowo.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolega @bl4ck krótko ujął temat. Problemem nie jest MKV, lecz sprzęt. Poza tym. Pisząc o plikach *mkv, że „z plików mkv + dysk USB, to tak nie bardzo . Słychać różnicę między płytą a mkv” , to nie do końca tak. Chyba piszesz w kontekście plików skompresowanych. Ale nie wiem czy wiesz, lecz raczej takich nie znajdziesz, bo nie taka jest idea MKV lecz istnieją, czy sam sobie możesz takie pliki nieskompresowane (1:1) zrobić, które będą o tej samej „wadze”, co oryginał. Tyle, że będą jako MKV.

Czyli widzę, że potraficie kopiować płyty. A to już dużo. Czas na większe wyzwania.

 
Ostatnia edycja:

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
Głupoty gadasz, nie ma passthrough dla plików i nie będzie.
Passthrough jest tylko dla płyt w xboxie, pliki odtworzone na xboxie są dekodowane programowo.

A czemu od razu tak niegrzecznie :)
Czyli opcje ustawienia dźwięku są tylko do wbudowanego odtwarzacza bluray ? Tzn, używając kodi i jakikolwiek plik mkv to przechodzi tylko przez aplikację i ustawienie w Kodi 7.1 , nie da pełnego dźwięku , dobrze myślę ?
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Dekodowanie odbywa się programowo przez kodi, nie jest to passthrough dlatego też dźwięk może być inny a atmosy, dtsx są całkowicie niemożliwe do uzyskania w ten sposób.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Tylko że ten DVDFab jest płatny no i wymaga windowsa, ja używam MKVToolNix GUI, MakeMKV, TS Muxer GUI.
Ale tak jak już wspomniałeś wcześniej również preferuję strukturę a nie iso.


MakeMKV zgrywanie płyty do struktury, ale również i możliwe przepakowanie do mkv

MKVToolNix GUI przepakowanie struktury do mkv

TS Muxer GUI budowa standardu płyty bd/uhd z plików, dodawanie napisów itd tworzy strukturę lub iso którą można później nagrać.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Tylko że ten DVDFab jest płatny
Zgadza się. Ale, w czym problem. ;)
Poza tym, wszystko się zgadza, o czym napisałeś.
A jedynym problemem, a by dojść do powyższych, to "odblokowanie" oryginału. ;)
Ale to już Panowie potrafią.
 
Ostatnia edycja:

bramowicz1

Member
Bez reklam
Jeśli zapis Blu-ray ISO to ImgBurn, UDF 2.5, najniższa prędkość, ewentualnie weryfikacja.

Ważne to również wybór płyt, preferuję TDK, Panasonic, Verbatim.
Unikać płyt LTH.

Problemem jest tylko to, że płyt BD na rynku już jak na lekarstwo.
I tak np. TDK zrezygnowało z produkcji już ponad rok temu.
Pozostało korzystać z zapasów magazynowych w sklepach póki są.

A jeśli chodzi o dyski to z czasem i te z dużą pojemnością można zapchać.
Mam 8TB HDD zewnętrzny w połowie zajęty, plus 1TB SSD w lapku.
Gdybym nie nagrał część płyt to nie wiele by mi zostało.

Oczywiście można dokupić następny.
Plus szybki Pendrive z poj. 64-128GB, tworzę folder AVCHD, wrzucam tam strukturę dysku: BDMV, CERTIFICATE i odtwarzam z Menu itp..

Jak tam komu wygodniej.
 

bramowicz1

Member
Bez reklam
Z dysków HDD polecam WD z serii Black Game Drive, w wersji 8TB i 12 TB, 7200 RPM

Odczyt i zapis 250 MB/s. Jak na HDD to całkiem nieźle.

https://shop.westerndigital.com/pl-pl/products/external-drives/wd-black-d10-game-drive-usb-3-2-hdd#WDBA3P0080HBK-EESN

WD_Black_D10_Game_Drive_Hero.png.thumb.1280.1280.png
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Program ImgBurn jak najbardziej.
Co do prędkości nagrywania, to zaleca się nagrywanie z prędkością od 50 do 70% maksymalnej prędkości płyty. Nie zaleca się nagrywania z minimalnymi i maksymalnymi prędkościami.
 
Do góry