Benq W1070, odległości i ekran

rzeczki

New member
Witam,

będę wdzięczny za dyskusję, rady, odpowiedzi.

Mam pokój ok 24m2, jasny (ściany w jasnych kolorach), wysoki (2.7m), 5 okien, które będą zasłaniane lub projekcja w nocy.

Odległość od ekranu: 3-5m, w zależności od preferencji oglądających.

Preferowany rozmiar ekranu: 120", czyli szerokość ok. 265cm. Grey, rozwijany (nie musi być elektryczny, ale nie zaszkodziłoby), do 1000 zł

Projektor: Benq W1070, montowany na suficie, ok. 3.5m od ekranu.
Przeznaczenie, filmy HD.

Pytania:

1. Czy ekran Kraftmann (nie mogę dodać linku - opis z allegro: EKRAN DO PROJEKTORA 265x150 16:9 GreyHD +PAS+RAMKI) jest wystarczająco dobry? Stosunek jakość/cena. Jeśli nie, to jaki inny w tym budżecie?
2. Na jakiej wysokości powinien być zamontowany projektor?
3. Czy 8-10m kabel HDMI będzie działał OK? Czy może zastosować jakiś wzmacniacz?

Pozdrawiam
 

slavOK

New member
Witam,
1. Czy ekran Kraftmann (nie mogę dodać linku - opis z allegro: EKRAN DO PROJEKTORA 265x150 16:9 GreyHD +PAS+RAMKI) jest wystarczająco dobry? Stosunek jakość/cena. Jeśli nie, to jaki inny w tym budżecie?
2. Na jakiej wysokości powinien być zamontowany projektor?
3. Czy 8-10m kabel HDMI będzie działał OK? Czy może zastosować jakiś wzmacniacz?

Pozdrawiam

1. cokolwiek byś nie kupił za takie pieniądze to będzie to jeden ch... czy dasz 500zł czy 700 czy 1000 to jest duże prawdopodobieństwo, że trafisz na ekran wykonany z tego samego materiału, jasne ściany i szary ekran to dobry wybór, możesz też kupić biały ekran i filtr ND2 do projektora, wybór należy do Ciebie, to już zależy jak masz zamiar używać tego projektora, jak zależy Ci na 3D to zastanów się nad białym ekranem.

2. Benq W1070 (zawieszony na suficie do góry nogami) świeci od poziomu obiektywu w dół, możesz "zjechać" lensshiftem 10% w dół, by wygodnie oglądać obraz dolna część ekranu nie powinna być wyżej niż metr nad podłogą, odpowiedz sobie sam na to pytanie.

3. kabel HDMI to przekaz cyfrowy, albo sygnał jest albo go nie ma, nie ma sensu stosować wzmacniaczy czy kupować kabli za 100zł/m kup w miarę dobry kabel i będzie ok.
 
Ostatnia edycja:

Piotr_137

New member
slavOK, nie wiesz może przypadkiem, ile cm, przy zawieszeniu sufitowym i ekranie 100", można maksymalnie podjechać w W1070 obrazem w górę za pomocą LensShift'a? Nie wiem zbytnio, gdzie mógłbym to sprawdzić, a wolałbym wiedzieć przed kupnem projektora, czy przypadkiem nie zabraknie mi kilku cm na wysokości...
 

rzeczki

New member
slavOK, nie wiesz może przypadkiem, ile cm, przy zawieszeniu sufitowym i ekranie 100", można maksymalnie podjechać w W1070 obrazem w górę za pomocą LensShift'a? Nie wiem zbytnio, gdzie mógłbym to sprawdzić, a wolałbym wiedzieć przed kupnem projektora, czy przypadkiem nie zabraknie mi kilku cm na wysokości...

Zamierzasz zawiesić "do góry nogami"?
 

Prokop

New member
Bez reklam
3. kabel HDMI to przekaz cyfrowy, albo sygnał jest albo go nie ma, nie ma sensu stosować wzmacniaczy czy kupować kabli za 100zł/m kup w miarę dobry kabel i będzie ok.
Nie do końca. Sygnał cyfrowy to impulsy elektryczne, im dłuższy kabel tym większa rezystancja i rozmazanie takiego impulsu, co za tym idzie problemy z odczytaniem sygnału. Przy krótkich przewodach nie ma problemu bo nawet przewód z najgorszej jakości przewodnika nie będzie miał na tyle dużej rezystancji żeby spadek sygnału był znaczący. Przy długich przewodach problem jest i to większy przy przesyle cyfrowym niż analogowym. Dlatego kabel HDMI przy długościach 10m powinien być z jak najczystszej miedzi, która kosztuje. 100zł to raczej minimum przy tej długości przewodu (z drugiej strony 500zł to już chyba lekka przesada :))
 

slavOK

New member
Nie do końca. Sygnał cyfrowy to impulsy elektryczne, im dłuższy kabel tym większa rezystancja i rozmazanie takiego impulsu, co za tym idzie problemy z odczytaniem sygnału. Przy krótkich przewodach nie ma problemu bo nawet przewód z najgorszej jakości przewodnika nie będzie miał na tyle dużej rezystancji żeby spadek sygnału był znaczący. Przy długich przewodach problem jest i to większy przy przesyle cyfrowym niż analogowym. Dlatego kabel HDMI przy długościach 10m powinien być z jak najczystszej miedzi, która kosztuje. 100zł to raczej minimum przy tej długości przewodu (z drugiej strony 500zł to już chyba lekka przesada :))


Tak oczywiście 100zł za najczystszą miedź na świecie... gdzie kilogram czystej miedzi gat. A kosztuje około 25zł. Ale oczywiście są ludzie co "słyszą" kable które dodają "soczystości" basu i "poszerzają" scenę, może i słyszą, nie wiem nie mi oceniać to przekaz analogowy to może i słyszą, też bym słyszał jak bym wywalił na kable 20tyś zł heh.

W każdym razie wracając do przekazu cyfrowego, oczywiście nie mówię, że kabel za 2zł/metr to pierwszy sort, ale kupowanie kabli hdmi gdzie cena wynosi 100zł za metr to jak dla mnie marnotrawienie pieniędzy, no ale kto bogatemu zabroni.
 
Ostatnia edycja:

FunkyKoval

New member
Bez reklam
10 metrow kabla hdmi za 100zl to duzo? Panowie, nie oszukujmy sie, jesli placi sie tyle za 10-metrowy kabel to jest to raczej jakies badziewie. Ja za swoje 2 metry placilem ok 80zl i bylem swiadom, ze jakiejs super jakosci nie kupuje... Dobrej jakosci kablele hdmi kosztuja tak 300 - 500zl. Oczywiscie rozumiem tez, ze dla przecietnego kowalskiego taki wydatek na same kable to istne szalenstwo, ale nie zmienia to faktu ze kabel hdmi kosztujacy 10zl/1m to... :)
 

slavOK

New member
A czym się różni ten kabel HDMI "dobrej" jakości za 100zł/m od tego "średniej" jakości za 10zł/m ? uzyskasz lepszy obraz czy może czystszy dźwięk heh ? Piszemy oczywiście cały czas o przewodzie o 10m długości.
 

Piotr_137

New member
Zamierzasz zawiesić "do góry nogami"?

Tak, właśnie tak :) Niestety mam pokój na poddaszu, sufit jest z ukosa pod kątem 7 stopni i obiektyw projektora wypada na wysokości jedynie 210cm. Chciałbym wiedzieć ile mogę dźwignąć obraz w górę, żeby nie wyszło tak, że będzie zaczynał się 80cm nad podłogą - to trochę za nisko.

Co do kabli, przy odległości 10m lepiej dać troszkę więcej za kabel. Może i miedź będzie taka sama w kablu za 100 i 500zł (przy tej długości), ale w tym za 500zł o wiele lepszy będzie ekran, wtyki i ogólnie jakość wykonania. Sam mam w domu na ogół tańsze kable - 10zł/m, ale do samego projektora kupiłem Prowire od Vivanco, tak dla pewności. Cena jak dla mnie była graniczna, a jakość wykonania jest naprawdę bardzo fajna. Mam nadzieję, że podoła też przyszłościowym technologiom, może kiedyś projektory i filmy 4k będą w zasięgu...:?: Wtedy chociaż kabel będzie już na miejscu :)
 

Prokop

New member
Bez reklam
Tak oczywiście 100zł za najczystszą miedź na świecie... gdzie kilogram czystej miedzi gat. A kosztuje około 25zł. Ale oczywiście są ludzie co "słyszą" kable które dodają "soczystości" basu i "poszerzają" scenę, może i słyszą, nie wiem nie mi oceniać to przekaz analogowy to może i słyszą, też bym słyszał jak bym wywalił na kable 20tyś zł heh.

W każdym razie wracając do przekazu cyfrowego, oczywiście nie mówię, że kabel za 2zł/metr to pierwszy sort, ale kupowanie kabli hdmi gdzie cena wynosi 100zł za metr to jak dla mnie marnotrawienie pieniędzy, no ale kto bogatemu zabroni.
Odpisujesz jakbyś nie pojął nic co napisałem. Czy ja napisałem o kablu 1m za 100zł?????
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Tak oczywiście 100zł za najczystszą miedź na świecie... gdzie kilogram czystej miedzi gat. A kosztuje około 25zł. Ale oczywiście są ludzie co "słyszą" kable które dodają "soczystości" basu i "poszerzają" scenę, może i słyszą, nie wiem nie mi oceniać to przekaz analogowy to może i słyszą, też bym słyszał jak bym wywalił na kable 20tyś zł heh.

W każdym razie wracając do przekazu cyfrowego, oczywiście nie mówię, że kabel za 2zł/metr to pierwszy sort, ale kupowanie kabli hdmi gdzie cena wynosi 100zł za metr to jak dla mnie marnotrawienie pieniędzy, no ale kto bogatemu zabroni.

Odpisujesz jakbyś nie pojął nic co napisałem. Czy ja napisałem o kablu 1m za 100zł?????

Dodatkowo, jak mozna pisac ze skoro 1kg miedzi kosztuje 25zl to 100zl za 10m kabla to zdzierstwo. Przeciez logiczne chyba jest, ze ten kabel z tej miedzi trzeba najpierw zrobic, zaplacic podatki, oplacic pracownikow i jeszcze na tym kablu zarobic. Nie rozumiem takiego toku myslenia...

A czym się różni ten kabel HDMI "dobrej" jakości za 100zł/m od tego "średniej" jakości za 10zł/m ? uzyskasz lepszy obraz czy może czystszy dźwięk heh ? Piszemy oczywiście cały czas o przewodzie o 10m długości.

Temat wielokrotnie walkowany na wielu forach.. poczytaj. Ja osobiscie uwazam, ze takie "taniochy" to badziewie, bo sam sie o tym przekonalem. I nie wnikam w to czy jest jakas roznica w jakosci orbazu, czy nie ma - na kilku forach ludziska pisza, ze te tansze kable czasami daja gorsza kolorystyke obrazu, delikatne sniezenie i inne artefakty, ale ja takiego porownania nigdy nie robilem, wiec nie wiem. Mi bardziej chodzi o samo wykonanie. Kupilem kiedys 7m kabla hdmi za ok 10 funtow. Same wtyczki bardzo niestarannie wykonane z najzwyklejszej stali, a sama wtyczka byla jakby poluzowana - wszystko w niej latalo. Izolacja przy samej wtyczce ulamala sie po zagieciu kabla - musialem go nieznacznie podgiac, bo projektor jest jakies 10 - 12 cm od sciany. Wole wiec wydac wiecej i cos miec, niz kupic byle co i zalowac.
I jeszcze jedno... ja tez uwazam, ze 20tys za kabel hdmi to szalenstwo - sa jakies granice, ale nikt mi nie powie, ze 100zl za 10m kabla to duzy wydatek, czy wrecz zdzierstwo, jak sugerujesz w swoich postach.
 

slavOK

New member
Dodatkowo, jak mozna pisac ze skoro 1kg miedzi kosztuje 25zl to 100zl za 10m kabla to zdzierstwo. Przeciez logiczne chyba jest, ze ten kabel z tej miedzi trzeba najpierw zrobic, zaplacic podatki, oplacic pracownikow i jeszcze na tym kablu zarobic. Nie rozumiem takiego toku myslenia...

I jeszcze jedno... ja tez uwazam, ze 20tys za kabel hdmi to szalenstwo - sa jakies granice, ale nikt mi nie powie, ze 100zl za 10m kabla to duzy wydatek, czy wrecz zdzierstwo, jak sugerujesz w swoich postach.

Sugeruje, że 100zł za metr/dwa a nie za 10m to ździerstwo.

Czy naprawdę uważasz że końcowy koszt produkcji takiego kabla, uwzględniając już wszytko od kosztów produkcji poprzez transport i prowizje detaliczne to 100zł/metr ?
Ile w tym prawdy a ile "magii" wiedzą tylko i wyłącznie w działach marketingowych tych firm, my się tutaj możemy przerzucać domysłami.

Co do gorszej kolorystyki to cóż, tak jak z tymi kablami co pogłębiają bas i poszerzają scenę, ze śnieżeniem się zgodzę.
 

rzeczki

New member
Dobrzy ludzie :)

ja nadal bujam się z wyborem ekranu. Pewnie zakończy się na kupnie tymczasowo (czytaj: na lata) jakiegoś Bueno Screen albo Kraftmann z allegro.

Ale jeszcze spytam Doświadczonych:

1. Czy dwie wymienione "marki" są znośne, któraś lepsza czy to jeden diabeł?

2. Czy do kina domowego (może kiedyś również gry) rozważać ekran 16:10?

3. Może jakaś propozycja do 1500zł, z czarnym topem, elektryczny, grey - szerokość obrazu 240-270?

Projektor już wybrany - w1070

Pozdrowienia!
 

jaras111x

New member
w tym przypadku to jeden .... ja chwilowo spasowałem(inne priorytety) ale u mnie skończy się też na tym ekranie tylko teraz większym bo i miejsca dużoooo przybędzie :)
 

rzeczki

New member
Pół roku temu kupiłem projektor i ekran.

Sam szukałem takiej informacji więc podzielę się teraz moją subiektywną opinią.

Projektor Benq W1070, dobrze znany więc nie będę opisywał. Spełnia wymagania.

Ekran Bueno Screen 260x147 manualny 16:9 HD GRAY i ten wybór to porażka. Ekran od początku był pofalowany, ale najgorsze jest zawijanie się boków. Ponad 10cm z obu stron i jest to bardzo denerwujące.

Sprzedający twierdzi, że tak powinno być :) Taki urok ekranu za 600zł.

Wiedząc o tym nie kupiłbym tego ekranu. Wolałbym oglądać na ścianie lub zaczekać i dołożyć do czegoś lepszej jakości.
 

Attachments

  • 20150331_180239.jpg
    20150331_180239.jpg
    393,3 KB · Wyś: 72
  • 20150331_180110.jpg
    20150331_180110.jpg
    334,2 KB · Wyś: 66

gryzek

New member
Witam Koledzy

Jak wyglądają u was transmisje sportowe ( piłka nożna) na W 1070
bo u mnie niestety ostatni niedzielny mecz z Polsatu HD z dekodera nc+ to
totalna porażka:x Smużenie nie do przyjęcia , zbliżenia na zawodników wyglądały ok
ale obraz całego boiska to masakra jakaś.Oglądam na Fenix Elegant 203-114 MG z około 3 metrów
podłączone do Yamahy rxv 2067.
 

darekguma

New member
Bez reklam
Witam Koledzy

Jak wyglądają u was transmisje sportowe ( piłka nożna) na W 1070
bo u mnie niestety ostatni niedzielny mecz z Polsatu HD z dekodera nc+ to
totalna porażka:x Smużenie nie do przyjęcia , zbliżenia na zawodników wyglądały ok
ale obraz całego boiska to masakra jakaś.Oglądam na Fenix Elegant 203-114 MG z około 3 metrów
podłączone do Yamahy rxv 2067.
U mie na Miśku Hc3800 wyglądał dobrze, aż byłem zdziwiony, że 720p z nc+ i polsatu tak wygląda.
 

gryzek

New member
a może trzeba zmienić jakieś ustawienia w projektorze? albo po prostu ten typ tak ma? już sam nie wiem co jest nie tak.
 
Do góry