JBL BAR 5.0 multibeam, czyżby soundbar z subwooferowym basem? Test, recenzja, opis.

Otrzymałem, do zapoznania się, ciekawy sprzęt audio, a mianowicie JBL BAR 5.0 multibeam. JBL to lider w produkcji udanych soundbarów, są mocne, dopracowane, z przemyślanym zasobem funkcji. Czy do tej rodziny należy także wyżej wymieniony model?

SPECYFIKACJA:

Moc całkowita (Max. @THD 1%): 250 W
Moc wyjściowa (Max. @THD 1%): (5 x 50 W)
Głośniki: 5 przetworników 48mm x 80mm + 4 pasywne membrany 75mm
HDMI wejście + HDMI wyjście z eARC wersja HDCP: 2.3, 4K z HDR i Dolby Vision
Maksymalny poziom dźwięku SPL: 92 dBA
Zakres przenoszonych częstotliwości: 50Hz – 20kHz
Wejścia AUDIO: optyczne, Bluetooth, Chromecast, AirPlay 2, Alexa MRM
Wersja Bluetooth: 4.2
Bluetooth: A2DP 1.2, AVRCP 1.5
Sieć Wi-Fi: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz/5GHz)
Obsługiwane formaty audio: MP3: MPEG 1 Layer 2/3, MPEG 2 Layer 3, Dolby Atmos, PCM
Wymiary (szerokość x wysokość x głębokość): 709.0 x 60.5 x 100.5mm
Waga: 2.8kg

JBLMultibeam1.jpg

Przyjechał kurier. Konsternacja. To cały soundbar? Gdzie jest subwoofer?! Szybka konfrontacja z instrukcją obsługi i pierwsze ciekawostki, belka dzięki zaimplementowanym nowinkom technicznym ma radzić sobie sama z przestrzennym Atmosem i reprodukcją niskich tonów efektów specjalnych.

JBLMultibeam2.jpg

W kartonie znajdziemy: belkę dźwiękową, pilot, baterie do pilota, przewód zasilający, przewód HDMI, uchwyty do powieszenia, kołki i śruby do mocowania uchwytów, do ściany.

JBLMultibeam3.jpg

Pilot czytelny. Przytrzymując jednak odpowiednio długo dany klawisz, odpalimy nim kalibrację lub zmienimy poziom basu.

JBLMultibeam4.jpg

Stalowe, wytrzymałe uchwyty ścienne. Odpowiednio wyprofilowane, z gumowymi przekładkami separującymi od nich soundbar. To wszystko, by pozbyć się zbędnych wibracji, a przez to rezonansów i przeszkadzajek.

JBLMultibeam5.jpg

Dobrej jakości przewody zasilający i HDMI.

JBLMultibeam6.jpg

Sama belka jest schludnie wykonana, zwarta obudowa w ciemno-szarym kolorze.

JBLMultibeam7.jpg

Przyciski sterujące. Ten mały otwór to mikrofon do automatycznej kalibracji (AMC).

JBLMultibeam8.jpg

U góry pod obudową znajdziemy membranę bierną. Z lewej strony głośnik surround.

JBLMultibeam9.jpg

Nóżki antywibracyjne wykonane z gumy.

JBLMultibeam10.jpg

Membrana bierna, w soundbarze znajdziemy 4szt.

JBLMultibeam11.jpg

Na tylnej ściance, gniazda: zasilające, LAN, wejście optyczne, USB służące np. aktualizacjom, wejście HDMI, wyjście HDMI z eARC.

JBLMultibeam12.jpg

Wnętrze i sama obudowa to przemyślana i konstrukcja. Znajdziemy w niej 5 głośników, 4 membrany bierne, 5 końcówek mocy z procesorem DSP. Wszystko wyśmienicie wytłumione.

JBLMultibeam13.jpg

Wyświetlacz znajdziemy po prawej stronie soundbara za siateczką.

JBLMultibeam14.jpg

Jest czytelny.

JBLMultibeam15.jpg

Z racji swoich wymiarów dłuższe komunikaty są przewijane.

BUDOWA:

JBL BAR 5.0 to urządzenie typu wszystko w jednym. Zaletą jest jego łatwa obsługa, wystarczy wyjąć z kartonu i podłączyć do naszego telewizora pod wejście HDMI ARC lub eARC za pomocą kabla HDMI.
Belka jest ciemnego koloru, z zaokrąglonymi rogami. Wykończenie to półmat eliminujący refleksy świetlne od naszego ekranu.
Wyświetlacz znajduje się po prawej stronie urządzenia. Jego budowa oparta jest o diody LED, przez co jest czytelny gdy jest włączony i niewidoczny gdy akurat nic nie wyświetla.
Na górze przyciski do obsługi głośności, zmiany źródła i włączania/wyłączania. Jest tam także mikrofon do automatycznej kalibracji Multibeam (AMC).
W komplecie jest także pilot zdalnego sterowania. Oprócz standardowego sterowania, posłuży nam także do regulacji poziomu basów (5 poziomów) oraz włączenia kalibracji. Owe funkcje nie posiadają przypisanych przycisków i pierwsza włączana jest poprzez trzysekundowe przytrzymanie guzika TV, a druga pięciosekundowe przycisku HDMI. Wszystko jasno tłumaczy polska instrukcja obsługi.

DŹWIĘK:

Zacznę od basu. Soundbar ma 5 poziomów jego głośności, fabryczne ustawienie to 3, pomimo braku fizycznego subwoofera, musiałem go przytemperować do poziomu 2. Same niskie tony są barwne, a ich charakter mogę nazwać subwooferowym.
Możliwości brzmieniowe polepsza także kalibracja, zachęcam do jej przeprowadzenia.
Soundbar wydatnie polepsza aspekty dźwiękowe telewizora, boczne głośniki surround pomagają powiększyć szerokość sceny. Włączenie Dolby Atmos (mimo, że to dźwięk wirtualny) wprowadzą przyjemną aurę otaczającego nas dźwięku nawet w przypadku zwykłych programów stereo.
Jeszcze lepszy efekt Dolby Atmos daje włączenie Netflixa, ścieżka dźwiękowa filmów lub seriali rozlewa się po pomieszczeniu. Efekty są dobrze słyszalne z każdej części pomieszczenia, a nie tylko tam gdzie zazwyczaj siedzimy.
Muzyka mnie zaskoczyła, odpaliłem moją playlistę z Tidala (tutaj zachęcam do skonfigurowania soundbara poprzez aplikację Google Home) poprzez Chromecast i z każdym utworem słuchało mi się jej przyjemniej. W utworach znajdziemy rytmiczny bass, przyjemną ciepłą średnicę. Wysokie tony pozwalają na ich bezproblemowe rozróżnienie i nie drażnią uszu swoją natarczywością.
Wydawało mi się także, że głośność powinna go unicestwić, soundbar jednak rozkręca się wraz z jej wzrostem.

PODSUMOWANIE:

JBL BAR 5.0 multibeam wykonuje kawał dobrej roboty i przez to wpisuje się do barwnej rodziny soundbarów JBL. Takie funkcje jak 4K HDR czy eARC pozwalają wpasować się w każdą aktualną konfigurację naszego zestawu A-V. Nie ma odczepianych głośników czy dodatkowego aktywnego głośnika niskotonowego ale dzięki technologi nadrabia to aurą dźwięku i basem z konstrukcji wykorzystującej aż cztery membrany bierne. Jeśli nie jesteś właścicielem ogromnego ekranu telewizyjnego i chcesz w dyskretny sposób, a także za niewygórowaną cenę (sugerowany detal dystrybutora to 1799pln) poprawić perspektywy dźwiękowe zestawu do oglądania filmów i seriali to jest to model dla Ciebie.


Więcej o modelu tutaj: https://pl.jbl.com/BAR-5-0-MULTIBEA...color=Grey-EMEA-Current&cgid=Soundbar#start=1
 
Ostatnia edycja:
Do góry