Revel Performa3 F206 - Recenzja

Revel-Performa3-F206-review.jpg

Marka Revel jest własnością jednego z największych koncernów audio na świecie... w sumie to nie wiem, czy przypadkiem w związku z przejęciem grupy Harman przez koreańskiego giganta, nie powinienem napisać, że była... nie mniej Harman, póki co sprawuje pieczę nad swoimi markami, a seria Performa3, którą dziś chcę przedstawić została zaprojektowana i wykonana już jakiś czas temu, więc kwestie nowego właściciela nie mają tu dużo do rzeczy.

Revel-Performa3-F206-review-1.jpg

F206 to mniejsza z podłogówek należąca do serii Performa3. Obok niej, w serii znajdziemy większą F208, dwie mniejsze kolumny podstawkowe: M105 i M106, dwa głośniki centralne: C205 i C208, jedną konstrukcję surround S206 oraz dwa aktywne subwoofery: B110 i B112. Wszystkie mniejsze zespoły głośnikowe dostępne są w trzech kolorach wykończenia: czarny, orzech i biały - wszystkie na wysoki połysk. Większe konstrukcje: podłogowa, podstawkowa, centralny i subwoofer, nie występują w kolorze białym. S206 natomiast jest dostępny tylko w czarnym macie. Lakierowanie i ogólne wykończenie białego modelu F206 jest wyśmienite. Jeśli pozostałe wyglądają równie dobrze, jest to jedna z lepiej wykonanych konstrukcji w swojej klasie cenowej z jakimi się spotkałem. Jeśli o mnie chodzi, podobnie postrzegam kwestie projektu. Wygięte ścianki, nie tylko są dobrym sposobem na niwelowanie problemów zachodzących wewnątrz obudowy, ale także zwiększają sztywność całej konstrukcji. Górna nakładka nie tylko jest estetycznym zwieńczeniem kolumny, ale także dodatkowo usztywnia górną ściankę. Podobnie sprawa wygląda z cokołem, który będąc integralną częścią konstrukcji zwiększa sztywność dolnej części oraz zapewnia lepszą stabilność. Do wzmocnienia sztywności nawiązuje także zabieg rowkowania przetworników, który ma na celu zminimalizowanie odkształceń. Sekcję terminali głośnikowych, łącznie z gniazdami, również wykonano wyśmienicie. Do pełni szczęścia proponuję rozważyć wymianę oryginalnych kolców na coś w stylu Viablue.

Nieco więcej szczegółów dotyczących :
Konstrukcja: 3-drożna, podłogowa, Bass-reflex z przednim portem
Częstotliwości podziału: 275 Hz, 2150 Hz
Wykończenia: Piano Black, Piano White, High Gloss Walnut
Przetworniki:
1” (2.5 cm) Aluminiowy Tweeter z technologią Acoustic Lens Waveguide
5.25” (13.3 cm) Aluminiowy średniotonowy
Podwójne 6.5” (16.5 cm) Aluminiowe niskotonowe
Nominalna impedancja: 8 Ohm
Zalecana moc wzmacniacza: 50-200
Skuteczność: 88dB
Waga: 26kg
Wymiary WxSxG: 105,1 x 24,9 x 34,7 (cm)
Cena: 15380pln

Revel-Performa3-F206-review-2.jpg

Revel jest jedną z nielicznych firm produkujących kolumny, która projektuje i wykonuje swoje przetworniki. Tym sposobem firma ma znacznie większą kontrolę nad ogólnym efektem. A rozpoczynając przygodę z kolumnami Revel Performa3 F206, nie da się ukryć, że właśnie kontrola niemalże definiuje te konstrukcje. Od pierwszych dźwięków 206-tki dają do zrozumienia, że nie ma się co spodziewać czegokolwiek w stylu wydłużania dźwięków. Dzięki tak wysokiemu poziomowi kontroli, kolumny są bardzo selektywne i dokładne. Po pewnym czasie słuchania stwierdziłem, że na moje ucho, ciężko tu także mówić o jakimkolwiek podkolorowaniu, upiększaniu, czy ogólnym 'urozmaicaniu' przekazu. To co słyszymy jest wręcz wybitnie neutralne. Technologia Acoustic Lens Waveguide oraz odpowiednie podziały na zwrotnicach sprawiają, że dźwięk docierający do słuchacza jest nie tylko naturalny, ale także wyjątkowo spójny. Mam tu na myśli bardzo płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi zakresami pasm, które dochodzą z przetworników. W połączeniu z jasno grającymi i wybitnie transparentnymi komponentami, można odnieść wrażenie, że kolumny mają wręcz naleciałości studyjne, dlatego do domowych zastosowań proponowałbym łączyć je z elektroniką, prezentującą dźwięk w sposób nasycony i wyważony, bez zbędnej ekspozycji górnego pasma. W moim przypadku świetnym partnerem okazał się system Naim. Niesamowicie przyjemnie kolumny zabrzmiały z gramofonem Nottingham Analogue oraz lampowym przedwzmacniaczem Audiona. W taki system wyjątkowo dobrze wpasowały się przewody Cardas Parsec. F206 są kolumnami bardzo dobrze czującymi się we względnie niedużych pomieszczeniach. Jest to jedna z nielicznych konstrukcji podłogowych, którą bym zaproponował do stosunkowo niedużych pomieszczeń. Nie przeszkadza to wstawiać kolumny także do nieco większych salonów. Revele malują scenę w pewien specyficzny sposób. Używając terminologii bardziej związanej ze światem video, powiedziałbym że stereofonia tworzona jest bardziej w formacie 16:9 niż cinemascope. Daje się także usłyszeć delikatną tendencję do bardziej bezpośredniego przekazu pierwszego planu, choć aby się w tej kwestii upewnić musiałem zmienić elektronikę, ponieważ wiem, że taki sposób przekazu jest charakterystyczny dla komponentów Naim.

Revel-Performa3-F206-review-3.jpg

Liniowość i koherentność przekazu, w połączeniu z kubaturą i wielkością zastosowanych przetworników może początkowo sprawić wrażenie, że kolumny mogą wydawać się delikatne w zakresie prezentowanego niskiego pasma. I nie ma co ukrywać, że w kwestii eksponowania basu, na rynku znaleźć można konstrukcje, które bardziej będą podkreślać jego istnienie, jednak mam wrażenie, że mało która będzie w stanie zaoferować takie wyważenie i kontrolę, jak opisywane Performy3 F206. Stosunkowo łatwo usłyszeć to w przypadku nieco cięższego grania, gdzie podczas utworów z mocną i szybką stopą, wiele zespołów głośnikowych w klasie cenowej zbliżonej, a nawet przekraczającej opisywane kolumny miewa tendencje do pohukiwania.

Mając na uwadze powyższe wrażenia, nie pozostaje mi nic innego jak napisać, że inżynierom w Revel udało się stworzyć wyjątkowe kolumny. Performa F206 oferuje jedno z bardziej neutralnych brzmień jakie słyszałem w tej klasie cenowej. Są to kolumny, które bardzo szybko pokażą zalety dobrej elektroniki. Niestety równie bezwzględne będą w przekazaniu informacji o tym, że aby pokazały, co potrafią trzeba połączyć je z czymś lepszym. Mimo ewidentnego charakteru, nie dominują w systemie i pozwalają zaprezentować swoje walory zarówno towarzyszącym komponentom jak i okablowaniu oraz akcesoriom. Nawiązując do wstępu, pozostaje mi mieć nadzieję, że nowy właściciel grupy nie wpadnie na pomysł wprowadzenia zmian do filozofii brzmienia prezentowanej przez kolumny F206, ponieważ dla wielu poszukujących neutralności w muzyce czy kinie, mniejsza podłogówka Revel Performa3 może być niczym arcyklejnot, pośród niezliczonych skarbów Ereboru.

Zasłużona
002_rekomendacja-hdtv_com_pl_250.jpg



Sprzęt dostarczył:
sklep audiovideo.com.pl
Wielkie dzięki !​
 
Do góry