Arcam irDAC-II - Recenzja

arcam-irdacii-banner.jpg

Przetworniki cyfrowo-analogowe są wynalazkiem, który ma już swoje lata. Oczywiście ich obecne wykorzystanie często nieco odbiega od tego, sprzed kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat. Rozwój tej kategorii produktów audio wynika w dużej mierze ze zmian w sposobie dystrybucji muzyki cyfrowej, która pociągnęła za sobą zmiany w sposobie słuchania muzyki. Komputery, które niegdyś były wykorzystywane przede wszystkim jako narzędzia do pracy i zabawy, co raz częściej, przez wielu są wykorzystywane jako odtwarzacze do słuchania muzyki i to nie tylko w biurze, w trakcie pracy, ale także na co dzień w domu. Rzecz w tym, że olbrzymia większość komputerów wykorzystywanych jako urządzenia audio, nie była projektowana z myślą o muzyce.

arcam_irDACII-review-6.jpg

I właśnie w tym miejscu pojawiają się współcześnie projektowane i wytwarzane przetworniki. Oczywiście, na rynku cały czas można spotkać rozwiązania tworzone z myślą o wysokiej klasy separowanych systemach audio, w których mamy transport, przetwornik, procesor i końcówki mocy, nie mniej wydaje mi się, że największy wysyp DAC'ów w ostatnim czasie, miał miejsce w bardziej budżetowej półce świata hi-fi, z zamysłem poprawy brzmienia wspomnianych wyżej urządzeń PC.

arcam_irDACII-review.jpg

Arcam zaprezentował światu swój pierwszy wolnostojący przetwornik w 1987 roku, także można spokojnie powiedzieć, że firma nie jest nowicjuszem w tej kwestii. irDAC II, to najnowsza generacja przetwornika serii r. Budową i gabarytami nawiązuje do poprzednich modeli serii. Urządzenie jest bardzo kompaktowe i zostało wykończone dobrymi materiałami. irDAC II wyposażony został w 5 wejść cyfrowych oraz moduł bezprzewodowej łączności bluetooth. Poza tym, w obudowie znajdziemy 2 wyjścia liniowe, z których jedno jest wyjściem stałym, a drugie umożliwia regulację poziomu głośności za pomocą przetwornika. Na froncie obudowy umieszczono wyjście słuchawkowe oraz czujkę komunikacji IR. Wszystko to sprawia, że irDAC II jest czymś więcej niż tylko przetwornikiem. Wewnątrz dodatkowo zamontowano procesor, wzmacniacz słuchawkowy oraz bluetooth. Po podpięciu komputera, interfejs HID umożliwia zdalne sterowanie systemem PC-Audio, przy pomocy dostarczonego pilota, a w przypadku, gdyby Arcam miałby pełnić rolę desktopowego centrum sterowania, przyciski na obudowie umożliwią regulację poziomu głośności oraz wybór wejścia.

arcam_irDACII-review-8.jpg

Specyfikacja techniczna, jaką podaje producent, przedstawia się następująco:
DAC: ESS ES9016K2M
Przyjmowane próbkowanie:
-USB: 32kHz, 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz, 384kHz, DSD 128
-Coaxial: 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz
-Optical: 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz
Bluetooth: SBC, AAC, aptX, aptX:LL
Głębia: 16:bit, 24:bit
Kompatybilność ze słuchawkami: 30Ω - 600Ω; wtyk 3.5mm
Pobór energii: 18W max
Wymiary: S194 x W44 x G124mm
Waga: 1.1kg
Pasmo przenoszenia: 20Hz:20kHz, +/:0.1dB
THD + Szum: 0.0007%
Sygnał/Szum (A:ważone): 117dB (24:bit)
Cena: 2990pln

arcam_irDACII-review-7.jpg

Brzmienie sekcji przetwornika w irDAC II, sporo uwagi poświęca prowadzeniu wokali. Są one prezentowane w sposób pozwalający słuchaczowi na bardzo bliskie przebywanie z artystą. Jest to rodzaj prezentacji jaki bym określił mianem bardzo bezpośredniego. Scena jest budowana raczej bardziej w głąb niż w szerz. Bas jest dobrze kontrolowany, a jego zejście jest na bardzo dobrym poziomie. Jeśli chodzi o dokładny opis brzmienia poszczególnych wejść, to niestety nie udało mi się podłączyć tego samego urządzenia pod wszystkie rodzaje gniazd. Transportem testowym dla wejścia coaxialnego i optycznego był odtwarzacz Arcam CDS27, natomiast USB, zgodnie z przeznaczeniem było połączone pod PC. Mając na uwadze zastosowanie dwóch różnych transportów, trzeba przyznać, że DAC Arcam'a zagrał bardzo równo. Wejścia USB, Coax i Optyczne są do siebie zbliżone brzmieniowo, ale nie są identyczne. Gniazdo optyczne zaoferowało najbardziej analityczne i najjaśniejsze brzmienie. Muzyka przepuszczana przez Coax tworzyła bardziej zwartą całość i była nieco łagodniejsza, zachowując przy tym wszystkie szczegóły. USB wypadło w tym wypadku nieco słabiej, nie mniej, mając na uwadze to, iż transport był znacznie niższych lotów, to właśnie ono zrobiło na mnie największe wrażenie. Arcam irDAC II sprawił, że system zbudowany w oparciu o podłączony pod USB komputer, zaoferował brzmienie wyjątkowo bliskie temu, które generował zestaw, gdzie jako transport pracował odtwarzacz Arcama. Dźwięki były nieco szczuplejsze niż w przypadku odtwarzacza i nie tak przejrzyste, ale ogólne wrażenie było na tyle pozytywne, że kompaktowego Arcama traktowałbym właśnie przede wszystkim jako rozwiązanie desktopowe, pod które można podłączyć zarówno słuchawki jak i końcówkę mocy, procesor lub parę aktywnych zespołów głośnikowych.

arcam_irDACII-review-4.jpg

Jak każde urządzenie, tak i irDAC II nie jest niestety idealny. Momentami brakuje mu nieco czystości w zakresie średnio-niskim i nie zależnie od wejścia, zdarza mu się wykazywać delikatne braki w kwestiach rytmicznych. Nie mniej, w swojej klasie cenowej jest to wyjątkowy system, który stanowi bardzo ciekawą propozycję.

arcam_irDACII-review-2.jpg

Sekcja wzmacniacza słuchawkowego została zapożyczona z flagowej integry A49. Jako że Arcam zapewnia, iż urządzenie napędzi większość słuchawek dostępnych na rynku, zdecydowałem się na podłączenie Audeze LCD-2, które wyjątkowo lubią dobre zasilenie. Okazało się, że Arcam nie tylko dobrze sobie poradził z wysterowaniem (stwarzając przy okazji bardzo interesującą konfigurację brzmieniową), ale też sprawił, że polubiłem go bardziej pracującego jako połączenie przetwornika i wzmacniacza słuchawkowego, niż gdy pełnił tylko rolę DAC'a. Podobnie wygląda kwestia wykorzystania go z kolumnami aktywnymi lub końcówką mocy. Mam wrażenie jakby sekcja sterowania wnosiła więcej życia i radości do brzmienia tej kompaktowej maszynki.

arcam_irDACII-review-5.jpg

Generalnie Arcam irDAC II, to dobry przetwornik, ale przede wszystkim, to bardzo dobry system zintegrowany, potrafiący jednocześnie zostać najlepszym przyjacielem komputera i słuchawek, sprawiając, że ten pierwszy stanie się interesującym elementem systemu hi-fi, a te drugie w wielu przypadkach uzyskają możliwość zaprezentowania swoich możliwości.

Sprzęt dostarczył:
sklep audiovideo.com.pl
Wielkie dzięki !​
 
Do góry