Gramofon do istniejącego audio

maci

Member
Cześć
Mam pytanie odnośnie gramofonu. Planuję rozpocząć przygodę z gramofonem. Obecnie mam amplituner stereo Onkyo tx 8050 oraz kolumny Magnat 677. Jaki gramofon będzie dobry? Planuje coś do 1500 zł na początek. Myślałem o Audio Technice.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jak ja lubię ten temat :)
Audio Technica to dobry producent ,możesz pomyśleć o modelu AT-LPW40WN z niezłą wkładką startową AT-VM95E na początek spokojnie wystarczy ,Alternatywą może być model Rega Planar 1 firma która obrosła legendą ,akurat ten model miałem na testach bardzo dobry model na początek przygody z winylami .Oczywiście oba te modele są manualne
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
A ja do modeli o których wspomniał przemko77 dorzuciłbym jeszcze Pro-Ject Debut Carbon. Bardzo porządnie grający gramofon, który mieści się w założonym przez Ciebie budżecie. Też manualny jak AT i Rega .
Z nowych gramofonów do 1500zł raczej nic lepszego nie znajdziesz.
 

maci

Member
Dzięki za odpowiedzi.
Patrzyłem jeszcze na PJ Essential 3. Czy preamp w Onkyo będzie w miarę ok?
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Dzięki za odpowiedzi.
Patrzyłem jeszcze na PJ Essential 3. Czy preamp w Onkyo będzie w miarę ok?

Kup gramofon, podłącz i zobacz jak to gra. Nic nie pisałeś o zmianie amplitunera i kolumn więc zakładam ,że zostają. Onkyo nie słuchałem ale myślę ,że w zestawieniu z Magnatami i gramofonem za ok.1500 zł powinien być OK.
Zresztą...gdybyś jednak nie był zadowolony z dźwięku zawsze można dokupić zewnętrzny pre. O tak oczywistej sprawie jak wymiana wkładki nawet nie wspomnę.
Pytanie ,jak doświadczonym dudiofilem jesteś i czy miałeś już do czynienia z analogiem?
A gramofon ma być nowy czy używany?
Jeśli chodzi o budżetowe Pro-Jecty to fajną opcją jest Bebut Carbon Evo.Ma lepsze ramię niż ten Essential i dodatkowo nie musisz przekładać paska przy zmianie obrotów.Pod plintą jest przełącznik obrotów 33,1/3 na 45 obr.I z wkładką 2MRed gra bardzo fajnie.Ale jest chyba trochę ponad zakładany przez Ciebie budżet.
 

maci

Member
Nie chce za bardzo przekraczać budżetu. Ostatni raz używałem gramofonu w rodzinnym domu z 25 lat temu. Mam trochę starych płyt i tak sobie pomyślałem , że w sumie mógłbym kupić jakiś gramofon. I zona miałaby mi co na prezent kupować (plyty):).

Nawet nie wiem czy ten pro ject nie jest zbyt skomplikowany i nie wziąć audio technici.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Nie chce za bardzo przekraczać budżetu. Ostatni raz używałem gramofonu w rodzinnym domu z 25 lat temu. Mam trochę starych płyt i tak sobie pomyślałem , że w sumie mógłbym kupić jakiś gramofon. I zona miałaby mi co na prezent kupować (plyty):).

Nawet nie wiem czy ten pro ject nie jest zbyt skomplikowany i nie wziąć audio technici.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Rozumiem...budżet to budżet.
A jeśli chodzi o Debut Carbon Evo to jest to bardzo prosty w obsłudze,manualny gramofon.Zakładasz pasek,"uzbrajasz ramię" i gotowe.Wkładka jest fabrycznie ustawiona.Jest instrukcja,są filmiki na YouTube.
Od innych budżetowych Pro-Jectów różni się min.tym ,że nie musisz przekładać paska do zmiany prędkości obrotowej.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Pro Ject produkuje świetne gramofony nie tylko dla siebie ale także dla innych firm .Przy niektórych modelach problemem mogą być właściwości użytkowe antyskating jest w formie żyłki z ciężarkiem trzeba uważać
Jest jeszcze jeden ciekawy i taki gramofon Argon TT kosztuje niecałe 9 stówek
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Pro Ject produkuje świetne gramofony nie tylko dla siebie ale także dla innych firm .Przy niektórych modelach problemem mogą być właściwości użytkowe antyskating jest w formie żyłki z ciężarkiem trzeba uważać
Jest jeszcze jeden ciekawy i taki gramofon Argon TT kosztuje niecałe 9 stówek

Fakt,dziewiędziesięciolatek z artretyzmem może mieć problemy z założeniem antyskatingu.Ale nie demonizujmy tego.Każdy ze sprawnością manualną powyżej naszych naczelnych praprzodków da sobie z tym radę.A założony raz,poprawnie antyskating wisi sobie i nie sprawia problemów. Gramofon nie jest urządzeniem przenośnym jak walkman ,żeby dyndający ciężarek sprawiał kłopot.
Z resztą jest sporo ramion z tak rozwiązanym antyskatingiem.Min.znane i cenione SME 3009.Wiem,że SME to nie jest ta sama liga co budżetowe ramiona P-J ale ogólna zasada jest taka sama.
Rozumiem jednak,że takie rozwiązanie może dyskwalifikować zakup.
 
Ostatnia edycja:

maci

Member
No i kupiłem i pewnie źle:).

Urzekł mnie denon dp450. Wymieniłem wkładkę na AT VM95ML.

Tylko jakby budżet przekroczyłem ponad 2 razy. :)



Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
No i kupiłem i pewnie źle:).

Gramofon sensowny na pewno sprawi radość :) .Możesz pokombinować z matami które też wpływają na dźwięk .Ważne jest jeszcze to na czym stoi ten gramofon .można kupić takie platformy antywibracyjne wykonane z akrylu (koszt ok 200zł) umożliwiają one idealne wypoziomowanie co ma szczególne znaczenie dla antyskatingu oraz wpływa na dźwięk szczególnie w basie
 
Do góry