Gramofon na początek przygody:)

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Są przewody RCA z żyłami uziemiającymi można użyć normalnego kabla 2xRCA i osobnej żyły uziemiającej .Niestety znam też takie przypadki ,że pomimo zastosowania uziemienia gramofon emitował lekki przydźwięk ,chociaż naprawdę powinno go nie być
 

eddielublin

New member
Witam,

od jakiegoś czasu chodzi za mną zakup gramofonu. Niestety na temat gramofonów nie za wiele wiem dlatego liczę na Waszą pomoc. Gramofon miałby współpracować z Music Hall-em a35.2, który nie ma przedwzmacniacza gramofonowego więc pewnie czeka mnie jego zakup. Wstępnie wytypowałem :

Rega RP1
Pro-Ject Essential II
Pro-Ject Debut Carbon DC (2M-RED)
Thorens TD 158
Denon DP-300F - który z tego co wyczytałem ma wbudowany przedwzmacniacz.

Mile widziane inne propozycję i sugestie na co zwrócić uwagę przy zakupie gramofonu.
Ja na początek swojej analogowej drogi zakupiłem jeden z wymienionych przez Ciebie gramofonów - Denona DP 300F. Z tym, że nie nowy a używka z salonu audio - pozostawił ktoś w rozliczeniu biorąc lepszy model. Dokonałem w międzyczasie kilku modyfikacji:
- wkładka Ortofon 2MRed. Kupiłem bazując na opiniach - wkładek raczej nie wypożycza się do odsłuchu
- przedwzmacniacz ProJect PhonoBox DS tu porównałem z kilkoma ProJect i CA.
W międzyczasie nabyłem trochę płyt.Oferta nowych płyt jak i używek jest bardzo duża, barierą jest jednak cena zwłaszcza nowych wydawnictw.
Jest to dla mnie taki zestaw który ma mnie przekonać czy zabawa w analog ma dla mnie sens - stad ekonomiczny bazowy zestaw. Nie jest to dla mnie wiodący zestaw ale jako uzupełnienie i urozmaicenie posiadanego zestawu wydaje mi się optymalny. Jeżeli będę chciał podążać dalej drogą analogową zapewne coś nowego się pojawi, jeśli nie pozostanę przy tym co mam.
Powodzenia na nowej "winylowej" drodze :)
PS The Wall właśnie leci z analogu oczywiście.
Chciałbym skompletować całą dyskografię Pink Floyd i Dire Straits na winylach...
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Fantastycznie brzmi "Brothers In Arms" na matrycach A1 ,B2

869447ds1.jpg
 

Henry

Active member
Bez reklam
alez mi robicie smaka na vinyle tym rosnącym w informacje tematem ;)

Zwłaszcza takimi "czarnymi" płytami? :D
View attachment 10169

View attachment 10170


Tak trochę podepnę się pod temat Pawła, swego czasu miałem gramofon Technicsa, wiele lat temu w połączeniu ze wzmacniaczem Technicsa wydawało mi się, że to bardzo przyjemnie gra, porównując nawet z tymi samymi albumami wydanymi na CD (mam jeszcze kilkanaście dobrze zachowanych w tym Dire Straits, Floydów, Sepulturę, Jacksona, Queen, Armię i sporo polskich wydawnictw- taki trochę "misz-masz"...)
Czy myślicie, że w ogóle warto zainteresować się jakimiś używanymi adapterami, teraz Technicsy można 300-600 zł dostać na allegro, czy lepiej odpuścić i tak jak Paweł szukać czegoś dużo lepszego i nowego. Jak te Technicsy (20, 30) mają się do obecnych gramofonów. Przyznam, że od wielu lat w ogóle się tego typu sprzętem nie interesowałem, ale może ktoś się "przesiadł" np. z technicsa z lat 90-tych na współczesne gramofony i ma porównanie.

Przemko, mam tę płytę wydanie Uk- Rewelacja :)
 
Ostatnia edycja:

eddielublin

New member
Zwłaszcza takimi "czarnymi" płytami? :D
View attachment 10169

View attachment 10170


Tak trochę podepnę się pod temat Pawła, swego czasu miałem gramofon Technicsa, wiele lat temu w połączeniu ze wzmacniaczem Technicsa wydawało mi się, że to bardzo przyjemnie gra, porównując nawet z tymi samymi albumami wydanymi na CD (mam jeszcze kilkanaście dobrze zachowanych w tym Dire Straits, Floydów, Sepulturę, Jacksona, Queen, Armię i sporo polskich wydawnictw- taki trochę "misz-masz"...)
Czy myślicie, że w ogóle warto zainteresować się jakimiś używanymi adapterami, teraz Technicsy można 300-600 zł dostać na allegro, czy lepiej odpuścić i tak jak Paweł szukać czegoś dużo lepszego i nowego. Jak te Technicsy (20, 30) mają się do obecnych gramofonów. Przyznam, że od wielu lat w ogóle się tego typu sprzętem nie interesowałem, ale może ktoś się "przesiadł" np. z technicsa z lat 90-tych na współczesne gramofony i ma porównanie.

Przemko, mam tę płytę wydanie Uk- Rewelacja :)

Poszedłem trochę na łatwiznę i zakupiłem boxa Dire Straits studio albums 78-91, oprócz tego mam również "Alchemię"
Henry, jeśli posiadasz "A momentary lapse of reason" albo "The Division bell" PF to chętnie bym Cię uwolnił od tego balastu :), bo wiesz winyl nie ma przyszłości nie warto się ładować. Mycie, szczotkowanie, kalibrowanie...masakra. A może "Roots" Sepultury?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Divission Bell oraz Roots i owszem, ale te płyty sa dla mnie jak to mówią "bezcenne", podobnie jak te 2 "czarne" Acidów (otrzymane zresztą od Popcorna ze specjalną dedykacją), za dużo wspomnień :D
Więc wybacz, ale ten balast, jakże słodki zachowam dla siebie, a może dla potomnych tak jak pierwsze płyty Brekaut podarowane przez ojca

Ostatnio chyba gdzieś widziałem LP Roots i Floydów, nie wiem czy to nie był MM, więc są do zdobycia nowe.

PF jest w empiku, a Sepultura faktycznie trudna do zdobycia, choć w jednym sklepie ma się wkrótce znowu pojawić i to za kasę w miarę akceptowalną
http://www.empik.com/the-division-bell-2014-remaster-pink-floyd,p1098106373,muzyka-p
http://www.nuclearblast.de/en/products/tontraeger/vinyl/2lp/sepultura-roots-black-vinyl.html

widzę, że nawet Savages Soulfly za 20 eur mają :)
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Technics sławę zdobył również dzięki gramofonom ,są to urządzenia o wysokim stopniu niezawodności produkowane w Japonii .W przypadku tej firmy wybór jest duży można kupić manuala ,pół-automat lub full automat .Można wybrać klasyczne mocowanie wkładki na 1/2 cala, lub T4P - akurat to rozwiązanie polecam wszystkim, którzy są "na bakier z techniką "
Dużo dzisiejszych gramofonów bazuje na konstrukcjach 25-30 letnich
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
henry1979 jak masz płyty w domu do się nie zastanawiaj i kupuj gramofon. Chłopaki doradzą Ci jakąś używkę i będzie radocha.

Przemku "Brothers In Arms" na matrycach A1 ,B2 - rozumiem, że są to starcze wydania?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
A może "Roots" Sepultury?
Eddielublin, mam Beneath the Remains na vinylu, ale na razie nie mam na czym słuchać. Jak będę w Lublinie to Ci podrzucę, ale to raczej nie prędko będzie chyba że wybierasz się w moje strony to zapraszam. Raczej nie chciałbym wysyłać, wiedząc jak obchodzą się z przesyłkami ;)
Divission Bell oraz Roots i owszem, ale te płyty sa dla mnie jak to mówią "bezcenne", podobnie jak te 2 "czarne" Acidów (otrzymane zresztą od Popcorna ze specjalną dedykacją), za dużo wspomnień :D
Więc wybacz, ale ten balast, jakże słodki zachowam dla siebie, a może dla potomnych tak jak pierwsze płyty Brekaut podarowane przez ojca
Ostatnio chyba gdzieś widziałem LP Roots i Floydów, nie wiem czy to nie był MM, więc są do zdobycia nowe.
widzę, że nawet Savages Soulfly za 20 eur mają :)
Zazdroszczę takich dedykacji ;)
 
Ostatnia edycja:

robiz

New member
Odnośnie gramofonów TECHNICS, to faktycznie jest duży ich wybór na rynku wtórnym. Osobiście nie polecam z mocowaniem wkładki T4P, słaba dostępność dobrych jakościowo wkładek w tym formacie. Stanowczo lepiej szukać ze standardowym mocowaniem 1/2 cala.
Dodatkowo lepiej szukać gramofonów z pełna regulacją ramienia włączając VTA . Osobiście ( to moje przemyślenia i doświadczenia ) nie polecam automatów. Pomijając juz aspekty , że im więcej automatyki, ty szybciej coś sie zepsuje, to w tak wiekowych sprzętach dodatkowo nie ma części dostępnych na rynku. Tak więc dla zdrowia psychicznego lepiej pełny manual. Inna spraw a, że ja osobiscie nie lubie automatów , jak gramofon to tylko pełny manual ( takie małe zboczenie ;)Odnośnie konkretnych modeli to jak zawsze wszystko zależy od aktualnego stanu technicznego.

Modele warte zainteresowania w mojej opinii:
SL-Q2
SL-Q3
SL 1025
SL 1200 Mk2
SL 1300
SL 1300 Mk2
SL 1301
SL 1400 Mk2
SL 1401
SL 1500 Mk2
SL 1600
SL 1600 Mk2
SL 1700 Mk2
SL 1710 Mk2
SL 1800 Mk2
SL 1025,
Sl 1200/1210Mk2
cztery ostatnie z listy mają możliwość regulacji wysokości VTA ramienia.

Chyba nic nie pokiełbasiłem z tymi modelami ;)
robiz
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
robiz tylko za 300zł to żadnego z wymienionych nie kupi ,600zł to pewnie też za mało .Jeżeli ktoś tęskni za manualem zawsze może wyłączyć automatykę

Jeszcze taka ciekawska - proste ramiona Technics widziałem w niemieckim sklepie dla DJ ,koszt kompletnego ramienia z okablowaniem ok.120 euro
 
Ostatnia edycja:

robiz

New member
robiz tylko za 300zł to żadnego z wymienionych nie kupi ,600zł to pewnie też za mało .Jeżeli ktoś tęskni za manualem zawsze może wyłączyć automatykę

Jeszcze taka ciekawska - proste ramiona Technics widziałem w niemieckim sklepie dla DJ ,koszt kompletnego ramiona z okablowaniem ok.120 euro

Upss, nie doczytałem budżetu jaki jest do wydania, no tak masz przemko racje.
Odnośnie automatu , to jasne , że można wyłączyć. Natomiast, podkreślałem , że to " moje zboczenie " że tylko manual. Oczywiście jeżeli ktoś chce automat, to tez będzie grał ;)

robiz
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Przemku "Brothers In Arms" na matrycach A1 ,B2 - rozumiem, że są to starcze wydania?

To jest starsze wydanie płyty .Matryca A1 sygnalizuje że jest to płyta z pierwszych tłoczeń ,z tym że czym innym jest pierwsze wydanie płyty ,a czym inny pierwsze tłoczenie płyty

Powszechnie "First Press" rozumie się jako pierwsze wydanie pierwszego tłoczenia płyty .Numery matryc są nanoszone na końcu rowków obok numeru katalogowego płyt .Numery kolejnych matryc są zwyczajowe - A1 ,A2,A3..... przy czym oznaczenia mogą być różne np. A1 ,B1 lub A2 B4 co oznacza że strona B płyty powstała z innej matrycy gdyż musiała zostać wymieniona szybciej
Dlatego często się zdarza że późniejsze wydanie płyty ma inną okładkę

275157am1.JPG


906586am2.JPG


1. Amy Grant - "Heart and Motion" ,wydawca Myrrh 1990r ,numer katalog. MYR R 6907 ,matryce A1 ,B1

2. Amy Grant - Heart and Motion" ,wydawca A & M Records 1991r ,numer katalog. 395 321-1
 

sentyzibi

Well-known member
Pawel_Sz85, gdy zaczniesz już rozglądać się za płytami to zobacz portal "eil.com". Nie żebym go reklamował, ale miałem okazję jakiś czas temu zakupić kilka płyt ( na prezent ) i choć to były wydawnictwa sprzed 25 lat, to były w świetnym stanie - tak jak widniało w opisie pozycji.
Powodzenia w zabawie z vinylami!!
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ładny, to niedługo wymiana pozostałych klocków na CA? ;)

Oj nie:) Po pierwsze muszę w końcu zakończyć zakupy bo żona mnie w wyrzuci w domu:) Po drugie jestem bardzo zadowolony z MH a35.2. To był strzał w dziesiątkę. Miałem kupić CD do kompletu, ale jest dość drogi, a z CD CA też jestem zadowolony więc na razie musi wystarczyć. Marantz 5007 też mi pasuje, nic lepsze nie jest mi potrzebne. Teraz zobaczymy może pochłonie mnie analog:)

Pawel_Sz85, gdy zaczniesz już rozglądać się za płytami to zobacz portal "eil.com". Nie żebym go reklamował, ale miałem okazję jakiś czas temu zakupić kilka płyt ( na prezent ) i choć to były wydawnictwa sprzed 25 lat, to były w świetnym stanie - tak jak widniało w opisie pozycji.
Powodzenia w zabawie z vinylami!!

Dzięki za linka. Na pewno się przyda. Jak ktoś ma jakieś pewne źródła to proszę pisać.
 
Do góry