Gramofon na początek przygody:)

robiz

New member
Na razie zgłębiam temat. Chodzi mi taki pomysł po głowie, ale decyzja jeszcze nie zapadła. A czemu się wyleczyłeś? Napisz coś więcej.

Te gramofony AA wyglądają jak dzieła sztuki:) Ciekawe jaki ceny.

Taki by mi pasował:)

106.jpg


Jeżeli podoba Ci się styl Fonciaka, to w kategorii do 6-8 tys. nie ma konkurencji. Znam Andrzeja osobiście bardzo dobrze, posiadam od kilku lat Fonciaka. Jak coś to pytaj, chętnie odpowiem..

robiz
 

robiz

New member
Podstawa zwana plintą: wykonana jest z kilku warstw materiałów drewnopochodnych o różnej gęstości klejonych na prasie hydraulicznej o nacisku ok 1 tony.Waga podstawy ok 6 kg.
Talerz waży ok 10-15 kg, w zalezności od materiału, ramię może być aluminiowe lub węglowe, 14 cal, łożyskowanie wałem kardana.

robiz
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zacnie to wygląda, ale niech Paweł rozkminia temat. Będę obserwował postępy w poszukiwaniu, bo nie ukrywam że też mi to chodzi od jakiegoś czasu po głowie. Boję się tylko o dostępność płyt, jakość, ew. regulacje i całą to zabawę, bo raczej wyznaje zasadę, że jak coś robić to porządnie.
 

robiz

New member
Boję się tylko o dostępność płyt, jakość, ew. regulacje i całą to zabawę, bo raczej wyznaje zasadę, że jak coś robić to porządnie.

Z plytami nie ma problemu, fakt jest dużo szrotu na rynku, ale można wyłuskać fajne krązki , nie zryte jakimiś " rylcami " i nie zgniłe na niemieckich śmietnikach....
Sa też nowe tłoczenia, ale tutaj nie jestem ich fanem. Gra to dość średnio, plasko, nawet sławetne tłoczenia 180 gramowe, tylko są chyba z nazwy. Gdzieś mi znikaja wszystkie detale i przeszkadzajki w tych nowych winylach.

Odnosnie ustawień, to robi sie to raz na jakis czas i nie jest to jakas sztuka tajemna ;)
Moge tylko powiedzieć , że to wciąga i jak zasmakujesz to już przepadłeś ;)

robiz
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli mogę coś dodać od siebie w temacie :

Denon wygląda rasowo ,ale wygląd to nie wszystko .Problemowy w tym gramofonie jest talerz ,który jest zbyt mało stabilny ,problem stanowi też nie najlepsza automatyka ,która z kolei ma tendencję do rozregulowania co przy automacie jest nie do przyjęcia .Co prawda gramofon posiada preamp ale jest on tak słaby ,że niektóre wzmacniacze i amplitunery mają wbudowany lepszy .Do tego jeszcze z tyłu obudowy wychodzą "kabelki" co jest kpiną ze strony producenta
Ogólnie brzmienie tego gramofonu przypomina trochę Lenco L175 - jest zbyt ciemne wręcz zamulone, co jest też dużą zasługą wkładki .Chcąc uzyskać lepszy dźwięk trzeba poszukać wkładki o jasnym brzmieniu i lepszego preampa co niestety podniesie koszty ,a sam gramofon w promocji kosztuje ok.1300zł

Zarówno PJ i Rega nie są gramofonami dla "leniwych" oba modele są w pełni manualne ,co oznacza że nie ma ani wyłącznika krańcowego ,ani ramię po odtworzeniu nie powróci .W przypadku Regi jest to normalne bowiem firma od początku stosuje taką filozofię .Jeżeli chodzi o PJ ,to jak się dowiedziałem w Cieszynie właśnie wyłącznik krańcowy był najbardziej zawodnym elementem dlatego firma zrezygnowała z tego rozwiązania

PJ ma ramię z włókna węglowego które jest bardzo sztywne i bardzo lekkie ,ale wykorzystuje łożyskowanie tylko w jednej płaszczyźnie ,co powoduje że taki gramofon słabo sobie radzi z odtwarzaniem płyt pofalowanych, gdyż ramię ma skłonność do podskakiwania .Ogólnie ramię Regi jest trochę lepsze .Jest jeszcze jeden bardzo podobny gramofon - niemal klon Regi - NAD C556 co akurat nie jest dziwne gdyż od samego początku gramofony dla NAD'a produkuje Rega

PJ Debut Carbon tak jak wymieniłeś jest dostępny z wkładką OM 10 oraz 2M Red - przy czym seria OM jest dość długo na rynku ,są to stosunkowo lekkie przetworniki które zostały "dociążone " stąd zapewne ich nazwa OM (optimal mass) .2M Red jest lepszą wkładką - wiec wybór jest oczywisty

Z gramofonów które wymieniłeś jeżeli wziąć pod uwagę dźwięk i stosunek jakość /cena, to najlepszą propozycją jest PJ Debut Carbon 2 M Red .Z tego co wiem na ten gramofon jest teraz promocja i można go wyrwać w fajnej cenie .W takiej konfiguracji PJ zapewni lepszą przejrzystość i wysokie tony w porównaniu do Regi ,z kolei Rega ma nieco lepszą średnicę (bardziej plastyczną ) .Jakby się uparł to w przypadku PJ jest możliwy tunning przez wymianę metalowego talerza na akrylowy
 

robiz

New member
W mojej opinii, w żaden z tych wymienionych nie warto wchodzić. Jeżeli juz wydawać ok. 1500 zł na nowy drapak, to PJ RPM 1.3 z władką Ortofona 2Mred.
Zaleta tego sprzętu jest odseparowany silnik i mozliwośc latwego upgrade'u, poperz zmiane talerza na gruby, akrylowy.
A najlepiej wydac ta kase na coś uzywanego, choćby mój faworyt w tej materii i w okolicach 1500 zł Technics 1200/1210

robiz
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
przemko77 dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Dobrze jest poczytać opinii osób, które się znają.

robiz również dzięki. Raczej się skupie na nowych. Przyjrzę się dokładniej RPM 1.3. Czyli twierdzisz, że to lepszy wybór niż Debut Carbon?

Aha i jeszcze pytanie o przedwzmacniacz PHONO BOX MM? Co o nim sądzicie?

I jeszcze doczytałem, że do RPM nie ma w standardzie pokrywy, niestety.

i czy muszę od razu kupować wagę?
 
Ostatnia edycja:

robiz

New member
A jaki budżet na pre ?

W mojej opinii, zdecydowanie lepszy wybrór ten RPM 1.3. W zblizonych kwotach mozna upolować uzywany RPM 5.1 a to juz dużo lepszy sprzet. No ale pozostajemy przy nowych , jak widze ;)
Prosta waga , to koszt ok. 20 zł ( zwykła jubilerska ), ale myslę, że w sklepie powinni Ci to wszystko ładnie poustawiać.

robiz
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
dzięki za propozycję. Rozważę 551R.
Co do tej wagi jubilerskiej to nie głupi pomysł. Jak zobaczyłem cenę wagi PJ coś koło 300zł to się przestraszyłem.
Dobra to po jeszcze powinienem kupić:) Szczoteczkę i płyn do czyszczenia płyt:)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Z wagą nie szalej, bo na płyty trochę będzie trzeba odkładać ;)
Ciekawi mnie jak ostatecznie sprawa się zakończy, bo to fajna zabawa i chęcią kiedyś do tego wrócę, trochę czarnych płyt mi jeszcze zostało, niestety gramofonu już nie mam...
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli jeszcze coś mogę od siebie dodać w tym temacie :

Gramofon jest urządzeniem mechanicznym - precyzyjnym nie może stać "gdzie bądź"
Powierzchnia musi być stabilna i równa gdyż odchylenie osi łożyska od pionu będzie skutkowało zwiększonym oporem co wpływa na stabilność obrotów ,co z kolei objawia się charakterystycznym "pływaniem dźwięku" łatwo jest to usłyszeć w muzyce która zawiera długo wybrzmiewające tony np.fortepian
Przy poziomowaniu warto posłużyć się poziomicą .Na stabilność obrotu ma wpływ również jakość łożyska na którym obraca się talerz, a także jakość silnika go napędzającego

Ponieważ igła gramofonu "czyta wszystko jak leci " również drgania których czytać nie powinna ważne jest odizolowanie gramofonu od szkodliwych drgań .Dobrze się sprawdzają platformy antywibracyjne, lub wręcz całkowite odprzęgnięcie gramofonu od podłoża przez zastosowanie specjalnych półek mocowanych do ściany . Również sami producenci gramofonu z tym walczą - najprostszą metodą jest zwiększenie masy gramofonu ,w przypadku lekkich konstrukcji stosuje się tzw.miękkie zawieszenie napędu

Kwestia samych płyt .Popularne są szczotki z włosia karbonowego ,dopóki szczotka jest nowa spełnia swoje zadanie, jednak z czasem włosie zaczyna wypadać i wchodzi w rowki płyt skąd trudno jest je usunąć .Lepiej jest zaopatrzyć się w szczotkę z weluru .Oczywiście szczotka usunie tylko powierzchowny kurz .Aby usunąć kurz z rowków i ładunki elektrostatyczne płyty trzeba myć .Można to zrobić ręcznie chociaż lepiej użyć nawet taniej myjki np.Knosti ,w takim przypadku należy właściwie zabezpieczyć label płyty ,wystarczy 6-8 obrotów .Sugeruję poćwiczyć sobie wkładania i wyciąganie płyty na jakimś mniej wartościowym winylu .Płyty dobrze jest przechowywać w koszulkach które zabezpieczają przed gromadzeniem się ładunków elektrostatycznych i chronią przed tzw.papierówkami

Powszechnie są dostępne gotowe płyny do czyszczenia ,jednak najlepiej wykonać go samemu z 3 części wody destylowanej i 1 części alkoholu IPA (czyli np. 300ml wody +100ml IPA) .Można do tego dodać kilka kropel fotonalu który jest używany w fotografii do płukania klisz ,fotonal ułatwia parowanie wody co przyśpieszy proces schnięcia płyt
Co jakiś czas należy też przeczyścić igłę można to zrobić tym samym płynem lub kupić w takiej małej buteleczce z pędzelkiem .Czyścić należy pionowo ruchami od wewnątrz na zewnątrz (nie w sposób przypominający szorowanie). Oczywiście igłą i płyta podczas odtwarzania musi być sucha w przeciwnym razie będzie charczeć

Paweł życzę wielu miłych muzycznych doznań z odsłuchu płyt winylowych
 

robiz

New member
dzięki za propozycję. Rozważę 551R.
Co do tej wagi jubilerskiej to nie głupi pomysł. Jak zobaczyłem cenę wagi PJ coś koło 300zł to się przestraszyłem.
Dobra to po jeszcze powinienem kupić:) Szczoteczkę i płyn do czyszczenia płyt:)

Waga na poczatek może być taka
W9 WAGA JUBILERSKA ELEKTRONICZNA 200g - 0,01g WAGI (4423085224) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Lub taka, sam mam taką :
http://allegro.pl/mini-waga-jubilerska-0-001g-20g-i4461194459.html

plyn do mycia igły, koniecznie z pędzelkime anie ze szczoteczka, polecam ten
Reson sc - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Są oczywiście droższe, ale ten jest najtańszy i bardzo dobry

Szczotkę do płyt, to jak wczesnie mówiono, welurowa najlepsza.
KOszt myjki do płyt KNOSTI to ok 200 zł, od razu mozna sprzedaz płyn KNOSTI ( zostawia osad ) i zrobić sobie swój. Recepturę przemko już podał. Po myciu każda płyta w osobną kopertę , polecam takie papierowe z folią w środku:
http://allegro.pl/koperty-antystatyczne-do-plyt-lp-premium-b-okna-50-i4466065762.html


Odnośnie dociązenia graamiaka, a zwłasza tych lekki konstrukcji jak ten PJ rpm 1.3, to dobrym pomysłem jest dokupienie akrylowego talerza. Ma duży wpływ na dzwiek, stabilność oraz wygląd ;)

Platforma pod tego gramiaka tez mile widziana. Można użyć DIY ( kilka warstw sklejki, malowanko , heblowanko i kolce )

robiz
 
Ostatnia edycja:

robiz

New member
alez mi robicie smaka na vinyle tym rosnącym w informacje tematem ;)

Smak, smakiem, ale trzeba też mieć świadomośc , że taki zestaw za ok. 1500 - 2000 zł, nie będzie cudem świata, nie będzie spełnieniem i nie otworzy przed Wami całego bogactwa dżwieków z czarnej płyty. To tak samo jak z doborem odtwarzacza Cd i wzmacniacza. Na początek kupujemy coś i później gonimy króliczka.. ;)
Ale ten pościg jest całkiem smaczny.... Choć niektórzy zostaja na pewnym etapie i sa zadowoleni...
Tak więc nigdy nic nie jest wiadomo.

robiz
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam świadomość, że przy tym budżecie cudów nie będzie, ale od czegoś trzeba zacząć. Jak mnie wciągnie to się potem zobaczy:)

Mam jeszcze pytanie. Do podłączenia gramofonu z pre będę potrzebował kabla 2xRCA z żyłą uziemiającą? pre ze wzmacniaczem rozumiem, że podłączam już zwykłym 2RCA.
 
Do góry