Gramofon na początek przygody:)

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wkładki MC( z ruchomą cewką ) mają sens w dobrej klasy ramionach .Po drugie wkładki MC mają znacznie mniejsze napięcie wyjściowe 0,3 - 1mW i potrzeba preampa który je obsłuży , po trzecie takie wkładki są droższe od wkładek MM ponieważ ich sygnał jest bardzo slaby i podatny za zakłócenia (zjawisko mikrofonowania i sprężenie elektroakustyczne) dlatego takie wkładki msza być starannie ekranowane co powoduje wzrost ich ceny .Ponadto są droższe w eksploatacji ponieważ w przeciwieństwie do wkładek MM nie da się wymienić samej igły i trzeba kupować całą wkładkę
Mim zdaniem nie powinieneś w ogóle się pchać w takie zagadnienia szczególnie jeżeli będzie to Twój pierwszy gramofon
 

pelzak

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tylko , że to wciąga na lata.. i nadejdzie czas na MC :) moim zdaniem lepiej zacząć od sprawdzonego sprzętu , który można poważnie ulepszać.
Spójrz / poszukaj używek Thorens'a >> przykłady >>
https://www.ebay.co.uk/itm/THORENS-...472518?hash=item365b1711c6:g:05UAAOSwef9a7zHa
https://www.ebay.co.uk/itm/Thorens-...048964?hash=item3b46921404:g:L5YAAOSwiuVerw-O

a docelowo to >>

https://www.ebay.co.uk/itm/Plattens...506225&hash=item1a92209be7:g:TVwAAOSwhYZeS-XV

przez kilka lat miałem właśnie taki set ( ze SME 3009 ) i sądzę , że współczesne produkty w tym zakresie cenowym nie są konkurencyjne..

pzdr
 

Henry

Active member
Bez reklam
Thorens 230 albo 240 (nie pamiętam dokładnie numeru) ma możliwość zastosowania i MM i MC, a tu już ciekawy gramofon w przywoitej cenie,
Zresztą na stronie "sklepu od yamahy" często trafiają się ciekawe okazje i porządny model można z niezłe pieniądze dostać.
 

Wahaha

Member
Panowie zacznijcie od używanego gramofonu za 1000zł lub troche wiecej oczywiscie z wkładką MM bo tak jak było wspomniane wczeaniej MC to całkiem inne koszta. Pogracie, posłuchacie i wyrobicie sobie opinie co dalej. Celujcie w sprzęt bez preampa jak mozecie, napęd pasek czy DD na początek bez znaczenia byle obroty ładnie trzymał, wkładka na 1/2 cala, automat, półautomat lub manual to juz jak kto preferuje :)
 

DrWredman

Active member
Panowie zacznijcie od używanego gramofonu za 1000zł lub troche wiecej oczywiscie z wkładką MM bo tak jak było wspomniane wczeaniej MC to całkiem inne koszta. Pogracie, posłuchacie i wyrobicie sobie opinie co dalej. Celujcie w sprzęt bez preampa jak mozecie, napęd pasek czy DD na początek bez znaczenia byle obroty ładnie trzymał, wkładka na 1/2 cala, automat, półautomat lub manual to juz jak kto preferuje :)

Dobrze gada. Ja wyhaczyłem na winyl.net 40-letniego Soniaka w automacie za 600 zł i jak na razie nic więcej do szczęścia mi nie trzeba. Mam możliwość szybkiej wymiany headshella.
Komplety headshell+wkładka z igłą mam dwa + kilka zapasowych igieł.
MC co prawda nigdy nie słyszałem, ale to co mam gra (jak dla mnie) wyśmienicie.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Od siebie powiem tak : Nie jestem przeciwnikiem kupowania używanego sprzętu ,ale kupno takiego zawsze się wiąże z pewnym ryzykiem - trudno przewidzieć ile to pogra - tydzień ? ,miesiąc ? ,rok ? .Kupuje się od kogoś kogo się nigdy na oczy nie widziało ,sam gramofon też zawsze się ładnie prezentuje na obrazkach ale po obrazkach nie można ustalić czy stan techniczny odpowiada rzeczywistości . Gramofon jest urządzeniem mechanicznym -precyzyjnym ,więc przy transporcie muszą być zachowane pewne wymogi ,wiadomo im dłuższa droga tym większe ryzyko szkodzenia

Z gramofonem to trochę jak ze wspinaczką wysokogórską - wiadomo zaczyna się od zdobywania mniejszych szczytów ,łatwiejszych potem jak nabierze się wprawy i doświadczenia można się wspinać na trudniejsze .Podobnie z gramofonami warto wybrać na początek prostszą konstrukcję - na wkładki MC i ramiona SME jest zawsze czas
Jeżeli ktoś w ogóle nie miał do czynienia z gramofonem dobrym punktem wyjścia jest udać się na odsłuch ,gdyż osoby nie mające styczności mają różne wyobrażenia o dźwięku - wtedy się można przekonać czy jest to rzeczywiście brzmienie o jakim marzymy

Jeżeli ktoś już jest jednak napalony na gramofon i bardzo chce go mieć ,to ja bym nie kupował żadnych używanych od nie wiadomo kogo - zwłaszcza jeżeli pieniądze przychodzą z trudem tylko nowy gramofon Rega Planar 1 który można mieć za 1200zł ,oferuje naprawdę świetny dźwięk jest banalnie prosty w obsłudze i umożliwia dalszą poprawę dźwięku prze upgrade kit ,do niego wzmacniacz NAD 316BEE lun Denon PMA 800NE oba te klocki pasują tonalnie do Regi i razem stworzą naprawdę fajny dźwięk
 
Ostatnia edycja:

robiz

New member
Od siebie powiem tak : Nie jestem przeciwnikiem kupowania używanego sprzętu ,ale kupno takiego zawsze się wiąże z pewnym ryzykiem - trudno przewidzieć ile to pogra - tydzień ? ,miesiąc ? ,rok ? .Kupuje się od kogoś kogo się nigdy na oczy nie widziało ,sam gramofon też zawsze się ładnie prezentuje na obrazkach ale po obrazkach nie można ustalić czy stan techniczny odpowiada rzeczywistości . Gramofon jest urządzeniem mechanicznym -precyzyjnym ,więc przy transporcie muszą być zachowane pewne wymogi ,wiadomo im dłuższa droga tym większe ryzyko szkodzenia

Z gramofonem to trochę jak ze wspinaczką wysokogórską - wiadomo zaczyna się od zdobywania mniejszych szczytów ,łatwiejszych potem jak nabierze się wprawy i doświadczenia można się wspinać na trudniejsze .Podobnie z gramofonami warto wybrać na początek prostszą konstrukcję - na wkładki MC i ramiona SME jest zawsze czas
Jeżeli ktoś w ogóle nie miał do czynienia z gramofonem dobrym punktem wyjścia jest udać się na odsłuch ,gdyż osoby nie mające styczności mają różne wyobrażenia o dźwięku - wtedy się można przekonać czy jest to rzeczywiście brzmienie o jakim marzymy

Jeżeli ktoś już jest jednak napalony na gramofon i bardzo chce go mieć ,to ja bym nie kupował żadnych używanych od nie wiadomo kogo - zwłaszcza jeżeli pieniądze przychodzą z trudem tylko nowy gramofon Rega Planar 1 który można mieć za 1200zł ,oferuje naprawdę świetny dźwięk jest banalnie prosty w obsłudze i umożliwia dalszą poprawę dźwięku prze upgrade kit ,do niego wzmacniacz NAD 316BEE lun Denon PMA 800NE oba te klocki pasują tonalnie do Regi i razem stworzą naprawdę fajny dźwięk

Przemko dobrze prawi.
Aczkolwiek ta REGA1 ,.. no wiem. Ogólnie w tym budżecie, przy dzisiejszych cenach to ciężką decyzja.
Z używanymi byłoby łatwiej, ale pierwsze primo trzeba sie choć trochę znać, najlepiej zobaczyć i odebrać osobiście ( czyli ogłoszenie z okolicy ).
Następna sprawa, dobrze by pójść do salonu i posłuchać czy ten dźwięk to jest to , co nam sie podoba. Zwłaszcza przy tych podstawowych modelach z podstawowymi wkładkami.

Po namyśle to może faktycznie ta Audio-Technica AT-LP120X tez nie będzie zła ( w tym budżecie , 1200 zł ,oczywiście ). Wszystkie niezbędne i łatwe regulacje. Pod warunkiem , ze nie będzie luzów w ramieniu i talerz będzie prosty. Ale to na gwarancji można zawsze korygować.
Do tego ramienia jakś bazowa wkładka Audio-technciki lub Ortofona i będzie przyzwoicie smigać.
Ten gramofon ma już swoje pre, tak więc nastepny koszt odpada. Ale na pewno zakup czegośc w okolicach 1000 zł znacząco porawi sygnaturę dzwieku.
Na początek to wbudowane pre da rade jakość ;)
A jak sie spodoba , no dalej : hulaj dusza, piekła nie ma ,.., i limitów wydanych kwot .
 
Ostatnia edycja:

starycezary

New member
Cześć wszystkim jeszcze raz. Pisaliście tutaj o wyższości modeli z epoki nad nowymi. Otóż odkryłem, że mam na stanie gramofon Unitra Fonica EMANUEL GS-203. Powiedzcie, czy da się z niego coś wykrzesać w obecnych czasach, czy warto w to iść, czy jednak inwestować w tę Audio-Technicę AT-LP120X.

Będę miał ampli Onkyo TX-8390.
 

bielikk

New member
Bez reklam
Cześć wszystkim jeszcze raz. Pisaliście tutaj o wyższości modeli z epoki nad nowymi. Otóż odkryłem, że mam na stanie gramofon Unitra Fonica EMANUEL GS-203. Powiedzcie, czy da się z niego coś wykrzesać w obecnych czasach, czy warto w to iść, czy jednak inwestować w tę Audio-Technicę AT-LP120X.

Będę miał ampli Onkyo TX-8390.


Wymień wkładkę + dobrej jakości płyta, i posłuchaj jak to gra. Nie spodziewaj się, że na nowszym sprzęcie będzie jakaś duża różnica - możesz jej w ogóle nie zauważyć.
Podstawowa zasada to sprawny gramofon i dobrej jakości płyta.
A tak na marginesie winyle to już przeżytek, albo zabawa dla maniaków - więcej z tym kłopotów niż pożytku.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Zależy w jakim jest stanie ,ale zapewne bez przeglądu się nie obejdzie .Trzeba mieć też świadomość, że jest to stary prosty gramofon więc trudno oczekiwać dobrego dźwięku - jeżeli miałbym być szczery to raczej bałbym się odtwarzać wartościowe płyty na takim gramofonie

Powiem tak -lepiej wykrzesaj 7 stówek i kup House of Marley będzie kilka klas lepiej od tego Emanuela
 

negatyw001

Member
Odświeżam temat.
Tym razem spełniam marzenia żony, gdyż dla mnie powrót do analogów w erze "gęstych plików" i PC-USB - jest troszkę bez sensu...
Ja w tym żadnej magii nie widzę. Jedynie co mnie w tym jara, to format poligrafii.

Budżet to 1000-1500zł. Wolę sprzęt nowy, ale pewnie sensowna nówka się pod to nie załapie?

Będzie to współpracować ze wzmacniaczem Rotel a14.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Skłaniałbym się ku Pro-Ject z dwóch powodów
Model Carbon 2m Red widziałem w promocji kosztuje 1499zł
Mało kto wie ,ale duński Ortofon używa przedwzmacniaczy Rotel do strojenia swoich wkładek dlatego jeżeli miałby być Rotel idealną parę stworzy z Ortofonem 2 M Red
 

negatyw001

Member
Cenna podpowiedź.
Jesteśmy świeżo po zakupie a14 i musimy jeszcze parę miesięcy odpocząć finansowo.

Pozostaje pytanie, czy ta świetna propozycja będzie wtedy na rynku.
W razie czego, zapytam Was.

Tak czy inaczej, czeka nas jeszcze wymiana wysłużonych 30-letnich kolumn.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jest jeszcze jedna opcja - Reloop Turn3 świetny gramofon o bardzo dobrym dźwięku fabrycznie wyposażony w Ortoton 2M Red .Jak się dobrze potargujesz to kupisz w dobrej cenie
 
Do góry