Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Whiplash

New member
Bez reklam
Kolego zrob od nowa kalibracje i zobacz jak wszytko sie poustawia, potem ustaw tak aby dla Ciebie gralo najlepiej. Dla ulatwienia podam ci moje ustawienia abys mial przyklad.
Kolumny- front large, centrum i surround small
Bass setings 80hz LFE + Main wtedy sub gra tez pasmem od 80hz w dol z glosnikow przednich a kolumny przednie sa ustawione jako duze aby graly calym pasmem przeznaczonym dla siebie.
Crossover -80hz
Poziomy glosnosci na 0
Dynamic EQ - On, reszta off, + Bypass L/R ustawienia eq dla kolumn przednich nie sa uzywane, w stereo gra o wiele lepiej.

Co do tego Audyssey to tak jak mowie ja nie jestem przekonany, robilem pare razy i ciagle brzmialo to tak sobie, dopiero jak siadlem i ustawilem powoli wszytko po swojemu jestem zadowolony z brzmienia.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Tak ci kalibracja ustawila? Chwileczke ty masz denona czy onkyo?

Stereo slucha sie w stereo albo direct wtedy muzyka brzmi naturalnie/plasko, zadne pasma nie sa podbijane. No i ja byl podniosl odciecie na 80hz bo to takie optymalne pasmo aby pokierowac na suba.
Ust. LFE +Main daje to ze mimo ze przod gra pelnym pasmem to sub dostaje tez czesc tego pasma tak jakbys ustawil je jakos small.
Nie wiem dlaczego LPE for LFE masz ustawione na 120hz to za wysoko, zmien na 80hz sub ma grac niskim basem, ktorego nie mozna zlokalizowac 120hz to spokojnie kolumna sobie poradzi.
 

mario.79

New member
mam Denon 2113. ustawiła mi 120 hz odcięcie suba i wyciszyła go -9,0 db. inne też wyciszyła i tym razem center i surround wzięła mi na 60 hz (nie wiem czy nie zmienić na 80 hz). a jak fronty ? zostawić te 40 hz ? aha i dynamic volume tak mi działa że nawet jak mam 0 głośności to słychać dźwięk delikatnie i można słuchać - bez sensu to.
 

hans2

Banned
LPF to filtr dolnoprzepustowy ale tylko na kanal suba jezeli w zrodle takowy w ogole jest. w stereo to nie ma zadnego znaczenia, ale jak ustawisz np 80hz to w filmach bedziesz mial dziure w subie dla czestotliwosci 80-120hz.

sciezka dzwiekowa w kanale suba w prawidlowo zmasterowanym filmie nie powinna w ogole zawierac dzwiekow powyzej 120hz a ustawienie tego na wartosc nizsza niz 120hz to blad.

EDIT:
crossover satelit - zobacz w testy albo specyfikacje glosnikow dodaj ze 20hz i tak ustaw.
akurat za crossover i ustawienie large/small decyduje nie audyssey tylko algorytmy w konkretnym ampli i tutaj producenci robia co chca. nie mozna temu ufac tylko trzeba to zweryfikowac i poprawic

EDIT2:
Stereo slucha sie w stereo albo direct wtedy muzyka brzmi naturalnie/plasko, zadne pasma nie sa podbijane

brzmialaby naturalnie gdyby kolumny mialy plaska charakterystyke, a ona bardzo czesto jest mocno pofalowana (same kolumny wprowadzaja w pewnych zakresach czestotliwosci +db i -db).

podejrzewam ze bardziej sie zblizysz do plaskiej charakterystyki dzwieku jak wlaczysz audyssey i wybierzesz krzywą korekcji audyssey flat (robi sie to inaczej dla kazdego producenta ampli, inne nazwy sa dla tej krzywej).
 
Ostatnia edycja:

mario.79

New member
czyli center i surround na 80 hz, ew, audyssey flat, a fronty jak ? ustawiło mi 40 hz (zakres fabryczny 45 hz - 20 khz) ustawić na więcej czy zostawić ? ciekawi mnie nadal to dynamic volume, bo jak wyłączę to gra ciszej niż przy light ew, medium tak ma być ? suba zostawiłem na 120 hz, LFE + main, large, small, small
 

Kleikadam

New member
Podepnę się pod temat - jeśli ja mam tylko 5.0 (bez suba) to rozumiem że LPF for LFE nie ma dla mnie żadnego znaczenia a inne ustawienia tak samo można jak opisano w tym wątku?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
LPF for LFE mozna ustawic na 120hz choc generalnie ustawia sie na 80hz poniewaz powyzej tej granicy subwoofer zaczyna grac na tyle wysokim basem ze pozwala na zlokalizowanie skad dochodzi dzwiek. Prawidlowo ustawiony sub nie wyrywa sie przed kolumny ale po wylaczeniu slychac ze czegos brakuje.
Zalezy od Ciebie czy wolisz mniej basu ale lepszej jakosci, ktory czuc czy wiecej tego slyszalnego.

LFE + Main jest to ustawienie ktore dubluje bas z przednich kolumn mimo ze sa ustawione jako large i graja pelnym pasmem, czyli sub gra pasmem ponizej odciecia ustawionym w zakladce crossover takze dla kolumn przednich. Crossover ustaw dla wszystkich kolumn na 80hz.
Ustawienie LFE+ Main pozwala tez uzywac subwoofera w stereo poniewaz na sub wysylane jest pasmo z glosnikow przednich ponizej ustawienia.

Co do plaskiej charakterystyki, owszem zgodze sie z Toba hans ze rozne kolumny roznie graja ale mowimy teraz o sygnale wychodzacym z amplitunera, w trybie direct jest on taki jak dostaje z odtwarzacza czyli Flat a jak kolumny to zagraja to juz inna bajka.

Kleikadam - tak jesli subwoofer jest wylaczony OFF to ta opcja nic nie zmienia poniewaz zaden sygnal nie jest wysylany na subwoofer tylko miksowany do kolumn przednich.
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
Nie ma zadnej dziury bo zadko kiedy kanal subwoofera zawiera sygnal powyzej 80hz a jak juz zawiera to amplituner wysle go na przednie kolumny

wymyslasz, z tego co wiem nie ma takiej funkcji w zadnym ampli. bedzie dziura dla zrodla ktore ma kanal dla suba.

Co do plaskiej charakterystyki, owszem zgodze sie z Toba hans ze rozne kolumny roznie graja ale mowimy teraz o sygnale wychodzacym z amplitunera, w trybie direct jest on taki jak dostaje z odtwarzacza czyli Flat a jak kolumny to zagraja to juz inna bajka.

ale niedociagniecia kolumn mozna lekko korygowac programowo i uzyskac cos co jest blizsze oryginalowi.
 

mario.79

New member
czyli najlepiej ustawić wszystko na 80 hz (mimo, że fronty mają w specyfikacji zakres od 45 hz) a sub na 120 hz. wtedy LFE będzie grał poniżej 120 hz (martwi mnie trochę ta dziura 80-120 hz i dlatego myślę o 120 hz), pokryje się zakres kolumn od 80 - głośniki do 120 - sub, a wyżej od 120 będą grały same głośniki. fronty bym ustawił na large wtedy nawet w stereo będą grały mocniej (bo przy małej głośności ampla to sub rzadko się kiedy włącza a jeśli już to delikatnie). Bo jak ustawię wszystko na small to przy małej głośności nie będzie basu ani z frontów a ani z suba. No i jeszcze fronty pełen zakres przy large wtedy sub będzie miał mało do gadania i całą robotę odwalą fronty. Dobrze rozumiem ?
 

mario.79

New member
a te odcięcia ok ? kiedyś w poprzednim amplitunerze miałem wszystkie na small więc może to i dobre rozwiązanie. martwi mnie te dynamic volume że każdy radzi wyłączyć go ale jak jest włączony nawet delikatnie na light to podbija to dźwięk i jest on konkretniejszy. bo dynamic eq mam włączony a ten reference level offset mam na 0.
 

jurkas74

New member
ale niedociagniecia kolumn mozna lekko korygowac programowo i uzyskac cos co jest blizsze oryginalowi.
A skąd wiesz jak ma brzmieć oryginał? Jeśli ja we wzmacniaczu nie mam regulacji tonów to uważasz że u mnie brzmienie jest dalsze od oryginału niż u osoby z włączonym np loudness?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
a te odcięcia ok ? kiedyś w poprzednim amplitunerze miałem wszystkie na small więc może to i dobre rozwiązanie. martwi mnie te dynamic volume że każdy radzi wyłączyć go ale jak jest włączony nawet delikatnie na light to podbija to dźwięk i jest on konkretniejszy. bo dynamic eq mam włączony a ten reference level offset mam na 0.

Ja zwykle używam light. Kiedyś myślałem, że im wyżej ustawię tym większa strata jakości dźwięku. Jednak sam Audyssey podaje, że straty jakości nie ma. To jest zwykłe ustawienie głośności. Im wyższy poziom tym mniejsza będzie różnica pomiędzy najgłośniejszymi elemantami ścieżki filmowej, a najcichszymi. Innymi słowy ściszy wybuchy, a podgłośni szepty. W moim odczuciu medium i heavy brzmią już nienaturalnie. Ale light jest ok. Natomiast jeśli słuchasz w dzień (nikomu nie przeszkadzasz) i możesz dać głośniej to możesz ustawić Dynamic Volume na "off". Będziesz miał momenty wsłuchiwania się w szepty i zaskakujące wybuchy. Czyli emocje, a o to chodzi. W nocy daj light. Medium i Heavy zgodnie z własnymi preferencjami.
 

mario.79

New member
rozumiem i też tak to sobie tłumaczyłem. jeszcze tylko ciekawi mnie odcięcie tych frontów i sub, bo central i surround będzie 80 hz.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Jesli masz duze kolumny podlogowe to nie ma sensu ich ustawiac jako small skoro sa w stanie przeniesc pasmo do ok 50hz.
Ok ustaw LPF for LF na 120hz bedziesz mial spokojne sumienie ze pelny bas z kanalu dla suba jest odgrywany przez niego. Reszte ustaw na 80hz, centrum i surround nie ma sensu podawac im nizszego basu chyba ze masz kolumny podlogowe tez jako surround, jesli nie to co ponizej 80hz wysyla sie na sub.
Front ustawiasz jako duzy bo masz kolumny a nie male satelitki, a dzieki ustawieniom LFE + Main sub gra tez pasmem ponizej 80hz z frontow mimo ze sa ustawione jako large co daje mocniejszy efekt basu, specjalnie odciecie z frontow nie wyzej niz 80 aby nie bylo buczenia, mozesz tez sprobowac fronty odciac na 60 hz (w crossover masz regulacja dla poszczegolnych kanalow) w przypadku ustawienia LFE sub gra swoim kanalem + pasmem ponizej odciecia z kolumn ustawionych jako small czyli centrum i surround.

Reasumujac.
LPF for LFE - 120hz LFE + Main
Crossover
Front - 60/80hz
Reszta - 80hz

Mozesz tez zobaczyc jak ustawil odleglosci miedzy kolumnami, jesli jest wmiare blisko rzeczywistosci to ok ale mnie np. uznal ze sub stoi 9m od miejsca odsluchu a stoi ok 2m i po zmianie sub dostal drugi oddech.

Hans widze ze bezgranicznie ufasz kalibracji i uwazasz ze jest idealna. Skoro wg ciebie kolumny nie graja nigdy plasko to dlaczego we wzmacniaczach stereo nie ma automatycznych kalibracji EQ ktory powodowal by naprawde plaska charakterystyke brzmienia uwzgledniajac charakter kolumn tylko slucha sie w trybie Direct czyli bez zadnych modyfikacji? Nie ufaj tak bezgranicznie tym elektronicznym bajerom bo prawdziwe naturalne brzmienie uzyskuje sie na wzmacniaczach bez tych ulepszaczy typu audyssey flat itd.
 

mario.79

New member
Odległości ustawiło mi raczej ok, bo tak 2.5-3.5 metra (suba mam niby najdalej 3.24 m. i podobnie jeszcze któryś surround). Tylko wyciszyło mi głośniki (sub -9 db, inne tak między -4-6 db). Wydaje mi się że Ty jesteś zwolennikiem podgłaszania ich. Radzisz mi podgłosić i ew. by poczuć różnicę odległości ustawić między nimi jakieś 0,5 - 1 db czyli każdy głośnik podgłosić np o 5 db (wtedy różnice odległości zostaną zachowane). No chyba że wszystko na 0.
Zestaw mam Rubicon MK 16 5.0 i sub Jamo 200. Czyli fronty podłogowe, reszta mniejsza ale nie jakieś drobiazgi pod komputer. Nie są to może jakieś głośniki za 3 tyś ale nie są najgorsze.
Czyli jak fronty 80 hz to będą miały więcej basu czy jak ustawię 60 hz bo już się gubię. Już bym to chciał ustawić bo się żona złości że nie słucham tylko ustawiam :)
 

hans2

Banned
Hans widze ze bezgranicznie ufasz kalibracji i uwazasz ze jest idealna. Skoro wg ciebie kolumny nie graja nigdy plasko to dlaczego we wzmacniaczach stereo nie ma automatycznych kalibracji EQ ktory powodowal by naprawde plaska charakterystyke brzmienia uwzgledniajac charakter kolumn tylko slucha sie w trybie Direct czyli bez zadnych modyfikacji? Nie ufaj tak bezgranicznie tym elektronicznym bajerom bo prawdziwe naturalne brzmienie uzyskuje sie na wzmacniaczach bez tych ulepszaczy typu audyssey flat itd.

nie uwazam ze jest idealna, ale poprawnie zrobiona kalibracja jest lepsza niz uzywanie direct/pure direct i jaranie sie plaskim wyjsciem z ampli kiedy tak naprawde chodzi o plaskie wyjscie z kolumn w okreslonym pomieszczeniu.
 
Do góry