Onkyo TX-NR509 - pytania i odpowiedzi

maciek_wr

Klub HDTV.com.pl
VIP
W związku z tym, że pojawiają się pytania odnośnie tego modelu w innych tematach zupełnie nie związanych, żałożyłem oddzielny temat.

Posiadam właśnie ten model. Jak macie jakieś pytania to proszę o zadawanie. W miarę możliwości postaram się odpowiedzieć na każde z nich.

Zapraszam również innych użytkowników 509 na wymianę informacji.

Zestaw kolumn jaki posiadam to Jamo 506 HCS (bez suba).

Pozdrawiam
 

maciek_wr

Klub HDTV.com.pl
VIP
W innym wątku kolega robix1 pisał:

-----------------------------------------------------
Witam
Mam pytanie do posiadaczy onkyo 509. Czy z pendriva odtwarza format flac, czy ewentualnie dane utworów wyświetlane sa na wyświetlaczu amplitunera? To samo jeśli chodzi o dlna.

Jak wyglądają przejścia między utworami. Powiedzmy jak jest płyta gdzie jest płynne przejście między utworami to czy przy odtwarzaniu z pena lub dlna jest robiona przerwa?

Jakie chłodzenie ma ten ampli, pasywne czy też wiatrak. Jeśli wiatrak to jak wygląda poziom jego głośności?

Proszę o sprawdzenie tych rzeczy, są one dla mnie ważne jeśli chodzi o funkcjonalność
-----------------------------------------------------

ODPOWIADAM:

Pliki FLAC odtwarzają się z pendrive'a bez najmniejszeo problemu. Nic się nie zacina. Informacje odnośnie utworów są wyświetlane na wyświetlaczu amplitunera (wykonawca, nr utworu, czas trwania, jakość kbps - przez naciśnięcie przycisku DISPLAY na amplitunerze zmienia się te informacje) oraz na telewizorze poprzez HDMI.

img715.imageshack.us/img715/2227/44221228.jpg
img16.imageshack.us/img16/8629/87297819.jpg

Przez DLNA również odtwarza pliki FLAC - ale musisz użyć do tego Asset UPnP (niestety Windows Media Player nie daje tej możliwości)

Jeżeli chodzi o płynne przejścia to niestety nie wiem, bo nie posiadam takiego albumu w formacie flac lub mp3. Może sprawdzi to inny użytkownik.

Amplituner ma chłodzenie pasywne - nic nie słychać.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

robix1

New member
Dzięki za odpowiedź, już w temacie dedykowanym temu modelowi.
Skoro podałeś już że Twoje onkyo 509 gra z jamo 506 to proszę o odpowiedź czy nie brakuje basu i jak daleko od ściany są fronty odsunięte.

W tej chwili ten amplituner to najtańsza opcja na odtwarzanie formatu flac z pena. Ciekawe czy radzi sobie z dyskami 2,5"?
 

maciek_wr

Klub HDTV.com.pl
VIP
Basu jest aż za dużo przy powierzchni salonu 28m2.
W konfiguracji Audio mam ustawione na -8dB bo jak rykną to wszystko się trzęsie. Fronty stoją ok 15-20 cm od ściany.

Wyprzedze kolejne pytania - podłączone są kablem Profigold 2x4mm

Co do dysku to nie próbowałem.
 

dukerocky

New member
Witam.
Mam pytanko jak sprzęt sprawuje się w muzyce stereo? Konkretnie jakie brzmienie i czy porównywałeś z innymi amplitunerami takimi jak Yamaha 667, Onkyo 608, HK 255 lub inne?
 

jaco.37

Member
Bez reklam
W stereo 509 da się słuchać.W kinie domowym - bez rewelacji. Czyta bez problemu dyski 2,5". W porównaniu do 609 wypada strasznie słabo.
 

maciek_wr

Klub HDTV.com.pl
VIP
Może w porównaniu z 609 wypada słabo, ale w dalszym ciągu jest to dobra propozycja za tę cenę. Model 609 jest prawie tysiąc zł droższy.

W stereo zdecydowanie lepiej gra. W kinie trzeba bardziej rozkręcić. W moim przypadku dochodzi jeszcze fakt, że wszystko się "dogrzewa", w szczególności głóśniki.

Nie porównywałem ani amplitunerów, ani głósników. Kupiłem w ciemno i się nie zawiodłem. Chodziło mi bardziej na funkcjonalności, a to że gra wyśmienicie moim zdaniem to dodatkowy atut.

Nie ma problemów z HDMI THRU, Zone2, sterowaniem przez iPhona, radiem internetowym.

Dla mnie rewelacja.
 

blademaster

New member
Witam.
Porównałem sobie 609 i 509 jeśli chodzi o parametry na stronie producenta i z tego co widze to oprócz tego że 609 ma trochę większą moc 160W przy 130W 509, to ma dodatkowo 3 funkcje których nie ma 509
- ilość kanałów 7.2 (509 ma 5.1)
- Qdeo - Upskalowanie do 1080p
- Certyfikat THX Select2 Plus

Piszecie że 509 wypada strasznie slabo w porownaniu z 609, mógłby ktoś rozwinąć temat w czym tkwi ta słabość modelu 509 ?
Rożnica w cenie jest dosyć spora...
Pozdro
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Miałem oba amplitunery u siebie w domu. Z wyglądu są identyczne ,ale już biorąc je do ręki czuć niepokojącą różnicę.509 jest wyraźnie lżejsza i nie chodzi tu o to że do 509 zapomnieli wrzucić dwóch cegieł.A na co to się przekłada? A na dźwięk.Wykonałem kompletną kalibrację Audyssey , włączyłem dysk przenośny z mp3 i co ? Szału nie było , ale tragedii też nie. Najbardziej dokuczały wysokie tony.W 509 jest brak ręcznego equalizera co by można było poprawić coś z dzwiękiem.
Ale 509 najbardziej mnie rozczarowała w kinie domowym.Słuchając swoich starych filmów byłem rozczarowany.Brak średnicy,marna dynamika i tylko te wściekłe wysokie tony."Najlepiej" było wyłączyć Audyssey i włączyć pure audio - poprawa średnicy, ale dynamika jeszcze gorsza.A koncert Jean Michele Jara w dts w Chinach dobił mnie do reszty.Próbowałem wszelkich ustawień i nic. Z ONKYO jakimi miałem do czynienia /506,509,606,607,608,609/- ten grał najgorzej.
Potem podłączyłem 609.Dynamika,ogromny bas ,pojawiła się wreszcie średnica,moje stare nagrania odzyskały wigor,aż się chciało słuchać ! No i dodatkowe regulację dźwięku,których 509 nie ma, a o których producent nie pisze na swojej stronie .509 oddałem i zostawiłem sobie 609.Różnica w cenie jest duża ,ale adekwatna do ich możliwości.Dlaczego nie mogą zrobić takiego amplitunera 5.1 ? Ja jak większość mam system 5.1 i na tym pozostanę.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

maciek_wr

Klub HDTV.com.pl
VIP
A na jakich głóśnikach testowałeś te dwa modele?

Może ja mam coś ze słuchem ale i góra, średnie i niskie są u mnie w porządku. Fakt, brak ręcznego equalizera może troszkę doskwierać, ale może przyszłe poprawki softu wyeliminują te błędy.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

diuczysko

New member
Bez reklam
Miałem oba amplitunery u siebie w domu. Z wyglądu są identyczne ,ale już biorąc je do ręki czuć niepokojącą różnicę.509 jest wyraźnie lżejsza i nie chodzi tu o to że do 509 zapomnieli wrzucić dwóch cegieł.A na co to się przekłada? A na dźwięk.Wykonałem kompletną kalibrację Audyssey , włączyłem dysk przenośny z mp3 i co ? Szału nie było , ale tragedii też nie. Najbardziej dokuczały wysokie tony.W 509 jest brak ręcznego equalizera co by można było poprawić coś z dzwiękiem.
Ale 509 najbardziej mnie rozczarowała w kinie domowym.Słuchając swoich starych filmów byłem rozczarowany.Brak średnicy,marna dynamika i tylko te wściekłe wysokie tony."Najlepiej" było wyłączyć Audyssey i włączyć pure audio - poprawa średnicy, ale dynamika jeszcze gorsza.A koncert Jean Michele Jara w dts w Chinach dobił mnie do reszty.Próbowałem wszelkich ustawień i nic. Z ONKYO jakimi miałem do czynienia /506,509,606,607,608,609/- ten grał najgorzej.
Potem podłączyłem 609.Dynamika,ogromny bas ,pojawiła się wreszcie średnica,moje stare nagrania odzyskały wigor,aż się chciało słuchać ! No i dodatkowe regulację dźwięku,których 509 nie ma, a o których producent nie pisze na swojej stronie .509 oddałem i zostawiłem sobie 609.Różnica w cenie jest duża ,ale adekwatna do ich możliwości.Dlaczego nie mogą zrobić takiego amplitunera 5.1 ? Ja jak większość mam system 5.1 i na tym pozostanę.

jaco.37 jak wypada porównanie 609 do starszego brata 608 ?
 

killpit

New member
Różnica w dynamice oczywiście że będzie ,natomiast testowałem 509 z głośnikami Klipsch F1 oraz Jamo 606 i nie zauważyłem problemów o których piszesz wręcz przeciwnie,może dlatego że Tonsil jest dużo bardziej wymagającym głośnikiem względem ampli czyli kwestia przede wszystkim większego zapasu mocy.
 

jaco.37

Member
Bez reklam
jaco.37 jak wypada porównanie 609 do starszego brata 608 ?

608 to też super amplituner, pożyczyłem go od kolegi,posłuchałem i postanowiłem że go sobię kupię.Jednak pojawiły się informację o nowej serii Onkyo XX9 i postanowiłem się jeszcze trochę powstrzymać i nie żałuję . 609 ma taki fajny bajer jak Dynamic EQ który działa TEŻ przy wyłączonym trybie Audyssey.To taki jakby Loudness . 608 też ma Dynamic EQ ale można go uruchomić tyko przy włączonym Audyssey, ale to już nie to.No ale nie wszyscy lubią takie coś, ja tak , i dla mnie to robi dużą różnicę na korzyść 609.Jeśli ktoś nie lubi takich ulepszaczy to w zasadzie nie usłyszy jakiejś różnicy.Usb które czyta najpopularniejsze pliki z muzyką ,Dlna i radio internetowe to też wielki plus, na korzyść 609.Jeszcze jakby czytał pliki Mkv z usb... , za bardzo się rozmarzyłem,ale to tylko kwestia czasu.Może już to będzie w 610.
 

robix1

New member
Mam pytanie do użytkowników onkyo 509. Jak się sprawuje przy cichym słuchaniu? Czy mocno trzeba pokrętło głośności ruszyć żeby kolumny zaczęły grać. Przy podawaniu proszę o podawanie z jakimi głośnikami gra amplituner. Jak jest z dynamiką przy cichym słuchaniu ( dla mnie ciche to takie, że do osoby obok mogę normalnie mówić, nie krzyczeć).
 

danniel1990

New member
problem z dzwiękiem

Witam.
Posiadam onkyo 509 i mam problem z dzwiękiem. (tv samsung ps50a plazmowy)
Nie wiem dlaczego ale oglądając TV nie ma dzwięku (połączenie HDMI), jak ustawiam wszystko jak kieruje instrukcja amplitiuner pokazuje "AMP speaker" i NIC. Mogę jedynie słuchac telewizji przez głośniki tv. Mam też podłączoną konsole i tam jest wszystko OK.
jak to naprawić? Czy muszę połaczyć to innym kablem?
 

cezary69

New member
Bez reklam
Hmm... tak ciężko zajrzeć do instrukcji i poczytać co, i jak połączyć :blagam:
Jak tak dalej pójdzie to za parę lat na forąch będą pisać... kupiłem nowy tv czy wie ktoś jak go włączyć :grin:
Nie piszę tego żeby dowalić tylko żebyś się ogarnął i sam podłaczył tak jak trzeba bo żadna to filozofia tylko trzeba poczytać instrukcje :) Bo jak sam do tego dojdziesz to i się czegoś nauczysz...
 

danniel1990

New member
Oczywiście, że zajrzałem ale mam instrukcję tylko po niemiecku i nie wszystko dokładnie rozumiem. Więc bardzo bym prosił o pomoc jak ustawić AMP.
 
Do góry