Test amplitunera Yamaha RX-V765

hawk11

New member
Amplituner kina domowego Yamaha RX-V765

Na wstępie chcę podziękować ArtS007 za umożliwienie podparcia się jego testem Yamahy RX-V659, ponieważ nigdy nie pisałem takiego testu, a wiele rzeczy mogłem wykorzystać.

W teście nie mogę opisać rzeczy które związane są z obrazem, ponieważ posiadam stary telewizor Sony CRT, więc nie będę się na tym skupiał.

Sprzęt zakupiłem z polską gwarancją z możliwością przedłużenia do 3 lat po zarejestrowaniu produktu na stronie Audio Klanu, co uczyniłem.
Sprzęt był zapakowany solidnie w szare pudło ze styropianem w środku. Zestaw zawierał amplituner, pilota z bateriami, antenę do AM i FM (przewód z końcówką), oraz instrukcje obsługi w tym PL (słabej jakości ksero). Szczególną rzeczą na pudełku to naklejka informująca o 3 letniej gwarancji.

Teraz trochę suchych faktów (wypisane z instrukcji):

Gniazda wejściowe:

-4 x wejścia HDMI,
-Wejścia audio/video
[Audio] Wejście cyfrowe (koaksjalne) x 2, wejście cyfrowe (optyczne) x 2, wejścia analogowe x 2
[Video] Component video x 2, S-video x 1, Composite video x4,
-Wejście phono x 1,
-Wielokanałowe wejście audio x 1,
-Wejście na stację dokującą x 1,
-Wejścia V-AUX
[Audio] Analogowex1, stereo mini Jack x 1
[Video] Composite video x 1
-Gniazda głośnikowe (7-kanałowe + 2-kanałowe presence), gniazda wyjściowe na przedwzmacniacz (7-kanałów oraz 2 wyjścia na subwoofer),
-Wejścia zdalnego sterowania x 1,
-Wejście dla mikrofonu kalibracyjnego x 1.

Gniazda wyjściowe:

-Wyjścia monitor
[Audio/Video] HDMI x1
[Video] Component video x 1, Composite video x1,
-Wyjścia Audio/Video
[Audio] Analog x1
[Video] Composite video x1,
-Wyjście Audio,
-Wyjście analogowe x 1,
-Wyjście Zone2,
-Wyjście zdalnego sterowania x 1,
-Wyjście wyzwalacza x 1,
-Wyjście słuchawkowe x 1.

Klip.jpg


Co do instrukcji w języku polskim to posiada 82 strony i jest to zwykłe ksero i w dodatku
nie zbyt dobrej jakości (brakuje im tonera?), więc Audio Klan nie postarał się w tej kwestii. Instrukcja napisana bardzo dobrze i nie ma problemu ze zrozumieniem jej, jest czytelna i prowadzi nas krok po kroku.

INSTALACJA

Wszystkie zaciski są wkręcane i można do nich podłączyć przewody za pomocą bananów, jak również bezpośrednio bez żadnych problemów.
Po zainstalowaniu wszystkich głośników, które posiadam włączyłem kalibrację YPAO. Tak jak pisał ArtS007 w swoim teście również w tym amlpitunerze Yamaha generuje trzy różne sygnały dla trzech etapów kalibracji.
Kalibracja odbywa się w miarę szybko (około 3 min.) i tak samo jak u ArtS007 również u mnie wszystkie głośniki zostały ustawione na large co skutkuje lepszym dźwiękiem (przede wszystkim basem). Nie posiadam Suba.

OBSŁUGA

Uroda pilota jest kwestią gustu więc trudno powiedzieć jaki jest. Dla mnie jest funkcjonalny i ładny, dobrze działa (nie trzeba centralnie mierzyć w amplituner), minusem jest to, że nie ma podświetlanych przycisków. Plusem natomiast to, że można sterować nim każde urządzenie za pomocą wprowadzanych kodów lub „nauczyć pilota” funkcji innego pilota.

Klip_2.jpg


Przednia część ampiltunera wykonana jest ze szczotkowanego aluminium co daje bardzo niezły efekt wizualny.
Wyświetlacz zmienił swój kolor w stosunku do poprzednich modeli na biały. Jedni mówią,
że z powodu kryzysu, inni z panującej mody. Nie mnie to osądzać, wystarczy dla mnie, że jest czytelny i przejrzysty.

Klip_3.jpg


Informację na wyświetlaczu możemy zmieniać po naciśnięciu przycisku info na panelu amplitunera i pilocie. Informacje które możemy wyświetlić to:
-Nazwa źródła (input),
-Nazwa aktualnie wybranego programu DSP,
-Aktualnie wybrany dekoder dźwięku,
-Aktualnie ustawioną częstotliwość FM/AM,
-Informacje RDS (Program service, Program type, Radio text, Clock time),
-Info o odtwarzanych plikach z iPoda (Song, Album, Artist, List).

Ampituner posiada funkcję Pure Direct, czyli w czystym stereo z pominięciem wszystkich dodatkowych obwodów DSP oraz regulacji barwy dźwięku. Wygaszany jest nawet wyświetlacz. Funkcja Straight również umożliwia przesłuchanie w trybie stereo bez DSP, tylko tu mamy możliwość ustawiania basów i tonów wysokich poprzez przycisk tone control na panelu ampli tunera. Oby dwie funkcje łatwo można załączyć z panelu amplitunera jak i z pilota, nie ma problemu z wyszukaniem tych funkcji.
Na panelu widoczne są cztery przyciski SCENE do szybkiego wyboru źródła dźwięku, które możemy dowolnie programować. Widoczne są również dwa plastikowe pokrętła do wyboru źródła i wyboru programu DSP (wada-naprawdę widać, że są plastikowe). Inne przyciski to tone control do regulacji basów i tonów wysokich, przycisk straight i pure direct który świeci na niebiesko gdy jest aktywny.
Przyciski pod wyświetlaczem służą przede wszystkim do sterowania i ustawiania radia.
Pokrętło głośności jest duże i aluminiowe, i kiedy nim kręcę czuję pewien opór, nie za duży. Może to być zaletą jeśli mamy w domu małe dziecko.
Dużą zaleta jest to, że mogłem podłączyć ampli tuner do swojego telewizora poprzez AV out i ustawić niezbędne informacje w menu. Po krótkim użytkowaniu radze sobie z podstawowymi rzeczami z wyświetlacza amplitunera. Samo menu ekranowe nie wygląda atrakcyjnie w porównaniu do HK255 czy następnego modelu RX-V1065 ale jest przejrzyste i funkcjonalne, zresztą jak często będziemy go używać.

Klip_5.jpg



Amplituner umożliwia wybór impedancji głośników 8Ω i 6Ω a to trudno było znaleźć. Bez instrukcji nie można tego zrobić (kombinacja przycisków), a i w instrukcji też trzeba się naszukać.

TEST KINA DOMOWEGO

Filmy które służyły do testów to:
1.Gwiezdne Wojny 1,2,3,
2.Matrix 1,2,3,
3.Casino Royale,
4.Cloverfield.

Nie będę opisywał które sceny ponieważ oglądałem te filmy od nowa i powiem szczerze, nie ma to jak dobre kino domowe. Efekty dźwiękowe robią wrażenie, nie można porównywać z dźwiękiem 2.0. Nie mogę napisać jak maja się inne amplitunery do 765 ale w kinie robi swoje a nawet więcej. Amplituner wykazuje się dynamiką, dźwięk jest przestrzenny i czytelny, wysokie tony i środek bardzo dobrze słychać, bas dynamiczny nie dudniący. Dużo zapewne zależy od zestawu głośnikowego.. Filmy słuchałem w trybie PURE DIRECT, ponieważ tak było słychać najlepiej, czyli bez żadnych polepszaczy dźwięku (to jest moje subiektywne wrażenie). Duży wpływ miało na dzwięk to, że wszystkie głośniki pracowały w układzie Large jak napisał ArtS007 w swoim teście. Sprawdzałem zmieniając układ i było mniej basu, więc zostawiłem wszystkie na Large.
Amplituner umożliwia podłączenie przednich głośników presence i tu jedna uwaga. Jeśli ktoś korzysta z głośników presence i tylnych głośników surround nie będzie mógł korzystać z obydwu par głośników naraz. Amplituner sam wybierze automatycznie głośniki.

TEST MUZYCZNY

Wybrałem Yamahę bo żonie nie podobał się HK255 (jedna z przyczyn ;) ) i nie żałuję. Wielkich różnic nie ma jeśli chodzi o dźwięk, tu raczej więcej mają do powiedzenia zestawy głośnikowe jakie będą z tymi sprzętami grały. U mnie stoją Quantumy 605 i w muzyce naprawdę czysto grają. Testowałem na różnych wykonawcach – Queen, Sting, Metallica, JMJ, Kitaro. Osobiście najczęściej słucham JMJ i Ktaro, i do tego rodzaju muzyki zestaw jaki mam jest naprawdę dobry. Płyta JMJ Aero DTS naprawdę dobrze brzmi, siedzieć i rozkoszować się dźwiękami płynącymi z głośników. Niezły odjazd . Porównywałem jeszcze w sklepie z innymi kolumnami i dla takiego rodzaju muzyki nie ma lepszego rozwiązania w tej cenie (oczywiście to moja ocena). Jeśli ktoś lubi więcej basów to JBL ES90 będzie się sprawował lepiej ale kosztem góry i środka jak dla mnie. Dźwięki jakie płyną porównywałem z moją starą mini wieżą Technicsa która teraz stoi w pokoju mojego syna, i w tym układzie Yamaha spisuje się lepiej. O wiele więcej szczegółów mogę usłyszeć.
Następną zaletą tego amplitunera jest możliwość podłączenia gramofonu a, że taki posiadam podłączyłem i zagrał ładnie. Nie mogę napisać jak kiedyś grał ten gramofon bo przez 15 lat leżał w piwnicy i wymagał odrobinę wysiłku aby znów mógł zabrzmieć.
Sprzęt jest połączony przewodem coxialnym a samo dvd Samsunga raczej nie jest dobre w odtwarzaniu muzyki. Może kiedyś dorobię się lepszego.

RADIO

Tuner radiowy posiada oczywiście RDS i wystarczy antena dostarczona w zestawie. Bardzo łatwe i intuicyjne jest strojenie i zapamiętywanie stacji radiowych i nie sprawia żadnych problemów i jest to pierwsza rzecz którą zrobiłem po uruchomieniu sprzętu.

PODSUMOWANIE

Tu powołam się na tekst ArtS007 „Bez dwóch zdań, kino domowe to jego żywioł. Ustawienie wszystkich głośników na Large dało mu dodatkowy atut w postaci bardzo wyrównanej sceny. Lokalizacja obiektów w przestrzeni oraz ich ruchu jest bardzo dobra. Muszę przyznać, że niektóre sceny odkrywałem z tym amplitunerem na nowo.”
Jedynym konkurentem który dorównuje funkcjonalnością w tym przedziale cenowym jest HK255/260. Ja wybrałem Yamahę z dwóch względów, pierwszy to WAF a drugi to, że Yamaha naprawdę nieźle się prezentuje i z moim zestawem głośników naprawdę gra nieźle i tak jak napisał ArtS007 naprawdę warto ustawić głośniki na Large .

Klip_4.jpg


WADY

-Brak łącza RS (można robić upgrade poprzez płytę lub pena. Osobiście nie widzę potrzeby),
-Tylko jedno wejście s-video,
-Plastikowe pokrętła na panelu.

ZALETY

-4x HDMI (choć to już standard),
-Konwersja sygnałów wideo (nie sprawdzone),
-Funkcja „nauczania” pilota
-Ilość trybów DSP,
-Wykonanie amplitunera,
-Łatwość obsługi zarówno z pilota jak i z amplitunera,
-Dobre chłodzenie (nawet przy głośnym słuchaniu grzał się nieznacznie).

ŚRODOWISKO TESTOWE

-Yamaha RX-V765 + Profigold PGD 481 + Samsung DVD-1080P9
-Magnat Quantum 605 (Inakustik Atmos Air 309 + MRS-129),
-Magnat Supreme Center 250 (Acoustique Quality 625),
-Magnat Supreme 200 (Acoustique Quality 615),
-Gramofon - Altus P-110.

Klip_6.jpg


Jeśli o czymś zapomniałem to przepraszam ale jest to mój pierwszy test. Jak pisałem na początku nie mam możliwości sprawdzenia jak amplituner się spisuje w obszarze video, wiec nie skupiałem się w tym teście na tym. Jeśli jest ktoś kto ma podłączone urządzenia przez HDMI to niech napisze parę słów.

Jeszcze raz podziękowania dla ArtS007 za umożliwienie podparcia się Jego testem i tym co sam napisał.

Więcej zdjęć na http://www.areadvd.de/hardware/2009/yamaha_rxv765_1.shtml[/B]
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Gratuluję.

Zgodzę się, że te małe pokrętła mogły być porządniejsze. Tak było w Yamasze 659. Plastikowe, ale solidniejsze. Na plus w porównaniu do 659 metalowe pokrętło głśności (przynajmniej w mojej 1065). Nie wiem, jak to wygląda w 765.

Cóż, pozostaje życzyć jeszcze jakiegoś płaskiego ekranu (polecam jakąś plazmę) oraz przede wszystkim subwoofera. :)

ArtS :)
 

Forest89

Active member
Bez reklam
Nie obszerny, ale dobry test :) Co do pokrętła głośności w 765 to jest ono plastikowe, ale bardzo dobrze wykonane, nawet z bliska nie idzie rozpoznać, że to plastik. Dobrze imituje metal ;) Cóż to w końcu budżetowe ampli ;)
 

hawk11

New member
@Forest

Pokrętło jest aluminiowe. Sprawdzałem zdejmując je i od wewnętrznej strony zrobiłem rysę. U mnie jest na 100% aluminiowe.
Test jak jest nie obszerny, to go możesz przecież uzupełnić:p
 
Ostatnia edycja:

MMrozo

New member
Jeśli można to parę słów dodam od siebie:
  1. Menu ekranowe - przy włączaniu przerywa przesyłanie dźwięku.
  2. Tryb Pure Direct właściwie powinno się zawsze włączać - poprawa jakości dźwięku jest ogromna (jak raz włączyłem, to teraz inaczej nie mogę słuchać - szczególnie muzyka).
  3. Ustawienie na Large ma jedną słaba stronę w przypadku posiadania zestawu głośników kina domowego (małych), ampli w stereo odłącza suba. Pozbawia nas praktycznie głębokiego basu. W mojej konfiguracji nie sprawdza się przy słuchaniu muzyki. Takie ustawienie wymaga większych frontów.
  4. W przypadku podłączenia TV kablowej lub satelitarnej (np. Aster, N) potrzebna jest aktualizacja oprogramowania, gdyż nie da się ustawić dźwięku z wejścia optycznego a obrazu z hdmi. Nowy firmware jest do pobrania ze stronki http://www.yamaha-service.de/ (wcześniej był link na stronie http://www.whathifi.com/Review/Yamaha-RX-V765/ ale już nie działa. Do aktualizacji zaleca sie odtwarzacz cd ew. dvd, jednak wymaga to wyłączenia wszelkich "ulepszaczy" i konwerterów (np. zamieniających pcm na mpeg itd). Po kilku próbach udało się wgrać nowy soft i teraz jest już poprawnie.
  5. Jedno wejście s-video może być wadą ale na dzień dzisiejszy raczej przydało by się więcej złącz hdmi (np. jeszcze jedno wyjście na projektor i 2 wejścia) ale to kwestia posiadanego sprzętu współpracującego z amplitunerem.
  6. Czy plastikowe pokrętła są aż tak kiepskie? IMHO są jak najbardziej poprawne i nie brał bym to za wadę.
  7. Konwersja sygnału video działa prawidłowo - sprawdzone na magnetowidzie i właściwie tylko do tego potrzebna, choć przecież tv ma skaler.
  8. Podkreślę łatwość obsługi i dodam łatwość konfiguracji.
  9. W zestawieniu zalet (właściwie tylko taką mam uwagę do testu) zabrakło pochwały jakości dźwięku! Jak na klasę budżetową, nie ma się czego wstydzić ale trzeba chwalić :D
Pozdrawiam

P.S.

Dodam jeszcze, że mam kilka płyt SACD i słuchałem DVD-Audio i dźwiękowo jest powalające. Szczególnie polecam płytę Dire Straits Brothers In Arms wersję zremasterowaną do wielokanałowego sacd - rewelacja!!! Można przeczytać trochę o tym wydaniu http://www.highfidelity.pl/artykuly/0602/brothers.html
 
Ostatnia edycja:

Forest89

Active member
Bez reklam
hawk11 napisał:
@Forest

Pokrętło jest aluminiowe. Sprawdzałem zdejmując je i od wewnętrznej strony zrobiłem rysę. U mnie jest na 100% aluminiowe.
Hmm to u mnie też musi być aluminium. Pewnie się pomyliłem. To teraz można powiedzieć, że aluminium dobrze imituje plastik, hehe :D
 

hawk11

New member
@MMrozo
Dzięki za dodanie kilku uwag, szczególnie części video (HDMI).
Nie pisałem, że pokrętła są kiepskie tylko plastikowe, owszem nie dodałem dobrej jakości.
Ja mam Standy z przodu i nie mam suba, więc nie wiem jak by było z nim, ale w przyszłym roku szykuje się sub DIY, to zobaczę czy tak jest.
Co do pochwał dźwięku napisałem "Płyta JMJ Aero DTS naprawdę dobrze brzmi, siedzieć i rozkoszować się dźwiękami płynącymi z głośników". Nie wiem co tu dodać. Rozkosz to wystarczająca pochwała. Gdyby nie brzmiał dobrze to nie zagnieździł by się u mnie.

Tak, jak na sprzęt tej klasy jakość dźwięku naprawdę bardzo dobra.

Pozdro.
 
Ostatnia edycja:

wolwal

New member
z gory przepraszam gdybym kogos urazil infantylnoscia pytania ;), ale:
czy ten amplituner skaluje obraz z tunera n-tv z SD do HD?
jezeli tak - jak sobie z tym radzi?

pzdr!
 

python636

New member
hawk11 test bardzo fajny i rzeczowy, tak naprawde to w miarę użytkowania tego sprzętu będziemy mądrzejsi i możemy sie tym podzielić z innymi użytkownikami,
Generalnie amplituner jest OK.
Mam jak narazie problemy tylko z dekoderami dżwięku nie ogarniam czasami na czym lepiej byłoby słuchąc oglądanego programu lub słuchanej muzyki stereo.
Ale do wszystkiego dojdziemy, potrzeba na to czasu :)
 

MMrozo

New member
krisder napisał:
Płyta JMJ Areo znakomicie brzmi nawet na moim starym 450. Po prostu bardzo dobrze zmiksowana ścieżka dżwiękowa.
Zgadza się, mam tę płytę i faktycznie bardzo efektownie zaaranżowana. Myślę, że może służyć jako płyta testowa w aspekcie budowania sceny przez ampli. Jeśli ktoś lubi taką muzykę to na pewno warto mieć.

hawk11 Generalnie podzielam twoje wrażenia co do Yamahy i podpisuję się pod wszystkim co napisałeś. Jak zastanawiałem się nad wyborem amplitunera to właśnie brakowało mi takiego testu, kogoś kto ma już taki sprzęt. Dopiero teraz pojawił się tak obszerny opis, który na pewno pomoże inny forumowiczom stojącym przed wyborem kina domowego. Ja sam nie miałem samozaparcia do opisania moich wrażeń dlatego tylko dodałem te kilka spostrzeżeń. Twoja postawa jest godna naśladowania i zasługuje na szacunek. Wydaje się, że wiele osób oczekuje bardzo dużo a nie daje w zamian nic wartościowego tylko narzekają albo sieją ferment.

Pozdrawiam

P.S.
python636 IMHO najlepiej słuchać tak jak twórca sobie to wymyślił więc nie zmieniać oryginalnych ustawień i włączać Pure Direct. Tylko w przypadku filmów stereo czasami włączam sobie jakiś program DSP, np. adventure albo music video (czy movie teraz nie pamiętam jak się to nazywa).

Tak jak zostało napisane nie należy przeceniać skalerów. Największy wpływ na jakość obrazu ma materiał źródłowy, jeśli jest dobrze wykonany to obraz jest przyjemny (np. ripy seriali z HDTV) a jak słaby to nie wiele pomoże skalowanie i inne magiczne ulepszacze. Jest takie powiedzenie z "gówna bata nie ukręcisz" i tyle w tym temacie.
 
Ostatnia edycja:

hawk11

New member
@MMrozo

Dzięki jeszcze raz za pozytywne opinie. Zgodzę się z tobą, że najlepiej słuchać w Pure Direct a TV w DSP.

Pozdro.

@python636

Również dziękuję.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Osobiście do telewizji używam trybu Dolby ProLogic II Movie. Można tez skorzystac z DTS Neo 6 Cinema. Nie używam trybów DSP. Stereo, słucham w stereo w trybie Pure Direct. Dźwięk z DVD i BD idzie oczywiście w wersji niezmienionej, czyli tak, jak jest zakodowany.

ArtS :)
 

pejotpe

New member
Bez reklam
ryba229 napisał:
Przestancie wierzyc w jakies super skalery. Od skalowania jest tv i dekoder

Akurat MPEG-2 jest ciekawym kodekiem, bo najlepsze efekty przy skalowaniu osiągniesz manipulując na źródle - zanim zostanie ono zamieniona na bitmapę - ale to może zrobić tylko odtwarzacz, a nie amplituner, czy telewizor.
 

tremadook

New member
Audysey Volume, Dolby Volume

Czy ten model Yamahy posiada funkcje wyrównywania poziomu głośności znane z Onkyo lub Denona (Audysey Volume) lub HK (Dolby Volume)?
 

michalmichalmic

New member
hawk11 napisał:
@ArtS007

Czekam na test RX-V1065 można będzie wtedy poznać róznice między tymi modelami ;).

Pozdro.
A to bedzie test modelu 1065 ? To moj faworyt. Przydaloby sie opisac co i jak gra w nim po usb i jak dziala skaler oczywiscie oprocz tego jak gra. Zawsze chcialem kupic denona a teraz model 2310 ale jest tak ogromnie kreowana opinia ze slabo gra ze pewnie nie zaryzykuje choc czy to na pewno prawda to nie wiem wiec teraz moj faworyt to yamaha 1065 i czekam na test.
 
Do góry