Wp.sygnał/szum dla Pioneer VSX-LX52 contra SC-LX71(81)

leotdi

New member
Wsp.sygnał/szum dla Pioneer VSX-LX52 contra SC-LX71(81)

witam, interesuje mnie, dlaczego w przypadku SC-LX71(81) występuje taka degradacja parametru sygnał/szum, tj. 92 dB vs. 103 dB dla VSX-LX52 ? Dla mnie ten parametr jest niezmiernie istotny - nigdy nie schodzę poniżej 100 dB w zakupie. Co mi po bajerach typu DLNA i innych, jak tu taki kiepski zasadniczy parametr ? Ja wiem, laboratorium poda jeszcze inne wyniki (80 contra 86, ale nawet 6 dB to i tak liniowo jest 4-krotnie gorzej). Bardzo proszę o informację dot. zastosowanych układów / ew. dyskusję. Dziękuję :)
 
Ostatnia edycja:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Odpowiedź przyszła nieoczekiwanie z zaprzyjaźnionego serwisu z Katowic (dzięki Miachał). Sprawdziliśmy serwisówki LX52 i LX71:

LX71 Signal-to-Noise Ratio (IHF, short circuited, A network)
LINE . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .103 dB
LX71 Signal-to-Noise Ratio [DIN (continuous rated power output/50 mW)]
LINE . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 92 dB/65 dB

LX52 Signal-to-Noise Ratio (IHF, short circuited, A network)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 103 dB

Problem więc się rozwiązał, nie ma degradacji parametru, a tylko nieumiejętne szafowanie parametrami :)
 

asoz

New member
Pioneer SC-LX71 ma cyfrowe końcówki mocy, więc takie szumy to norma. Nawet jak na tego typu wzmacniacze to nie jest to dużo. A za to mamy naprawdę potężną moc jak na amplitunery, no i świetną dynamikę. Ja serię SC od Pioneer'a uważam, za jedną z najlepszych obecnie na rynku. W końcu to prosta linia od SC-LX90.
 

Horanin

New member
Interesujące pytanie... Sam posiadam taki amplituner, i zaciekawiłem się jak papierowe parametry techniczne, przedkładają się na fizyczne doznania.
Nie wiem, czy taki prosty test jaki opiszę niżej jest jakkolwiek miarodajny, ale w domowych warunkach najszybszy do przeprowadzenia:
- wybieram na amplitunerze źródło CD
- odtwarzacz oczywiście załączony, ale w pozycji STOP
- godzina 23-cia, siedzę niecały metr od głośników
- zwiększam w ampli poziom głośności...
- szum w głośnikach zaczyna być słyszalny od poziomu -10 dB
- wcześniej absolutna cisza.

Hm, jeśli dobrze rozumiem ten parametr (i jeśli odpowiada on za jak "najpóźniejsze" pojawienie się w głośnikach słyszalnych szumów własnych elektroniki), to w tym wypadku można uznać go chyba za pomijalny. Jeszcze nigdy nawet nie zbliżyłem się do takiego poziomu głośności, a gdyby nawet ktoś przekręcił potencjometr tak bardzo w prawo - no proszę Panowie i Panie, które ucho w tej nawale decybeli wyróżni i usłyszy te szumy ?
Oczywiście oglądanie, a raczej słuchanie ścieżki filmowej, stwarza możliwość występowania długich bezdźwięcznych momentów, gdzie byłoby słychać takie szumy... ale tu znowu - bardzo głośno, to i dalej od głośników w obawie o bębenki, to i ewentualne szumy mniej słyszalne... Pętla :)

Proszę forumowiczów o uwagi, i jeśli to możliwe, prawidłowe tłumaczenie problemu. Często przerzucamy się formułkami technicznymi, a jeszcze częściej chyba nie wiemy o czym mówimy. Przystępne tłumaczenie zawiłych meandrów techniki, zawsze mile widziane...

pzdr
 

imalas

New member
Dobrze kombinujesz , ale pamiętaj o szumach własnych zestawów głośnikowych! Sprawdż to samo na słuchawkach i podaj jaki był wynik. :)
 

Horanin

New member
Podłączyłem do amplitunera (SC-LX71), za radą kolegi z postu wyżej, słuchawki.
Czyli środowisko porównań wygląda tak:
- dla kolumn IQ70 KEF'a, -10 dB i zaczyna się słyszeć szumy
- dla słuchawek AKG K272, przy -6 dB zaczyna się coś słyszeć, od -7dB ma się pierwsze wrażenie, jakby zwiększonego ciśnienia, ale od szóstki już na pewno coś tam zaczyna szeleścić :)

Dodam, że słuch badany co roku w komorze audiograficznej - dzięki ci BHP i kodeksie pracy :)
 

Horanin

New member
U mnie 71 gra na KEF IQ 70 i PSW2500, surround'y Jamo, ale miałem w domu kilka dni wypożyczone ze sklepu XQ40, i zrobiły na mnie duże wrażenie... na tyle, by zacząć na nie odkładać.
 

GIZIU

New member
Panowie, który amplituner będzie lepszy do JBL ES (90,25C,30,250P) i BDP-LX71 ? SC-LX71 czy VSX-LX52 ? Z góry dzięki za pomoc
 
Do góry