Onkyo a ustawienia impedancji :) ??

AvataR

Banned
NIedlugo bede mial do mojego ONKYO 605 Kefy Q5, Q1 i iQ6c no wlasnie i teraz mam pytanko jaka impedancje ustawic 6 czy 4 ?? I na co konkretnie to ustawienie wplywa ?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Dokadniej impedancja amplitunera powinna być ustawiona dokładnie tak, jak podano na kolumnach. Jeśli się nie da, należy ustawić mniejszą wartość w amplitunerze.

ArtS :)
 

AvataR

Banned
Hmm a to nie jest przypadkiem tak ze mniejsza impedancja rowna sie wiekszej glosnosci ? Tzn powiedzmy ze przy 6 Omach i ustawieniu glosnosci ampli na 50% uzyskamy to samo przy 4 Omach i ustawieniu powiedzmy glosnosc ampli na 40% ?

Panowie konkretnie przy glosnikach Q5, iQ3 i iQ6c ktore maja 8 Om (min 3,2) i ampli ONKYO 605 ktory ma do wyboru 4 lub 6 - jak ustawic ten parametr aby graly najlepiej - tak jak pisaliscie 4 czy moze jednak 6 ?
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
W takim przypadku ustawiasz 6 omów. Najgłośniej zagra w przypadku dopasowania impedancji, czyli w Twoim przypadku Onkyo musiałby mieć ustawienie 8 omów, dokładnie jak w kolumnach. Ponieważ impedancja nie jest wartością stałą w funkcji częstotliwości, takie założenie jest siłą rzeczy uproszczeniem.

ArtS :)
 

AvataR

Banned
Hmm to pewnie moje 605 to lamerski model :p W takim razie ktory Onkyo daje sie ustawic na 8 ?? i jak duzo trace na jakosci brzmienia dajac 6 ?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Och te zmartwienia. Nic nie stracisz na brzmieniu. Podejrzewam, że Onkyo tak z impedancją już ma. Generalnie, to korzystna sytuacja, gdy amplituner można ustawić na niższe wartości impedancji. Gorzej, gdy jest na odwrót. Uwierz mi, masz dobry amplituner. Ustaw go na 6 omów i ciesz się dźwiękiem, zamiast się tu zamartwiać.

ArtS :)
 

wlodek1956

New member
cd

timbot napisał:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=8937&highlight=impendancja

w zaleznosci od nominalnej impendancji kolumn, bezpieczniej ustawic impendancje na wzmacniaczu nizej, niz wyzej - bedzie chronilo to wzmacniacz przed obciazeniem i przegrzaniem

Witam Kolego właśnie to przerabiam z 875 i to co Kolega cytowany pisze dobrze Ci radzi 4 ohm , to ustawienie ma chronic wzmaczniacz a impedancja dla wzmaczniacza ma kolosalne znaczenia ale ta minimalna ! nie nominalna czyli 4 . Pozdrawiam wlodek.:D
 

Gucio50

New member
Bez reklam
AvataR napisał:
NIedlugo bede mial do mojego ONKYO 605 Kefy Q5, Q1 i iQ6c no wlasnie i teraz mam pytanko jaka impedancje ustawic 6 czy 4 ?? I na co konkretnie to ustawienie wplywa ?

1. To niesamowite, że mozna mieć wogóle watpliwości. :p

Wzmacniacz "chce wiedzieć" ile i jakie masz głośniki
Czy 5.1, czy 6.1 czy moze 7.1 albo zwykłe stereo.

Czy to 4Ohmy czy moze 6 albo 8

PO CO GO OSZUKIWAĆ.

2. Ustawienie wyższej niz jest naprawdę jest groźne, a nietrafne ustawienie zwiększa zniekształcenia harmoniczne.

PO CO wiec taka dyskusja, ja nie rozumiem :confused:


Znajomu ma telewizor Plazma a w setupie do odtwarzacza DVD ustawił mu że to LCD. Ma do tego nawet jakąś TEORIĘ. Ja uważam, że On zwyczajnie wstydzi się (całkiem słusznie) tego że w dzisiejszych czasach kupił plazmowy telewizor! :mrgreen:
Oczywiscie to jego sprawa, najwyżej coś popsuje, a to jego pieniądze lub oczy. Pewnie eksperymenty z ustawianiem impedancji głośników mogą być pozyteczne, dla większosci słuchaczy polecałbym ustawić PRAWDĘ. :eek:
 
Ostatnia edycja:

Optimumpl

New member
AvataR napisał:
Panowie konkretnie przy glosnikach Q5, iQ3 i iQ6c ktore maja 8 Om (min 3,2) i ampli ONKYO 605 ktory ma do wyboru 4 lub 6 - jak ustawic ten parametr aby graly najlepiej - tak jak pisaliscie 4 czy moze jednak 6 ?


ja mam M-audio 800 z impendancja 4-8 ohm. jak podlaczylem z ustawieniem 6 ohm, to po 1 godzinie amplituner sie wylaczal ze wzgledu na przeciazenie. jak przelaczylem na 4 ohm i podlaczylem glosniki w systemie bi-amp, to amplituner sie wylaczyl po 3-4 godzinach. chcialem juz ten sprzet oddac, bo mnie szlag trafial. ostatecznie zostawilem na 4 ohm i bez bi-amp (fronty 2 x -/+ do amplitunera). w instrukcji jest napisane, iz by podlaczyc jako bi-amp glosniki musza miec 8 ohm. bez bi-amp ale z ustawieniem 6 ohm jest napisane na str. 21:

"Inne modele: mozesz podlaczyc glosniki, ktorych impedancja zawiera sie w przedziale pomiedzy 4 i 16 ohm. Jesli impedancja ktoregokolwiek glosnika wynosi 4 ohm lub wiecej, lecz mniej niz 6 ohm, pamietaj aby w ustawieniu minimalnej impedancji tego glosnika wybrac ustawienie 4 ohms. Jesli podlaczysz glosniki o mniejszej impedancji i bedziesz uzywac wzmaczniacz z wysokim poziomem glosnosci przez dluzszy czas, wbudowany uklad ochronny moze zostac aktywowany".

wiec wydawaloby sie, ze mozna ustawic na 6 ohm.
nie wiem jaka bylaby roznica w jakosci dzwieku (jesli mozna o niej mowic przy tyc glosnikach), ale 605 dziala tylko i wylacznie na 4 ohm.

jesli macie inne doswiadczenia/wiedze dajcie znac.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Impedancja nie ma na szczęście wpływu na jakość. Ustaw 6 omów. Jeśli będą problemy, wówczas ustaw na 4 omy.

ArtS :)
 

Gucio50

New member
Bez reklam
ArtS007 napisał:
Impedancja nie ma na szczęście wpływu na jakość. Ustaw 6 omów. Jeśli będą problemy, wówczas ustaw na 4 omy.

ArtS :)

Nie znasz się, polecam skrypt do akustyki politechniki Wr. Na ćwiczeniacj PODSTAWOWYM zadaniem jest obliczanie zniekształceń harmonicznych w funkcji niedopasowania impedancji. :p
Niejeden oblany egzamin wynikał z Twojego pogladu.:mrgreen:
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Być może się nie znam, ale ponieważ impedancja głośnika jest zmienna, więc o idealnym dopasowaniu i tak mowy nie ma. Nikt nie stwierdził zaś, że różnice w impedancji z zakresu 4-8 omów mają słyszalny wpływ na jakość dźwięku. Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie. W ostateczności nie chciałbym wprowadzać w błąd.

Że o cytowaniu już nie wspomnę.

ArtS :)
 

pawek

New member
505

ustaw 6 i o nic sie nie martw umie kefy smigaja na 505 i nic sie nie wylacza a jakosc miodzio tylko szkoda ze niemam 605 albo wyzej...
 

haleem

New member
często w amlitunerach tylne wzmacniacze są gorszej jakości i nie akceptują 4 ohm obciążenia - zbyt się przegrzewają i to prawdopodobnie jest powód rozłączania się :???:

natomiast w temacie - producenci dla uproszczenia podają wartość 8 ohm, rzeczywistość pomiarowa jest często inna - możesz spojrzeć do audio lub hi-fi i muzyka tam masz prezentowane pomiary kolumn i sprawdź jaka jest rzeczywista impedancja tych kef
nawet mają to na stronie
http://www.audio.com.pl/testy/zespoly glosnikowe/kef iq5.pdf
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
ArtS007 napisał:
Nikt nie stwierdził zaś, że różnice w impedancji z zakresu 4-8 omów mają słyszalny wpływ na jakość dźwięku. Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie.

1. Mylisz się, ale nie twierdzę że KAŻDY usłyszy różnicę.
2. Dlaczego nie ustawić PRAWDY, tylko kombinować.
Mam 4ohmowe kolumny, ustawię 8 albo mam 8 ustawię 4.


Jeżeli nawet, jak twierdzisz, nie daje to słyszalnej różnicy, to PO CO oszukiwać swój amplituner :p :p :p


1. Wg mnie ma różnicę w brzmieniu, na niekorzyść niedopasowania impedancji. :(
2. Oszukanie że masz kolumny 8 ohm a naprawdę maja 4 jest grozne dla końcówek mocy.
Nie twierdzę że od razu i za każdym razem, ale moga doprowadzić do przegrzania a tym samem w skrajnym przypadku do uszkodzenia. :mrgreen:


Znam, krańcowy chociaż troche inny przypadek oszukania swojego amplitunera.
Parę lat temu, mój znajomy, kupił amplituner Panasonic HE-100. I wpadł na pomysł aby oszukać go w sprawie napięcia zasilania. Ustawił mu 110V.
Miał taki pomysł, skoro 11V w USA jest 60HZ-owe to bedzie "lepsza filtracja zakłóceń" Obojetnie co miał na myśli, skutek był wiadomy. Pad amplitunera. Serwis odmówił naprawy gwarancyjnej. Znajomy bowiem zamiast trzymać język za zębami, poczęstował swoja teorią technika, który przyjmował ampli do naprawy.
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Bardzo ekstremalne przypadki, nie ma co. Ale ja nikomu nie radzę ustawiać w amplitunerze 8 omów dla kolumn 4-omowych. Zawsze trzeba zmierzać do jak najlepszego dopasowania, ale ponieważ impedancja jest nieliniowa i na dodatek trudno uwzględnić wpływ kabli, więc trudno powiedzieć, jakie ustawienie będzie idealne. Generalnie chodzi o to, aby impedancja kolumn była równa (to idealne rozwiązanie) lub większa od impedancji ampitunera. Jeśli ktoś ma kolumny 8-omowe, a amplituner 4-omowy, to nie ma wyjścia. Musi się pogodzić z pewnymi kosztami (nawet, jak twierdzisz, jakościowymi). Choć, jak sam przyznajesz, nie każdy usłyszy różnicę.

Teoria teorią, a badanie układu RLC w połączeniu końcówka mocy, kabel, głośnik (zwrotnica), to chyba trochę bardziej skomplikowane zagadnienie, niż ćwiczenia z akustyki dla początkujących. Nie sądzisz? Tym bardziej, że dochodzi jeszcze nierównomierna temperatura i napięcie indukowane przez poruszające się cewki głośników itp, itd...

ArtS :)
 

Gucio50

New member
Bez reklam
ArtS007 napisał:
Teoria teorią, a badanie układu RLC w połączeniu końcówka mocy, kabel, głośnik (zwrotnica), to chyba trochę bardziej skomplikowane zagadnienie, niż ćwiczenia z akustyki dla początkujących. Nie sądzisz? Tym bardziej, że dochodzi jeszcze nierównomierna temperatura i napięcie indukowane przez poruszające się cewki głośników itp, itd...

ArtS :)

1. Nie warto dalej tego ciagnać Ty bowiem WIESZ LEPIEJ. :krol:
2. Jak sądzisz co ma na myśli producent głosników oznaczając je jako np 6cio Ohmowe. On nie ma na mysli zadnych wybacz "... ...RLC w poółaczeniu ..."
3 Jezeli amplituner ma możliwość ustawiania impedancji głosników to jego producent ma na myśli OZNACZENIA producenta głosników a nie jakiestam "... ... dochodzi jeszcze nierównomierna temperatura i napięcie indukowane przez poruszające się cewki głośników .. ..."

Wyraźnie pleciesz głupstwa, bez urazy.

Ten skrypt i ćwiczenia z akustyki toi nie zabawa dla początkujacych tylko szkolenie inżynierów( i magistrów ) elektroniki. :p Napewno Wy tam w portalu HDTV macie kontakty z kimś co się zna, zapytaj jego a nie zmyślaj.

Dalej jak chcesz sie upierać to tylko na priv, dla mnie EOT
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Gucio50 napisał:
1. Nie warto dalej tego ciagnać Ty bowiem WIESZ LEPIEJ. :krol:
Zgadzam się z pierwszą częścią zdania. Co do drugiej, już nie. Ja nie twierdzę, że wiem lepiej. Raczej chciałem Cię naciągnąć na zwierzenia w zakresie wpływu impedancji na zniekształcenia harmoniczne. Zamiast udowadniać mi, że się nie znam, lepiej byłoby, gdybyś podzielił się swoją wiedzą w tej kwestii. I z pewnością nie będzie to Off Topic.

I nie podchodź do moich wypowiedzi zbyt emocjonalnie. Zamiast nie znasz się, można chyba napisać coś w rodzaju mylisz się, nie mogę się z tobą zgodzić itp. Pamiętaj, każdy ma prawo się mylić. Uczywy się w końcu całe życie.

A ruch cewki w polu magnetycznym naprawdę indukuje napięcie.

Być może nie do końca zrozumiałem Twoją wypowiedź, gdyż cytaty z mojej wypowiedzi wymieszałeś totalnie ze swoimi uwagami.

ArtS :)
 
Do góry