ONKYO TX-NR696 - 4K/HDR/ATMOS - zewnętrznego urządzenia

cola0760

Member
Powitać!

zakupiłem ampli Onkyo i męczę się z ustawieniami i potrzebuję pomocy/podpowiedzi

mam TV 4K HDR który niestety najwyżej co potrafi zdekodować z audio to DD 5.1 więc jak oglądam np. Netflxa to wszystko jest super, ale atmosa nie osiągnę. To samo filmy z HDD USB, laptopa itp. :(
więc jak wyślę dźwięk z TV do ampli to o pełnym potencjale mowy nie ma

dlatego wymieniłem sobie Onkyo na nowsze (bo FullHD vs 4K i DTHD vs ATMOS itd.)

podłączam laptop --> onkyo --> TV i z dźwiękiem jest wszystko super, ale niestety z VIDEO już są jajka. W laptopie mam na sztywno ustawione 4:2:2 8bit (nie mogę w ogóle zmienić na 10bit i np. 4:4:4 i zakres pełny/ograniczony itp.)
Jeśli podepnę laptop bezpośrednio do TV to mogę się wszystkimi ustawieniami bawić i dowolnie je zmieniać (oczywiście w zakresie takim jak TV jest w stanie przyjąć)

co źle robię?
trzeba cos gdzieś zaklikać?

w sumie to chciałbym by mój ampli przepuszczał przez siebie obraz bez jakiejkolwiek ingerencji czyli taki jaki mu zostaje podany i zajął się tylko dźwiękiem

PS czy apka Netflxa na android TV (np. MI BOX S) puści 4K/HDR/Atmos?

dziękuję i pozdrawiam
 

cola0760

Member
częściowo znalazłem rozwiązanie

okazuje się, że trzeba ustawić na wyjściu z laptopa 30Hz i wtedy podaje HDR

pytanie czemu nie da się ustawić 60Hz skoro instrukcja mówi, że :

tu przy 30Hz
4K (3840×2160p) 24/25/30 Hz, 4K SMPTE (4096×2160p) 24/25/30 Hz : RGB/YCbCr4:4:4 (8/10/12 bit), YCbCr4:2:2 (12 bit)

a tu przy 60Hz
4K (3840×2160p) 50/60 Hz, 4K SMPTE (4096×2160p) 50/60 Hz : RGB/ YCbCr4:4:4 (8 bit), YCbCr4:2:2 (12 bit), YCbCr4:2:0 (8/10/12 bit)

więc powinienem spokojnie móc bawić się ustawieniami :hmm:

CZY JA COŚ ŹLE ROBIĘ?
proszę, podpowiedzcie bo już mam załamkę

----------------------------------
tutaj screeny :

laptop podpięty bezpośrednio do TV (widać, że spokojnie robi 60Hz i jak dam ustawienia NVidia to mogę je zmieniać)
https://photos.google.com/album/AF1.../AF1QipOcCJPiW3pluv-uDKk95nFfm0kvkjFGBTHsnkKv

i w tej samej sytuacji rzut oka na ustawienia HDR (wszystkie aktywne)
https://photos.google.com/album/AF1.../AF1QipO_dJWOmxF0G_SprCddVAkL-S7-jFCLC_Gm9boD

a tutaj laptop podpięty do Onkyo i onkyo do TV (jest 60Hz i jak dam ustawienia Nvidia to nie mogę nic zmienić)
https://photos.google.com/album/AF1.../AF1QipNDao3QGBqYmY2TPp16JnaslTy9eGm4eANP2bSt

i w tej samej sytuacji o HDR mogę zapomnieć, bo "włączniczek" jest nieaktywny:(
https://photos.google.com/album/AF1.../AF1QipOgLDk8gcmhtZwLcHGgicrYJXFgVn2RzqTM8RB1

a tutaj lapek podpięty do onkyo i onkyo do TV, ale ustawione 30Hz i ustawieniami mogę się bawić
https://photos.google.com/album/AF1.../AF1QipMBMdsraQS6YWN3rrI7BnOXzCmKvamxiBfwm28S

i w tej samej sytuacji rzut oka na ustawienia HDR (wszystko działa jak należy)
https://photos.google.com/album/AF1.../AF1QipMS5C8VBiZabSnqqFsCu5ud-Hk_g7G6_E8CSZVY


zauważyłem też że ampli wykrywa HDR jedynie gdy ma zakres tonalny ustawiony na PEŁNY, a TV wykrywa HDR gdy ma zakres ustawiony na PEŁNY, ale też gdy ma ustawiony na OGRANICZONY (bez różnicy czy 8 czy 10 bit)
 
Ostatnia edycja:

bl4ck

Active member
Bez reklam
PS czy apka Netflxa na android TV (np. MI BOX S) puści 4K/HDR/Atmos?

Tylko urządzenia xbox one x \ apple tv 4k lub kodi z wtyczką netflixa to jedyne rozwiązanie na android tv(z tego co mi wiadomo mi box nie potrafi przepuszczać formatów HD)
 
Ostatnia edycja:

bl4ck

Active member
Bez reklam
Pisząc o formatach HD miałem na myśli dźwięk.

2018 Mi Box S only - no longer has IEC61937 audio support for Kodi - Dolby TrueHD and DTS-HD MA audio passthrough.
Be aware tho the newer 2018 Mi Box S - now has No Kodi HD audio passthrough.

Ogólnie z mi box'ami jest straszny młyn i nowe wersję***są coraz gorsze.
https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=275083
 

cola0760

Member
Dzięki!
oszczędziłeś mi czasu i wyleczyłeś z tych przystaweczek androidowych

ciekawe czy w takim razie inne urządzenia (np NVidia Shield) dają radę?

no i kurde czemu nie mogę przepuścić 60Hz w HDR przez to Onkyo? :(
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Skonkretyzuj pytanie o shield tv bo to też androidowa przystawka :)? bo jeśli chodzi o dźwięk to mamy pełny passthrough dts:x \ atmosy wszstko, apka netflix nie ma atmosa, odtwarzacz nie obsługuje dolby vision, jedyny sensowny odtwarzacz multimedialny na shield tv to kodi tam z użyciem plugina można uzyskać atmosa w netflixie.
Większe wady? jakość obrazu wydawało by się że nvidia i ich urządzenie powinno generować rewelacyjny obraz ale tak nie jest jak ktoś ma dobre oczy to wyłapie różnicę. Jednym słowem nie ma urządzeń idealnych :)

W lapku powinieneś mieć wyjście obrazu jako RGB a zakres powinien być***pełny inaczej nie uzyskasz 60 klatek, może tu znajdziesz jakieś***interesujące informacje https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=259188
 
Ostatnia edycja:

cola0760

Member
dzięki :)

rezygnuję póki co z zewnętrznych przystawek i działam z laptopem, bo nie wierzę że nie da się tego ustawić :/

już sporo dałem radę ustawić (apka netflixa pod Win 10 wypuszcza wszystko czyli 4k/hdr/atmos i działa naprawdę świetnie - polecam!)

W lapku powinieneś mieć wyjście obrazu jako RGB a zakres powinien być***pełny inaczej nie uzyskasz 60 klatek, może tu znajdziesz jakieś***interesujące informacje https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=259188

no właśnie i tu jest problem, bo jak lapka podłączam bezpośrednio pod TV to daję radę takie ustawienia wprowadzić, a jak podpinam pod Onkyo to nagle przy 60Hz to wszystko nie działa, a przecież do tego samego TV to onkyo jest podpięte, a instrukcja ampli mówi że spokojnie daje radę taki sygnał przyjąć :/

madVR mam ustawione, ale chętnie doczytam bo widać bardzo szczegółowe podejście do tematu - jednak madVR nie wpłynie mi na wykrywanie laptopa przez apmli, a jedynie na wygląd wyświetlanego obrazu :(

pozdrawiam
 

sulecki

New member
Powitać!

zakupiłem ampli Onkyo i męczę się z ustawieniami i potrzebuję pomocy/podpowiedzi

mam TV 4K HDR który niestety najwyżej co potrafi zdekodować z audio to DD 5.1 więc jak oglądam np. Netflxa to wszystko jest super, ale atmosa nie osiągnę. To samo filmy z HDD USB, laptopa itp. :(
więc jak wyślę dźwięk z TV do ampli to o pełnym potencjale mowy nie ma

dlatego wymieniłem sobie Onkyo na nowsze (bo FullHD vs 4K i DTHD vs ATMOS itd.)

podłączam laptop --> onkyo --> TV i z dźwiękiem jest wszystko super, ale niestety z VIDEO już są jajka. W laptopie mam na sztywno ustawione 4:2:2 8bit (nie mogę w ogóle zmienić na 10bit i np. 4:4:4 i zakres pełny/ograniczony itp.)
Jeśli podepnę laptop bezpośrednio do TV to mogę się wszystkimi ustawieniami bawić i dowolnie je zmieniać (oczywiście w zakresie takim jak TV jest w stanie przyjąć)

co źle robię?
trzeba cos gdzieś zaklikać?

w sumie to chciałbym by mój ampli przepuszczał przez siebie obraz bez jakiejkolwiek ingerencji czyli taki jaki mu zostaje podany i zajął się tylko dźwiękiem

PS czy apka Netflxa na android TV (np. MI BOX S) puści 4K/HDR/Atmos?

dziękuję i pozdrawiam

A HDMI masz w trybie standard czy enhanced? Do zmiany służy tajna kombinacja klawiszy opisana na 65 stronie w pliku https://www.onkyo.com/manual/txnr585/supple_585.pdf
 

cola0760

Member
A HDMI masz w trybie standard czy enhanced? Do zmiany służy tajna kombinacja klawiszy opisana na 65 stronie w pliku https://www.onkyo.com/manual/txnr585/supple_585.pdf

ha...ale numer
oczywiście nie miałem ustawione na enhanced, ale czemu nie ma nic o tym w instrukcji? (nie mam wzmianki o takiej funkcji)

jednakże po przełączeniu na ampli w enhanced obraz na TV w ogóle się nie pojawia (pokazuje brak sygnału) a na kompie obraz świruje (miga próbując cały czas dostosować jakby rozdzielczość czy odświeżanie, ale bez skutku)

jak tylko wyłączę HDMI UHD Color na tym konkretnym wejściu HDMI w TV (czyli tak naprawdę przyjmowanie rozszerzonej palety HDR w TV) to znowu świeci, ale o HDR nie ma mowy :(

rozumiem to tak, że włączając ENHANCED w ampli wypuszczam wszystkie możliwe sygnały (łącznie z tym którego mi brakuje czyli 60Hz i HDR) ...tak z resztą mówi instrukcja do modelu którą podesłałeś, ale niestety wtedy TV nie chce tego przyjąć (bez względu na to co ustawie na laptopie)

teraz mam takie możliwe ustawienia :

1) laptop wypuszcza obraz w 60Hz HDR i w 30Hz HDR (oraz bez HDR, ale to mnie nie interesuje)
2) ampli mogę ustawić w STD i w ENHANCED
3) TV na wejściu HDMI przyjmuje sygnał HDR lub nie przyjmuje

i tylko jak laptopa podłączę bezpośrednio do TV przy włączonym przyjmowaniu HDR w TV, to mi to wsio hula

inne kombinacje, albo puszczą HDR ale przy 30Hz, albo jest 60Hz ale bez HDRa

co jeszcze można zrobić? :(
 

KECCAJ

New member
Cześć.
Czytałem Twoje posty dotyczące ONKYO TX-NR696 w związku z problemami z uzyskaniem atmosa.Czy poradziłeś sobie z tym problemem?
ONKYO TX-NR696 nie posiada eARC i to jest podstawowym problemem, a bez tego kanału zwrotnego nie uzyskasz atmosa, bo zwykłe ARC będzie ograniczało pełne pasmo dźwiękowe wykorzystywane w atmosie.
Niestety ONKYO TX-NR696 nie posiada EARC, a co gorsza onkyo nie przewiduje aktywacji eARC poprzez nowszą aktualizację oprogramowania.
Po prostu eARC montują, ale w wyższych tj droższych modelach, szkoda, bo obecnie eARC to bardzo istotne wejście, które jest niezbędne do tego aby w pełni wykorzystać potencjał atmosa np z netflixa.
Pozdrawiam Jacek.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Atmosa z netflixa(DD+Atmos) prześlesz po ARC, eARC jest wymagane do przesłania truehd+atmos czyli ścieżek audio z kopii płyt BD/UHD.
 

cola0760

Member
hej
odpuściłem temat i lecę laptop --> onkyo --> tv i w HDR 30Hz i z atmosami

kombinowałem jeszcze ze spliterami HDMI i z wypuszczaniem obrazu/dźwięku z DP/HDMI jednocześnie, ale poległem :)

pozdrowienia
 

KECCAJ

New member
Onkyo tx-nr696

Atmosa z netflixa(DD+Atmos) prześlesz po ARC, eARC jest wymagane do przesłania truehd+atmos czyli ścieżek audio z kopii płyt BD/UHD.

Zgadza się dolby digital po ARC przejdzie, tak samo jak DD po optycznym wyjściu z tv do ampka, ale jaka to będzie jakość-przepustowość dźwięku, różnica kolosalna w stosunku do pełnej rozdzielczości atmosa.
Do pełnego wykorzystania atmosa niezbędne jest eARC w amplitunerze.
Jeszcze z zewnętrznego odtwarzacza , który posiada dwa wyjścia hdmi , można ominąć eARC i puścić fonię jednym hdmi do ampka, a drugim obraz do tv i atmosa uzyska się na zwykłym ARC, ale z netflixa z tv tego nie przeskoczysz bez posiadania eARC w amplitunerze.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Głupoty piszesz zacytuję:

"które jest niezbędne do tego aby w pełni wykorzystać potencjał atmosa np z netflixa."

Nie ma żadnego pełnego atmosa w netflix, atmos w netflix jest tylko jeden, jest to ścieżka DD wraz z metadanymi atmos.

Ścieżka TrueHD + metadane atmos to ścieżka o której piszesz że jest "pełna rozdzielczości" takie ścieżki istnieją tylko na płytach BD/UHD
 

cola0760

Member
Problem wrócił. Kupiłem PS5, podpiąłem poprzez ONKYO do TV i niestety w 4K60p nie puszcza HDR. Oczywiście konsola podpięta bezpośrednio do TV działa spokojnie w 4K60p i HDR

w instrukcji onkyo jak byk stoi, że: "HDMI supports 4K/60p, 4K HDR, 4:4:4/24-bit, BT.2020, HDCP 2.2"

załamka totalna, bo mało kasy w to nie poszło :(

co ja mam kupić, żeby swobodnie konsolę podpiąć pod ampli i do TV i żeby w 4k i HDR to śmigało i żebym się cieszył wszystkimi możliwymi atmosami itp.?
 

DarkMag

New member
Trzeba jakieś dwa przyciski źródła wcisnąć jednocześnie i przytrzymać (nie pamiętam jakie, chyba cbl/sat i bd ale sprawdź w ustawieniach) i będzie hdr.
 
Do góry