Amplituner do Pylonów

marmac500

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam,
posiadam dwa zestawy - stereo Pioneera z lat 90 w skład ktorego wchodzi wzmacniacz A-602R oraz kino z Onkyo TX NR609 w roli głównej.
Stereo jest spięte z kolumnami Pylon Pearl 25 natomiast Onkyo leciwymi JBL LX60. W związku z tym, że dostaję rozdwojenia jaźni chciałbym się pozbyć obu zestawów (oprócz Pylonów bo zwyczajnie dźwiękowo mi pasują, są bardzo detaliczne). Od kilku miesięcy co jakiś czas przepinam kolumny z jednego do drugiego zestawu i w żadnej konfiguracji dźwięk do końca mi nie leży.
W zestawie stereo pioneera słychać dużą szczegółowość, dźwięk wychodzi z kolum, średnie tony są klarowne i detaliczne, w tym zakresie jest jak najbardziej ok, ale już wysokie wpadają w metaliczność brak im delikatności, subtelności i są zbyt ostre ”techniczne”. Niskie natomiast oferują mało elastyczny, dosyć krótki bas. Zastanawiałem się czy winą za taką sytuację nie należy obarczyć kolumn w tym zakresie, jednak nie, bo po przepięciu do Onkyo... bas potęga zwija dywan, schodzi bardzo nisko i jest mega plastyczny (bez pomocy subwoofera oczywiście). Stereofonia w Onkyo 609 zawodzi - trudno zlokalizować muzyków na scenie, dźwięk sprawia wrażenie przyklejonego do kolumn, średnie tony wyraźnie cofnięte w stosunku do Pioneera.

Jakieś czas temu, aby mieć jeszcze jeden punkt odniesienia, wypożyczyłem wzmacniacz stereo Advance Acoustic Xi60 i wg. mojej subiektywnej opinii daje mu 9/10 jeśli chodzi o wysokie tony, są subtelne, zaokrąglone, detaliczne, pojawiły się nowe dźwięki - o takie właśnie mi chodzi.

Zapewne padnie pytanie dlaczego nie zostawiłem Advance'a, otóż nie podobały mi się niskie w porownaniu z Onkyo oraz to, że chcę pójść w kino z sensownym stereo to pozwoli mi pozbyć się dwóch zestawów na komodzie, podwójnych frontów oraz westchnień żony...

Cel – nowy amplituner z pass-through 4k i ceną nieprzekraczalną 4500 zł., głownie do stereo 60% (spotify, flac + źródła analogowe - gramofon oraz magnetofon!); KD 40%, (koncerty, filmy SF z niezłą ścieżką dźwiękową jak Arrival czy Blade Runner).

Preferencje dźwiękowe - j.w. dobra stereofonia, delikatne, zaokrąglone ale szczegółowe wysokie, średnica na pierwszym planie, niskie – miękie i plastyczne tworzące ciepłą kołdrę na podłodze. Sprzęt będzie grał w bloku z niskimi poziomami głośności w pomieszczeniu 23m2. Nie jestem audiofilem, ale też słoń na ucho mi nie nadepnął, nie do końca chodzi mi o poszukiwaną przez większość neutralność, raczej szedłbym w kierunku ocieplonego miekkiego dźwięku.

Preferencje co do sprzetu; Onkyo TX-RZ830, Pioneer LX-503, Denon X3500H. Słyszałem niezłe opinie o Marantzach, ale denerwuje mnie to małe okienko, dla niektorych może być plusem jest minimalistyczne, dla mnie nie.

Preferencje muzyczne - Anna Maria Jopek, Seal, Vangelis, Pink Floyd, Rush, filmowa, nie pogardzę polskim pop/rockiem z lat 80 czy współczesną elektoniczną typu Alan Walker, Kygo.
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Bez odsłuchu nie poznasz odpowiedzi który lepiej zagra.Ja na Twoim miejscu jeszcze dorzucił bym Yamahę z serii Aventage.
Swoją drogą czy w/w ampli nie będą hamowane przez te Perły ? Już o wiele lepsza jest seria Sapphire...
 

marmac500

Klub HDTV.com.pl
VIP
No tak, kolumny mam budzetowe nie ma co ukryć, ale na obecną chwilę ich nie zmienię. Kiedy je kupowałem w swoim zakresie cenowym subiektywnie były nie do przebicia, zostawiły Qacoustic 1050, Melidikę BL 40, MA mr6. Za jakiś czas kiedy kasy przybędzie pójdą jako podłogowe satelity, a na fronty może Diamondy :)

Wracająć do amplitunera chodzi mi o subiektywne odczucia użytkowników w umownej kategorii zimny, neutralny, ciepły. Należy zauważyć również iż odsłuch będzie raczej w niskich zakresach głośności i tu moja 609 z Audyssey na pokładzie radzi sobie nieźle, jednak z tego co pamiętam to zrezygnowano z tej technologii jakiś czas temu i nie wiem czy nowe amplitunery mają taką funkcję - Dynamic EQ i Dynamic Volume. Amplituner kupuję trochą na wyrost bo będzie chodził w konfiguracji 5.1, ale za 2 lata sytuacja sie zmieni. Jeśli chodzi o odsłuch to... nie chce mi się biegać po salonach z kolumnami za duże przedsięwzięcie logistyczne jak dla mnie, a pylonów w sklepach jak na lekarstwo. Zresztą muszę myśleć przyszłościowo i za jakiś czas amplituner będzie chodził z innymi frontami.

Edit: W związku z wykupieniem Pioneera przez Onkyo czy TX-RZ830 i Pioneer LX-503 to bliźniacze urządzenia?
 
Ostatnia edycja:

Ataszek

Active member
Bez reklam
Tak bardzo podobne są serie o które pytasz tylko Onkyo tańszy.
Jeśli chcesz lekkiego ocieplenia dźwięku to może jednak Denon lub Marantz choć dla mnie wygrał właśnie Onkyo RZ 810 w porównaniu z Denonem (przynajmniej w KD) no i klocki były trochę lepsze bynajmniej do KD (set Klipsch seria RP).
Jak chcesz dobre stereo to idź w ampli z pre-out i jak juz zmienisz fronty to zawsze możesz dokupić wzmak i będzie pełnia zadowolenia.
 

marmac500

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zdecyduję się jednak na odsłuch, w przyszłym tygodniu zacznę od LX503 i jakiegoś Denona, w używki nie pójdę ze względu na brak pass-through 4k.
 

marmac500

Klub HDTV.com.pl
VIP
No zobaczymy. W weekend zabrałem pod pachę swoją 609 do znajomego co bym mógł porównać do nowszej linii 686 i powiem, że bym się nie zamienił.
Dźwięk stereo jakiś suchy pozbawiony polotu, zupełnie mi nie pasował. Co dziwne gałka potencjometru musiała powędrować mniej więcej +20dB aby wyrównać poziom mojej 609.
 

marmac500

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam tego pełną świadomość, test przeprowadzałem aby sprawdzić czy Onkyo wyszła na dobre migracja z Audyssey na AccuEQ w sprzęcie tej samej klasy.
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Mam tego pełną świadomość, test przeprowadzałem aby sprawdzić czy Onkyo wyszła na dobre migracja z Audyssey na AccuEQ w sprzęcie tej samej klasy.

Niewiem czy rozumiesz jak dziala audyssey ale jak dla mnie pogarsza dzwiek. Co do onkyo zgodze sie ze modele starsze sa lepsze ze wzgledu na bardziej naturalny dzwiek. Nie slyszalem nowych serii ale w porównaniu no z 636 roznica in plus dla starszego modelu. Ataszek wyzsza seria rz nie powinna byc porownywana do modelu 609 bo to nie ta klasa sprzetu.
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Ataszek wyzsza seria rz nie powinna byc porownywana do modelu 609 bo to nie ta klasa sprzetu.

Ano właśnie powinna w tym przypadku bo kolega w tą półkę cenową uderza więc konfrontacja jak najbardziej uzasadniona - dla mnie i tak zwycięzca będzie tylko jeden (sam miałem 686 a później 810)
 

marmac500

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak najbardziej celuję w półkę RZ830, LX503, SR603 lub X3500H, zastanawiam się jednak czy nie poczekać na nowe modele z tego co widzę wypuszczają niższą półkę i pojawił się 696 więc do premiery RZ już całkiem blisko. Gdzieś podświadomie bliżej mi raczej do innych firm niż Onkyo i trudno to wytłumaczyć racjonalnie, zapewne jakąś odmianą po trzech kolejnych amplitunerach tej firmy. Odsłuchy wszystko zweryfikują.
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Ok to nie doczytalem sory.
Nowych ampli nie słuchałem ale watpie w to ze bedzie jakas znaczaca roznica pomiedzy nowym modelem RZ a obecnym. To samo tyczy sie wszystkich producentow..

Nie mysl za duzo kup 830 ke i bedzie git

Blackninja ma dobre cenki btw
 

marmac500

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kupiłem Denona X4500, ale mam pytnie techniczne, otóż po przejściu w stand by z tego co widzę matryca wyświetlacza nie wyłącza się tzn, widać delikatne czerwone poziome linie. Mam obawę czy przypadkiem wyświetlacz nie wypali się dosyć szybko tak jak to miało miejsce np. w CDkach Pioneera w których również matryca nie była odłączalna. Zmieniła się technologia i nie przejmować się czy wyłączać na noc z sieci?
 
Do góry