Onkyo TX-RZ830 - możliwości konfiguracyjne

fecisko

New member
Witam serdecznie,
Zwracam się do Was z pytaniem, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi w sieci ani instrukcji obsługi. Ale po kolei.

Mój obecny setup to:
5.1 Monitor Audio (BX6, BX2, BX Centre, sub Bronze W10), amplituner Yamaha RX-A2010 + Marantz PM8006, który napędza fronty. Dla mnie to połączenie kina i stereo - Marantz pełni rolę wzmacniacza stereo przy CD i gramofonie, i końcówki mocy w kinie.

Na czym mi zależy:
Na wymianie amplitunera, aby docelowo uzyskać konfigurację Atmos 5.1.4 (+ kilka mniej istotnych szczegółów, które już dziś są standardem) przy takim samym założeniu, jak powyżej - czyli z amplitunera wychodzę preoutem na fronty wpięte we wzmacniacz.

Jako, że lubię Yamahy i kilka ich miałem, pierwotnie rozglądałem się właśnie za Yamaszką. Ale okazuje się, że dopiero model 3080 (czyli najwyższy...) pozwala na taką konfigurację - a jest on już poza zasięgiem finansowym. 2080 natomiast, pomimo dostatecznej ilości końcówek mocy, zewnętrzny wzmacniacz przy interesującej mnie konfiguracji wykorzystuje do... napędzania tyłów, co nie wchodzi w grę.
Słyszałem już Onkyo (wprawdzie jakieś starsze modele) i zawsze uważałem że gra bardzo rzetelnie - i jeśli nie Yamaha, to właśnie Onkyo. Może więc to jest ten moment :) Sprawdziłem, jak ma się sprawa z modelem RZ830 i... nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi w instrukcji obsługi. Na YT widziałem film z przeglądem opcji menu i też niczego rozsądnego się nie dopatrzyłem. Biorąc pod uwagę dziwne możliwości (a właściwie ograniczenia) Yamahy chciałbym podpytać użytkowników Onkyo o możliwość przydzielania końcówek do zewnętrznego wzmaka. Czy jest tam pełna dowolność? Czy konfiguracja 5.1.4 zadziała (i jest możliwa) przy założeniu przekierowania frontów do mojego Marantza? Jeśli nie ten model, to może RZ1100? A może jeszcze coś innego?
Please, help :)
 

werf

Active member
Bez reklam
Obydwa amplitunery są 9 kanałowe i bez problemu taką konfigurację zrobisz nawet bez dodatkowego wzmacniacza, natomiast jeśli chciałbyś zastosować 7.1.4 wtedy będzie potrzebny dodatkowy zasilacz a ni w jednym a, ni w drugim nie masz dowolnej możliwości przypisywania końcówek.
Taka funkcja jest w D&M, choć też z pewnymi ograniczeniami.
 

fecisko

New member
Obydwa amplitunery są 9 kanałowe i bez problemu taką konfigurację zrobisz nawet bez dodatkowego wzmacniacza, natomiast jeśli chciałbyś zastosować 7.1.4 wtedy będzie potrzebny dodatkowy zasilacz ...

Yamaha 2080 tez jest 9-kanałowa, a takiej możliwości niestety, nie ma.
To, że bez dodatkowego wzmacniacza obsłużę oczekiwaną konfigurację, to wiem. Zależy mi na potwierdzeniu 5.1.4 z możliwością wypuszczenia frontów na zewnętrzną końcówkę.
 

werf

Active member
Bez reklam
Yamaha 2080 tez jest 9-kanałowa, a takiej możliwości niestety, nie ma.
To, że bez dodatkowego wzmacniacza obsłużę oczekiwaną konfigurację, to wiem. Zależy mi na potwierdzeniu 5.1.4 z możliwością wypuszczenia frontów na zewnętrzną końcówkę.

To jest przecież oczywiste że przy 5.1.4 fronty da się wysterować przez pre.
 

rabit

Active member
Bez reklam
2080 i 3080 ma 9 końcówek mocy (według danych technicznych) czyli 5.2.4. 1080 ma 7 i na nim tylko 5.2.2. Na żadnej Yamaha nie zrobisz 7.2.4, nawet ze wzmacniaczem. Z RZ830 możesz to zrobić.

Tak więc do 5.2.4 w 2080, nie konfigurujesz gdzie masz wpięty wzmacniacz, ponieważ rezygnujesz z końcówki mocy w amplitunerze i grasz z końcówki we wzmacniaczu.
 
Ostatnia edycja:

fecisko

New member
To jest przecież oczywiste że przy 5.1.4 fronty da się wysterować przez pre.

No nie jest, tak jak już napisałem powyżej :) Jeśli nie wierzysz - zerknij w instrukcję do Yamahy 2080. Miły sprzedawca w sklepie też się bardzo zdziwił, sprawdził i... przyznał mi rację. A 2080 też jest konstrukcją 9-kanałową. Pre tylko na tyły, marnotrawstwo w najczystszej postaci.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Też nie rozumiem gdzie problem, przecież skoro chcesz wykorzystać TYLKO 9 kanałów (czyli Twoje 5.1.4), to nie mają znaczenia czy ampli ma możliwość przeniesienia końcówek frontowych na resztę kanałów.

Taka opcja jest przydatna, jeżeli chcemy zrobić konfiguracje 11 kanałów, czyli 7.1.4. Wówczas, potrzebujesz dodatkowy wzmak (czy końcówkę mocy) która zasili tą dodatkową parę, skoro ampli posiada tylko 9 kanałów na pokładzie.
Tutaj zaczyna się problem, bo właśnie Onkyo (jak i wiele innych) nie posiada możliwości przeniesienia swoich końcówek na mało wymagające sufitowe i wpinając droższy (porządny wzmak) musimy go wykorzystać do tych sufitowych. Czyli marnujemy potencjał tego sprzętu, a dodatkowo nie polepszamy sobie frontowych kanałów tym właśnie zewnętrznym wzmakiem.
Dalej zasilane są końcówkami z ampli.

Taką opcje, jak wspomniał już jasno Werf, posiada np. Marantz, tutaj sobie wpinasz wzmak pod fronty, polepszasz stereo, podpinasz pod niego CD, gramofon co tam chcesz, a końcówkę frontową przenosisz do zasilenia sutitowych, ale potrzebne Ci to będzie TYLKO i wyłącznie w przypadku jak chcesz wykorzystać 11 kanałów (7.1.4).

Przy 9 kanałowej konfiguracji którą chcesz zrobić, nie masz żadnego problemu.
Wpinasz jedynie wzmaka pod gniazdo które Werf zaznaczył i temat zamknięty, masz 5.1.4 i fronty zasila wzmacniacz.

Jeżeli by było tak jak piszesz, to byłby absurd do potęgi.
Gdzie rzekomo masz inne info w instrukcji?? Pokaz ten fragment.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
A tak na marginesie, ta 2080 ma w ogóle możliwość rozbudowy do 7.1.4?
Bo jak nie, to też lipton delikatny ; )
 

fecisko

New member
Panowie, dziękuje za odpowiedzi. Zmyliło mnie to, że potwierdzono mi mój tok rozumowania w sklepie audio. No i fakt, że w mojej obecnej Yamasze mam ustawioną opcję przekierowania frontów na zewnętrzny wzmacniacz. Czy dobrze rozumiem, że poruszając się w obrębie dostępnych końcówek (w tym przypadku 9) po prostu wpinam pod złącze preout wzmaka i to samo z siebie zadziała, bez żadnego ustawiania w menu?

Bo w przypadku Yamahy sugerowałem sie możliwymi konfiguracjami wziętymi z manuala:
2080
OB7bYS.jpg


3080
Xg9FvS.jpg
 
Ostatnia edycja:

rabit

Active member
Bez reklam
2080 i 3080 ma 9 końcówek mocy (według danych technicznych) czyli 5.2.4. 1080 ma 7 i na nim tylko 5.2.2. Na żadnej Yamaha nie zrobisz 7.2.4, nawet ze wzmacniaczem. Z RZ830 możesz to zrobić.

Tak więc do 5.2.4 w 2080, nie konfigurujesz gdzie masz wpięty wzmacniacz, ponieważ rezygnujesz z końcówki mocy w amplitunerze i grasz z końcówki we wzmacniaczu.

Czyli chyba 3080 ma możliwość zrobienia 7.2.4, poprzez Zone 2 i 3. :blagam:
 

fecisko

New member
Ok, wróciłem do domu, sprawdziłem jak to wygląda na obecnym sprzęcie i...
jak widać nauczyliście mnie dzisiaj czegoś nowego :) Jest tak, jak piszecie - jeśli w instrukcji obsługi podano możliwą konfigurację 7.2.4 to można sobie dowolnie wypuścić preout w obrębie dostępnych końcówek. Problemy i ustawienia o które pytałem pojawiają się dopiero, gdy kończą się końcówki. Co nie zmienia faktu, że Yamaha w obecnych modelach się nie popisała i chyba troszkę przegięli. Będę więc "atakował" Onkyo.

Przy okazji podpytam o inną rzecz, ale powiązaną z tematem. Pytanie o te dodatkowe głośniki do Atmosa. Dopóki nie zadzieje się u mnie jakiś większy remont nie będą to głośniki sufitowe, tylko wysokie. Co polecacie w to miejsce, biorąc pod uwagę moją konfigurację? BX1?
 
Do góry