Onkyo 676 problem z HDCP 2.2

flaaacha

New member
No i problem sie pojawił. Mi box S nie przepuszcza sygnału 4k przez amplituner Onkyo 626. Bezpośrednio pod telewizor działa bez zarzutu , kable sprawdzone , połączenie z TV kablem 4k sprawdzone .wszystkie wejścia hdmi w ampli sprawdzone.
Ma ktoś jakiś pomysł ? :((((
 

BrunoJ

New member
Niestety amplituner Onkyo 676 wyświetla wszystkie porty hdmi z HDCP 2.2. Nie mogę ustawić samego Hdmi.
Czy jest jakieś rozwiązanie do powyższego? Wygląda na to że w innych (starszych?) modelach można wymusić ustawianie hdcp 1.4, w tytułowym 676 wszystkie porty są z hdcp2.2.
Do niektórych modeli Denon są ukryte menu diagnostyki HDMI gdzie można to przestawić, ktoś ma wiedzę, żeby dało się to zrobić w Onkyo, w szczególności w tym modelu?
U mnie dekoder 4k, ampli Onkyo 676 i 'zwykly' tv FHD. Przy bezpośrednim połączeniu dekoder-tv wszystko działa poprawnie. Działa oczywiście opcja podłączenia dekodera do tv i z tunera do ampli optykiem. Tylko że po co mi w takim przypadku dekoder z całym rządkiem HDMI....
 

BrunoJ

New member
Dopiszę się pod własnym postem małym elaboratem, może komuś jeszcze się przyda.
Będzie przydługie i ciągle bez rozwiazania.

Znalazłem w czeluściach internetu artykuł (po angielsku) który dość przystępnie wyjaśnia potencjalne źródło problemu.
https://www.nigelayen.com/technology/hdcp-problems-with-bell-4k-receiver/

W skrócie - hdcp 2.2 powinno być obsługiwane przez wszystkie urządzenia w łańcuchu dekorer-amplituner-tv (lub dowolnym innym), inaczej sygnał zostanie "zatrzymany" na ostatnim kompatybilnym urządzeniu.
W moim przypadku TV nie spełnia warunku. Dekoder dogaduje się z amplitunerem i negocjuje hdcp2.2, a ponieważ TV nie umie, wiec dostaje od najbliższego urzadzenia (amplitunera) infomację, że nie można wyświetlić obrazu z tego powodu.
W momencie gdy wpinamy dekoder bezpośrednio do TV, dekoder wykrywa, że TV nie umie hdcp2.2, więc go nie używa - zmienia przy tym tryb z 4K na FHD. Ale działa z punktu widzenia użytkownika końcowego - na TV mamy poprawy obraz i dzwięk. Powyższe powinno również działać dla TV 4K (lub pseudo-4K), które nie obsługują hdcp2.2.

W artykule rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego splittera HDMI, które niejako przy okazji wycina hdcp (nie każdy splitter to robi), innym rozwiązaniem może być zapewne konwerter hdmi 2.2 na 1.4.
W ten sposób oszukujemy dekoder lub amplituner, a obraz przechodzi. Rozwiazanie skuteczne, ale dość nieeleganckie. Oczywiście innym rozwiązaniem jest podpięcie dekodera wprost do TV, i wyprowadzenie z dekodera dzwięku optykiem do amplitunera. To również jest nieeleganckie, np tracimy OSD z amplitunera, czy możliwość korzystania z wielu wyjść HDMI w amplitunerze.

Podobnie działać może wpięcie dekodera w port z hdmi 1.4 (wymusza na dekoderze zaprzestanie negocjacji hdcp 2.2- analogicznie do bezpośredniego podłaczenia pod niezgodny TV). To niestety nie działa w przypadku Onkyo NR676, który ma wszystkie porty z hdcp2.2 i wygląda na to że nie ma żadnej możliwości, żeby wymusić na konkretnym porcie wejściowy na sztywno wersje 1.4 (mimo że HDMI umie w takim trybie pracować).

Pozwolę sobie postawić tezę, że wynnymi problemu są oba urządzenia - dekoder nc+ 4K oraz amplituner - każde na swój sposób.

1) Winny Amplituner - bo nie ma możliwości wymuszenia hdcp 1.4 na konkretnych portach (szczęśliwi posiadacze starszych modeli...), ale również dlatego, że gdy na HDMI OUT ma podpięte urządzenie z hdcp 1.4, to nie przekazuje tego w tył na wejście HDMI (a tym samym dalej do źródła sygnału). Tutaj teoretycznie mogłaby zadziałać sztuczka z odpowiednią kolejnością włączania/wpinania urządzeń - najpierw spinamy TV z ampem, a na końcu dekoder, który powinien się dostosować (gdyby amplituner wymusił nieużywanie hdcp2.2). Teoretycznie, bo w praktyce u mnie to nie działa.
Rozumiem że zagadnienie nie jest trywialne - mamy dwa wyjścia HDMI w amplitunerze, potencjalnie na jednym możemy mieć urządzenie 4K a na drugim nie, wtedy niekoniecznie chcemy wymuszać brak 4K na wejściu. Ale od tego można zrobic od biedy dodatkowe opcje w ustawieniach, na pewno dałoby sie to tak obsłużyć, żeby obsługiwało więcej przypadków niż obecnie.

2) Winny Dekoder - bo - jak wyżej - nie ma możliwości wymuszenia hdcp 1.4 na jego wyjściu. Rozumiem że to dekoder jest 4K, ale jeśli ustawiłem w swoim w opcjach rozdzielczość 1080p, to wymuszanie na siłę hdcp2.2 przestaje mieć sens. A ustawiłem taką rozdzielczość przecież nie dla zabawy, tylko dlatego, że zapewne mój TV nie obsługuje wyższej.
Zakładam, że dekoder nie ma możliwości dowiedzieć się od amplitunera, że kolejne urządzenie nie wynegocjowało hdcp2.2 - gdyby dekoder wiedział, to mógłby spróbować przełączyć się na 1.4 (chociać tutaj raczej rola amplitunera, jak w pkt1).
I tutaj znowu problem nie jest trywialny. HDCP 2.2 jest "mocniejszym" kodowaniem od hpdc 1.4, więc używanie go ma sens, nawet jeśli nie chcemy korzystać z sygnału 4K. W drugą stronę się nie da - 4K wymaga HDCP 2.2. Ale skoro dekoder umie jednak wyłączyć 2.2 przy bezpośrednim połączeniu z TV, to dlaczego nie umie tego zrobić, gdy jest wpinane do amplitunera? W szczególności - jak wcześniej - czemu nie ma jakiejś opcji w konfiguracji?

Jak widać problemy są jakby niezależne od siebie i gdyby chociaż jedno z tych urządzeń robiło swoje tak jak należy, to problemu by nie było (a błedy drugiego urządzenia nie objawiłyby się). Ale właśnie dlatego, że problemy są niezależne - to każdy może powiedzieć "u mnie działa" i zrzucać winę na drugie urządzenie.

Z tego co czytam to z niektórymi amplitunerami nie ma problemów, być może tam producenci przez przypadek lub celowo zaimplementowali odpowiednie algorytmy (albo tylko napisali, że obsługują 2.2, a tak naprawde wrzucili jakieś obejście, w stylu wcześniej wspominanego splittera czy konwertera standardów ;-).
Jestem też przekonany, że oba urządzenia spełnianią specyfikację hdcp2.2, która zapewne nie wnika aż tak szczegółowo w potencjalne przypadki niezgodności sprzętu.

Czyli operacja się udała, a pacjent umarł. Zestaw nc+ z onkyo nr676 i TV bez obsługi hdcp 2.2 nie zadziała.

Pozostaje mieć nadzieję, że z którąś aktualizacją software problem zostanie usunięty. A w międzyczasie zakupić miedzymordzie, żeby spiracić swój legalny sygnał, żeby przeszedł przez wszystkie legalnie posiadane urządzenia ;-)

Gdyby jednak ktoś miał pomysł jak bez zewnętrznych urządzeń sprawić że ultrabox zagada ze starym TV poprzez nr676 - jakieś tajne opcje na dekoderze lub amplitunerze wymuszające wyłączenie hdcp2.2 - to proszę się dopisać :)
 

zylka85

New member
Problem pojawił się i u mnie. Wszystko działało bez żadnego zarzutu przez kilka miesięcy, aż do momentu braku prądu. Po ponownym włączeniu sprzętów pojawiła się informacja na onkyo rz800 "this content cannot display... " połączenie z dekodera 4k nc+.
Na tą chwilę przełączyłem na hdmi 6, ale onkyo nie puszcza mi już dolby digital z dekodera.
Co mogli się wydarzyć? Jest szansa to naprawić?
 

MarianPaz

Member
Kilka miesięcy temu gdy zainstalowałem sobie projektor połączony z Onkyo 686 i Fergusonem ATV miałem podobny problem. Kombinowałem cały dzień aż natknąłem się w ustawianiach na jedną opcję po której wszystko zaczęło normalnie funkcjonować.

 
Do góry