RX-A2030 - PremiumBOX+

JaCkyLL

New member
Witam wszystkich forumowiczów,

Kilka dni temu NC+ wymieniło mi dekoder na najnowszy i ponoć najlepszy ( PremiumBOX+ ) - to chyba model ADB NCP-4740SF. Dotychczasowy dekoder działał z powodzeniem podłączony do Ampli Yamaha RX-A2030 przewodem HDMI, a Yamahy dalej do TV również przewodem HDMI. Był obraz oraz dźwięk ... z niczym nie było problemów.
Niestety na nowym dekoderze nie jest już tak dobrze jak na starym. Konfiguracja podłączenia taka sama jak wcześniej: Dekoder NC+ <--> RX-A2030 <--> TV oczywiście na tych samych kablach HDMI. Efekt jest następujący: włączam dekoder, włączam Ampl i TV - dźwięk jest, przełączam pilotem na dekoderze kanał na inny - dźwięku brak. Wyłączam dekoder i włączam ponownie - dźwięk jest. Znów przełączam na inny kanał - dźwięk znów ginie.

Podpowiecie mi gdzie szukać problemu ? Gość z BOK NC+ powiedział że dekoder podłączał do TV i wszystko jest ok. Problem w tym, że ja nie podłączam pod TV tylko Ampli i jest jak jest.

Z góry dziękuję za pomoc.
JacekM
 

JaCkyLL

New member
Dzień dobry wszystkim ... czyżby żadnych sugestii/podpowiedzi gdzie szukać problemu ? Przewód i Ampli są na pewno sprawne - podpiąłem dekoder Polsatu i działa, dźwięk jest na konkretnym kanale a także po przerzuceniu na inny kanał ( P+ czy też P- ). Czyżby dekoder NC+ ??

Pozdrawiam,
jm
 

Dingo

Member
Zacznij testowanie od podłączenia dekodera bezpośrednio do swojego TV przez HDMI. Jeśli problem jest nadal - wina dekodera - wymieniaj na nowy.

Jeśli dekoder podłączony bezpośrednio z TV zachowuje się normalnie to znaczy że wina za takie zachowanie leży gdzieś indziej. Może jest jakiś problem z ustawieniami trybu dźwięku w ampli na konkretnym wejściu HDMI.

Podłącz dekoder znowu przez amplituner, zmień kanał na dekoderze i gdy dźwięk zniknie - spróbuj zmienić tryb dźwięku na ampli (Dolby, Stereo, DTS itd - to opcje jakie mam u siebie w Onkyo - u ciebie mogą być inne). Jeśli dźwięk wróci to potwierdzi to problem z ustawieniami trybu dźwięku w ampli. Sprawdź ustawienia trybu dźwięku w ampli dla danego wejścia HDMI - nie wiem jakie masz u siebie dostępne opcje - ale spróbuj ustawić tryb 'auto' albo taki tryb jaki na wyjściu masz w dekoderze (sprawdź ustawienia dźwięku dekodera).

PS. Wybacz jeśli moja odpowiedź nie będzie zbyt klarowna - napisałem jak ja diagnozowałbym problem na swoim sprzęcie.

Powodzenia!
 

JaCkyLL

New member
Dzięki za podpowiedź.
Problem w tym, że tak jak napisałem dźwięk z dekodera NC+ dostaje się na Ampli i go słychać. Problem jest wtedy gdy przełączam kanał na inny np. następny - dźwięk ginie. Wtedy wyłączam i włączam dekoder i dźwięk się pojawia. Ponowne przełączenie kanału i znów dźwięk ginie.

Może to głupie pytanie ale je zadam. Czy przewód HDMI może mieć jakikolwiek wpływ na to co się dzieje z dźwiękiem ?

jm
 

Dingo

Member
Nie wydaje mi się żeby problem leżał po stronie kabla HDMI skoro dźwięk i obraz docierają do ampli i TV za każdym razem jak włączasz dekoder.

Próbowałeś zmieniać ustawienia dźwięku w dekoderze?
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
Trzy rozwiązania:
1) rozseparuj audio i wideo w sygnale na poziomie ampli, video 4K pass-through, audio do przetwarzania na poziomie ampli,
lub
2) podłącz bezpośrednio do TV i kanałem zwrotnym HDMI ARC zepnij TV z ampli
lub
3) podłącz bezpośrednio do TV, audio wypuść optycznie do ampli.
 
Ostatnia edycja:

JaCkyLL

New member
Witam wszystkich,
W chwili obecnej sprzęt połączyłem w poniższy sposób:
TV <-HDMI-> Dekoder <-S/PDIF-> Ampli
Przełączanie kanałów w dekoderze nie ma wpływu na dźwięk tzn. jest cały czas, nie ginie jak w przypadku połączenia dekodera z ampli poprzez HDMI

Spróbuję jeszcze doczytać czy gdzieś w ustawieniach na ampli nie można czegoś zmienić by nie było takich jaj z dźwiękiem.

jm
 
Do góry