Centrum rozrywki - audio

doondie

New member
Dzień dobry!

Zwracam się prośbą o pomoc w dobraniu sprzętu do poniższego pomieszczenia
KlFROpj.jpg


Zdjęcie sprzed umeblowania dla lepszego widoku. Przestrzeń między słupami wypełniona jest sofami i stołami, dalej pod ścianami pusto. Odległość między słupami ok 4m. Wymyśliłem że dorzucę do tego miejsca ekran i rzutnik (trochę do filmów, trochę do grania na konsoli). Od razu proszę o niespecjalne roztrząsanie jasnych ścian, dużej powierzchni (ok 80 metrów) itd. Mam świadomość niedogodności pomieszczenia i tym samym moje oczekiwania wobec obrazu i dźwięku jaki uda się uzyskać nie są wybitnie wyśrubowane.

Na początek amplituner - jaki polecacie? Chodzi o zasilenie 4 głośników, które będę podwieszone pod sufitem (przy halogenach) plus subwoofer gdzieś, gdziekolwiek.
Do amplitunera będzie podpięty rzutnik, konsola, może laptop okazjonalnie.
Wielkość i wygląd nie ma żadnego znaczenia.

Proszę o jakieś sugestie rozsądnego na te warunki sprzętu. Rozsądny nie znaczy najtańszy tylko zasadny dla takiego pomieszczenia.

Pozdrawiam,
Wojtek
 
Ostatnia edycja:

rabit

Active member
Bez reklam
Głośniki pod sufitem? 4 sztuki? Kup najtańszy wzmacniacz, ew. amplituner z wieloma bajerami, bo z takiego rozmieszczenia głośników i tak nic sensownego nie usłyszysz. Tak więc do kotleta, może Ci coś "plumkać", ale z oglądaniem filmu już gorzej. Ciężko się skupić, gdy np. samochód jedzie na Ciebie z góry, zamiast z przodu. Mam nadzieję że wiesz o co mi chodzi.
 

doondie

New member
Głośniki pod sufitem? 4 sztuki? Kup najtańszy wzmacniacz, ew. amplituner z wieloma bajerami, bo z takiego rozmieszczenia głośników i tak nic sensownego nie usłyszysz. Tak więc do kotleta, może Ci coś "plumkać", ale z oglądaniem filmu już gorzej. Ciężko się skupić, gdy np. samochód jedzie na Ciebie z góry, zamiast z przodu. Mam nadzieję że wiesz o co mi chodzi.

No jasne. Mam świadomość słabości pomieszczenia. A umieszczenie głośników przy podłodze jest już jakimś lekarstwem?
 

rabit

Active member
Bez reklam
Przy podłodze? Podoba mi się Twoje podejście do sprawy. :) Myślę że NA podłodze, i nie głośniki a kolumny. :) Dobrze że rozumiesz, że w 80m nie zagra byle co (przykład kolegi Lolo2). Niestety, żeby było coś słychać, trzeba mocnego piecyka i dużych kolumn. Do takiego metrażu proponuję Klipsch RP280F i do tego Onkyo RZ810 (ew. 656), bo taki set gra "wybuchowo" i daje dużo radości. Takie młodzieżowe granie. Tylko temat tego postu, nie wskazuje żebyś chciał brnąć w to tak daleko, więc musisz zdecydować. Albo lepsze audio, albo po prostu będzie coś grało.
 

doondie

New member
Czy ma ktoś jeszcze jakiś pomysł na nagłośnienie takiego przypadku?
Przyszło mi jeszcze do głowy odsunięcie kolumn spod filarów pod ściany kolankowe (tam jest 1,2 m wysokości więc trochę to ograniczy wybór kolumn jak przypuszczam).

Pytanie tylko czy takie rozwiązanie jest zasadne (również kosztowo).

Czy tak jak zasugerował rabit pogodzić się, że coś sobie będzie grało bo pomieszczenie samo w sobie konstrukcyjnie raczej nie daje perspektyw na sensowne nagłośnienie - tzn na pewno się da, ale to już nie mój budżet :)
 

doondie

New member
Mysle ze mamy bardzo bardzo podobne poddasza. Ja bym zrobil to tak. (Troche spamu w tym temacie ale pokolei z uplywem czasu bedziesz mial napisane co zrobione, jak zrobione i zdjecia. Jest budzetowo, nie zbankrutujesz a idzie w miare zadowalajace efekty uzyskac.

Obejzyj sobie:

http://www.hdtv.com.pl/forum/nasze-zestawy/127764-projekt-budzetowego-kina.html

Przebrnąłem przez temat.
Szacun LOLO! Pokój robi wrażenie!

U mnie jednak jest nieco inny profil poddasza. Bo ja tam siadam z żoną albo ze znajomymi, pogadamy, piwko/winko wypijemy i tyle. Chciałem dorzucić do mojego pomieszczenia audio i projektor, który będzie działał w proporcji film 40%/konsola 40% /muzyka 20%. Włączę dzieciakom karaoke albo podłączę kierownicę do konsoli do GranTourismo. Przy czym średnio tygodniowo do kupy pewnie ze 3 godziny bo mam kilka innych pochłaniających czas zajęć i hobby. Więc budowanie pomieszczenia takiego kalibru nie ma dla mnie uzasadnienia, również finansowego.

Kolega Rabit wskazał rozwiązanie, które może będzie najbardziej racjonalne: Klipsch RP280F i do tego Onkyo RZ810 (ew. 656). I dla mnie to jest stop. Nie będzie rozwoju systemu i zmian końcówek.

I chyba w takich kategoriach sprzętowych i cenowych będę się poruszał.
Otwarte pozostają pytania: namiastka KD czy stereo? Czy uda mi się przy takim układzie sensownie rozłożyć 5 głośników? Czy lepiej już postawić dwie kolumny w okolicach ekranu?

W którymś poście pojawiła się słuszna uwaga - z poddasza to się niesie nawet głośniejszy dźwięk z TV.

Dalej: czy takie zestawy jak np Denon DHT-1312 XP (wziąłem pierwszy z brzegu pod kątem wielkości głośników, w ogóle nie patrząc na parametry) to jest w ogóle coś co w najmniejszym stopniu rozważać czy odrzucamy takie rozwiązania na wstępie?

Mam nadzieję, że moje laickie pytania Was nie obrażają :) Ale w temacie audio jestem zielony jak szczypiorek na wiosnę :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Chyba nie dokladnie zrozumiales temat :) albo ceny porownywales z allegro. A to blad.

Wedlog mnie podstawa (ta jedna z najtanszych o mozliwie najlepszej jakosci to).
Masz duzy salon wiec moim zdaniem obowiazkowo system 7.1 lub z mozliwoscia rozvudowy do 7.1.4.

Chcesz kupic onkyo rz810? Dlaczego nie Marantza 7010? Ta sama cena a bedziesz mial wszystkie najnowsze kodeki i mozliwosc rozbudowy do 7.1.4. Ten ampki nie jest wart wiecej niz 4200zl wiec tyle samo co onkyo 810.

Ekran? Kupilem najtanszy na allegro, widac jaki pofaldowany. Napinam gi gumkami o slupy. Tez masz taka mozliwosc. Nie pamietam ceny ale cos kolo 200zl.

Projektor taki jak moj wersja bez Miracast (bo zbyteczne, zaluje ze dokupilem) to bylo 2800zl

Glosniki polecam set Heco music style 900 + 4 x 200 + center. Swego czasu zestaw kosztowal 4200.

Sub warty 300 zl


Tkanina czarna do obicia sufitu, slupow itp 20 kilka zloty za mb.

I co jeszcze rogowka z allegro "Mirjan" i stolik rtv z odzysku?

Dodac do tego ze zbieralem to przez 2 lata....

Koncowkd i wzmacniacz nie patrz bo kupilem za grosze. A koncowka ci nie potrzebna.


Masz mniej wiecej realny koszt kina.
Mozesz kupic tanszy ampli, tansze glosniki czy projektor.


Oczywiscie to moj pubkt widzenia jakosci. Ty mozesz kupic wiekszosc sprzetu uzywanego, tansze slabsze modele. Itp. Ale jak piszesz ze chcesz kupic onkyo rz810 i klipscha rp280no to duzo ci nie brakuje do mojej salki a uzywana moze zrobilbys taka sama lub lepsza w stosunku do klipscha i onkyo.
 
Ostatnia edycja:

doondie

New member
Chcesz kupic onkyo rz810?

Ja jeszcze nie wiem co chcę kupić. To Was się pytam co powinienem chcieć :D

Ekran? Kupilem najtanszy na allegro, widac jaki pofaldowany. Napinam gi gumkami o slupy. Tez masz taka mozliwosc. Nie pamietam ceny ale cos kolo 200zl.

No i widzisz ten numer u mnie nie przejdzie bo pomieszczenie jest multitaskowe. Ty się nastawiłeś stricte na pokój filmowy. A ja ekran na pewno będę zakładał zwijany.


Tkanina czarna do obicia sufitu, slupow itp 20 kilka zloty za mb.

Ja wiem, ale wierz mi - żona tego nie puści. Zamysł takiego pomieszczenia powinien zostać zachowany





Kiedy mówiłem o sugestii Rabita miałem na myśli idee stereo zamiast systemu wielogłośnikowego. A na jakiej marce zbudowany to ja nie wiem. Jaka moc? Jakie kolumny?
Wstępne konsultacje z żoną wykazały aprobatę dla dużych kolumn postawionych przy słupach zamiast małych monitorków pod lampami (w narożnikach belek). Pytanie czy postawienie kolumny na środku pokoju ma w ogóle sens? Bo ja już wiem, że powinna być odsunięta od ściany ale czy aż tyle to OK?

Mam tu taki poglądowy schemacik



Jakbym wiedział to bym się tu chwalił a nie dopytywał :D
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Przy odpowiedniej adaptacji akustycznej nie będzie miało znaczenia czy kolumny będą stały na środku pokoju..
Ja z kina zrezygnowałem przez warunki, które nadal nie są odpowiednie nawet dla stereo. Za nie długo się to zmieni.
Taki pokój jak masz do stereo to skarb.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Co z tego że ma, jak żona nad nim stoi.. Tego nie.. Tamtego nie.. My coś mu wybierzemy a ona powie nie bo za duże, nie bo za drogie..
Mając taki pokój robił bym podobnie jak lolo. Atmosa do kosza bo to żaden kinonam więc 5.1 mu starczy ale na drodze stoi żona :blagam:
 

doondie

New member
Co z tego że ma, jak żona nad nim stoi.. Tego nie.. Tamtego nie.. My coś mu wybierzemy a ona powie nie bo za duże, nie bo za drogie..

Wy się moją żoną nie przejmujcie, już moja głowa w tym, żeby temat przeforsować.

Poza tym to moja pierwsza żona... :D:D:D
przypomnienie powyższego faktu w dyskusji czasem przynosi zamierzony efekt. A czasem nie... :D:D:D
 

Drunk

New member
Bez reklam
Wy się moją żoną nie przejmujcie, już moja głowa w tym, żeby temat przeforsować.

Poza tym to moja pierwsza żona... :D:D:D
przypomnienie powyższego faktu w dyskusji czasem przynosi zamierzony efekt. A czasem nie... :D:D:D
Z żonami tak jak z sprzętem...zawsze można zmienić ;)
 
Do góry