Pomoc w wymianie sprzętu do salonu 24m2

skaven1495

New member
Witam,

Przyszedł czas na wymianę sprzętu, ale w gąszczu informacji jakie znajduję w sieci potrzebuję pomocy w optymalnym wyborze. Wczoraj po 15 latach padł mi amplituner Sony STR-DB940, do którego miałem podłączone głośniki od Yamahy E810 jako fronty i takie małe satelity Sony, które były w zestawie z ampli. Włącza się, ale niestety do głośników nie dociera żaden sygnał. Nie wiem co się stało. Może da się go naprawić może nie. Pytanie czy warto czy lepiej pomyśleć o wymianie sprzętu na nowy. Rok temu przeprowadziłem się do nowego mieszkania, kable głośnikowe na tyły w ścianach wiszą do dzisiaj i może to jest właśnie moment na zakup nowego sprzętu? No ale do rzeczy. Potrzebuję kupić amplituner, do którego podłączę jakieś większe głośniki niż te od Yamahy, bo są po prostu za małe. Pokój to salon z aneksem kuchennym o wielkości 24 m2. Stosunek muzyki do filmów określiłbym na poziomie 50%/50%. Muzyka przede wszystkim elektroniczna, filmowa, trochę hip hopu. Nie jestem audiofilem, ale muszę przyznać, że lubię czysty i wyraźny dźwięk, dobry bas i ogólnie słyszę różnicę w jakości dźwięku. Jeśli chodzi o budżet to jeszcze nie wiem czy od razu zdecyduję się na zakup całości czy zacznę tylko od ampli i frontów, a potem z czasem dokupię centralny, tyły i subwoofer. Zastanawiam się też czy te kolumny od Yamahy E810 nadawałyby się jako tyły? Jeśli chodzi o sam ampli i fronty to chciałbym się zamknąć w kwocie 5000 zł, ale jak ktoś mnie przekona, że warto dopłacić jakąś kwotę to mogę to rozważyć. Na razie w oko wpadł mi amplituner Yamaha RX-V681 z uwagi na fakt, że mam dobre doświadczenia z tą marką i na to, że zależy mi na tym, aby mieć możliwość podłączania telefonu przez BT, ale też słuchania przez BT na słuchawkach bezprzewodowych, a taką funkcję wiem, że Yamaha posiada. Mam też konto premium w Spotify, więc obsłucha tego serwisu również jest niezbędna. W ogóle wydaje mi się, że akurat Yamaha ma dosyć dobrze rozbudowane funkcje multimedialne w swoich ampli, a na tym, oprócz jakości dźwięku, mi zależy. Co do kolumn to w zasadzie je jeden warunek - czarny fortepianowy lakier. Ten warunek został postawiony przez żonę i w zasadzie tylko dzięki temu w ogóle mogę myśleć o zmianie sprzętu grającego ;P Z góry dziękuję za pomoc i za dobre rady, bo powiem szczerze, że jak przeszedłem się kilka tygodni temu do jakiegoś salonu audio video to zaproponowali mi sprzęt za 15 000 i stwierdzili, że poniżej tego nie warto schodzić, bo jakość będzie fatalna. Rozumiem, że za dobre się płaci, ale czy naprawdę trzeba wydać 15k, żeby cieszyć się z oglądania filmów i słuchania muzyki na przyzwoitym poziomie? Co prawda moi rodzice mają w domu ampli Onkyo TX-NR3001 i kolumny ESA Vivace...no i powiem, że gra to naprawdę ładnie, ale najzwyczajniej w świecie nie stać mnie na taki wydatek.

P.S. Pewnie za 3-4 lata będę myślał o przeprowadzce do większego mieszkania i może wtedy pomyślę już o 7.1, więc dobrze by było aby amplituner miał możliwość rozbudowy do takiego systemu.
 

skaven1495

New member
To fakt, zapomniałem, że teraz wszystko jest jednorazowe. To może lepiej poszukać lepszego modelu, ale 5.1?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

DarkDevil

New member
Jezeli jestes fanem filmow patrz zeby amplituner mial THX przydaje sie polecam onkyo i nie kupuj staroci ( tylko dla tego bo sa tanie) ja ostatnio myslalem nad onkyo tx rz 800 lecz zakupilem 810 bajka jak dla mnie, patrz na amplitunery od 2016 roku
 

skaven1495

New member
Myślę, że zarówno te Onkyo, które podałem jak i ta Yamaha to są ampli z najnowszych kolekcji, więc z 2016 roku. Nie wiem jak z THX, ale szczerze mówiąc nie do końca wierzę w to, że urządzenia bez tego znaczka grają dużo gorzej od tych ze znaczkiem. Za taką licencję trzeba zapłacić i to niemało, a więc końcowa cena produktu również jest wyższa. Ja się zastanawiam nad tym czy będzie duża różnica w jakości dźwięku przy stereo przy porównaniu tego mojego Sony, który bądź co bądź był w wówczas bodaj najwyższą serią. Żeby się nie okazało, że kupię nowy sprzęt i oprócz większej wygody w podłączeniu sprzętów i bajerów typu Spotify dostanę gorszą lub porównywalną jakość dźwięku...:/
 

rabit

Active member
Bez reklam
Jeżeli się nie mylę, to ten model Sony był wersją QS? Proponuję udać się do salonu i odsłuchać parę amplitunerów, bo może się okazać, że w tych pieniążkach nic lepszego nie kupisz. Ciężko będzie znaleźć coś, co gra podobnie do Sony. THX, jest najmniej ważną rzeczą w amplitunerze.
Jeszcze jedno. Jeżeli nie chcieli ci podłączyć sprzętu w tamtym salonie, to idź do innego i odsłuchaj te modele, na których Tobie zależy. Ciężej będzie z kolorem kolumn. Może Dali Zensor 7? Tylko nie wiem czy coś takiego może być? Musisz odsłuchać taki set, bo z Yamahą może się nie zgrać. Najważniejszy jest odsłuch!
 
Ostatnia edycja:

skaven1495

New member
Dzięki za odpowiedź. Tak, na obudowie jest znaczek QS. Jeszcze podjadę do jakiegoś serwisu, żeby zdiagnozowali co się zepsuło, bo faktycznie może się okazać, że wystarczy wymienić kolumny na początek i już będzie zmiana na plus, przynajmniej w stereo. Pytanie jak w kinie, bo podejrzewam, że przez 15 lat sporo się zmieniło w tej kwestii. Z drugiej strony filmy HD, które oglądam zazwyczaj mają zwykłe DD albo DTS, a to akurat mój stary poczciwy Sony obsługuje. Wizualnie te Zensor 7 nawet by pasowały. Żonie musiałyby wystarczyć tylko elementy w lakierze fortepianowy ;) A co sądzicie o MAGNAT QUANTUM 677. Widzę, że to są dość popularne kolumny no i cena też jest w miarę ok.
 

rabit

Active member
Bez reklam
Płyty zazwyczaj maja więcej wyborów ścieżki dźwiękowej i odtwarza Ci taką, którą może przyjąć. Co do tego, to niestety Twój sprzęt porównałbym do kineskopowego tv. :) Niestety technologia poszła dużo do przodu.
Proponuję przejść się na odsłuch. Może się coś spodoba? Najważniejsze, abyś wybrał pod siebie. Nie słyszałem tego modelu Magnata, ale starsze wersje grały efektownie.
 

skaven1495

New member
Dzięki, tak zrobię. W Łodzi jest sporo miejsc gdzie można posłuchać różnych zestawów. Gdyby komuś jeszcze przyszedł do głowy jakiś pomysł lub ma jakiś dobry produkt do polecenia to będę wdzięczny.

Jeszcze jedno pytanie z innej beczki - czy mając abonament Netflixa materiały do oglądania w serwisie są tak wysokiej jakości jak np z płyt BR? Chodzi mi o to czy materiały mają np ścieżki wielokanałowe w tych najnowszych formatach?
 

dziadek266

New member
Ja kupiłem Sony STR - DB790 QS jako drugi amplituner i w porównaniu do Onkyo 616 jak dla mnie jest dużo gorzej, a grają z takimi samymi kolumnami Magnat Vector 77. Dźwięk z Onkyo jest bardziej wyraźny, bas nie dudni jak w tym Sony.
Z Quantum 677 powinno to zagrać bardzo dobrze, ale lepiej odsłuchaj. Jeżeli zależy ci na kinie domowym, to polecam Onkyo - zresztą jak większość kolegów z forum.
 

skaven1495

New member
Wiem, że to nie jest dział dotyczący kolumn, ale nie chcę zakładać nowego wątku. Amplituner raczej wybrany - Onkyo 656. Pytanie co z głośnikami. Po przestudiowaniu forum i kilku innych stron wytypowałem sobie kilka modeli, których chcę posłuchać. Wiadomo, że muszę zdecydować sam, ale pytanie do Was jest takie: które z poniższych będą najlepsze do słuchania m.in. Massive Attack, Daft Punk, muzyki filmowej (Zimmer, Horner itd) i ogólnie szeroko pojętej alternatywnej muzyki elektronicznej?

Jbl studio 280
Klipsch RP 260 lub 280
Dali Zensor 7
Klipsh rf 62
Jamo s606
Monitor Audio Silver 6
Magnat Quantum 657
Melodika BL40 MKII
 
Do góry