Yamaha 781 - konfiguracja ampli

caporeira

New member
1. Oglądam kanały HotBird i Astra z tunera Vu+ Solo4k (na linuxie).
Tuner sat podpiąłem pod HMDI IN 2 (bo IN 1 jest pod BlueRay i DVD) - pomimo że IN 1 jest niepodpięte. - Nie wiem czy to ma znaczenie ?
Aplikacja Yamahy AV Setup skonfigurowała mi że źródło dźwięku dostaje z AV4 (TV). Stąd moje pytanie, czy dźwięk jesz lepszy po HDMI czy po kablu optycznym ?

2. Źródło dźwięku to głównie (z tunera) MPEG & Dolby Digital. Przy przełączaniu kanałów jest znaczna różnica w poziomie głośności. Czy Yamaha jest w stanie rozróżnić jakoś dźwięku (MPEG, Dolby Digital) i dostosowywać taki sam poziom głośności ?
 
Ostatnia edycja:

Kadajo

New member
Bez reklam
Przy MPEG i Dolby Digital po hdmi i optyku dzwiek będzie takiej samej jakości. Jeśli chodzi o ustawie dźwięku to to zależy od kanału i poziomy głośności zawsze będą różne, nic z tym nie zrobisz.
 

caporeira

New member
Dzięki za odpowiedź.
No i Amplituner nie jest w stanie rozpoznać rodzaju dźwięku i odpowiednio dostosować głośność?

Bo przełączajac kanały raz muszę sciszac a na drugim kanale podglasniac i tak w kółko bo różnica w poziomie głośności jest duża.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Yamaha ma adaptive DRC. Ale nie wszystkie modele maja ta opcje.
Musisz jednak mieć na uwadze że takie systemy negatywnie wpływają na dynamikę dźwięku która robi się bardzo płaska a co za tym idzie pogarszają ogólny walor słuchowy.
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 452525

Guest
To powiedzcie jak rozwiązać taki problem. TV podłaczony optykiem i np kanały w tv lecą np. głośność na 40 a jak włączę po usb z dysku film to musze zmniejszać do 28 bo tak głośno jest. I nic z tym nie da się zrobić.
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Nic z tym nie zrobisz, jedyne co to np. Na czas oglądania USB wyłączając adaptive DRC żeby cieszyć się porządna jakością dźwięku.
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
To powiedzcie jak rozwiązać taki problem. TV podłaczony optykiem i np kanały w tv lecą np. głośność na 40 a jak włączę po usb z dysku film to musze zmniejszać do 28 bo tak głośno jest. I nic z tym nie da się zrobić.

W mojej yamaszce 679 jest regulacja natężenia dźwięku dla wejść
Później poszukam jak to się nazywa
 

caporeira

New member
Yamaha ma adaptive DRC. Ale nie wszystkie modele maja ta opcje.
Musisz jednak mieć na uwadze że takie systemy negatywnie wpływają na dynamikę dźwięku która robi się bardzo płaska a co za tym idzie pogarszają ogólny walor słuchowy.

U mnie jest coś takiego jak "Adaptive DSP Level" to o to chodzi ?

Jak na razie udało mi się zrobić po stronie tunera sat, ale jest tak jak mówisz. Dźwięk jest płytki i to już niestety nie to samo :(
Ale bez tej kontroli poziomu też ciężko bo różnica poziomu dźwięku jest na prawdę spora (mocno odczuwalna).

PS. Obsługując tylko drugą strefę da się na niej włączyć jakieś radio internetowe/spotify ? Bo jak na razie udało mi się włączyć tylko radio FM.
 
D

Deleted member 452525

Guest
W mojej yamaszce 679 jest regulacja natężenia dźwięku dla wejść
Później poszukam jak to się nazywa

Ale w onkyo też jest tzw intellivolume jak i dynamic vol ale to już wyrównuje sam utwór. Chodzi o to, że tv masz podpięty optykiem i gdy zapuścusz kanały tv to masz dużo ciszej niż filmy z dysku po usb na tv. Nic z tym sie nie zrobi.
 

Kadajo

New member
Bez reklam
U mnie jest coś takiego jak "Adaptive DSP Level" to o to chodzi ?

Jak na razie udało mi się zrobić po stronie tunera sat, ale jest tak jak mówisz. Dźwięk jest płytki i to już niestety nie to samo :(
Ale bez tej kontroli poziomu też ciężko bo różnica poziomu dźwięku jest na prawdę spora (mocno odczuwalna).

PS. Obsługując tylko drugą strefę da się na niej włączyć jakieś radio internetowe/spotify ? Bo jak na razie udało mi się włączyć tylko radio FM.
Adaptive DSP Level steruje natężeniem efektów procesora dsp (jeśli masz go uruchomionego - na wyświetlaczu będzie świecić się znaczek Cinema DSP) w zależności jaka głośność masz ustawiona. Im ciszej tym amplituner bardziej uwydatnia dsp. adaptive DRC powinieneś mieć w menu po wciśnięciu na pilocie "options". Ale efekt będzie taki sam. Płaski pozbawiony całkowicie dynamiki dzwiek. Różnica tylko taka ze yamaha im zrobisz głośniej tym adaptive DRC staje się mniej słyszalny, ale i tak nadal tracimy na dynamice.
 

caporeira

New member
To jaka konfiguracja tunera sat będzie najlepsza ?

https://www.dropbox.com/s/m2sj7etri6gf4y5/audio.jpg?dl=0

Dolby Digital / DTS downmix: włącz/wyłącz / Multichannel PCM: włączony, wyłączony
Kanał: Stereo, w prawo, w lewo
3D Surround: HDMI, SPDIF, DAC, wyłączony
Pozycja Głośnika: wide, extrawide, center
Automatyczna regulacja głośności: HDMI, SPDIF, DAC, wyłączony
Wyłącz sprawdzanie HDMI EDID: wyłączony/włączony

Dźwięk: MPEG, Dolby Digital
 

caporeira

New member
Mam pytanie dotyczące głośności Ampli.

Jak słucham radia FM czy internetowego to mam ustawioną głośność na -55dB.
Jak puszczę coś z tunera sat to - 55 dB praktyczne nic nie słyszę i muszę ustawić na - 20 dB aby dobrze słyszeć.

Pytanie, czemu jest taka różnica i czy da się ustawić aby z każdego źródła była taka sama głośność ?

TAPATALK
 

caporeira

New member
Dzięki, faktycznie jest i działa.
Niestety zakres regulacji to łącznie tylko 12 dB (od -6 do +6).
Rozumiem że tęgo zakresu nie da się powiększyć?

TAPATALK
 

Disto

New member
Bez reklam
Nie da się, ale różnica 12dB to już sporo.
Tam gdzie jest cicho dajesz +6, a tam gdzie głośno -6.
 

caporeira

New member
Mam dwa pytania odnośnie stacji radiowych.

Czy można mieć mieszaną listę stacji radiowych FM i internetowych ?

Aby przełączać się pomiędzy stacjami internetowymi muszę przechodzić przez różne foldery aby dojść do Polskich stacji.
Czy da się to jakoś uprościć. Np zakodować kilka interesujących/ulubionych stacji i przełączać się pomiędzy nimi jednym przyciskiem (jak to ma miejsce przy normalnych stacjach FM)?
 
Do góry