Waty? Więcej czy mniej?

jaco007

New member
wracając do tytułu tego tematu,
pacjenci:
yamaha 363:(
samsung 710:???:
harman/kardon 147:twisted:

harman mial najmniejsza moc, jest najcięższy i gra najlepiej w kinie domowym..:krol:

sugerowanie się tym co pisze yamaha bądź samsung ( to już całkiem )
ma się nijak do tego co pisze harman przy swoich amplitunerach:hmm:
 

bogge

New member
Panowie,


W bardzo wielkim skrócie - Harman Kardon podaje od zawsze rzeczywistą moc, jaką oferuje dany amplituner tej firmy na kanał, zdecydowana większość innych producentów podaje łączoną wartość, stąd tak ogromne rozbieżności, które najbardziej są widoczne w plastikowych zestawach krzyczących na pudełkach 300W.

Pozdrawiam
 

dvd-r

New member
Witam

Tak mnie nurtuje taka rzecz. Mianowicie mój zestaw kolumn to z przodu JBL Northridge E100, tył E30, centralny E35 i subwoofer E250 - do tej pory napędzał je amplituner Sony STR-DB840 niby 5x100 Watt.
Poziom dźwięku przy którym zazwyczaj oglądałem TV to było 1/8 mocy (wg pokrętła głośności), filmy można było co najwyżej oglądać przy głośności 1/4 - przy jakichkolwiek imprezach typu Sylwester itp. nigdy nie dojechałem pokrętłem nawet do połowy skali gdyż głośność dźwięku była nieprawdopodobna.

Teraz zakupiłem Harman Kardon AVR 355 - i co się okazało, słuchanie zwykłej TV wymaga dojechania z poziomem głośności do połowy a nawet ponad (60%), przy filmach aby coś poczuć muszę podkręcać na 75%.

I teraz pytanie czy jest to spowodowane faktycznie mniejszą mocą Harmana, za dużymi głośnikami ? Trochę dziwne.
Czy inni posiadacze H/K z większymi głośnikami też mają taki objaw?

Oczywiście poza tym egzemplarz, który kupiłem będzie wymieniany z powodu skrzeczącej pracy wentylatora (chodzi w ten sposób: www.dvd-r.pl/DS300043.WMA )

Ehh, może inny egzemplarz będzie lepszy - muszę czekać ok tygodnia na dostawę.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

bogge

New member
Inny sposób wyskalowania pokrętła, to wszystko. Nie ma norm, które nakazują aby pokrętło przekręcić np. 1,5 raza, aby amplituner osiągnął maximum mocy. :)

Ja na działkę kupiłem produkt niemiecki noname, aby grał pod altanką - tam lekko przekręcę gałkę głośności, na oko 1/6 obrotu i już jest max :D


Pozdrawiam
 

dvd-r

New member
bogge napisał:
Inny sposób wyskalowania pokrętła, to wszystko. Nie ma norm, które nakazują aby pokrętło przekręcić np. 1,5 raza, aby amplituner osiągnął maximum mocy. :)

Ja na działkę kupiłem produkt niemiecki noname, aby grał pod altanką - tam lekko przekręcę gałkę głośności, na oko 1/6 obrotu i już jest max :D


Pozdrawiam

Rozumiem, ale słyszałem również argumenty, że amplitunery mają gorszą jakość dźwięku właśnie w tych górnych obszarach - potestuję to jeszcze, faktem jest, że od 60% wzwyż dźwięk szybciej się zgłaśnia niż na początku zakresu. Ale jestem ciekaw opinii innych użytkowników Harman Kardon.
 

lepp

New member
Bez reklam
W tym sony prawdopodobnie po przekroczeniu połowy zaczynają się pojawiać zniekształcenia. Mój HK na poziomie "0" czyli prawie max nie pierdzi ani w żaden inny sposób nie zniekształca dźwięku. Może po prostu w HK nie da się "dokręcić" do poziomu do którego nie ma sensu kręcić.
 

wowo5

New member
A propos mocy

Wielu producentow szczegolnie sprzetu popularnego podaje moc przy jednym kanale lub dwoch. Dla ilustracji odwolam sie do czasopisma Sound and Vision. W numerze kwietniowo-majowym przeprowadzono testy dwoch amplitunerow Sony STR-DA5400ES i Marantza SR6003. Oto wyniki pomiarow mocy Sony: 1 kanal: 177W, 2 kanaly - 160W, 5 - 64W, 7 - 45W. Moc podawana przez producenta to 120W. Marantz - 1 kanal - 155W, 2 - 130W, 5 - 111W, 7 - 96W. Moc podawana przez producenta 100W. Co ciekawe Sony kosztuje dwa razy wiecej niz Marantz i wazy wiecej o 2 kg (to dla tych co uwazaja, ze im ciezszy tym lepszy). Recenzent stwierdzil, ze przy wiekszej ilosci kanalow w Sony dosyc wczesnie pojawialy sie zaklocenia (clipping) i byly one slyszalne. Marantz nawet z 7 kanalami byl w stanie grac zauwazalnie glosniej niz Sony i swoj limit osiagal znacznie pozniej. Co ciekawe mowimy tu o calkiem przyzwoitym sprzecie, za calkiem niezle pieniadze, a nie o najtanszej tandecie.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Pozostaje pytanie: jaką wartość zniekształceń (i jakich) przyjął producent mierząc moc na kanał. Dla porównania wśród wzmacniaczy stereo: NAD C325BEE: 50W / kanał (wg producenta), w praktyce ponad 90W na jeden kanał przy zniekształceniach rzędu 1%THD+N, 85W/kanał przy dwóch wysterowanych kanałach (8 omów). Przy impedancji kolumn rzędu 4 omów wartości rosną do odpowiednio 100 i 94 omów. Bez problemu jest w stanie napędzić kolumny 2 omowe (chwilowa moc, jaką jest w stanie oddać dzięki układowi "overdrive" to ponad 200W / kanał) - większość ampli "klęka" już przy kolumnach czteroomowych, mimo swoich setek Wat.
A jaki z tego wniosek: dobre kolumny to podstawa - 3dB/1W/1m w efektywności to różnica kolosalna, na którą potrzeba przeznaczyć dwa razy więcej mocy we wzmacniaczu - a to już ma swoją bardzo konkretną cenę.
 

wowo5

New member
Im wiecej tym lepiej

Ogolna zasada: Im wiecej mocy tym lepiej. Tym glosniej bedzie gral wzmacniacz bez zwiekszenia znieksztalcen. Nalezy jednak pamietac, ze podwojenie mocy powoduje zwiekszenie glosnosci o 3dB, zauwazalne ale nie dramatyczne. Jak juz poprzednicy pisali czulosc glosnikow ma znacznie wiekszy wplyw na glosnosc. Niestety wiele doskonalych glosnikow nie grzeszy duza czuloscia. Dodatkowo nie ma jednolitych norm dotyczacych pomiaru mocy, a raczej sa ale wielu producentow sprzetu ich nie stosuje. Dlatego czesto sprzet firmy uczciwej jak HK, NAD lub Marantz o mniejszej mocy (podawanej przez producenta) bedzie w stanie dostarczyc wiekszej mocy niz sprzet produkowany przez mniej uczciwego producenta (np. Sony). Dobry wzmacniacz/amplituner jest w stanie dostarczyc znacznie wyzsza moc przy obciazeniu 4 ohmow, niz 8 ohmow. Kiepski wzmocniacz przy 4 ohmach w ogole sie przegrzeje lub dostarczy mniejszej mocy. Na przyklad dobry amplituner - Pioneer VSX-94 przy 2 kanalach i 0.1% THD osiaga moc 164,3W (8 ohmy) i 287,6 W (4 ohmy).
 

don111

Banned
koń by się uśmiał, realne 300W na kanał to mają ale potężne końcówki mocy a nie ta zabawka ciągnąca śmieszne 530W z sieci
szkoda przytaczać te gazetkowe pomiary amplitunerów do kina, chyba że chcesz poprawić humor na forum...
nijak się one mają do norm podawania mocy we wzmacniaczach
podziel sobie te wartości przez minimum 2,5 a otrzymasz zbliżone wartości realnej mocy, czyli przy parametrach mierzonych dla wzmacniaczy
przytoczony wyżej przykład NAD'a (50W na kanał) jest bardzo dobry... ja mam nawet słabszego NADa ("jedynie" 2x 35W) a w praktyce bije mocą Denona 2106 (2x pseudo 125W :eek:)
z amplitunerów jedynie HK podaje w miarę uczciwie moc, 50-70W (czy coś koło tego) jest bliskie prawdy, wciąż nieco zawyżona ale niewiele... a ile mają takie Yamahy, Denony, Pioneery ze swoimi papierowymi 120W-140W (albo i więcej) skoro w praktyce grają ciszej oraz mają większe problemy z wysterowaniem kolumn od takiego kilkukrotnie teoretycznie słabszego HK ?
 

wowo5

New member
Nie masz racji kolego

Nie masz racji kolego. Te waty Pioneera to sa zmierzone przez czasopismo Home Theater, a nie podawane przez producenta. Podobnie jest z Marantzem, ktorego niezalezne pomiary podawalem. Nie wiem jak jest z Denonem 2106, Producent podaje 100W na kanal. Home Theater testowal Denona AVR5308 i moc miescila sie w granicach podanych przez producenta.
 

don111

Banned
ja pisałem właśnie o pomiarach a nie o danych producenta... specjalnie dobierają takie normy że wychodzą głupoty, jakby mierzyli takimi rygorystycznymi normami jakimi to robią markowi producenci wzmacniaczy to by nie było tak różowo... dziwne że tam mało który przekracza 100W, powyżej to już są wielkie i ciężkie kloce
w Yamaha 661 też zmierzyli chyba 2x 129W w stereo, kto słuchał ten jednak wie jaka jest jego moc rzeczywista w praktyce , podobnie będzie w przypadku tego Pioneera co ma 2x 300W przy 530W poborze mocy :)
 

wowo5

New member
Oto wykres z czasopisma Home Theater

Nie masz racji co do pomiarow. Niestety HD Forum nie pozwala mi wkleic linka do Home Theater. Podaja oni wykres mocy i znieksztalcen THD. Co do jednego sie zgadzam - NAD jest bardzo konserwatywny jesli chodzi o pomiary mocy.
 

don111

Banned
no dobrze, to niech sobie ma te 300W na kanał przy 530W poborze mocy ;)
zatem ten cud techniki jest mocniejszy od wielu potężnych końcówek mocy z wagą > 30kg... nic tylko elektrostaty do niego kupować :mrgreen:
 

maxtor

New member
Witam,
Panowie, jeśli pozwolicie wrócę jeszcze na chwilę do dobrania pary: AV-kolumny. Mam zestaw Dali 4 ohm, a chcę kupić AV Pioneera: VSX-1019AH (6 ohm). Czy jest jakieś realne ryzyko uszkodzenia AV przy założeniu, że nigdy nie będę "jechał" na maxa.
pzdr
 
Do góry