Co wybrać? Amplituner czy stereo?

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Dzięki rafa@rafa. Czyli dwa fronty i sub będą lepszym rozwiązaniem niż dwie kolumny i subwoofer? Kolumny o których myślałem do zestawu to Klipsch R-15M. Gdybym się na nie zdecydował to zakup suba odłożyłbym na później. O centralnym nie myślałem wcześniej...

Bardzo ważny przy oglądaniu filmów czy TV. Właściwie najważniejszy. Powinien być tej samej jakości i mocy co fronty. Producenci zwykle odpowiednio je budują i jak kupisz z tej samej serii to parametry będą zachowane a zadowolenie z audio o wiele większe.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Proste pytanie: czy porównując brzmienie wzmacniaczy, kiedykolwiek użyłeś dokładnego miernika do wyrównania głośności? Jeżeli nie, to wnioski z testu są bezwartościowe, różna głośność automatycznie powoduje różne brzmienie.

A co ma wspólnego miernik i głośność danego sprzętu do charakteru grania? Różnica tkwi w samym brzmieniu, czyli jedne sprzęty grają cieplej inne bardziej sterylnie, jedne bardziej basowo a inne uwypuklają średnicę czy górę, jedne są bardziej a inne mniej dynamiczne, do tego dochodzą takie kwestie jak stereofonia, rozdzielczość, detaliczność itd. Uważasz że jak postawię obok siebie 2 takie same wzmacniacze i jednego trochę bardziej podgłośnię to uznam że brzmienie jest inne? Podyskutować można ale nie wciskajcie kitu nowym forumowiczom, którzy stoją przed wyborem nowego klocka. Czy miernikiem zmierzysz jakość i charakter brzmienia sprzętu danego producenta?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie tylko. Drugi powód, wcale nie mniej istotny, to ten, że na oceny wpływa nastawienie, emocje, oczekiwania itp. Jak ktoś jest przekonany, że jeden wzmacniacz jest lepszy, to będzie to słyszał. Tak działają zmysły, psychologia to opisuje pod hasłem spostrzeganie.


Czy dyskusja jest wykluczona?

Popej dyskusja nie jest wykluczona tylko czy mam sens. Nie wiem czemu masz wyrobione takie zdanie (mam nadzieje, że nie na podstawie jakiegoś artykułu). Może akurat słuchałeś 2 różne klocki o zbliżonym brzmieniu i dlatego nie wychwyciłeś różnicy. Ja nawet zabrałem żonę 2 razy na odsłuch i nic nie komentowałem czekałem co powie i jakoś okazało się, że miała podobne odczucia co ja. Dość wnikliwie odsłuchiwaliśmy 4 różne amplitunery kd i po kilku minutach można było wychwycić różnice. To samo dotyczy wzmacniaczy. I to nie jest psychologia, często miałem tek, że ten brzydszy i tańszy grał moim zdaniem lepiej, a przynajmniej mnie jego brzmienie lepiej pasowało.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja też idąc na odsłuch nie nastawiałem się na konkretny model, a dodatkowo wybrałem taki który wcześniej nawet nie brałem pod uwagę. Odsłuchy były w jednym miejscu i na tych samych kolumnach, więc sprawdzanie czegokolwiek miernikiem nie ma dla mnie zupelnie znaczenia, bo wiem co uslyszalem.
 

quasimodek

Member
Bez reklam
Najlepszym miernikiem jest Twoje własne ucho.
Posłuchaj i oceń.
To Ty masz być zadowolony i przekonany że właściwie wybrałeś a nie miernik.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dzięki Chłopaki, zaczyna mi się wszystko układać :)
Zacząłem się już zastanawiać, trochę poczytałem, nad amplitunerem stereo tylko nie znalazłem takiego żeby miał bluetooth i spotify. Z wifi w sumie jestem w stanie zrezygnować (ale internet musi być). W sumie to kilka stów różnicy i za tę cenę jestem w stanie przeciągnąć kabel z routera. Na internecie mi zależy czy to kabel czy wifi. Przede wszystkim bluetooth i spotify i ten amplituner denona wydał mi się przyzwoity z masą możliwości w miarę przystępnej cenie, tak żeby nie obciążać znacznie budżetu a i dokupić do tego jakieś sensowne, małe 2 kolumny. Powiedzmy że te 1300zł na głośniki to górna granica ale też miło by było gdyby znalazło się coś tańszego a równie dobrego. Suba raczej bym w tym przypadku odłożył na potem no chyba że lepiej kupić coś tańszego i w tej cenie zmieścić się z subem. No i wymóg żony, musi być radio, inaczej nie przejdzie, no i żeby nie musiała odpalać po kolei kilku sprzętów żeby sobie po prostu posłuchać.

Co do miejsca w którym to będzie grało to otwarty salon na kuchnię i przedpokój (jakieś 35-40m2).

Zerknij jeszcze na Marantz-a Melody MCR510. Na Twój metraż przydałby się jednak mocniejszy amplituner. Coś w stylu Yamaha R-N301 lub R-N500, Harman Kardon HK 3700. I w zasadzie na tym metrażu lepsze by były podłogówki. Jeśli jednak maja być podstawkowe to Studio 230 są ok. Rozważyłbym w podobnym budżecie jako alternatywę Indiana Line Tesi 260, Monitor Audio BX2, Boston Acoustics A 26.
 

popej

New member
Nie wiem czemu masz wyrobione takie zdanie (mam nadzieje, że nie na podstawie jakiegoś artykułu).
Prowokujące pytanie :)

Kiedyś mocno interesowałem się sprzętem audio. Łaziłem po różnych specjalistycznych sklepach, słuchałem sprzętu i kompletowałem klocki. I wiem, że różnice w brzmieniu można łatwo zaobserwować. Poza tym hobbystycznie projektowałem i robiłem elektronikę (wzmacniacze, kolumny, tunery), więc także potrafię ocenić techniczną stronę konstrukcji.

Na tym forum chyba nikt nie szuka odpowiedzi na pytanie, od czego zależy brzmienie sprzętu. A to jest problem, który trzeba rozwiązać przy projektowaniu. Ekstremalnym przykładem są kable. Bo kabli się nie projektuje, kable się kupuje...

Problem kabli prowadzi do kwestii wiarygodnych, powtarzalnych testów odsłuchowych. I takie testy są w sieci, pierwsze na jakie trafiłem to te:
ABX Home Page

Potem zorganizowałem podobne testy, kilku zaangażowanych audiofilów uczestniczyło jako słuchacze. Nie wypadałoby się wypowiadać, gdyby się nie sprawdziło tematu samemu, prawda? Polecam takie podejście dla krytykujących moje doświadczenie ;)
 

Kelso_

New member
Dzięki Wszystkim za porady :)
Wybór chyba padnie na Denona AVR-X1100. Nie zależy mi na KD ale ma w zasadzie wszystko czego oczekuję (bluetooth, spotify, wifi - tu akurat kabel też mógłby być, FM, opcjonalnie kilka wejść hdmi, wyjście na subwoofer (ewentualnie) no i do tego jest w dobrej cenie jak za to co oferuje. Brałem też pod uwagę rozwiązanie - wzmacniacz Denon PMA-720AE + odtwarzacz sieciowy DENON DNP-720 tylko robi się z tego 1000zł więcej i zostaję bez ewentualnej opcji subwoofera a tę możliwość przy stereo jednak chciałbym mieć. Może się mylę, jeżeli tak to mnie uświadomcie. Co do głośników to myślę o JBL 320 ale to już będzie dla mnie szczyt mojego budżetu. Chodzą mi też po głowie w opcji budżetowej Magnaty Supreme 202 + ew subwoofer. Cena niska, dużo ludzi je chwali więc może dla mnie nie będzie aż takiej różnicy ale tutaj to muszę udać się na odsłuch. Ewentualnie jeszcze Boston acousticsA25, taka opcja pomiędzy. Pytanie jeszcze jak udam się na odsłuch to do jakiego sprzętu (jaka półka/przedział cenowy) najlepiej żeby zostały podłączone, tak abym potem się w domu nie zdziwił że tam to pięknie wszystko grało a u mnie to jakoś tak sobie? (zakładam że nie będą akurat mieli na stanie tego ampli).
 

popej

New member
Subwoofer zwykle można podłączyć wprost do wyjść głośnikowych stereo. W takiej konfiguracji będzie działać z każdym wzmacniaczem, chociaż dostrojenie będzie trudniejsze niż w sprzęcie KD.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Na pewno brak pomocy ze strony autokalibracji, ale przy odrobinie wytrwałości można suba ładnie zgrać z kolumnami. Najpierw trzeba dobrze go ustawić i później pobawić się odcięciami i fazą. Przy dobrym dopasowaniu będzie wrażenie jak by grały kolumny.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Dzięki Wszystkim za porady :)
Wybór chyba padnie na Denona AVR-X1100. Nie zależy mi na KD ale ma w zasadzie wszystko czego oczekuję (bluetooth, spotify, wifi - tu akurat kabel też mógłby być, FM, opcjonalnie kilka wejść hdmi, wyjście na subwoofer (ewentualnie) no i do tego jest w dobrej cenie jak za to co oferuje. Brałem też pod uwagę rozwiązanie - wzmacniacz Denon PMA-720AE + odtwarzacz sieciowy DENON DNP-720 tylko robi się z tego 1000zł więcej i zostaję bez ewentualnej opcji subwoofera a tę możliwość przy stereo jednak chciałbym mieć. Może się mylę, jeżeli tak to mnie uświadomcie. Co do głośników to myślę o JBL 320 ale to już będzie dla mnie szczyt mojego budżetu. Chodzą mi też po głowie w opcji budżetowej Magnaty Supreme 202 + ew subwoofer. Cena niska, dużo ludzi je chwali więc może dla mnie nie będzie aż takiej różnicy ale tutaj to muszę udać się na odsłuch. Ewentualnie jeszcze Boston acousticsA25, taka opcja pomiędzy. Pytanie jeszcze jak udam się na odsłuch to do jakiego sprzętu (jaka półka/przedział cenowy) najlepiej żeby zostały podłączone, tak abym potem się w domu nie zdziwił że tam to pięknie wszystko grało a u mnie to jakoś tak sobie? (zakładam że nie będą akurat mieli na stanie tego ampli).
JBL 230? Dobry wybór. Podpytaj blackninja o ceny może budżet wytrzyma wtedy zakupy.
 
Do góry