Auro-3D.

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
W wolnych chwilach, studiuję sobie instrukcje obsługi różnych urządzeń. Okazało się, że wspomniany przez Kolegę @bubafat system Auro-Matic, jest częścią składową formatu Auro-3D, którym obecnie można aktualizować urządzenia Denona czy Marantza. Mówią o tym instrukcje powyższych urządzeń.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Instalacje i konfiguracje głośników w systemie Auro-3D.

Dokument ten, to odpowiednik wytycznych opracowanych dla Dolby Atmos. Można się przekonać, że Auro jest bardziej złożonym systemem. Okazuje się, że aby w pełni docenić walory Auro, musimy dysponować urządzeniem z nie mniej niż dziesięciokanałowym przetwarzaniem – 10.1. Chodzi tutaj o kanał sufitowy „T” – Top, tzw. „Voice Of God” (Głos Boga). Jest on odpowiednikiem kanałów sufitowych w Atmosie. Oczywiście można się obyć bez tego kanału, ale to tak jak by mieć Atmosa bez głośników sufitowych.

Auro to zupełnie inny świat i z tego co widać, daje bardziej spektakularny efekt. Jednak wydaje mi się, że system ten nie przyjmie się w naszych „standardowych” warunkach domowych. A jeśli już, to najwyżej w konfiguracji 10.1. Nie więcej.
 
Ostatnia edycja:

bramowicz1

Member
Bez reklam
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Zgadza się. Ścieżki Auro, na sprzęcie pozbawionym tego dekodera, odtwarzane są jako DTS HD MA. Mam film "Piksele" ze ścieżką Auro i tak ten film jest "widziany" w systemie. Jeczcze jedno, ciekawe zestawienie. Porównanie konfiguracujne głośników trzech formatów (diagram z tabelką): Atmos, Auro, DTS:X.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Witam.
Temat już jakiś czas martwy, co i nie dziwi. Lecz sądząc po ilości odwiedzin, dość poczytny.

W dobie zapatrzenia, a właściwie zasłuchania w Atmosa, jak i innych przyczyn, DTS:X, a tym bardziej Auro, nikogo już nie interesuje. Dlatego nadarza się okazja do odświeżenia tematu.

Jak już kiedyś pisałem, w KD idę w Auro. I tak się dzieje. Powolutku, do przodu. Ale, żeby być dokładnym, to jest to połączenie Auro z Atmosem. Po wielu publikacjach na ten temat ktoś może powiedzieć, że się nie da, a ja mu na to, że da się. Ale trzeba wykazać trochę własnej inwencji. Nie będę rozpisywał się w szczegółach, a nakreślę jedynie ogólny obraz tego, co wymyśliłem.
Istota temat tkwi w odpowiednim spliterze kolumn głośnikowych i ilości tychże kolumn. Na rynku jest sporo tego typu urządzeń. Tyle tylko, że w moim przypadku, byłyby kłopotliwe w użytkowaniu. Dlatego opracowałem własne rozwiązanie, swego rodzaju patent. Projekt jest w fazie dopracowywania i dość poważny, również finansowo. Przy okazji, chcę podziękować forumowemu Koledze @bomarek, który prywatnie jest również bardzo dobrym kolegą z pracy, a który zaoferował swą pomoc, a nawet wykonanie części elektronicznej splitera, za co jestem mu bardzo wdzięczny.

Wracając do tematu. Zanim rozwinę, to chcę napisać, że na razie nie mam zakupionego Auro, gdyż najpierw muszę uporać się ze stroną techniczną zagadnienia. Moja konfiguracja głośników w tej chwili to Auro 9.1. Docelowa - 10.1.2(4). Typowy zapis Atmosowy. Lecz w tym przypadku chodzi o coś zupełnie innego. 10.1, to optymalny układ Auro – z kanałem VOG. Auro nie pracuje na dwóch subwooferach. Natomiast 2(4), to sufitowy Atmos. Tak więc, możemy mieć od 13 do 15 kolumn głośnikowych. Chociaż, minimalne Auro to 8.0 w górę. W moim przypadku brakuje mi 3 głośników sufitowych. Oczywistym jest, że nie ma możliwości użytkowania jednocześnie obu formatów, jak również wszystkich kanałów razem, bo nie w tym rzecz. Chodzi o wybieranie konfiguracyjne głośników. I właśnie tutaj pojawia się rzeczony spliter. Jego zadaniem jest nie tylko klasyczne przełączanie głośników między Auro a Atmosem, ale również ich miks. W zależności od ilości posiadanych głośników możemy wybrać takie ustawienia, gdzie np. możliwe jest przekierowanie sygnał Auro z tylnich-wysokich głośników na tylnie-sufitowe Atmosa, lub odwrotnie. Tak samo możemy postąpić z głośnikami przednimi. I możemy to robić niezależnie, między przodem, a tyłem. Mój SR7010, w zupełności wystarczy do użytkowania go w powyższych konfiguracjach. Jedyna potrzeba, aby w pełni cieszyć się Auro, to monofoniczna końcówka mocy, niezbędna do zasilania kanału VOG.
Tak więc, możemy pogodzić oba formaty, każdy z nich zgodnie z ich założeniami konfiguracyjnymi. I to na razie tyle.

Mam nadzieję, że opisałem to wszystko na tyle jasno, że każdy zrozumie istotę rzeczy. A i może ciąg dalszy nastąpi.

Pozdrawiam.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Czyli wszystkie kolumny podłączasz do zew.końcówek mocy które są podłączone rca do splitera a z niego przechodzisz do amplitunera? Następnie w ampli wybierasz za każdym razem w którym systemie ma ampli puścić sygnał na splitera czy w Auro czy w atmosie? Jest jeszcze jedno utrudnienie, za każdym razem musisz zmieniac ręcznie w ustawieniach ampli które końcówki mają w danej chwili działać bo nie puści Ci ampli sygnalu Atmos jeśli będzie poustawiany pod Auro i odwrotnie.?

Ja u siebie testowalem u siebie film w DTS X ale aż takiego szału nie bylo bo materiał słaby. Czekam na film z większą rozpierduchą i przejściami na poszczególne kolumny... ;-)
 
Ostatnia edycja:

Pakolo

Active member
Bez reklam
Firestorm7
Myślę, że gdybyś założył swój własny wątek i na bieżąco wklejał swoje poczynania, co tam sobie skrobiesz to miałoby to duże zainteresowanie:)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Popieram kolegę zakładaj swój wątek w naszych zestawach bo zapowiada się ciekawy projekt... ;-)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Dziękuje za uznanie, Koledzy. Ale projekt padł.
Właśnie „nawiedził” mnie Kolega @bomarek, który przy okazji „zapoznał” się z SR7010 i wyniósł jak najbardziej pozytywne wrażenia. I to On otworzył mi oczy na pewien drobiazg, o którym nie pomyślałem, a który położył projekt – kalibracja. Co jednak nie przeszkadza nam w ręcznym ustawieniu co najmniej dwóch parametrów: odległości i głośności poszczególnych kolumn. Jednak pomiaru samej akustyki pomieszczenia nie przeskoczymy.
O ile ja rozwiązałem możliwość połączenia Auro z Atmosem, to teraz producenci sprzętu mogliby pomyśleć o możliwości niezależnej kalibracji dwóch formatów i zapisaniu ich wyników w dwóch, niezależnych komórkach. Tyle tylko, że nikt z nich nie pomyślał o czymś tak szalonym, jak mój pomysł i rozwiązanie. ;) Owszem, można samemu. Tyle tylko, że trzeba by to robić za każdym razem, przy zmianie konfiguracji głośników. Ale raczej nikt by tego nie zniósł, na dłuższą metę.

Kolego @Bipo. Wcale nie używam wyjść preout-RCA. Temat jest bardzo prosty i wszystko opiera się na terminalach głośnikowych. Nie chce mi się sprawdzać jak jest w Denonie, ale podejrzewam, że tak samo jak w Marantzu. Otóż SR7010 podaje sygnał Atmos i Auro na tych samych terminalach – HEIGHT 1 oraz FRONT WIDE/HEIGHT 2, które zasilają głośniki górne i/lub sufitowe w zależności od tego, jaki wybraliśmy format dźwięku na amplitunerze. Proste. I właśnie te wyjścia podłączamy do wejść głośnikowych splitera, zaś kolumny, które powinny być podpięte pod te wejścia w amplitunerze, podpinamy pod terminale głośnikowe wyjściowe na spliterze. Czyli mogą to być 4 kolumny Atmosa i 4 Auro. W sumie 8 szt. Resztą zajmuje się przełącznik splitera. Chyba prościej byłoby zamieścić dla zrozumienia i czytelności, schemat połączeń w spliterze.

Ale, tak czy inaczej, nie ma to teraz znaczenia i na chwilę obecną, z żalem muszę zakończyć temat. Nie mnie jednak, jako fan Auro, nie zapominając o Atmosie, będę kombinował dalej, bo chciałbym to mieć tak, jak zaplanowałem.

PS. Zapomniałem. Kolego @Bipo, jeżeli DTS:X to koniecznie „Bogowie Egiptu”. Mam. Tyle tylko, że region „A”, więc tylko przez PC na Marantza.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
To wcale nie jest szalone rozwiązanie. Dla mnie bardzo pożądane i wyczekiwane. Tez kiedyś tak myślałem jak Ty, ale póki co nie jest to możliwe, może 7011, 7012 :D
Nawet celowo mam jeden kanał wolny w końcówkach na VOG. Czas pokaże.
Co do splittera, masz jakiś konkretny model na myśli Atmos/Auro?
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Co do splitera, to nie ma takiego, gotowego rozwiązania. Spliter, o którym pisałem, jest moim autorskim projektem. ;)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
To wcale nie jest szalone rozwiązanie. Dla mnie bardzo pożądane i wyczekiwane. Tez kiedyś tak myślałem jak Ty, ale póki co nie jest to możliwe, może 7011, 7012 :D
Możliwe to jest, bo już sam to opracowałem. Problemem jest sama kalibracja. Pytanie, czy przeciwne obozy zechcą ze sobą współpracować, aby stworzyć coś takiego fabrycznie.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
A nie ma mozliwosci zapisania ustawien na pamiec zewnetrzna np. Pendrive? Wtedy jaki film bys odtwarzal taki zapis ustawien z pena bys wczytal.

Zawsze mozna kupic drugi ampli i jeden skonfigurowac pod auro a drugi atmosa hehe.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @lolo2, niezły patent. ;) Trzeba by się nad tym pochylić. Ale raczej nic z tego.
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tak na szybko - powinno to dzialac.

Kupujesz jakis tani sterownik plc z modulem rs232.
Do tego na wejscie podlaczasz przelacznik dwu stanowy i sobie przelaczasz Auro Atmos.
Tym sterownikiem zrobisz sobie tez splitter, ktory chcesz zrobic. Bo sterownik moglby zarzadzac urzadzeniem wykonawczym, ktore przelaczaloby "kable glosnikowe", tylko chcialbys to zrobic normalnie na przekaznikach? Nie wiem jak z pogorszeniem dzwieku. Jak zamiezales skonstruowac splitter? Na jakiej zasadzie mial przelaczac "kable"

Troche bawilem sie sterownikami mitsubishi, ale modulu rs jeszcze nie programowalem.

Sterownik FX3G-14MR-DS ( 8 wej, 6 wyj, zas. 24 VDC ) | Jednostki centrane FX3G | Sterowniki FX3G | Mitsubishi Electric | Sterowniki PLC | E-AUTOMATYKA

Interfejs komunikacyjny RS232C | Akcesoria FX3G | Sterowniki FX3G | Mitsubishi Electric | Sterowniki PLC | E-AUTOMATYKA

Powyzsze to tylko przyklad, sa tez o wiele tansze sterowniki. Na tych akurat pracuje xD


Lub inna ciekawa opcja to:
Konwerter USB na RS232

I jakis program - srodowisko SCARA, jakies darmowe powinny byc w internecie.

Ale na tym kompletnie sie nie znam.


PS. Teraz to juz dwie flaszki sie naleza xD
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @lolo2. Nie znam się na tym i być może dało by się to zrobić, ale powiedzmy sobie szczerze; jest to już przerost formy nad treścią i gra nie warta świeczki. Nie brnijmy dalej tą ścieżką, bo robi się to wszystko nazbyt skomplikowane.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
No pewnie tak, choc z drugiej strony wlasnie dla takich pomyslow marantz wypuszcza zlacze RS232 - zeby kontrolowac z zewnatrz ustawieniami. Wiec mozliwosci jako tako sa.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Złącze RS232 stosują też i inni producenci sprzętu. Ale,mniejsza z tym.
Moim priorytetem było stworzenie rozwiązania metodą „chałupniczą”, które było by możliwe do wykonania przez każdego zainteresowanego. O ile sam spliter nie jest problemem, bo mam go opracowanego i jest to łatwe do wykonania to, jak pisałem, problemem jest sama kalibracja. A tego nikt z nas, w prosty sposób, nie przeskoczy. Ale oczywiście jest to jakaś możliwość.
 
Do góry