Telewizory aktywne 3D czy pasywne 3D - co wybrać ???

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Co wybrać telewizor 3D z aktywnymi okularami czy telewizor 3D z pasywnymi okularami ?
Na ile różnice są znaczące dla każdego z nas ?

Dziś jeśli zamierzasz kupić 3D TV to masz znacznie większy kłopot niż to było w ubiegłym roku. To skomplikowany proces wyboru, ale postaramy się pokazać różnice.
Obecnie na rynku istnieją dwie konkurujące ze sobą technologie 3D.
Technologia pierwsza to aktywne migawkowe okulary.
Technologia druga to okulary polaryzacyjne, pasywne.

3D - aktywne
Technologii z aktywnymi migawkowymi okularami używają : Panasonic, Samsung ,Philips , Sony, Toshiba, Thomson, TCL, Loewe. Wszystkie oferują szeroki zakres rozmiarów ekranów .
Okulary zasilane są przy pomocy małej baterii lub akumulatora.
Okulary są zsynchronizowane z telewizorem i pokazują na przemian klatki dla jednego i dla drugiego oka. System może dostarczyć pełnej rozdzielczości HD 1080p obraz dla każdego oka.
Active%20glasses-420-90.jpg


Wielu producentów dostarcza do telewizorów okulary - 1 lub 2 gratis.
Ale jeśli masz dużą rodzinę lub zapraszasz gości czeka Cię spory wydatek na zakup dodatkowych okularów. Okulary kosztują od 300 zł w górę za jedną parę.
Okulary pasują tylko do danej marki jednego producenta, choć podjęto starania w sprawie ujednolicenia okularów.

3D pasywne
Pasywna technologia 3D została opracowana i jest promowana przez LG.
Okulary są lżejsze w tej technologii , nie wymagają ładowania.
Ale najważniejsze jak twierdzi producent - jest to że są kilka razy tańsze .
A możesz nawet korzystać z okularów które są w kinie.
Okulary pasują do różnych telewizorów , różnych producentów.
Z tej technologii korzystają : LG , Toshiba, Philips , Vizion, JVC.
Pasywne okulary 3D są stosunkowo lekkie i wygodne. Możesz nawet chodzić w nich na "ulicy" przy pełnym słońcu gdyż mają ochronę UV i trudno je odróżnić od zwykłych okularów.

RealD%203D%20cine%20spex-420-90.jpg


Na telewizorach z pasywnym 3D jest zmniejsza rozdzielczość obrazu 3D.
Obraz 3D Full HD 1920 x 1080 z Blu-ray jest przedstawiony na ekranie w postaci 1920 x 540 pikseli. A w przypadku transmisji np. 3D Sky rozdzielczość spada przy formacie nadawanym side-by-side do 960 x 540.

3D Porównanie

W bezpośrednim porównaniu aktywne okulary zapewniają obraz 3D znacznie ostrzejszy i bardziej płynny.
Niestety chociaż okulary migawkowe oferują płynniejszy obraz i bogatsze 3D wywołują u niektórych osób cierpienie z powodu migotania.

Aktywne okulary 3d
Active%20summerhouse%20wide-420-90.jpg


W tej technologii obraz ma doskonałą rozdzielczość i gładkość krawędzi. Zdjęcia z filmu Potwory i spółka.

Pasywne 3D
Passive%20summerhouse%20wide-420-90.jpg

Obraz nie jest ostry i i nie jest wyraźny.
Zdjęcia z filmu Potwory i spółka.

Pasywne 3D
Passive%20statues-420-90.jpg

Widać niską poziomą rozdzielczość.

Active 3d
Active%20statues-420-90.jpg

Nie ma utraty rozdzielczości poziomej. Brzegi są gładkie,
a tekstury są dokładne


Wnioski :

W testach 3D telewizory z aktywnymi okularami konsekwentnie oferują wyższej jakości obraz. Jednak obraz jest ciemniejszy .
Okulary aktywne są znacznie droższe. A Lg obecnie daje w promocji daje siedem par okularów dla każdej rodziny ( wystarczy pewnie również dla znajomych).

Jeśli nadal nie masz pewności co wybrać, przemyśl trzy proste zasady:

Pasywne 3D TV wybierasz gdy ...

Jesteś zainteresowany głównie oglądaniem filmów 3D animowanych i możesz to spokojnie oglądać rodzinnie razem z dziećmi.
Na imprezy sportowe w 3D - jeśli chcesz zapraszać kilku znajomych.
Wybór extra jest również wtedy gdy kupujesz TV 3D ze stosunkowo małym ekranem (42 " lub mniej).

Aktywne 3D wybierasz gdy ...

Jesteś fanem filmu który ogląda filmy w rozdzielczości najwyższej z możliwych.
Jeśli planujesz oglądać dużo sportu ale we dwoje, lub samotnie .
Wybór jest extra gdy kupujesz duży telewizor 3D (46 cali i większy).
3dradar.techradar
 

kolak00

New member
Największy i dyskwalifikujący minus migawek to komfort oglądania, a właściwie jego brak w porównaniu do pasywnego 3D... :cool:
 

chrup

New member
Co to jest "komfort oglądania"...?
wg mnie na DOBRYM telewizorze 3d z okularami migawkowymi komfort oglądania jest większy:)
a na nosie w tym czasie mam dwie pary okularów - własne i telewizyjne.
W przypadku okularów aktywnych komfort oglądania mi najbardziej psuje migotanie - niewidoczne np w Panasonicu. W pasywnych - widzę linie oraz wystarczy wstać - czyli spojrzeć na ekran pod nietypowym kątem i czar 3D pryska.
Z wagą okularów nie przesadzałbym, nie są cięższe niż normalne, optyczne, dla mnie ważna jest wielkość szkieł - i dlatego te nowe Samsunga mi nie podchodzą - nie ograniczają wystarczająco pola widzenia co psuje "komfort":)
 

JanusPL

New member
Parę subiektywnych uwag dotyczących pasywnego 3D (na podstawie LG LW5500) :
- obraz w okularach rzeczywiście jest nieco ciemniejszy, ale IMHO to nie dyskwalifikacja
- co do linii to widziałem je tylko raz i to w dodatku na jakimś demo w Media Markt
(obejrzanych lub "przeskipowanych" kilkadziesiąt filmów SBS / O&U
- oko potrzebuje chwili do przyzwyczajenia się (ok. 1s ?), zwłaszcza jest to zauważalne kiedy np.
leżymy i wstaniemy z kanapy przysuwając się bliżej - po chwili wszystko jest ok
- cena okularów rzeczywiście powala - do 2 par dodawanych w kpl. dokupiłem kolejne 3 na Allegro
za 33,46 (cena z przesyłką)
 

claudio

Member
ja widzialem dzisiaj w Saturnie te LG Cinema 3D..okularki fajne..rozowe :) ale nie o kolor chodzi.

Obraz 3D nie byl tak wyrazny jak stojacy troche dalej VT30... temu LG naprawde brakowalo ostrosc i przyjemnosc ogladania nie byla taka duza..no ale cos za cos.

Zalezy co kto lubi. Wielkosc czy tam waga okularow dla mnie niema wieszego znaczenia. Jedynie te męczenie oczu jest minusem migawkowych..ale przy pasywnych tez moze lekko draznic obraz.

Spodziewalem sie troche wiecej po tym LGku..ostrosc i jakosc kolorow mnie jeszcze nie przekonaly do pasywnego 3D
 

mario1969

New member
Po kilkuminutowym seansie z LG moje odczucia to duży plus za brak migotania, minusy mało ostry zamazany obraz , słabe efekty wychodzenia poza ekran. Dla mnie pośrednio pomiędzy konwersją 2->3D, a aktywnymi okularami.
 

locutus23

New member
moze zły film miałeś ze słabo wychodziło ?

byłem dziś w mm i stoją 3x42 cale lg 2011 obok siebie puszczają na nich jakiś film z robotem itd..

efekt wychodzenia jest taki sam jak w nowym samsungu (posiadam D8000) niestety odczuwalny jest spadek rozdzielczośći i w jednej scenie wywaliło ogromniasty crosstalk,na mój gust lg są brzydkie i obraz 2d jest gorszy od samsungowego (lg matryce matowe)
jedyny plus to tanie okulary i oczy nie bolą
 

jbravo

New member
Też ostatnio oglądałem demo 3D na LG z pasywnymi okularkami w MM i w porównaniu do mojego VT20 znacznie mniejsze są kąty pod którymi widać obraz 3D.
Nie rozumiem jeszcze tylko jak można do takiego telewizora (drogiego i nowoczesnego) dodawac takie brzydkie okulary.
 

jdud2

New member
Z cyklu "aktywne kontra pasywne". Miałem możliwość przetestować jeden z modeli LG LCD z tego rocznika (pasywny 3D, nie pamiętam serii) i samsunga LCD z serii D8000 (aktywny 3D).

Obraz w pasywnym 3D odrazu męczy oczy, tak jakby mimo pozornej ostrości moje oczy podświadomie informowały mnie, że trzeba ostrzyć wzrok. Ciągle więc wytężam wzrok i to bardzo mnie boli. Zdjąłem okulary i jeszcze przez kilka minut nie mogłem pozbyć się tego bólu. Poza tym obraz w okularach był hmm interleced (wyświetlany w co drugiej linii). Wcale nie był stabilny.

Potem oglądałem aktywny 3D. Wzrok zaczął mnie męczyć zaledwie po kilku minutach, więc po co przepłacać: "lepiej wybrać 3d które mnie boli":hihi: Ale mi się udał slogan.

A tak na poważnie wcale nie widzę przewagi pasywnego nad aktywnym. Jak dla mnie to raczej aktywne jest lepsze.

ps. my opinion of course.
 
Ostatnia edycja:

slimakfoto

New member
Dziś specjalnie udałem się do media żeby zobaczyć na swoje oczy efekt na lg polaryzacyjnym 42'. Dodam ,że naprawdę chciałem kupić ten telewizorek ze względu na okularki. Potrzebuje go do prezentacji materiałów. Uprzejmy Pan z obsługi włączył mi moją płytę z filmikami zapisanymi sbs. No i tu porażka, Przełączałem wszystko.Niestety obraz po prostu w paralaksie się nie zjeżdżał. I teraz nie wiem. Oglądałem pokazówki LG ale obraz 3D nie do zaakceptowania. Czy tylko ja mam takie odczucia?? czy może coś było złe ustawione??
 

slimakfoto

New member
Dzięki.
Myślałem że ze mną coś nie tak. :)
ale i tak mnie to dziwi?? Nie wierzę że LG mogło wypuścić taki bubel.
Może do tego systemu wyświetlania trzeba mieć zapisany film nie sbs a np z przeplotem albo pełne 3d?? !!
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Tego bym tak nie określił. Model po prostu jest nie full hd.
A dokładnie najlepiej aby telewizor był 4k na 2k - wówczas dopiero obraz do człowieka dociera w jakości 1080 o ile nie będzie kompresowany np via satelita.
Tyle że na razie telewizory nie są dostępne w tej wersji handlowej a o cenę końcową takich modeli lepiej nie pytać bo jest kosmiczna.
 

michald211

Klub HDTV.com.pl
vip
Side by Side

jeżeli chodzi o filmy w 3D side by side to LG LW570S odtwarza bezproblemowo...sprawdzałem kilka filmów w Media Markt, wystarczy odpowiednie przełączenie w menu na sbs...
 

JackS.

New member
Bez reklam
Tego bym tak nie określił. Model po prostu jest nie full hd.
A dokładnie najlepiej aby telewizor był 4k na 2k - wówczas dopiero obraz do człowieka dociera w jakości 1080
Aż tyle nie trzeba. Wystarczy o połowę mniej pikseli, aby uzyskać pasywne 3D w FullHD. Wystarczy, by matryca miała rozdzielczość 1920x2160.
 
Ostatnia edycja:
Do góry