3D w kinie

andrzejlisek

New member
Nie wiem, gdzie wrzucić takie pytanie, więc wrzucam je tutaj:


Byłem niedawno w kinie na filmie "Resident Evil: Afterlife" w 3D. Był to pierwszy seans 3D w moim życiu. Zauważyłem następujące elementy:
1. W tej samej sali wyświetla się zwykłe filmy 2D (nie jest to sala IMAX)
2. Jeżeli przez okulary patrzyłem na telefon komórkowy zasłaniając ręką jedno oko, to zawsze widziałem wyświetlacz, czyli okulary nie są polaryzacyjne (gdyby były polaryzacyjne, to po obróceniu telefonu o 90 stopni nie widziałbym wyświetlacza)
3. Jeżeli spojrzałem na lampę (świetlówki oświetlające salę przed seansem), to wydawało mi się, że szkła mają leciutkie zabarwienie, inne dla jednego oka, inne dla drugiego (zabarwienie nie było tak intensywne, jak w okularach do anaglifów)
4. Projektor miał jeden obiektyw
5. Okulary nie miały zgrubień sugerujących, że coś w nich jest (bateria, odbiornik bezprzewodowy, elektronika sterująca), czyli nie są to okulary migawkowe
6. Po rozpoczęciu filmu, po dłuższej chwili bolały mi oczy, po chwili ból ustąpił, gdzieś w połowie filmu ból oczu się powtórzył
7. Po zdjęciu okularów w czasie filmu widać dwa nałożone obrazy tak samo, jak w technologii okularów migawkowych lub polaryzacyjnych
8. Po seansie okulary należało oddać

Przychodzi mi na myśl, że wszystko pasuje do technologii "Infitec", jednak nie słyszałem, żeby taką technologię stosowano w kinach?
Anaglyph image - Wikipedia, the free encyclopedia
Infitec - Wikipedia, the free encyclopedia

Jaka technologia 3D najbardziej prawdopodobnie zastosowano?
 

pkomp

New member
tak okulary maja lekkie zabarwienie
obraz wyświetlany nie ma nic wspólnego z obrazem wyświetlanym dla okularów migawkowych - dla okularów migawkowych obrazy NIE są nałożone na siebie tylko dwie klatki obok a sprzęt wyświetla raz jedna raz drugą - są one przesunięte względem siebie
okulary nie maja żadnego zasilania bo i po co?
dlaczego po obróceniu telefonu miałbyś nic nie widzieć?nie tak działa polaryzacja
 

andrzejlisek

New member
tak okulary maja lekkie zabarwienie
obraz wyświetlany nie ma nic wspólnego z obrazem wyświetlanym dla okularów migawkowych - dla okularów migawkowych obrazy NIE są nałożone na siebie tylko dwie klatki obok a sprzęt wyświetla raz jedna raz drugą - są one przesunięte względem siebie
okulary nie maja żadnego zasilania bo i po co?
Tylko, że do technologii okularów polaryzacyjnych muszą być dwa projektory (ewentualnie jeden z dwoma obiektywami) i przed obiektywami filtry polaryzacyjne, do tego jeszcze specjalny ekran. A tutaj był jeden obiektyw i zwykły ekran. W takim razie, w jaki sposób jest możliwe wyświetlenie dwóch różnych obrazów z różną polaryzacją naraz?

dlaczego po obróceniu telefonu miałbyś nic nie widzieć?nie tak działa polaryzacja

Dla mnie odpowiedź jest logiczna przy założeniu, że wyświetlacz w telefonie działa według tego obrazka:
http://telewizor.elektroda.net/images/tft-lcd.gif
Światło z wyświetlacza jest spolaryzowane w jednym kierunku, a według praw fizyki, dwa polaryzatory obrócone o 90 stopni względem siebie, całkowicie tłumią światło. Prawda? A przy obracaniu telefonu, polaryzator w wyświetlaczu (od strony zewnętrznej) i w okularach raz są w tą samą stronę, a raz obrócone o 90stopni, po drodze mamy wszystkie kąty pośrednie. Prawda?
 
Do góry