Jaki LCD do gier i filmów w 3D?

polx

New member
100Hz 120Hz 200Hz 600Hz takie opisy widać przy reklamach najnowszych TV
a także 240Hz i 480Hz dla najnowszych dzieł Samsunga.
Dla mnie to jedna wielka ściema.
Dlaczego tak uważam?
Otóż patrząc na dane techniczne tych wypasionych modeli (np. takie cudeńko LED PRO PHILIPS 52PFL9704H/12 z odświeżaniem 1 ms, 200Hz)
Philips
widzimy w specyfikacji obsługiwanych formatów PC i TV max to tylko 60Hz.
Więc po co mi te sztuczne podbijanie do 200Hz skoro realnie nie mogę podłączyć PC i zadać takiego odświeżania???
I w końcu nie wiem jaki TV kupić, aby pograć w gry 3D. Na razie na konsolę jest tylko AVATAR, ale wkrótce 3D będzie rządzić.
Co prawda mam okulary migawkowe e-dimensional do PC ale na monitorze 60Hz (po 30 na jedno oko) intelace tak bije, że głowa boli po 20 minutach.
Avatar demo na PC za to wygląda cudnie (tylko ten interlace)
Potrzebuję TV do podłączenia PC, konsoli PS3, xbox360 i pogrania w gry 3D (z okularami 3D) do tego potrzeba minimum
120Hz (po 60 fps dla każdego oka) tak twierdzą producenci NVidia 3D vision,
ale tak na prawdę wystarczyłoby pewnie 48 fps, bo przecież istnieje tryb 24p
i widzimy w nim równo 24 obrazki na sekundę idealnie płynnie, więc
teoretycznie rozwijając ten tryb do 3D to 48 klatek powinno starczyć.
(o ile wyeliminuje się interlace)
Ktoś napisał, że dopiero HDMI 1.4 będzie kompatybilne z 3D i znowu się nie zgodzę,
bo niby w jakim formacie to 3D? Dla filmu, lub gry 3D w anaglifowych okularach dla 1080p
wystarczy zwykły component jak w xbox360 (grałem w G-Force 3D). Pomijam kwestię jakości tego 3D i tego, ze to przeżytek.
Mam nadzieję, że ktoś mądry mnie sprostuje jeśli się mylę.
 

bemx2k

New member
Ciekawy temat poruszyles ,
Co do HDMI 1.4 i 3D to chyba sprawa rozchodzi sie o zwiekszone transfery potrzebne do przeslania obrazu 3D ??

Z tego co slyszalem to w tym ryku mozna sie spodziewac wysypu dedykowanych 3D TV .

Czy moj Panas ma szanse na obsluge tej techniki po zmianie firmware ??
 

TesSiR

New member
Mam zamiar właśnie też sprawić sobie tv do gier i tak myślę, że ok było by gdyby był on już w stanie pokazywać obraz 3d. Czytałem(na tech wp "CES 2010 - Samsung atakuje nowymi telewizorami"), że podobno ledy samsunga b7000 i lcd b750 mają już taką możliwość. Co o tym myślicie? b650 nie uciągnie tego?(też na końcu jest tam wspomniana jako nowość i właśnie zastanawia mnie to czemu, jakaś aktualizacja modelu?)
Sory jak umieściłem post w złym miejscu ale to mój pierwszy post ; D
Pozdrawiam
 

whiskas

New member
technologia 3d raczkuje, sam sprzet tez... nie napalalbym sie na razie...

..skoro tak raczkuje to dlaczego telewizja FOX odpala swoj kanal 3D na dniach a w anglii jakas ma byc od kwietnia ? dodatkowo dostalem od zanjomego z Panasonic`a ze oni nie beda mieli w tym roku TV 3D czyli sugeruje to ze inne dystrybucje juz nawet w polsce wyskocza z jakims sprzetem
 

flipflap

New member
technologia 3d raczkuje, sam sprzet tez... nie napalalbym sie na razie...

To jest obiegowa opinia i zdecydowanie mija się z prawdą.
Od ponad roku są dostępne monitory/wyświetlacze ( celowo używam dwóch określeń bo trudno nazwać monitorem ekran 46cali ), które przy zastosowaniu technologii stereoskopowej pozwalają bawić się w 3D i to bez żadnych dodatkowych urządzeń poza playerem. Najlepiej blue ray ponieważ wysoka rozdzielczość jest nieodzowna.
Jeśli ktoś przymierza się do zakupu monitora 22 lub 24 cale to ma dwie opcje :
1. technologia stereoskopowa czyli monitor + soft firmy Tridef ( DDD - Bringing 3D to Mainstream )+ dedykowane okulary 2. technologia FlickerUp wykorzystująca monitory 22 -24 cale min. 120Hz z aktywnymi okularami + soft + dobra karta graficzna + tylko na Vista 32bit.
W przypadku potrzeby większego ekranu to również są dwie opcje:
1. efekt 3D dzięki stereoskopii z okularami
2. efekt 3D dzięki tzw. pasywnemu ekranowi LCD 3D.

Ad2 jest technologią bardzo drogą ponieważ matryca musi miec 9 zamiast 3 subpikseli i kompletnie nie nadaje się jako "powszechny" produkt. Wszystko wskazuje na to że przez najbliższe kilka lat będziemy "skazani" na okulary.
 

flipflap

New member
..skoro tak raczkuje to dlaczego telewizja FOX odpala swoj kanal 3D na dniach a w anglii jakas ma byc od kwietnia ? dodatkowo dostalem od zanjomego z Panasonic`a ze oni nie beda mieli w tym roku TV 3D czyli sugeruje to ze inne dystrybucje juz nawet w polsce wyskocza z jakims sprzetem


TV 3D jest bezsensu ponieważ w Polsce nie ma telewizji cyfrowej a jakość analogowej nie pozwala na uzyskanie efektu 3D w zadowalającej jakości.
Bez problemu można kupić 32 lub 46 cali.
 

leoo

New member
No mogliby już wydać upgrade do softu dla PS3, a poza tym to ja czekam na LG LE9500 - ehhh, też zapowiada się rewelacyjnie. Tylko ta cena... ale kto wie, może wyjdą podobne, tańsze modele.
 

flipflap

New member
przecież już są monitory 3D 32 i 46cale, które robią to bez problemu.
Nie potrzeba żadnego specjalnego PS3 czy softu.
Ogólnie mówiąc przygotowanie PS3 czy innego playera pod 3D tylko polepszy efektu które już są osiągalne.
Klucz leży w grach , filmach czy innych kontentach.
 
Do góry