telewizja 3D już za chwilę w każdym domu ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
feat1_pict01.jpg


Obrazy stereoskopowe mają długą historię, sięgającą 19 wieku. W 1858 roku Francuz Joseph d'Almeida któremu przypisuje się stworzenie pierwszego na świecie urządzenia który prezentował stereoskopowe zdjęcia, przy użyciu filtrów czerwonego i zielonego.
W 1895 r. technologia ruchomych obrazów została wymyślona przez braci Lumière we Francji.
Ale dopiero w 1922 roku pierwszy stereoskopowy Film - The Power of Love - pokazywany był w hotelu Ambassador Theater w Los Angeles .
Pierwsza fala 3D wystąpiła między 1952 i 1954. Miało to za zadanie odciągnąć widownię od telewizorów i przyciągnąć znów do kina.

3d_tv.jpg

W 1981 ~ 1984 zaznaczono drugą falę 3D, tym razem wywołaną przez fakt, że zawartość 3D zaczęły być prowadzone eksperymenty w telewizji kablowej. Po raz kolejny filmowcy byli zachęcani do tworzenia filmów 3D.

Obecnie oprócz fali eksperymentów dzięki wprowadzeniu na rynek sprzedaży pierwszego telewizora
http://pro.jvc.com/pro/microsite/3d/index.html

006_P1060030.JPG

oraz pierwszych filmów, programów i stacji satelitarnych - System 3D startuje z "kopyta"
http://www.amazon.com/National-Geog...ef=sr_1_1?ie=UTF8&s=dvd&qid=1258295375&sr=8-1
http://satkurier.pl/category/315/3d-tv.html
 

Marnin1

New member
cos mi sie zdaje ze to nie przejdzie jesze rozumiem kino i bajki w 3d ale filmy w tv czy na blu rayu to juz przesada juz nowoczesna technologia krecenia filmów powoduje ze traca one swój urok i klimat a teraz jeszcze 3d.... watpie ze to sie przyjmie
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
LG i SkyLife rusza biznes 3D TV

Dzisiaj została podjęta decyzja podjęcia współpracy między LG Electronics i Korea Digital Satellite Broadcasting (SkyLife) odnośnie wprowadzenia w życie standardów 3D TV czyli treści programowej, urządzeń nadawczych i odbiorczych. Ten krok przybliża mocno do ogólnoświatowego zaistnienia sygnałów 3D w eterze. Proces który rozpocznie się od Korei, ma być rozpowszechniony na Amerykę Północną i Europę i to już w 2010 roku, natomiast w Ameryce Południowej i w Azji pojawi się rok później.
Szczęśliwe wprowadzenie nadawania 3D przyczyni się z pewnością do mocnego wzrostu sprzedaży telewizorów 3D. Handlowcy powinni już stanąć w bloki.
nowetrendy.pl
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
CES 2010: Nvidia i AMD zademonstrują technologię 3D Blu-ray

Firmy Nvidia i AMD zaangażowały się w technologię reprodukcji technologii 3D i zamierzają na CES 2010 zaprezentować swoje najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie wykorzystując płytę Blu-ray Disc.

Podstawą do reprodukowania 3D ma być kodek AVC Multi-View Codec (AVC-MVC). Procesory graficzne zdolne do odczytania sygnału 3D z Blu-ray Disc to GeForce GT 240 kosztujący w Stanach 99$, a także programy graficzne następnej generacji GF100 oparte na architekturze Femi Nvidia. Pozwoli to na budowanie komputerów zdolnych do dekodowania 3D z Blu-ray za zaledwie 1000$.

Do uzyskania pełnego efektu konieczny będzie jeszcze przystosowany ekran. Najnowsze produkty kilku producentów będą gotowe do wyświetlania obrazu 1920x1080 z częstotliwością 120Hz w progresive scan. Pierwszy na rynku ma być Acer z monitorami: GD245HQ i GD235HZ, które przystosowane są do odtwarzania gier i filmów w 3D. Kolejnym producentem monitorów przystosowanych zgodnie ze specyfikacją Nvidia do odtwarzania przestrzennego obrazu będzie firma AMD.
nowetrendy.pl
 

Marnin1

New member
wszystko pieknie ale czy nie macie wrazenia ze to całe zamieszanie 3d jest bardziej po to aby znowu wymieniac w domu co sie da bo to odbiornik niekompatybilny bedzie a bo to blu ray nie ten a to amplituner z hdmi3d potrzebny bedzie a ja sie ytam czy to az taka uczta dla oczu bo ja osobiscie wydziałem w kine i oki moze to i coiekawy pomysł ale nie zeby szalenstwo nie wspominajac o tym ze jak na razie obrzy 3d powoduja znaczne pogorszenie rozdzielczości czyli co mamy telewizje HD i cofamy sie wstecz ???? z ciekawosci pójde na awatara normalnie i w 3d i zobacze czy aby to na serio takie szaleństwo czy tylko nowy sposób na wymiane naszych..'starych ' 2 letnich odboirników:)
 

leoo

New member
No z tego co ostatnio czytałem to LG chce od 2010/2011 roku sprzedawać tv 3D na masową skalę... w 2010r. 400 000 szt. a w 2011 już 3,4 mln.
Wróżę im jak najlepiej, zobaczymy jaka będzie cena takiego LG ;)
Widać, że LG mocno stawia na nowe technologie i szybko reaguje na potrzeby rynku ;)

http://www.jakitelewizor.pl/kom,1261055731,1
 

prez8s

New member
a moze mi ktos wyjasnic na czym polegac ma to cale 3d ?? i czym to sie rozni od zwyklego 3d, tzn filmow z przesunięciem + okulary z filtrami ?
 

python636

New member
Czy nowa TV 3d wiąże sie z wymianą TV na nowe ??
Wie ktoś może ??
Albo jaki tv kupować teraz żeby za chwilę nie trzeba było zmieniać ???
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
na dziś wiadomo .
Wymiana obowiązkowa !!!

Dużo informacji o 3D - będzie po targach w Las Vegas .
 

deka87

New member
Orientuje się ktoś może co z technologią WOWvx Philipsa, która umożliwia oglądanie obrazu 3D bez konieczności zakładania okularów ?

Bo jeśli będzie trzeba zakładać okulary to ja nie wróżę tej technologii przyszłości.
Tak jak z holofonią - efekt dużo lepszy niż 5.1, 7.1 czy nawet 50.1 itp. ale wymagający słuchawek najlepiej dokanałowych.

No i jeszcze przy tych min. 120Hz pewnie znacznie wzrośnie zużycie energii przez takie TV.
 

Gollum

New member
czy dobrze rozumiem?

3d w domu to konieczność zakupu telewizora 3dready oraz konieczność puszczenia przez dostawcę audycji wyprodukowanej w 3d?
czy w takim przypadku potrzebne będą okulary 3d?
innymi słowy czy:
telewizor 3dready + film 3d + okulary 3d = wrażenia 3d?
telewizor zwykły + film 3d + okulary 3d = wrażenia 3d?
telewizor 3d + film 3d = wrażenia 3d?


druga sprawa - jakie są szanse, że w kraju takim jak polska, upowszechni się w tym 10leciu 3d, skoro nie upowszechniło się hd?

3 sprawa - różnica między okularami za 5zł a 60zł (na allegro, papierowe vs plastikowe)

4 sprawa - mam na dysku laptopa film 1080p3d (Coraline - bajeczka) i pomijając fakt, że rzeczywiście obraz w pewnych momentach "rozmywa się" czy to oznacza, że zakładając okulary 3d (nawet te papierowe za 3zł z allegro) i mając lapka z matrycą 15"4 będę mieć 3d i czy tak samo nie będzie na tv (brak konieczności zakupu tv3d).
 

deka87

New member
Fachowcem nie jestem, ale trochę czytałem więc postaram się Ci odpowiedzieć:
1. Zależy od technologii, np. technologia Philipsa WOWvx nie wymaga okularów, ale wymaga nowego TV, tak samo technologia Toshiby (http://www.youtube.com/watch?v=ZMomyg9eMrY)
Panasonic, Samsung itp. stosuje zwykłe telewizory LCD o zwiększonym odświeżaniu, do których potrzebne są okulary zsynchronizowane z TV, które przysłaniają raz lewe raz prawe oko, dlatego zalecana minimalna wartość odświeżania to 120 Hz (po 60 dla jednego oka).
Można też oglądać filmy 3D z użyciem tanich okularów tzw. anaglifów na zwykłym TV, ale efekt nie będzie tak dobry. Takie filmy mozna oglądac nawet na YouTubie (http://www.komputerswiat.pl/nowosci/internet/2009/07/filmy-3d-na-youtube.aspx)
Są tez okulary polaryzacyjne, w których światło spolaryzowane poziomo trafia do jednego oka a pionowo do drugiego (np. w IMAX), ale jak narazie nie słyszałem żeby jakiś producent chciał to zastosować w TV, bo musiałyby być wyświetlane na raz dwa obrazy: spolaryzowany w pionie i w poziomie.
Także wszystkie opcje które wymieniłeś są możliwe.

2. No właśnie to jest problem, bo dopiero w 2013 roku TV analogowa ma być zastąpiona cyfrową, a co dopiero 3D, ale pewnie wyjdzie sporo filmów na blu-ray'a i może po woli niektóre stacje zaczną nadawać niektóre programy w 3D, na początek pewnie będą to kreskówki,bo je najłatwiej przerobić na 3D

3. Te za 5 zł to pewnie anaglify, a te za 60 to albo dobrze wykonane anaglify z jakimiś filtrami, albo polaryzacyjne.

4. Zależy w jakiej technologii ten film został zrobiony.
 

Redundantor

New member
Pytanie laika - czy film br 3d będzie zajmował 2 razy więcej miejsca niż 2d na płytce?

Tzn. czy jeżeli ktoś będzie chciał obejrzeć 3d jakości bluray, to dopóki nie zwiększą pojemności płytek będa musieli z czegoś zejść np. z jakości obrazu?
 
Do góry