View Single Post
resmiki
Junior Member

Meldunek: Sep 2018
13-10-2018, 08:30
Domyślnie

Cytat:
Napisał mufex Zobacz post
Z netem sobie poradziłem. Kabel rozwiązał sprawę
Teraz pytanie o linuxa.

Mam zewnętrzny dysk z filmami. Pod androidem widzi go normalnie. Chciałbym jednak filmy wrzucać na dysk bez konieczności odpinania dysku (przez ftp)
Jak chcę zainstalować linuxa (linux.ext) to chce mi formatować dysk. Czy po tej procedurze gdy już połączę się z dyskiem przez ftp i wrzucę do niego filmy android normalnie rozpozna te pliki z filmami?
I czy podłączając ten dysk do windowsa będę widział jego zawartość ?
Jak to rozwiązać???

Poszukaj w menu Androida w ustawieniach czegoś co się nazywa Samba i włacz to (zaznacz ptaszek z prawej strony). Mozesz też ustawic haslo. Jeżeli właczysz Sambę to potem na komputerach w sieci możesz wpisac w uruchom np. \\192.168.1.10 gdzie 192.168.1.10 to adres Twojego Fboxa w sieci. Oczywiście ten adres to tylko przykład, bo to jaki masz adres zalezy od ustawien Twojego routera. Jeżeli chcesz wiedziec jaki adres ma Twoj Fbox wejdź w ustaiwenia sieciowe Fbox i tam odczytasz adres IP. Ja sugeruje ustawic tam sztywny adres IP, zeby sie z czasem nie zmienil. Warto też wybrać adres IP spoza puli DHCP routera ale to juz inna bajka.
Jeżeli właczysz sambe to mozesz też zamapowac ją jako dysk na komputerze i będziesz mógl na nim operować jak na dysku w Twoim komputerze, to znaczy czytac go i zapisywac, czyli np. odtwarzac filmy na dowolnym komputerze w sieci lokalnej z dysku na Fboxie.

Samo zainstalowanie linuxa nic Ci nie pomoze w tym, poza tym wtedy dysk będzie miał format ext3 albo ext4 i na Windowsie nie da sie go odczytac. Jeżeli chcesz linuxa to na karcie pamieci i na czas instalacji go odepnij HD. Instaluj na karcie pamieci (linux ext), a nie wewnetrznej pamieci (linux int.) bo z braku pamieci Fbox moze chodzic niestabilnie.

Na marginesie. Fboxy to indywidualiści. U mnie z sambą były problemy na Androidzie. Wsadziłem karte pamieci do Fboxa, zainstalowałem na niej linuxa i sambę na linuxie i śmiga pieknie. Uzywam też Plexa. Na routerze zainstalowałem OpenVpn i serwer proxy i mogę z pracy otwierać strony wychodząc do internetu przez dom, czym odbieram adminom pracowym możliwość śledzenia mnie. Zainstalowałem tez automatyczną synchronizację czasu. Linux daje spore moliwości. Jest to Debian 8 Jessie.
Ja na linuxie zainstalowałem testowo srodowisko graficzne xfce i server vnc i mogłem się podłaczyc terminalem do Fboxa. Nie polecam jednak tego, są problemy z połączeniem, przeglądarki nie działają (są błedy) i generalnie ma to niewielkie mozliwości. Ale juz czysty linux umożliwia zdalny bezpieczny dostęp do zasobów przez ssh. Wystarczy przekierowac port 22 na routerze na fboxa. Oczywiście trzeba miec zewętrzyny adres IP albo przekierowany port przez dostawce internetu, dowolny. Na routerze mozna go przkierowac na inny. Oczywiście nie wolno zapomniec o zmianie domyślnego hasła na uzytkowniku root, zeby nie zostawic otwartej bramy dla włamywaczy. Do połaczenia z zewnatrz mozna wtedy uzyć WinSCP albo putty.

Ostatnio edytowane przez resmiki ; 13-10-2018 o 08:45
Odpowiedź z Cytatem
resmiki jest offline